Barmský videožurnál

Burma VJ: Reporter i et lukket land

Burma VJ: Reporting from a Closed Country

Dokumentární

Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2008, 84 min

Je s podivem, že v dnešní době ještě existuje stát, kterému vládne pár generálů. Stát, ve kterém nikdo nemyslí na jeho lid. S podivem je, že do všeho nezasáhnou snaživí Aeričané, jako v případě Íráku. I když pravda, z Barmy se jim do kapes neposypou peníze.(26.4.2010)

Pokud se rozhodujete, zda se na tento dokument podívat, tak se rozhodně podívejte, ne třeba kvůli kuturnímu zážitku, ale proto, že v Barmě je někdo, kdo obětuje svůj život, abysme my mohli vidět a dozvědět se, jak to v Barmě chodí a pomoct tak ke splnění poslání tohoto dokumentu.(29.4.2011)

Barma je země, o které se toho ve světě příliš neví. Také je to jedna ze zemí, kde stále vládne teror a velké mocnosti světa s tím nic nedělají, zatím. Nicméně i v této zemi se našlo pár odvážlivců, kteří protiprávně začali natáčet záběry věcí, co se u nich dějí. Mrzí mě to o to víc, když si uvědomím, jak je Barma nádherná země. Tenhle dokument ale nechce diváka jenom informovat, on mu chce taky ukázat chtíč lidí něco změnit a zmar, který následně bohužel následuje. Přeju jim, ať s tou prací neskončí a ať každý ve světě ví, jaké hrůzné věci se u nich dějí. Snad se jednou dočkají změny.(31.12.2011)

Skrytá kamera po Barmsku nehodlá bavit, nýbrž ukázat světu, že v dnešní době ještě existují lidé, kteří věří v to, že rychlým cupitáním, spontánními výkřiky a prázdnýma rukama svrhnou vojenský režim. Nemohu napsat, že mne to nezaujalo, ale ono hrůzné násilí reprezentuje spousta rozhořčených slov a kamera pouze skromně přidá jednu kulku a jednoho, z nevysvětleného důvodu, leklého mnicha. Bylo to sice hodně zajímavé, ale pohled z jedné strany barikády nikdy nemohu považovat za zcela objektivní.(12.12.2011)

Skvělý reportážní snímek s obrovskou mírou autenticity. Jako velký klad bych uvedl jeho čistou informační funkci, bez zbytečných a patetických útoků na city. Jasných 5* (téma, "příběh" i zpracování).(17.3.2009)

• - Oscar 2009: nejlepší celovečerní dokument. (zdeny99)