Největší bitva Julia Caesara

• Velká Británie Timewatch: Julius Caesar's Greatest Battle
všechny plakáty
Velká Británie, 2004, 49 min

Michael Praed

V letech 58 a 50 před naším letopočtem uskutečnil Julius Caesar krvavé tažení s cílem připojit k Římské říši Galii, dnešní Francii. Ve své době Caesar popsal své činy v De Bello Gallico, neboli galských válkách, jako hrdinské. V tomto období zabil milion lidí, další milion zajal a zničil 800 měst. Pořad zkoumá, zda jeho výpověď o této bitvě nebyla jen promyšlenou propagandou, která měla zatajit ponurou a brutální skutečnost. (oficiální text distributora)

Zeck

Dokument, ve kterém místo aby historici líčili, vyprávěli a vysvětlovali, hrají Caesara a Vercingetorixe, ochotnicky se snaží předvést jejich charaktery (oblečení v džínách a svetrech), přesuny vojsk znázorňují jízdou ve svém kabrioletu po státovce někde ve Francii a snaží se mluvit děsně "dobově" ve verších. Přitom hraná část dokumentu s komparzem v historických kostýmech je v dokumentu vidět asi tak minutu a historické římské opevnění jen jako pozadí pro dvouvteřinový záběr na přehrávajícího blbce, který stojí na louce a hraje budoucího císaře. No do prdele! To jsem se jako měl vcítit a pochopit uvažování těch dvou vojevůdců, nebo se jen posrat nudou? Celý příběh jsem už dávno znal a naivně doufal, že se snad dovím nové skutečnosti a historické perličky, ale dozvěděl jsem tak maximálně to, že autoři dokumentu jsou diletanti. 60% ()