Epizody(3)

jarmil8

Tato série neodbytně působí, že se svezla na vlně popularity (švédských) kriminálek. Bohužel, co se týče jednotlivých (nepřesvědčivě vykonstruovaných) případů, tak celovečerní stopáž je přehnaná a s příběhem by si vystačil i takový Komisař Rex. Když jako divák mám nad detektivem navrch, tak se začínám nudit. A tady to nepůsobí jako záměr, nýbrž jako špatně rozehraný příběh. Forma (kamera, střih) převažující obsah je až manýristická a zvláště u prvních dvou dílů mě vyloženě rušila. Jednotlivé neinvenční pohledy kamery postrádaly smysl. Pak už jsem si buďto zvykl, nebo tvůrci ubrali na exhibicích. Na čem tedy série stojí jsou jednotlivé postavy a nejen Kenneth Branagh v roli depresivního detektiva je skvělý! ()

tron

Najlepšia séria spomedzi všetkých štyroch. A už ona nie je nič extra. Ale veľmi veľa jej dáva ústredný hrdina. Wallander sa odlišuje od iných televíznych kolegov, Sherlocka a Luthera. Podobne, ako Luther, i on často prednáša o zle v ľuďoch, nepochopiteľnej dobe, všade prítomnom neospravedlniteľnom násilí a chorom svete, ktorý si nezaslúži druhú šancu. No na rozdiel od Luthera nejde o žiadneho akčného borca; keď má v tretej časti bežať na koniec príjazdovej cestičky a naspäť, je zadýchaný ako po maratóne. Ďalším plusom je jeho dcéra, otec a Tom Hiddleston vo vedľajšej úlohe kolegu. Svoje bohužiaľ robia aj scenáre, ktoré sú občas predvídateľné a klišé – čo je u detektívky „troška“ problém. Niekedy sa tvorcovia a postavy (dobré aj zlé) až príliš spoliehajú na náhodu (zakopnutie o koberec), niektoré vedľajšie linky nie sú dostatočne vysvetlené, niekedy sú tvorcovia príliš ukecaní a naopak, keď treba rozprávať, mlčia. Aspoň dvakrát som gaunera odhalil pred Kurtom (poštár, týraný chlapec) a obávam sa, že to nie je dôkaz mojej geniality, ale skôr (pod)priemerných scenárov. Wallanderov svet akoby pozostával z troch polí a námestia len o čosi väčšieho, ako zápalková škatuľka. Neviem si pomôcť, táto „televízna“ výprava mi občas dosť prekážala. Skoro som spadol zo stoličky, keď Kurt začal z miesta činu UTEKAŤ domov a po asi dvadsiatich sekundách tam bol (20 minút to nebolo, jeho kondička je mizerná a jednak by ho dávno dobehli policajti v autách). Dávam jemne nadhodnotených 80%, pretože nasledujúce série boli o dosť horšie. ()

*CARNIFEX*

Britské mini série mám rád. Pomerne za málo peňazí, ponúkajú veľa muziky, pričom najsilnejšou stránkou týchto "kratších" počinov, sa stávajú solídne, vyvážené krimi námety. "Wallander" je trošku z iného súdka. V jednej sérii nerieši jednu story, ale je vyskladaný z troch samostatných, prakticky celovečerných filmov. No a tie ani z ďaleka nie sú tak pútavé, ako v prípade iných sérii, obdobného druhu. Nie je to vyslovene zlé, no na odporúčanie to z môjho pohľadu nie je. Chcelo by to byť, ako klasická, temná krimoška v podobe "švédskej trojky" (cháp, ako severskú tvorbu), no nakoniec je to ako zobudiť sa po opici na gauči s jednou ázijskou transkou a najlepším kamarátom, ktorý sa svojim žaľudom stále opiera o vaše polky. Proste. Síce ste si vrzli, ale boli ste hrubo podvedený :) ()

nylo

Nějak jsem tomu nepřišla na chuť, zatím. Sice to má docela zajímavě umělecky působící kameru, ale případy jsou obsahově upozaděné a tím působí moc komplikovaně........být na místě Wallandera, gesto na konci trojky bych udělala už dávno, protože prostě všechno, se děje kvůli němu.....chudák malej zoufalej 70% ()

ZastataZofa

Nie zlé....ale ani super....je to strašne uponáhľané...tvorcovia musia dej vtesnaťdo cca 1 a pol hodiny filmu...a tak to aj vyzerá....knižná predloha je určite lepšia.... slabšie štyri hviezdy.... ()