Mstitel s černou maskou

K-20: The Fiend With Twenty Faces

Diabol dvadsiatich tvárí

Krimi / Drama

Japonsko, 2008, 137 min

Japonsky film o maskovanom (anti)hrdinovi na hollywoodsky sposob. Vyprava, triky, rozmachlost -> vsetko parametre, ktore K-20 ma bez obav porovnatelne s kazdym stredno a vyssie rozpoctovym komiksovym "spektaklom" z americkej filmovej fabriky. S tym vsak prichadza aj naprosta priama nalinkovanost pribehu, kde velke klise strieda este vacsie, bez jedineho vybocenia a co i len naznaku "podvratnosti" :) skratka rozpravame velky pribeh vo velkom. Dobre remeslo vedia totiz nielen amici. Najvacsou emociu tak pre mna osobne boli po projekcii rozziarene tvare azijskych (drvivo japonskych) tvariciek v hladisku, ktore ten pribeh a de facto aj cely film naozaj "zrali".(27.4.2009)

Spektakulární podívaná a odpudivá kastrace vizí japonského spisovatele Edogawy Ranpoa. Postavy Padoucha s dvaceti tvářemi a detektiva Kogora Akečiho i zmiňovaných dětských detektivů pocházejí z díla Edogawy Ranpoa, které se vyznačuje pokřivenými a mysteriózními vizemi. Tvůrci filmu vyňali koncepty Ranpoových postav (nikoli postavy, protože zdejší postavy mají odlišné charaktery) z původního světa a přenesli je do nového, popcornově přístupného prostředí. Na druhou stranu je nutné uznat ambice udělat v oblasti japonského hraného filmu něco, co tu v této kombinaci doposud nebylo. Film se pohybuje někde mezi „Spider-manem“ a hranou variací na anime „Metropolis“, přičemž první jmenované obohacuje o to, že v akčních scénách kombinuje CGI s parkourem a sociálně hierarchický svět druhého stylizuje do retrofuturistického elektro-punku (jako steampunk, ale místo páry mytizovaná teslovská elektřina ve stylu „Dokonalého triku“).(28.4.2009)

• corpsy

Nudná japonská zlátanina, ktorá nedosahuje ani polovičnú intenzitu svojich slávnejších predobrazov, a je to pre mňa ďalší z príkladov, že východná kinematografia, hlavne tá akčná, začína rapídne upadať na kvalite. A mohlo to byť skvelé staromódne dobrodružstvo, no namiesto toho je to iba opäť veľké sklamanie.(26.8.2011)

V žiadnom prípade sa neradím k extra veľkým znalcom japonských filmov, to v žiadnom prípade. Videl som ich naozaj žalostne málo, takže tento počin ani nemám možnosť s niečím porovnávať. Ako sa ale neskôr ukázalo, ono to ani vôbec nevadí, keďže samotný film ako taký veľmi pripomína hollywoodsky filmársky štýl. Veľkoleposť, všade naokolo pozlátka, rozprávkovo naivný scenár, ktorý bol mimoriadne ľahko predvídateľný a tak podobne. Ak by som to mal vystihnúť jedným jediným slovom, bolo by ním asi zlepenec. No proste niečo, na čo sme už dlhé roky zvyknutí, čiže nič svetoborné. A aj keď je to iba taký neškodný priemer zaobalený do pekného pozlátka, uznávam, že vcelku pozerateľný. 3/5(7.8.2014)

Opravdu velké překvapení,které mě nenechalo spát až skoro do 2hod do rána.K-20: Kaijin niju menso den komiksovka na japonský způsob,která se opravdu povedla to že příběch nikam neodbočil,ale putoval k jasému cíly se spoustu jak by někdo napsal klíšé jako v americe mi vůbec nevadilo.Já jsem přesto na tu obrázkovou benu čuměl přes dvě hodiny.Film se chvilku tvářil jako komedie poté zas zklouznul do komiksoky alá Spider-man nebo Batman,ale přezevšechno si stále drželten japonský nádech.Rozhodně je škoda že zde hodnotilo jen 183 uživatelů včetně mě,protože film si rozhodně zaslouží víc jak 57%.Jak už jsem jednou napsal velké překvapení. 81%(16.1.2013)