Úctyhodní lidé

• Itálie Gente di rispetto (více)

Mladá učitelka se nevědomky stává figurkou na krvavé mafiánské šachovnici... Do zapadlého sicilského městečka přijíždí mladá učitelka Elena – emancipovaná žena ze severu Itálie, která se náhle ocitá v pro ni neznámém světě, ovládaném a řízeném nepochopitelnými zákony. Brzy po jejím příjezdu vyděsí městečko záhadná série vražd. Kdo za nimi stojí a proč jako by vše směřovalo k osamocené nově příchozí, která se stává středobodem zájmu všech ve městě? Italský psychologický thriller vyniká pomalu budovaným napětím a lehce surreálnou atmosférou umocňovanou hudbou Ennia Morriconeho. Jedná se o jeden z posledních snímků režiséra Luigiho Zampy (Římanka, Otázka cti). (Česká televize)

Gilmour93

„Dáte mě zabít tady, nebo mám počkat doma..?“ Odbojná, emancipovaná učitelka se setkává se symptomy nemoci postihující Sicílii a zároveň zjišťuje, jak je obtížné vyhnout se jejím příčinám. Kromě groteskních aranžmá mrtvol zůstanou v paměti jen dvě věci. Americký bombardér ukrytý v křoví za barákem a především erotické scény paníčelky a profesora Nera. Postup je vždy stejný. Ona na něj začne ječet, on se na ní vrhne a začne ji líbat způsobem, jako by ji ze rtů vysával jed po uštknutí zmije. Strhne z ní šaty, vysvleče i sebe a pak... přišel na řadu střihač Franco Fraticelli. Pochopitelně myslím s nůžkami ve střižně.. ()

tahit

Pochmurný příběh krásné ženy, má brilantní dokonalost. Emocionálně účinné, obsahově napínavé a zdařile vypracované. Vzato kolem dokola mafie spolčená s politickou mocí zde spíše působí na pozadí celého příběhu jako kulisa dramatu. Obdivuhodný výkon odvedla půvabná herečka Jennifer O'Neill. Krom toho z dalších postav nelze přehlédnout advokáta Antonio Bellocampo (James Mason), který dodává příběhu tajemnou chuť. Nezastupitelné místo tu má i herec Franco Nero, kterého nelze jednoznačně charakterizovat, (možno díky scénáři), ale v rámci děje odevzdá svůj příjemný standard. Pěkně tu funguje i řeč filmové stylizace obrazu postaviček, které zalidňují ospalé sicilské městečko, a navíc dokáže popisem navodit záhadnou atmosféru, tím umocňuje dojem, že sledujete něco výjimečného. Je to atmosféra, z níž by se mohli dnešní filmaři učit. Jedna věc je jistá, že tento italský film udrží diváka v napětí až do posledního záběru. Prozradit z příběhu víc by nebylo asi fér. Myslím, že tenhle starý klenot je jak vybroušený šperk, který už oslňoval diváka za socialismu. Minimálně by si zasloužil znovu uvést alespoň na televizní obrazovky. ()

sud

Mistrně režírovaný psychothriller s pečlivě vytvářenou atmosférou. Divák nemá ani na okamžik náskok a mrazivou pointu odkrývá spolu s hlavní hrdinkou velmi velmi pomalu. Krásná Jennifer O'Neill podala výborný výkon a James Mason byl děsivě přesvědčivý, že z něj (navzdory věku) šel strach. Když se k tomu navíc přidá hudba Ennia Morriconeho, je o zážitek postaráno. I když nelze opomenout menší rozvleklost první poloviny a úsporné využití Franca Nera, jedná se i po tolika letech o velmi působivý film. 80%. ()

dobytek

Nevim, jestli k tomu přispěl dabing, ale hlavní postava mi připadala jako příšerná afektovaná kráva, která nemluví, ale hystericky řve. Nejradši bych jí zavřel hubu pěstí. Pak se tam objeví první mrtvola, tak jsem myslel, že začne nějaký vyšetřování. A ono ne. Fízl, kterej tu vraždu vyšetřuje, pro změnu začne hystericky řvát taky. Tak čekám, kdy přestanou všichni řvát, a začne se tam odehrávat něco zajímavýho, ale nedočkal jsem se. Objevujou se tam postupně další mrtvoly, což je akorát další důvod k tomu, aby někdo začal znovu hystericky řvát. Horko těžko jsem to vůbec dokoukal. Jedinej, kdo snese trochu přísnější měřítko, je James Mason. ()

LiVentura

Politický Krimithriller s báječnou atmosférou-lehkým surreálem, respektive strašidelné případy vražd děsí všechny v malém sicilském městě.. Kdo za nimi stojí, a proč vše směřuje k osamocené nově příchozí učitelce, která jakoby se stala středobodem zájmu všech ve městě. Atmosféra houstne, je vrahem snad buržoazní fašista, tichý filosof-učitel a skvělý milenec, nabobtnalý starosta či korumpující senátor...???! ()