Balibo

Balibo Conspiracy, The

Thriller / Drama / Mysteriózní

Austrálie, 2009, 111 min

Uf. Hodně těžký až depresivní film o jednom světově "bezvýznamném" a pro svět nezajímavém konfliktu. Film s dokumentárními prvky dle skutečných událostí o surovém obsazení Východního Timoru indonéskými vojáky v roce 1975. Konflikt svět nezajímá, indonéská armáda útočí moderními americkými zbraněmi. Zkušený reportér se vydá hledat pět zmizelých australských reportérů, nalezne ale již jen jejich prach a svou smrt. Události o krutosti okupace a smrti australských novinářů se dostávají na povrch a do zájmu až po znovunabytí timorské samostatnosti roku 1999. Působivý, kvalitně natočený film vzbuzující emoce, který ale rozhodně není bezstarostnou rodinnou komedií. Jedinou mojí výtkou je trochu příliš jednostranně pojatý děj.(20.8.2009)

Príbeh vyrozprávaný veľmi jednoduchým, dokumentárnym, priamočiarým spôsobom. Pokiaľ človek nie je vopred zásobený informáciami o tom, čo presne sa hlavným hrdinom stane, tak je chtiac nechtiac v stave veriť, že to dobre dopadne. A potom príde precitnutie a ďalšie, a ďalšie a nakoniec sa mu môže stať presne to, čo mne - že z ničoho nič z neho vytrysknú emócie. Sú filmy, ktoré by sa mali pozerať. Kvôli svetu, v ktorom žijeme.(29.1.2010)

Je pravda, že první polovina až dvě třetiny filmu má spíše pomalejší tempo a nevtahuje diváka do děje. Spíše tušíme co se mohlo stát, než abychom děj intenzivně prožívali. O to nečekanější a surovější je poslední třetina filmu, ústící do nevyhnutelné tragédie. Našemu divákovi historické fakta mnoho neřeknou, není ani, kdo je Jose Ramos- Horta. To může ubrat vyznění snímku na působivosti, protože o krutostech, které se ve východním Timoru udály, jsme neměli ani tušení. Proto je dobře, že se točí filmy jako je tento!(28.10.2015)

Hluboce se stydím za fakt, že jsem o nějaké invazi do Východního Timoru neměl nikdy ani potuchy. Tenhle film mi to aspoň maličko osvětlil. Popisuje nejen konflinkt, ale hlavně pátrání po asi pěti novinářích, vyprávěné ve třech dějových líniích. Hodně smutné, hodně věrohodné a hlavně ten "happy" end, ten opravdu stojí za viděnou.(16.6.2014)

• kersten

Mňa tento film teda veľmi neoslovil. Je to podľa skutočnej udalosti, je naozaj hrozné čo všetko sa im udialo, to uznávam. Ale celý film mi tí novinári liezli strašne na nervy. Pchali sa všade kde sa dalo, zasahovali do vecí do ktorých im nič, pre kúsok článku dokázali obetovať čokoľvek - a preto aj tak dopadli ako dopadli. Snáď, keby sa film zameriaval na občanov, ktorý tam naozaj trpeli,vyvražďovali im celé rodiny ako vo filme Hotel Rwanda, určite by som dala vyššie hodnotenie.(21.10.2011)

• - Film je natočený na motívy knihy “Cover Up“ od austrálskeho novinára Jilla Jolliffea. (MikaelSVK)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na autentických miestach vo Východnom Timore, v hlavnom meste Dili a v meste Darwin, ktoré je hlavným a prístavným mestom Severného teritória v Austrálii. (MikaelSVK)