Wallander (TV seriál)

• Německo

Kommissar Wallander

Wallander

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008–2016, 18 h 1 min (Minutáž: 88–94 min)

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham, Malcolm Tienery, Andrew Buckley, Lemogang Tsipa, Vincent Regan, Emma Griffiths Malin, Benedict Taylor, Lindsay Duncan, Daniel Cerqueira, Hugh Mitchell, Rune Bergman, Fredrik Gunnarsson, Barbara Wilshere, Cecilia Hjalmarsson, Sandra Redlaff, Angela Terrence, Nimmy March, Katarina Lundgren, Isabell Andén, Bill Moody

Komentáře uživatele D.Moore k tomuto TV seriálu

Řada první, díl první: Jednoznačně za pět. Jsem rád, že se do tévé po dlouhé době konečně dostala pořádně atmosférická detektivka. První příběh je krutý, pomalý (ale ne poklidný a už vůbec ne nudný), mrazivý a každou minutou z něj cítíte tíseň a beznaděj. Tomu vydatně pomáhá do nejchladnějších odstínů všech barev stylizovaná kamera (záběry na pole s řepkou jsou dost kontrastující výjimka) a prazvláštní, ale stoprocentně působivá psycho-hudba. Kenneth Branagh je skvělý, takže čekám na pokračování a doufám, že bude stejně dobré._____Díl druhý: Tentokrát čtyři hvězdy, a to hlavně za (jak to napsat a nespoilerovat) jednu ženskou postavu, která smrděla jako velké klišé už od samého začátku. Tak. Jinak opět kvalitní podívaná, která si veškerá pozitiva první části naštěstí zachovala._____Díl třetí, závěr první řady: Nejlepší příběh ze všech, pět hvězd podruhé. Pocit beznaděje a zmaru, který z něj teď cítím, sice není nejpříjemnější, je studený jako led a děsí tím, jak je uvěřitelný, ale stejně musím smeknout. To, co Branagh předvedl, nemá obdoby. Bože, něco tak tísnivého a zároveň poutavého jsem opravdu dlouho neviděl. Wallander je jednoznačně špičková krimipodívaná, která ale naneštěstí doplácí na pozdní vysílací čas - v neděli v jedenáct večer si jí všimne málokdo, což je škoda._____Řada druhá, díl první: Tak dnes to bylo slabší. Nepříliš zajímavá vražda, ne moc zajímavé pátrání... Zato ale dobré scény z Wallanderova soukromí, rozvíjení vztahu s dcerou a otcem... Díky tomu a hlavně díky strhující závěrečné půlhodině s jedním výstřelem, suspendací a scénou na pouti, bych tomuhle dílu dal tak 3,5 hvězdy. Snad se seriál s další částí polepší._____Řada druhá, díl druhý: Skvělé! Za tenhle díl bych snad dal i šestou hvězdu, kdyby to bylo možné. Scény, jako je třeba Kurtův počáteční "návrat do civilizace", se jen tak někde nevidí. A to je přitom jen obyčejný rozjezd. Wallander dělá všechny ty věci, na které jsme si už zvykli. Truchlí, trpí, ale zároveň doufá, že všechno bude lepší, a proto se (úspěšně nebo ne) zkouší změnit. Dočkali jsme se smrti, boje o život, další výborné scény s otcem a dcerou, dočkali jsme se Kurtova návratu do služby... A to všechno na pozadí napínavého pátrání po příčinách jedné neobvyklé vraždy. Super! Pět hvězd zůstává._____Řada druhá, díl třetí, závěrečný: Není co řešit. Seriál skončil a to nejlepší si schovával nakonec. NEJděsivější vraždy, NEJatmosféričtější pátrání, NEJvětší pocit toho, že je všechno v háji a taky NEJvětší úlevu, která přichází pak. Vy, kdo jste viděli, víte, o čem mluvím._____Co se celkového hodnocení týče, mých pět absolutních hvězd si Wallander zaslouží. Na televizní poměry (a nejen ty) se jedná o ojedinělý projekt s až neuvěřitelně civilně lidským hrdinou, který si získá každého, a v němž se každý alespoň jednou určitě pozná. Kennethu Branaghovi a jeho dojemně tragickému drsňákovi vysekávám poklonu.(6.9.2010)