Televízna hra, nakrútená na motívy novely M. Batailla. (oficiální text distributora)

Fifer

(Scénář: Antoním Máša)Někde tady začíná Mášův strmý pád, tuším, že zde poprvé vytáhne svá osudová témata, která již bude jen lehce variovat: Útěk od civilizace, kritika masové výroby, smrt v důsledku civilizačních problémů, peníze vs hodnoty, novinář jako slouha systému, který nesmí zveřejňovat nepříjemné pravdy atd. ( Tohle vše Máša použil i ve filmech Co je vám doktore?, Skřivánčí ticho, Zápas o člověka nelibu, v div.hrách Mrtvá živá voda a Podivní ptáci) Buďme fér, v roce 82 tyhle pravdy ještě nepůsobily tak omšele,ačkoliv Máša nebyl zdaleka první, kdo na nešvary industriální civilizace upozorňoval. Tady mu navíc soudruzi nemohli nic vyčíst, jelikož zde je kritika určena kapitalismu ( i když divák si jistě domyslel, že autor má stejný názor i na socialistickou masovou produkci ). Film je ale především o umírání, bohužel, scénář (možná vinou předlohy) mi přijde dosti vykonstruovaný a chlapec nereálně uvědomělý. Korunu tomu nasazují vlci, které televizní produkce nahradila psy. To už by bylo důstojnější o vlcích jen mluvit, než se takhle před divákem shazovat. Režie průměrná, televizní klasika. Přesto dávám tři hvězdy za odvahu zabývat se nepopulárními tématy. P.s: Nejvíc mě pobavilo ukradení hudebního motivu Vangelis z Blade Runnera. Holt socialismus měl i své výhody, copyright nikdo neřešil. ()