Reklama

Reklama

Balibo

všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Dráma sa odohráva na pozadí invázie Indonézie do Východného Timoru. Jose Ramos-Horta, obyvateľ Timoru a vtedajší minister zahraničných vecí, zláka novinára Rogera Easta, aby napísal príbeh jeho krajiny, aby sa o nej dozvedel aj zvyšok sveta. Roger sa však viac sústredí na piatich novinárov, ktorí mali rovnaké poslanie ako on, no stratili sa. (Skleni)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

30.5.2010 ~ Pravdivý příběh, který nikoho nezajímal a ani dnes moc nikoho nezajímá, z míst, která nikoho nezajímala a ani dnes moc nikoho nezajímají. Je rok 1975 a pětice australských novinářů, co si myslí, že ukáží světu pravdu, přijíždí do Východního Timoru. ~ Takhle by to mohlo začínat, ale nezačíná. Začíná to více méně v současnosti, kdy obyvatelé Východního Timoru vypovídají, jaké to tenkrát bylo. A v jednom z těchto příběhů se objevuje i postava pana Easta. ~ Pan East je zkušený reportér, dnes již ne nejmladší a tak by měl rád klid. A ten měl do chvíli, kdy ho navštívil poněkud neformální ministr zahraničních věcí Východního Timoru, nepožádal ho o pomoc a mimo řeč neprohodil, že tomu není moc dávno, co se v jeho zemi ztratilo pět australských novinářů. Ti sem vyjeli natočit něco o připravovaném válečném konfliktu, který je na spadnutí. Východní Timor totiž vyhlásil nezávislost. Ta mu ale příliš dlouho netrvala, za osm dní se chystala do země vpadnout Indonésie. East se tak dostává k hledání osudu oné pětice a zjišťování, co taková invaze v zapomenuté části světa znamená. Svět totiž něco takového nezajímá, jen další šarvátka kdesi v zemích třetího světa, jen další masakry civilních domorodců. A v téhle chvíli bude tak někoho zajímat, že jste novinář. Pche. Když strkáte nos, do čeho Vám nic není, jste v rejži. ~ Film podle skutečných událostí. V '75 skutečně Východní Timor vyhlásil nezávislost a skutečně do devíti dní vtrhla do země Indonésie a na víc jak dvacet let si tuhle část světa přivlastnila. S lidma se tu nikdo neprděl, kdo si všimne, že hnijí někde v džungli, když nezbude nikdo, kdo by o tom referoval? Austrálie na to kašlala, Spojené národy na to kašlaly, zbytek světa taky. A šest novinářů z australských kanálů 7 a 9 si řeklo, že o tom musí dát vědět. Ten šestý věděl, kdy má skončit, zbylých pět ale ne... A teprve v roce 1999 se příběh téhle zemičky dostává na světlo. Dost pozdě. Nezajímalo to nikoho tehdy, tak koho to bude zajímat po více jak třiceti letech, že. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

V roce 1975, po 400 letech portugalské nadvlády, prohlásil malý národ - Východní Timor svoji nezávislost. O 9 dní později jej napadla Indonésie. Svět se k této invazi otočil zády..... Poslechněte si jedinečný a nesmírně důležitý příběh. Píše se 7.12.1975 – předpokládám, že toto datum znáte. Ne? Potom vás asi problémy Austrálie moc nezajímají. V tomto snímku však ani historické souvislosti spojené s Východním Timorem zrovna moc napětí nepřináší. Máme tu 5 zmizelých novinářů, jejichž flashbacky z osudové cesty zapadají do historických souvislostí. Odhalení vesnice poseté mrtvolami – není mi jedno, co se tam děje, ale tato politika je mi na míle vzdálená. A nebaví mě to!! Nic na tom nemůže změnit ani krátké napětí ze setkání s okupanty. Je dokonalé, ale krátké. A jinak dopadnout nemohlo. Další příběh o lidech, kteří si mysleli, že jejich přítomnost (v nějaké) válce něco změní. Pro mě to jsou ,,DALŠÍ ZBYTEČNÉ OBĚTI“. Takže pokud je vám problematika V.Timoru ukradená, jděte radši na pivo. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * Víte že? Během nadvlády Indonésie zemřelo více než 180 000 obyvatel V. Timoru. Tato nadvláda trvala do roku 1999. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem o tomto problému ve Východním Timuru neslyšel. O to zajímavější tenhle film pro mě je. Jsem v podstatě rád, že film Balibo vznikl, protože tak, jak tento příběh natočil, by jen tak nikdo jiný neodvyprávěl. Je to neuvěřitelně přesné, místy až přehnaně dokumentární. Což je na druhou stranu trošku na škodu. Každopádně i proto ukáže všechno, co ti lidé tenkrát museli prožívat. A příjemné to rozhodně nebylo. ()

kersten 

všechny recenze uživatele

Mňa tento film teda veľmi neoslovil. Je to podľa skutočnej udalosti, je naozaj hrozné čo všetko sa im udialo, to uznávam. Ale celý film mi tí novinári liezli strašne na nervy. Pchali sa všade kde sa dalo, zasahovali do vecí do ktorých im nič, pre kúsok článku dokázali obetovať čokoľvek - a preto aj tak dopadli ako dopadli. Snáď, keby sa film zameriaval na občanov, ktorý tam naozaj trpeli,vyvražďovali im celé rodiny ako vo filme Hotel Rwanda, určite by som dala vyššie hodnotenie. ()

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Hluboce se stydím za fakt, že jsem o nějaké invazi do Východního Timoru neměl nikdy ani potuchy. Tenhle film mi to aspoň maličko osvětlil. Popisuje nejen konflinkt, ale hlavně pátrání po asi pěti novinářích, vyprávěné ve třech dějových líniích. Hodně smutné, hodně věrohodné a hlavně ten "happy" end, ten opravdu stojí za viděnou. ()

Galerie (62)

Zajímavosti (2)

  • Film je natočený na motívy knihy “Cover Up“ od austrálskeho novinára Jilla Jolliffea. (MikaelSVK)
  • Filmovanie snímky prebiehalo na autentických miestach vo Východnom Timore, v hlavnom meste Dili a v meste Darwin, ktoré je hlavným a prístavným mestom Severného teritória v Austrálii. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama