300: Vzestup říše

• slovenský

300: Vzostup impéria

Válečný / Fantasy / Akční / Drama

USA, 2014, 102 min

Partička peloponéských notorických sedlehářů tentokrát hrdinně a pateticky vzdoruje páru nejluxusnějších trojek současného filmového průmyslu. A vzdorují úspěšně. Vede je totiž necharizmatický impotentní generál Comukles, jenž prošel kástingem patrně jen díky tomu, že udělal nejvíc sklapovaček, a díky své indispozici odolal vyprcat se paní Zelené mezi skálopevné stěny Thermopylské soutěsky. Ze strašlivého Xerxese tentokrát udělali ozdobu hispánského gájprajdu, a tak ona ta Evka obecně zachraňuje situaci premenstruačním syndromem sehraným tak dokonale, že by měl strach se k ní přiblížit i dvoumetrový kladivář po půlročním půstu. Ač kapku užvaněné a míň mačo, vizuální orgie jsou to naprosto dokonalé, homopošťuchování vyrýsovaných abdomenů drsné a přehledné a prodaktplejsment zahuštěného rajského protlaku velmi vkusný, nevtíravý a hlavně nepřístupný!(23.3.2014)

Tohle... už není Sparta, tedy 300 drsňáků, kteří musejí hodinu a půl přešlapovat na místě a trpět pod Snyderovou efektní, ale jinak nepříliš záživnou režijní taktovkou. Je to nečekaně výživný výtvor Noama Murra, jenž se rozhodl nezapřít svoje reklamní kořeny. A naopak je plně využil. 300: Vzestup říše tak sice zůstává v kategorii "plytká akční řež, u které si budou osmdesátiletí historici rvát zbylé vlasy na hlavě". Jenže tentokrát stylizovaný vizuál skrývá opravdu hutné rubací pokoukání, jež rve koule přesně v těch místech, ve kterých by je rvát mělo. Ano, Sullivan Stapleton je možná až příliš nevýrazným hlavním hrdinou. Do hry se ale naštěstí přidala Eva Green, jejíž nabroušená vojevůdkyně je bez debat hlavní hvězdou téhle epické přehlídky námořních bitev. Ať už porcuje nepřátele nebo využívá jiné (explicitně erotické!) zbraně, budete jí to žrát i s navijákem. A potichu doufat, že odkaz vyčpělé jedničky neodradí věčně hladovou diváckou základnu. Tohle je totiž plná porce testosteronu, u jejíž závěrečných titulků se budou fandové mečů a krve klepat radostí jako už dlouho ne. (8/10)(4.3.2014)

Epické sklamanie. Prvá Tristovka využívala šťavnatú nekompromisnosť akčných scén, Millerovský comicsovský podpis vo forme lahodných farebných kontrastov. To všetko sa dvojka snaží napodobiť a pomerne slušne sa jej to darí. Jednotka však mala ešte niečo navyše, a to je komplexnosť scenára, ktorý nebol deravý a prvoplánový ako Andersonove 'Pompeii', ale hlavne mala Butlera. Ten je v tomto formáte zdá sa nenahraditeľný, nehovoriac o homošskom náprotivku Xerxesa, takže ako epic fail hodnotím hlavne casting. Inak ale celkom fajn, akcia chutne krvavá, prehľadná a veľkolepá, tých pár bojových sekvencií (a dokonca ani šťavnatá Eva Green) však nedokázali prekryť mizerný celkový dojem. 60%.(21.10.2014)

• Aaron.

Bože, co jsem to zase viděl. Příběh prázdný, nudný a nesrovnatelný s jedničkou. Nová třístovka je plná příšerného CGI. Z lidí se vylévala zvláštní tekutina, ale krev to rozhodně nepřipomínalo ani v nejmenším. Film ze mě po chvilce vyšumí a nezbude po něm žádná scéna ani hláška, která by mi utkvěla v paměti. Celý film je o dvou postavách a zbytek je náhodný výběr chlapů, který maj vousy a břišáky a vůbec nic se o nich nedozvíme a sotva je vidíme vyniknout v bitvě. Hans Matheson se zde objevil, aby celý film říkal "mhm, mhm" a "poslouchejte svého vůdce". Sullivan Stapleton postrádá charisma a nevěřil jsem mu ani jednu větu. Jednu jedinou hvězdičku jsem dal za Evu Green a za choreografii bojů. Zbytečný a odfláknutý film.(10.4.2014)

Sice tu už není Gerard Butler, ale Eva Green to bohatě vynahrazuje. Jinak se toho moc nezměnilo - úžasné akční scény, spousta CGI krve a polonahých kulturistů. Taky po delší době film, ke kterému si seženu soundtrack - jen jsem nepochopil zařazení trapné skladby od Black Sabbath do závěrečných titulků (takhle násilné vytrhnutí z extáze už jsem dlouho nezažil)(12.3.2014)

• - Herec Hans Matheson ztvárňující vedlejší postavu Aesykla se dostal k roli díky tomu, že si na něj úplnou náhodou vzpomněl scenárista snímku Zack Snyder, který mu okamžitě zavolal a roli mu nabídl. Matheson se totiž několik let předtím zúčastnil velkého konkurzu na jeho tehdy připravovaný projekt Sucker Punch (2011), ale žádnou roli nakonec nezískal. (Lynette)

• - Zajatec je doveden k Artemisii (Eva Green), která jí jablko. To v jednotivých záběrech mění barvu ze zelené na červenou a naopak. (Dalfor)

• - Při natáčení se musel vyřešit problém s maketami bitevních lodí. Zatímco řecké plavidlo se do studia vešlo celé, perská loď byla tak velká, že ji filmaři museli rozřezat na třetiny, aby mohla být vměstnána do filmové haly. (Linkyc)