Čas hlupáků (festivalový název)

The Age of Stupid

Dokumentární

Velká Británie, 2009, 89 min

John Battsek

Kostýmy:

Heidi Miller

Postmoderní dokument. Manipulující, citově vydírající, ve své podstatě až bulvární (zaostřeno na děti, neštěstí, mediální vyvolávání strachu atd.). Avšak velká témata si takovou metodu možná vyžadují. Globální chaos (zjednodušeně už zažitý termín globální oteplování) je problematika, která vzbuzuje silné emoce. Dá se jí buď věřit, či nevěřit. Osobně tomu sice věřím, leč ohledně dokumentu mám svá ale... Mimochodem, kolik energie asi stálo jeho natočení?(8.1.2010)

SLOVENSKÝ NÁZOV: VEK HLUPÁKOV ČESKÝ NÁZOV: DOBA PITOMÁ Presne ako sa vyjadril Radek99. Tento dokument vydiera Vaše city a chce vás donútiť aby ste sa zamysleli nad stavom planéty ZEM. Rozhodne zaujímaví kúsok, ale ako hovorí film, po roku 2055 si ho už asi nebudeme môcť pozrieť, pretože na tento rok hlásujú tvorcovia filmu KONIEC SVETA!(12.5.2010)

Podľa mňa to bola perfektná paródia celej tej našej konzumnej civilizácie a pokrytcov, pre ktorých je vrcholom environmentálneho aktivizmu recyklácia papiera a šetrenie elektriky. Obraz nadnárodných korporácií, ktoré si platia verejnú mienku, políciu, ale aj samotné vlády chudobných krajín. Je to krutý obraz čias hlupákov.(2.12.2013)

Další dokumentární film varující před sebezničením civilizace v důsledku válek o zdroje, kterými vyspělé a vyvíjející se společnosti nesmyslně a krátkozrace plýtvají, ačkoliv jsou ve velké míře závislé na nestabilních režimech, které tyto zdroje mohou kdykoli přestat distribuovat. (Viz. arabský svět a jeho nepředpovězené revoluce) Že už je to nuda? Taky jsem si myslel, ale nakonec to tak úplně není. Tento film ukazuje lidskou hloupost ve světě neudržitelného rozvoje. To, že jsme tento trend nabrali je věcí jistou. Že se s tím musí něco dělat a že je to jedna z největších výzev, je také jisté. V tom se odráží i zvýšená tvorba těchto filmů. Určitě to není čistě proto, aby se lidé strašili. Strašidelnější je totiž samotná lidská hloupost. Čas hlupáků je přes všechen ten levný a otravný patos, někdy zbytečně natahovanou nudou a trochu vrávoravou kritikou a jednostrannými pohledy filmem, kterému stojí za to věnovat tu hodinku a půl. Zajímavá alternativa ke globálně oteplené Nepříjemné pravdě a jejímu protipólu Až dojde ropa. Čas hlupáků si bere postupně vše a přidává spoustu navíc. Zajímá mě, jak se na tyto filmy bude nahlížet v budoucnosti, ve které se snad přirozenou cestou a pomocí neviditelné ruky trhu podaří zkrotit všemožné neduhy. Rozhodně si ale nemyslím, že by byla tato díla nepatřičná nebo mimo mísu. Už jen kvůli tomuto animovanému klipu z filmu, který se výstižností vyrovná třeba tomu z Bowling for Columbine: http://www.youtube.com/watch?v=zPO9rsnBZRY(4.4.2011)

výstižne a stručně řečeno vše podstatné a to místy s nečekanou zdrcující razancí..spousty skvělých ztvárnění různých propletených ať už ekonomických nebo politických systémů, kterým nechybí nápad a nutně požadovaná značná dávka ironie a sarkasmu, která míří na dané problémy a ukazuje tak jejich absurditu a zároveň bezmoc s danou situací něco dělat, i přes to, že se většina shoduje na tom, že je potřeba něco změnit, skoro nikdo neumí nic jinýho než jen o tý situaci debatovat a tvářit se při tom důležitě..(21.3.2009)