poster

Watchmen (TV seriál)

Animovaný / Drama / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 12 x 25-30 min

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Scénář:

Dave Gibbons
 • Bluntman
  *****

  Od dob ANIMATRIXU, který rozšiřoval fikční svět očekávaného blockbusteru MATRIX RELOADED, se stalo pravidlem, že k velkorozpočtové podívané bude připojeno animované "promo", jež vyjde jen několik dní před premiérou na DVD či Blue-Ray. Dočkal se ho VAN HELSING s LONDÝNSKOU MISÍ, která by se dala označit za prequel, i TEMNÝ RYTÍŘ s GOTHAM NIGHT, který byl pohledem z druhé strany - obyvatel Gothamu - na okřídleného netopýra jakožto mýtu a ikony._____ "WATCHMEN" jsou ale jiní, protože filmu nepředcházejí a ani nerozšiřují jeho fikční svět či ideové pozadí, a nejlépe 12-ti dílnou sérii vystihuje podtitul "Motion Comic". Zatímco knihy mají audiobooky, kdy nám hlas předčítá knihu, komiksy mají "motion comic", kdy sledujeme pohybující se obrázky (většinou postavy, jimž se neotvírají při mono/dialogu ústa, pochodují prostoru, ve kterém stoupá dým, prší či teče krev) a hlas nám předčítá bubliny. Chvíli trvá, než si člověk zvykne na to, že všechny postavy namluvil jeden člověk, který sttřídá výšky a hloubky i intonaci, ale namluvení je vysoce kvalitní. Navíc je tu ta možnost vypnout zvuk s hudbou a číst si bubliny sám, protože ty nechybí. Nepovažuji to ale za nejšťastnější řešení, protože buď každá postava měla mít svého dabéra a "Motion Comic" měl být bez bublin, či měla být zahrnuta možnost přečíst si film ve statické podobě jako komiks i s bublinami._____ Není se tak třeba bát toho, že vydání "WATCHMEN - MOTION COMIC" slouží k napakování peněženek producentů, protože čtenáři osvěžení před filmem přijde vhod a nečtenář nemusí obtížně shánět téměř vyprodaný komiks po všech čertech. Jen zamrzí absence textových dodatků "Under the Hood" a to, že se ve výsledku jedná o kompromis mezi audiobookem a rozpohybovanou knihou, kterou listuje někdo místo vás. Komu to vadí, ten si odečte z konečného hodnocení jednu hvězdičku. 9/10(6.3.2009)

 • Wheelcrusher
  ****

  Jelikož su hrdym vlastníkem komiksu, tohle jeho rozpohybování + ozvučení jsem neměl potřebu zdaleka sledovat celý... navíc furt neumim až tak dobře anglicky, abych si vychutnával dialogy na způsob polskýho dabingu, kde jedinej týpek namluvil všechny, včetně watchwomen. Navíc oproti filmu žádný úchvatný písničky, takže rozhodně preferuju zas něgdy ulehnout se svou 416-ti stránkovou milenkou na matraci a náležitě jí vomakat!(27.7.2014)

 • diodoros
  *****

  Dvanásťdielny miniseriál zložený z rozpohybovaných políčok pôvodného komiksu, pričom každý diel spracúva jednu kapitolu. Niektoré animácie sú celkom podarené, niektoré príliš prosté, všetky postavy (mužov aj ženy) tu dabuje jeden rozprávač, ktorý akurát trochu mení tón hlasu, zvuky a hudba sú ale výborné. Oproti komiksu je to presné (vynechaných je iba pár kreslených okienok), vypadli ale poznámky a úryvky na konci každej kapitoly, ktoré doplňovali príbehy hlavných a vedľajších postáv a celé to uceľovali. Napriek tomu ide o dobre odvedenú prácu, ktorá ako celok dáva zmysel a hoci priame čítanie komiksu neprekonáva, je aj tak jeho kvalitným spracovaním, zachováva celý jeho príbehový rozsah a ak sa človek nedostane ku komiksu, môže bez strachu siahnuť aj po tomto diele - akurát si musí zvyknúť na jeho netradičný štýl.(6.9.2014)

 • nigga
  ****

  U mě pořád vyhrává samotný tištěný komiks, který si můžete ohmatat a rozpohybovat po svém, jako rozpohybovaný tímto stylem už sice nemá takovou sílu (ale přiznávám spíš moje chyba, protože i knihu si radši sám přečtu, než jí poslouchat někým čtenou ve formě audiobooku), ale i tak je pořád předloha geniální a s přivřenýma očima dávám této verzi 80%, obzvlášť když tady nejde využít některé obrazové a stránkové hrátky.(19.2.2011)

 • Psema
  ****

  Je trochu nefér srovnávat to se Snyderovou hranou verzí, ale upřímně, kdybych si měl vybrat mezi Zackovou vyleštěnou a myšlenkově vykleštěnou nudou, anebo šestihodinovou rozpohybovanou (a hlavně doslovnou) verzí Mooreova majstrštyku, je jasné, že bych se Matthew Goodeovi a jeho gay oblečku vysmál a šel si raději číst hýbající se bubliny. Motion Comic totiž nepostrádá atmosféru statického comicsu, má na takový projekt nečekaně dobrý soundtrack a místy citelně vyplouvají na povrch i emoce (věc, kterou Snyderův film nezná). Interní comicsovou vložku bych klidně vystřihl, absence Under the Hood zamrzí kvůli lehkému zploštění příběhu (rozsah několika dekád se vytrácí), ale i tak Watchmeni v téhle formě fungují, baví a zajímají. Pro ty s odporem k tištěnému slovu imho ideální.(11.3.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace