300: Vzestup říše

• slovenský

300: Vzostup impéria

Válečný / Fantasy / Akční / Drama

USA, 2014, 102 min

300 je jen jedno, tohle se jedničce nemůže v žádným případě rovnat. První řež byla jednoduchá dějově, ale účelná, strhující a cool. Navíc historicky dá se říct v pohodě. Dvojka není špatná, ale ve všech ohledech za jedničkou zaostává. Navíc těch WTF momentů, který jsou spíš k smíchu, bylo na můj vkus až moc (Xerxes, otec-syn, kůň, útok s loděma z kopce???). Druhá 300 se snaží být dějově bohatší, ale je to taková menší slátanina s hroznými historickými přešlapy (čeho je moc, toho je příliš). Herecky taky žádná sláva, jak mužská, tak ženská hlavní postava si mě moc nezískaly. Mělo to lepší chvilky, ale bohužel i horší, takže tři hvězdy jsou tak akorát. PS: Krev už více nereálněji opravdu udělat nešla. 60%(27.3.2014)

Nebejt Evičky Greenů, byl by tenhle film sotva třetinovej. Ona do téhle daleko komiksovější adaptace, na rozdíl od první třístovky, dodala neuvěřitelný šarm. A také se to všechno vlastně odvíjí od toho, jak často se na plátně zrovna ona objevuje. Každopádně komiksovější nádech mi tenhle film trošku znechutil. První třístovka vypadala hodně stylově a hodně syrově. Tenhle díl bych spíš přirovnal k Sincity. Všechno je tady záměrně umělý a rádoby cool. Neříkám, že mě Vzestup říše urazil. To určitě ne. Jen má v podstatě jedno jediné eso v rukávu a tím je právě Eva Green. Všechno ostatní je absolutně pomíjivý.(10.7.2015)

Ani na kilo navíc tu není pražádný prostor. Nabušení válečníci, rozhněvaní vojevůdci a forma tu zase obsah kope pořádně do zadku. Čekal jsem plochý scénář. Přišel. Čekal jsem, že to bude schematické hadr. Řežba, dialog, řežba. Bylo. Čekal jsem hektolitry digitální malinovky. I ta byla. Dokážu vypnout, ale tohle druhé dostaveníčko řecko-perského střetu mě znovu minulo. Hlavně emočně. Scéna končí se zeleným plátnem, gradace chybí. Rozsekávání lidských těl nemůže bavit donekonečna, což se nedá říct o Evě Green. Nehraje často, ale už její debutoví nahotou silně prosycení Snílci ukázali, že tahle světoběžnice platí za to nejlepší své generace. Tady se představuje coby pomstychtivá mrcha, střídá zvrhlé i rajcovní polohy a znovu ukazuje, že by jí slušela nějaká skutečně silná role. Třeba se dočkáme. Já zase vím, že se tahle úderná jatka ode mě nedočkají druhé šance. Netvrdím, že jde o špatné pokračování, jen moc nevím, co na tom všichni vidí. Pro mě znovu vizuálně líbivá nuda.(13.4.2014)

70%. Myslel som, že sa mi to nebude páčiť, ale nakoniec sa mi to páčilo a to tak, že veľmi. Suprová akcia, uchádzajúce postavy (hlavne záporné, kladné nič moc vrátane Davida Wenhama z "jednotky", ktorý sa dosť komicky snaží zaťahovať bruško, aby vyzeral ako pred ôsmymi rokmi), šialené nápady (finále) a kuriózny scenár, ktorý sám osebe nie je žiadny zázrak, ale ako celok je absurdne zábavným mixom sequel, rip-offu, spin-offu a neviem, čoho všetkého ešte. Potešila ma krv i sex, ale časom je "toho všetkého" tak veľa, až to paradoxne začne jemne stagnovať a nudiť.(14.1.2017)

Překvapivě lepší, než Třístovka první. Ta druhá sice nemá Gerarda Butlera, jak všichni s oblibou papouškují, nicméně Stapleton je docela sympaťák, akce je celkově parádnější (už úvodní rubačka u Marathonu strčí do kapsy celou jedničku) a troufám si říct, že i choreografie s dynamikou došly o krok dál. Především je tu ale Eva Green, jejíž mořská válečnice Artemisia je neuvěřitelně rajcovní arcidémonická supersvině - mlask! No a pak, pak je tu mně dosud neznámý Junkie XL, jehož epické hudební inferno je patrně vůbec největší ofenzivní silou filmu (hudba v jedničce nestála za nic). 7/10(9.3.2014)

• - Herec Hans Matheson přiznal, že k získání fyzické kondice musel projít velmi tvrdým tréninkem, který trval přibližně 10 týdnů. (Lynette)

• - Eva Green byla pro roli Artemisie jedinou volbou. (Nathanielmon)

• - Protože se ve skutečnosti natáčelo bez vody, zvláště náročné bylo filmování námořních bitev. (Lynette)