Úctyhodní lidé

Scénografie:

Luigi Scaccianoce

Kostýmy:

Danda Ortona

Inspirace: klasický mysteriózní film s důmyslnou kriminální zápletkou, pěkně vykreslené typy postaviček mužú a žen italského venkova, autentičnost skryté vášně Franka Nera, skvělý výkon krásné a smyslné Jennifer O`Neillové, moudrost Jamese Masena, na druhé straně schematičnost děje. Pěkná myšlenka - nezdvořilost se trestá smrtí.(12.1.2008)

Náměsíčný taj svádí slunný kraj. Je to osobní. Mezi mrtvými a živými. Satisfakce za amorální běsnění, za bolest rodinné krve, tekoucí nitrem už mnoho let. A kdo je on? Přitažlivý profesor - knihomol, kterému by jistě žádná studentka neodolala. Sečtělý, leč nečitelný, žíznivý „Casanova," který koná. Zvlhlým erotickým pohledem, touhou sametových rtů, charismatem mužného hořícího těla. Opojné jsou večery, protkané vysokými milostnými plameny. Vášnivé schůdky do živočišného ráje "markýze z román/k/ů," vybuchujícího jako nášlapná mina, s polibky jen pro ni, pro cizinku, která "dobré věci" posloužila. Monarcha milování, jenž schůzky na loži občas vytrhne, podloží hovory, jak to vidí. Jakoby už navždy zakotvil ve své roli, opodstatněné volbou řadového občana střední třídy, který se rád, když je nablízku, chopí příležitosti.(11.8.2018)

Je to výborná kvázi-detektívka, ktorá vcelku spoľahlivo udrží diváka v zvedavosti. Len to rozuzlenie ho bohužiaľ napokon trochu sklame. Aspoň mne sa zdalo málo uveriteľné. - Fascinujúce na tomto filme však bolo čosi iné: emócie a správanie predovšetkým hlavnej hrdinky, ale taktiež aj iných - vlastne takmer všetkých - postáv. Avšak kým neskutočne úctivé a až vtieravé výstupy obyvateľov mesta v prítomnosti dámy, ktorej inzultáciu už pár ľudí zaplatilo smrťou či aspoň nakladačkou, by bolo možné interpretovať aj ako komediálne prvky ("Už je zaplaceno!"), hádky slečny učiteľky J. O'Neill a jej kolegu a nápadníka F. Nera alebo zúrivé slovné súboje menovanej a miestneho šéfa polície na takúto ľahkú váhu brať nemožno. Tieto dejové línie sú potom buď vážne mieneným nadsadením, čo znamená, že scenárista snáď pri svojej práci nemal celkom jasnú myseľ, alebo ide o (taktiež seriózne, hoci možno celkom nezamýšľane predkladanú) dokumentáciu (juho)talianskeho temperamentu. Sledovanie príslušných výstupov bolo pre mňa v každom prípade zážitkom doteraz vôbec nepoznaným, niečím, čo nedokážem dosť dobre popísať. Výsledný dojem možno síce zhrnúť aj surovým konštatovaním: "ten film bol divný" (na "detektívku"/"krimi" až príliš; za drámu a tým menej za mysteriózny ho považovať odmietam), priemerný film to ale rozhodne nebol. A hoci mám s hodnotením Úctyhodných ľudí ako nadpriemeru problém pre zmienenú defektnú pointu a pre rozpaky, ktoré nad správaním postáv pociťujem, zostanem pri nadpriemerných 4 hviezdičkách. - P. S.: Český hlas hlavnej postavy mi teda vôbec, ale vôbec nesedel, mám ho spojený s trochu príliš hravou, temperamentom celkom netalianskou slečnou v podaní Elke Sommer z mayovky Medzi supmi.(20.8.2011)

Musím říct, že tenhle film je skutečně originální, zábavný a zároveň dost drsný. Itálie v plné formě, pro mě velmi příjemné překvapení.(22.11.2015)

Tak nevím, ale čekal jsem mnohem více. Doslova jsem byl natěšený, ale prostě nic moc. Film má ale několik obrovských kladů a tím je hudba božského Ennia a hlavně původní český dabing. Přijde mi, že když v nějakém filmu dabovali postavy pan Munzar nebo pan Cupák, ale i jiní jim podobní, tak dokázali i ze špatného filmu udělat zážitek a za to jim moc děkuji.(17.9.2011)

Jsem jediný, komu se učitelka a policajt zdáli hysteričtí, uřvaní a těžce nepřesvědčiví? Ty jejich náhodné záchvaty agrese vůči svému okolí šly zcela mimo mně. Oběma bych naordinoval silná antidepresiva a byl by v městečku hned pokoj. Jinak ale standardně vynikající James Mason a Enniova hudba, která mi ještě dlouho zněla v hlavě.(11.3.2012)

Film mohol mať priam stovky odlišných koncov, než je ten, ktorý to napokon bol a mohol byť zo Zampovho filmu ešte kvalitnejší thriller, než to je. Ale ako Zampova veľká rozlúčka priam dokonalé. Nerova atypická rola rozhodne zaujme, obsadenie O´Neill mi je naopak celkom záhadou. Mať to lepší koniec, pokojne 5*, takto je to "len" obyčajný dobrý thriller z čas, kedy ešte scenár bol alfou a omegou filmu.(2.3.2014)

• brumbrum

Velice slaba zlatanina. Cele to stoji na na krase Jennifer, ale to je tak asi aj vsetko. 2*, lebo je fakt pekna ;-)(27.8.2018)

Když jsem viděla film poprvé byla jsem mladá holka a přesto ve mě zanechal stopy do středního věku. První film, který si pamatuji jako bych ho viděla včera. Skvělá temná atmosféra táhnoucí se celým filmem nenechá vydechnout, Chvílemi běhá mráz po zádech.I po letech na mě zapůsobil stejně. Tehdy jsem také objevila uhrančivého Franca Nera byť v tomto filmu byl zcela zastíněn hlavní hrdinkou.Můžu jen říci, že nedoporučuji na noc :)teda film Franca beru v každé denní době :))(22.9.2014)

1 2 následující >>