Watchmen (TV seriál)

USA, 2008, 12x25–30 min

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Dave Gibbons

Jak dává 6ti hodinová stopáž tušit, komiksovej děj je dvojnásob obsáhlejší i komplikovanější, než ten filmovej. Nicméně ani bez úchvatný mezikapitolní dokumentace, včetně úryvků z Pod kápí, to furt NENÍ zdaleka celé asi jako kosočtverec bez čárky uprostřed a dalších okolo... tudíž s knížkou se jednou za rok mazlim zhruba 12 hodin a rozhodně je to lepší než s tímhle monotoním jednohlasym dabingem! Do filmové podoby byli Strážci vybroušeni dokonale, s hodnocením "seriálu" jsem ovšem kritičtější, páč prostě nejde o bůhvíco za počin a nejsou tam všechny ty super písničky:)(18.10.2018)

U mě pořád vyhrává samotný tištěný komiks, který si můžete ohmatat a rozpohybovat po svém, jako rozpohybovaný tímto stylem už sice nemá takovou sílu (ale přiznávám spíš moje chyba, protože i knihu si radši sám přečtu, než jí poslouchat někým čtenou ve formě audiobooku), ale i tak je pořád předloha geniální a s přivřenýma očima dávám této verzi 80%, obzvlášť když tady nejde využít některé obrazové a stránkové hrátky.(19.2.2011)

V podstatě bez výrazných změn,doslova...rozhýbaný (+namluvený,ozvučený a ohudebněný) comics,který patří po právu k jedním (ne-li) nejvýznamnějším dílům v této oblasti,vůbec. Jen 2 věci mě trochu zaráží...proč to má bubliny,když dosud všechny motion comicsy které mám,jsou jen namluvené,ale chápu,autoři chtěli udělati naprosto přesnou (se vším všudy) poctu tomuto comicsu a proč mluví všechny postavy (i ženské,což je fakt někdy utrpení) jeden chlap???? To neměli peníze na herečku,která by mluvila zase všechny ženské postavy? Jako by jich tam bylo tolik. Je to škoda,páč to v tomto př.občas dosti snižuje zážitek až to ten příběh i zesměšňuje. Jinak samoz.,je to bomba! Jako předloha,která má přec jen výhodu v tom,že má ještě navíc ty doprovodné texty a nějaký chlápek se vám tam nepitvoří,jako Laurie Juspeczyková a její máti.:) Naštěstí se mu nejlépe vyvedl Rorschach,pro mě (i díky filmu) ta nejzásadnější,nejfascinovatější etc. postava z celého comicsu.(3.2.2019)

Od dob ANIMATRIXU, který rozšiřoval fikční svět očekávaného blockbusteru MATRIX RELOADED, se stalo pravidlem, že k velkorozpočtové podívané bude připojeno animované "promo", jež vyjde jen několik dní před premiérou na DVD či Blue-Ray. Dočkal se ho VAN HELSING s LONDÝNSKOU MISÍ, která by se dala označit za prequel, i TEMNÝ RYTÍŘ s GOTHAM NIGHT, který byl pohledem z druhé strany - obyvatel Gothamu - na okřídleného netopýra jakožto mýtu a ikony._____ "WATCHMEN" jsou ale jiní, protože filmu nepředcházejí a ani nerozšiřují jeho fikční svět či ideové pozadí, a nejlépe 12-ti dílnou sérii vystihuje podtitul "Motion Comic". Zatímco knihy mají audiobooky, kdy nám hlas předčítá knihu, komiksy mají "motion comic", kdy sledujeme pohybující se obrázky (většinou postavy, jimž se neotvírají při mono/dialogu ústa, pochodují prostoru, ve kterém stoupá dým, prší či teče krev) a hlas nám předčítá bubliny. Chvíli trvá, než si člověk zvykne na to, že všechny postavy namluvil jeden člověk, který sttřídá výšky a hloubky i intonaci, ale namluvení je vysoce kvalitní. Navíc je tu ta možnost vypnout zvuk s hudbou a číst si bubliny sám, protože ty nechybí. Nepovažuji to ale za nejšťastnější řešení, protože buď každá postava měla mít svého dabéra a "Motion Comic" měl být bez bublin, či měla být zahrnuta možnost přečíst si film ve statické podobě jako komiks i s bublinami._____ Není se tak třeba bát toho, že vydání "WATCHMEN - MOTION COMIC" slouží k napakování peněženek producentů, protože čtenáři osvěžení před filmem přijde vhod a nečtenář nemusí obtížně shánět téměř vyprodaný komiks po všech čertech. Jen zamrzí absence textových dodatků "Under the Hood" a to, že se ve výsledku jedná o kompromis mezi audiobookem a rozpohybovanou knihou, kterou listuje někdo místo vás. Komu to vadí, ten si odečte z konečného hodnocení jednu hvězdičku. 9/10(6.3.2009)

Jeden rozprávač hovorí fádnym hlasom všetky postavy, vrátane ženských. Farby sú ako CGA hry v roku 1988, viac ako 16 ich nie je :D V tomto spracovaní ma to nezaujalo. Spočiatku je to ako 1:1 predloha k filmu, ktorá film aj rozvíja.Neskôr už môžeme pozorovať odchýlky. Bavilo ma sledovať, čo celovečerný film zobrazil zaujímavejšie a čo bolo naopak lepšie podané v komixe. Na konci 4. časti o Dr. Manhattanovi je silný citát "The release of atomic power has changed everything except our way of thinking ... the solution to this problem lies in the heart of mankind. If only I had known, I should have become a watchmaker ~ Albert Einstein. (1945)” Ale práve posledné časti, ktoré sa venujú Dr. Manhattanovi sú dosť nezáživné. Celkovo si to žiada skrátenie a film by zasa potreboval doplnenie chýbajúcich, vysvetlujúcich častí. Pozrel som všetkých 12 častí, aby mi komix zodpovedal otázky, ktoré mi film zanechal v hlave a to sa mu podarilo. 3*(23.11.2018)