Wallander (TV seriál)

• Německo

Kommissar Wallander

Wallander

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008–2016, 18 h 1 min (Minutáž: 88–94 min)

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham, Malcolm Tienery, Andrew Buckley, Lemogang Tsipa, Vincent Regan, Emma Griffiths Malin, Benedict Taylor, Lindsay Duncan, Daniel Cerqueira, Hugh Mitchell, Rune Bergman, Fredrik Gunnarsson, Barbara Wilshere, Cecilia Hjalmarsson, Sandra Redlaff, Angela Terrence, Nimmy March, Katarina Lundgren, Isabell Andén, Bill Moody

Komentáře uživatelů k TV seriálu (211)

Pokud někde pracují maximálně schopní tvůrci, kteří i z neoriginálního námětu (kriminální linky), dokáží vytvořit originální kousek (všechno ostatní), je to v BBC. Spolu s Lutherem a Sherlockem je Wallander kriminalistou, který práci dal vše a ona si to bezezbytku vzala. Ta životní únava z nepochopitelnosti tohoto světa jakoby vypadla z nějakého Shakespearova díla, tudíž proto ani nepřekvapí Kenneth Branagh v hlavní roli, který se svého partu zhostil naprosto dokonale. Věčné strniště, vrásky na čele, vaky pod očima a pohled plný prázdnoty, se nakonec stanou tím, co Wallandera dělá absolutně netuctovým a zajišťují mu tak místo ve vrcholných pozicích žánrové tvorby. Plus excelentní kamera a fantastická hudba.(22.1.2012)

Vynikajúce detektívky s BRILANTNÝM Branaghom v hlavnej depresívnej úlohe. (Zatiaľ) každý diel obstojí vo všetkých ohľadoch a pokojne by mohol ísť do kín.(22.7.2012)

1. série: Epizody Sidetracked a One Step Behind jsou výstavní. Žánr detektivky je tu jakýmsi tmelem psychologického dramatu o vnitřně se rozkládajícím detektivovi, zpřetrhaných osobních vazbách mezi policisty a sociálních nešvarech soudobého Švédska. Lze tu klidně hovořit o paralele s nekonečně nadhodnoceným Larssonovým Miléniem, rámec, atmosféra i přístup podobný. Režie Philipa Martina brilantně inkorporuje prvky severských dramat, odosobnělé umístěním postav v krajině, odskody k náladotvorným lyrickým záběrům i časté situování diváka za sklo, do izolace od postavy. Chladná a přitom promyšlená práce, která dodává téhle sérii zcela svébytnou atmosféru. Brannagh je dechberoucí a v pohodě uhraje všechny rozdílné polohy smutku a zmaru, kterými si Wallander projde. Prostřední díl Firewall je trochu mimo koncept, klasičtější, zápletka nadsazená, vyhrocené do lehce jalového konspiračního thrilleru s prvky tuctového melodramatu o femme fatale. Určitě ne cesta, kterou by se měl Wallander ubírat. Celkově: seriál 100% stylově kompatibilní s mým vkusem. Existenciální krimi thriller pro fajnšmerky ulítlé na sever. 2. série Tady nenacházím slabého místa, jen musím vyzdvihnout, jak Wallander jde proti laciné politické korektnosti, ať už v díle The Faceless Killers (téma přistěhovalectví a rasismus) nebo v naprosto famózní epizodě The Man Who Smiled (vykořisťovatelský soucit se zeměmi třetího světa). Wallanderův psychický rozkol se prohlubuje až do naprosté vykloubenosti ze světa - Fifth Woman je pak elegantním uzavřením dramatického oblouku a jistou dílčí katarzí depresemi rozervaného "Joba z Ystadu". Další série nutná - vedle Sherlocka nejlepší detektivní seriál, co jsem viděl.(21.1.2011)

1.seria zatial velke sklamanie. Na rozdiel od ostatnych nezdielam nadsenie, naopak, Wallander sa mi javi ako velmi priemerna kriminalka v porovnani s inymu kuskami v tomto zanri. Kenneth je vyborny, hudba tiez, prostredie nadherne a zaroven pochmurne, ale celkovo je to pre mna bohuzial nezazivna nuda a pristihla som sa, ze diely dopozeravam na trikrat a len preto, aby som samozrejme zistila, kto je vrah. Ale zamyslela som sa aj nad tym, ci by mi chybalo, keby som to nevedela. A odpoved je: asi nie.(7.6.2015)

Wallander je kriminalista z jižního Švédska. Nespí, trpí přepracováním, má vaky pod očima, že by se do nich vešel celý skautský oddíl, na tváři mu raší několikadenní strniště, osobní život stojí za hovno, zná jen svou práci a té se věnuje na 120 %. Oběti, které zachrání ho posílají permanentně do hajzlu, pozůstalí ho rovnou fackují a kopou. Jeho práce ho deptá, každý den vidí jen marast společnosti a zničené lidské životy. Na druhou stranu je si vědom, že nikdo jiný tu práci za něj neudělá. Takže ať už se potýká s pedofily, kyberteroristy nebo sériovými vrahy, máte pocit, že se co nevidět nervově zhroutí. Doplním, že Wallandera hraje Kenneth Branagh a hraje ho natolik famózně, že redefinuje pojem seriálové herectví. Spolu s bravurní severskou atmosférou tak dává zapomenout i na krapet překombinované zápletky. Wallander jakožto celek by se dal popsat jako sociologický detektivní thriller. Nezvyklé, ale velmi silné dílo, kór, když by se dal každý druhý kamerový celek screenovat a zarámovat jako umělecká fotografie. Nemluvě o atypické hudbě, který podmalovává většinu scén. (a ano, třikrát sláva dokonalé seriálové propagaci ČT, která to vysílala někdy ve všední den v noci)(2.1.2011)

1. seria - 80%, 2. seria - 90%, 3. seria - 70%(18.12.2011)

Snad žádná jiná seriálová (a ostatně ani filmová) postava není tak prožitá jako Branaghův Kurt Wallander (aka chodící severská depka). Právě on ve spojení s působivou atmosférou a melancholickou hudbou; o geniální kameře ani nemluvě; z toho dělají kriminálky, na které se jen tak nezapomene, byť jednotlivé případy nejsou samy o sobě žádné žánrové terno, se kterým byste se nesetkali i jinde. Na to poněkud šustí papírem a jsou předvídatelné více než je zdrávo. Čímž neříkám, že jsou snad špatné či jen průměrné (až na hloupý, ale ani tak ne špatný díl Firewall). To platí o první sezóně (4/5), během druhé sezóny (5/5) se i dojem z jednotlivých epizod značně vylepší díky jejich "dürrenmattovskému" pojetí. Ovšem ono je to stejně jedno, protože o ty případy jako takové jde stejně "až" v druhé řadě. To třetí sezóna (4/5) pokračuje sice v trendu té druhé a je v detailech ještě lepší, ale zároveň v kriminální části ještě více papírem šustící i předvídatelnější. Na kvalitách to; opět; sice nemění zhola nic, ovšem společně s nepříliš vydařeným pokusem o změnu stylu i žánru během rižské anabáze, to znamená ústupek z piedestalu nejvyšší kvality.(26.2.2011)

Preceňované. Branagh je skvelý, takisto postava, ktorú hrá a od veci nie je ani pochmúrna severská atmosféra, ale po stránke akcie je v porovnaní s tým aj Komisár Rex Skala 2. To by ale nevadilo. Vadí, že scenáre sú, česť výnimkám, veľmi slabé až podpriemerné, predvídateľné a miestami výslovne hlúpe. Prvá séria povedzme 70% s prižmúrenými očami, ale v druhej a tretej to šlo výýýýrazne dole (40%?) a poslednú sériu zachránilo snáď len tragické a smutné (hoci logické a desivo nevyhnutné) Wallanderovo "dedičstvo".(19.11.2016)

Kdybych chtěla bejt jó protivná, podotkla bych něco v tom smyslu, že tihle utahaní, vyhořelí kriminalisté mi přijdou podobní jeden druhému jako vejce vejci a rozdíly mezi vejci jsou schopné vnímat tak možná slepice, zatímco Faidra neztrácí podobnými podružnostmi čas. Jelikož po třech probdělých nocích s miminem s klubajícími se zuby nějak nemám sílu už ani být protivná, ocituju jen slova klasikova, že vyprávět o tragických věcech tragicky je jako jíst škvarky zalité rozpuštěným sádlem a přikusovat k tomu máslo a že kdyby se na olympiádě soutěžilo ve zdeptanosti, Švédsko by se dík Kurtu Wallanderovi topilo ve zlatě. Ani nevím, jestli jsem měla větší chuť toho chlapa vzít kolem ramen, objednat mu pivo a pak mu v nějaké přilehlé místnosti vyšukat mozek z hlavy, nebo s ním pořádně zatřást a sdělit mu, že člověk v jeho stavu nemá u policie co dělat. Jelikož Branagh pořád stojí za nějaké to zmuchlané prostěradlo mezi honem na lišku a odpoledním čajem, asi by to vyhrála první možnost, ale dost těsně. Nějak mi tihle detektivové s vyhaslým pohledem a permanentním strništěm přijdou jak beznadějný klišé a snaha chmurnit za každou cenu krapet laciná. Podobně jako Marigold jsem si vzpomněla na Larssonovo Milénium s tím rozdílem, že nehorázně přeceněná mi přijdou obě díla. No nic, pochmurně se zvednu ze své pochmurné židle v pochmurném domě v pochmurném severním kraji a půjdu zkontrolovat své nepochybně pochmurně se tvářící mládě, abych mu chmurně pomazala dásně mastičkou a zachmuřeně ho utěšovala "neřvi, trubko, bude hůř," ale ještě předtím dodám něco jen tak bokem pro ty, kteří se ohánějí sebevražednou depkou severských zemí. Depresemi trpí daleko víc Američanů a Kanaďanů než Skándinávců a co se sebevražedného skóre a duševního zdraví celkově týče, je na tom Švédsko nejen líp než země bývalého sovětského bloku, Čína nebo Japonsko, ale taky než ČR, Švýcarsko nebo Francie, ale vsadím se, že o galské pochmurnosti jste nikdo v životě neslyšel, n' est pas? Ať žije stádnost a stereotyp. Že si tady většina lidí honí triko žvásty o věcech, o kterých nemá ponětí, na to jsem dávno zvyklá, ale dělat to i v takovém tématu, to je příliš velký cynismus i na mě.(19.3.2012)

• Dellamorte

Smutnějšího a depresívnějšího detektíva sem asi ještě nevidela. Shakespear Branagh se zhostil svojej úlohy dokonale. Škoda, že brutalita zločinov upadala, ale - aj dont kejr. Všechno bylo totiž spácháno, jak malo být. 4 !(29.3.2016)

Kurt Wallander je ten nejlidštější a nejzainteresovanější detektiv, jakého kdy svět filmu a televize poznal. Wallander si každý případ bere velice osobně a je odhodlán jej vyřešit za každou cenu. Ještě nikdy tedy nebyla kriminální linka tak úzce spjata s postavou detektiva a pro seriál jde o věc přímo stěžejní. Znamenitý a své roli naprosto odevzdaný Kenneth Branagh představuje zvláštní typ detektiva, zatěžkaného mnoha zdrcujícími emocemi a dilematy. V průběhu jednotlivých dílů prochází až jakýmsi vnitřním rozkladem (jasně, ne zrovna originální označení, ale ono to zkrátka sedí) a mnoha pády, při kterých se neustále přesvědčuje o tom, že nejvíc z jeho osobního života zůstalo právě v jeho práci. Stejně intenzivní pochvalu si však zaslouží i zbytek – skvělé scénáře s opravdu pečlivým vystavěním kriminálních případů, režii, kameru, hudbu, herecké osazenstvo… Plného hodnocení bohužel Wallander nedosáhl kvůli snížené kvalitě vybraných „béčkových“ dílů (byť epizoda Firewall se vlastně v rámci žánru konspiračního thrilleru nemá za co stydět a postava Wallandera se v ní posouvá dál; The Dogs of Riga bohužel nevytěžilo z vytrhnutí Wallandera z jeho běžného prostředí vůbec nic, vývoj postavy zde nemile ustrnul a coby žánrová zábava je epizoda rovněž slabá) a občasné nevyváženosti tempa devadesátiminutové stopáže.(4.8.2012)

Ten, kdo se zajímá o detektivní literární žánr, už dávno ví, že kvalitní evropské detektivce se daří především ve Švédsku, a pokud vznikají dobré knihy, je předpoklad, že vzniknou i dobré scénáře. V 60. a 70. letech stály v evropském filmu a detektivním žánru nejvýše Francie a Itálie, ale kdeže je těm časům konec. Momentálně drží prapor Velká Británie a Švédsko se úspěšně dere do popředí. Takže vůbec není náhodou, že na téhle koprodukci se sešly právě štáby obou zemí. Vznikla nadprůměrná televizní minisérie, která svou atmosférou připomíná romány Pera Wahlööa. Jednotlivé kriminální případy mají obvykle společenský přesah a netýkají se jen selhání jednotlivce, ale vypovídají o stavu morálky v dané zemi. A obvykle se také nějakým způsobem dotýkají soukromého života hlavního hrdiny v podání špičkového charakterního herce Kennetha Branagha. Už proto, že jeho policejní vyšetřovatel je citlivý člověk, který si své případy až příliš pouští k tělu. Kvůli jeho nasazení se mu rozpadlo manželství a jeho citový život připomíná poustevníka v odlehlé jeskyni. Britské hvězdě zdatně sekundují další členové hereckého týmu a pomáhají překlenout drobné nedostatky ve scénáři, kdy autoři až příliš povolují uzdu fantazii. Výsledkem je série, která vysoce převyšuje cokoliv, co u nás v příslušném žánru v posledním dvacetiletí vzniklo. Napětí pomáhá budovat především hudba, ale za zmínku stojí i střih. Na televizní produkci velmi slušný počin, který by obstál i v přítmí kina. Celkový dojem: 80 %.(20.9.2010)

Galerie severské bolesti. Tak zní nadpis jednoho článku o Wallanderovi. Zcela přesně vystihuje všechno. Kurta Wallandera musíte poznat sami. Už bylo dost všech těch kriminálek s uhlazenými, spořádanými, "obyčejnými" detektivy, kde bylo více hlavních postav, ale žádná "ta" výrazná, a kde hlavním cílem bylo prostě "jen" vyřešit případ. Nastupuje nová generace sociálně "odloučených" hrdinů, kteří se zcela obětují práci, provází je prázdnota a často neschopnost navazovat citové vztahy, či slušně vycházet s ostatními. Je to generace komplikovaných, nadřazených, cynických, samotářských, utrápených, pomuchlaných a vyčerpaných chlapíků. Jenže jsou to géniové a my diváci je milujeme. Chceme jim porozumět, poznat jejich uvažování, vcítit se do jejich postavy, do jejích pocitů a celkově jsou nám svou odloučeností, samotou a jakousi vnitřní bolestí velmi blízcí. Kenneth Branagh a jeho Wallander je jedním z takových mužů. Vizuálně i obsahově vytříbený koncept celého seriálu s utrápeným hlavním hrdinou se více než účelně prolíná se stejně tak melancholickým a depresivním prostředím a přírodou Švédska. Do těchto dvou silných stavebních prvků všech epizod prorůstá ještě ten poslední. Krutost a tragičnost spáchaných zločinů. To vše v Kurtovi vyvolává smutek, zdrcení a nepochopení, co se to vlastně se světem a lidmi děje. Zároveň však na ně i na jejich zoufalé zločiny dokáže pohlížet s jistým porozuměním. Je to tak, že člověk hroutící se pod tíhou vlastní bolesti a melancholie dokáže nad jiným utrpením, ač v podobě zločinů a těch, co se jich dopouštějí, projevit větší míru vcítění? Jsme šokováni a zdrceni nad chováním lidí, často nás míra hrůzných činů už nechává chladnými, jindy je dokážeme pochopit či se do nich vcítit. Šílená doba nutí lidi k šíleným činům. A nebo, šílení lidé dělají svými skutky ze světa šílené místo. Myslím, že platí obojí. Ve všech epizodách jsem v určitém okamžiku doslova cítila Wallanderovo rozpolcení a utrpení a často jsem měla doslova pocit, jako bych cítila jeho vnitřní bolest jen při pouhém pohybu či pohledu. Kenneth je jednoduše geniální. Osobitá a nádherná hudební stránka vždy jakoby mlčenlivě a jemně objímá celý děj. Stejně jako ty velké, ve větru se vlnící lány... Plus si mě získalo Kurtovo vyzvánění:)(8.11.2011)

Nesmírně vkusné úvodní titulky. To bylo první, co mě napadlo, když jsem Wallandera viděla. Většina kriminálek láká diváka na zběsilé tempo a moderní vyšetřovací metody, což se povětšinou projeví už v úvodu. Asi znáte takovou tu úvodní půlminutu současných detektivek, kdy kamera za rockové písně nalétává na obličeje jednotlivých představitelů a v mezičase za nimi stihne ještě zabrat veškerou nejmodernější techniku, kterou právě toto oddělení k vyřešení případů používá. Wallander je jiný. Úvodní titulky jsou klidné až obyčejné, přitom ale nesmírně stylové a originální. Podobná charakteristika je pak vlastní i celému seriálu. Zatímco mě jiné kriminálky o desítkách pokračování s dokonalými, chladnými vyšetřovateli nebaví, do Wallandera, jehož první sezónu tvoří pouze tři díly, jsem se zamilovala. Vše se odehrává v jiném tempu, mnohem poklidnějším, mohlo by se zdát. Režisér se vyžívá v až perfekcionistickém zobrazení veškerého dění, takže vizualisticky změřená část mé duše od první minuty skákala nadšením. Všechny ty záběry se švédskou krajinou / pustinou jsou úchvatné a podobně podmanivá je i mysteriózní hudba, která je provází. Pár pěkných scének by ale seriálu nepomohlo, kdyby postavy pohybující se v nich nestály za nic. Tady se scénář zaměřuje hlavně na jednoho muže; vyšetřovatele Kurta Wallandera v podání Kennetha Branagha. Asi se to bude zdát zvláštní, ale právě k Branaghově roli jsem po třech dílech cítila silnější vztah než k jakémukoliv jinému představiteli kriminálky, jakého si dokážu vybavit. Tenhle chlap začal žít odděleně od své ženy, která si našla brzy nového přítele, zatímco on zůstává sám. Jakékoliv náznaky budoucího možného vztahu zabíjí svým pocitem, že je třeba k vyřešení případu udělat ještě mnohem víc a že si momentálně nemůže dovolit odejít z práce a žít svůj vlastní život. Samota na něj ale doléhá více, než by bylo komukoliv milé a nemít dospělou dceru, která ho bezmezně miluje i přesto, že on sám se považuje za mizerného otce, asi by se nervově zhroutil. Podobně lidskému vylíčení hlavní postavy navíc hodně napomáhá fakt, že nás tvůrci nechávají nahlédnout na postavu i v momentech, které by kterýkoliv jiný seriál pravděpodobně vystřihl. Kurt Wallander tedy brečí, zívá, je unavený i vynervovaný, naštvaně třískne mobilem, necítí se zdravotně v pořádku, z přepracování usne na místě činu, chodí na záchod. Takové kriminálky se mi líbí a takový doufám, že se tento seriál ještě s několika díly vrátí. A tak mě napadá: viděli jste někdo Insomnii? Mám pocit, že ten film má s tímto seriálem hodně co společného. Dodatek 11. dubna 2010: Půl roku čekám na druhou řadu v domnění, že se Branagh do Wallandera pustí až po dokončení Thora, a pak zjistím, že si druhá série odbyla svou premiéru na BBC jen pár týdnů po tom, co jsem dokoukala první. Co však k druhé řadě říci, aby se člověk neopakoval? Asi nic, tohle se musí vidět. Nejrealističtější kriminálka současnosti s nejlidštějším hlavním hrdinou, jakého jsem kdy v seriálu viděla (producenti první i druhé řady si odnesli cenu BAFTA za nejlepší dramatický seriál a Branagh má za obě řady to samé ocenění, jen za nejlepšího herce). A taky ty nejúžasnější švédské scénérie, jejichž kouzlo snad potvrdí i to, že počet Britů, kteří navštíví ročně Ystad, se po odvysílání tohoto seriálu náhle zvýšil o polovinu. Kennethe, prosím, až dokončíš režii Thora, vrať se zas do Švédska před televizní kameru. Podle dostupných informací totiž natočení dalších dílů záleží pouze na tobě. Dodatek 31. července 2012: Třetí řada opět skvělá, i když vrcholné druhé série dle mého nedosahuje. První díl s úžasným "bodem zlomu" kdesi v polovině a výborným závěrem u poradkyně sice aspiruje na jeden z mých nejoblíbenějších dílů vůbec, jinak mi ale přišlo, že tentokrát zůstalo mezi jednotlivými epizodami až mnoho nedovysvětleno a že Kurtovi rodinní příslušníci dostali až moc málo prostoru na to, abych si mohla "užívat", jak mu práce rozkládá osobní život. Hlavně druhá epizoda, kterou Wallander strávil prakticky celou v Lotyšsku, mi přišla v tomto ohledu trochu mimo; vlastně mi až přišlo, jako by Wallanderův vývoj na jeden díl naprosto ustrnul. I tak se ale už těším na finální čtvrtou řadu a na ten smutný závěr celého seriálu, který je nejspíše nevyhnutelný jako příchod zimy po podzimu, se připravuji už teď.(30.10.2009)

• hellstruck

Vítejte ve švédském Ystadu, v němž kriminalistické oddělení zahrnuje čtyři policisty. A většina jen sedí v kanceláři. Tam, kde by běžně figurovala zásahovka, stačí tři lidé, protože více policistů Švédsko asi nemá. A nezapomeňme na to, že se zde mluví anglicky, ale samozřejmě v převlečení za švédštinu. Aneb mé první dojmy z tak opětovaného Wallandera. Britských krimi seriálů a charismatických detektivů jsem viděla tolik, že tento podivný citlivý ňouma mě příliš nezaujal. Charisma ani sympatie mu sice upřít nelze, ale všechno ostatní je zkrátka špatně - nezajímavé zvraty, nevýrazné případy, debilní policejní postupy.. Myslím, že nadšení hodnotící by se měli podívat třeba na The Fall, Luthera nebo Good Cop, aby poznali skutečnou kvalitu. Nicméně sto lidí, sto chutí. Mě zatím Wallander neskutečně nudí a jestli dokoukám celou první řadu, tak to snad zapiju.(2.2.2015)

• Rogue

Strašlivá otrava. Jako kriminálka průhledné, trochu chaotické, trochu nelogické a bez drivu. Jako osobní příběh prací zničeného detektiva naprosto fádní a tisíckrát okopírované. Tuctová kriminálka s přecitlivělým hlavním hrdinou, kterému má člověk většinu stopáže chuť jednu lísknout. Wallander není ani alkoholik, ani zajímavý. Natož kompetentní dělat svou práci.(24.5.2016)

Tak na tomto seriálu je jedinečná jeho atmosféra. Určitě to je za poslední dobu jeden z nejkvalitnějších krimi seriálů, co jsem viděl. Kenneth Branagh v postavě Wallandera to se svojí výjimečností hraje opravdu neuvěřitelně přesvědčivě. Ostatně jeho nevšední herectví funguje dobře i v jiných filmech. Nutno dodat, že navíc si jeho postavu, která má velký smysl pro spravedlnost a vypadá úplně obyčejně, nelze prostě neoblíbit. Co říci závěrem? Všechna rozuzlení příběhů stojí opravdu za to. Jsou totiž skutečně vymakané, nečekané a přitom úplně prosté.(30.1.2011)

Řada první, díl první: Jednoznačně za pět. Jsem rád, že se do tévé po dlouhé době konečně dostala pořádně atmosférická detektivka. První příběh je krutý, pomalý (ale ne poklidný a už vůbec ne nudný), mrazivý a každou minutou z něj cítíte tíseň a beznaděj. Tomu vydatně pomáhá do nejchladnějších odstínů všech barev stylizovaná kamera (záběry na pole s řepkou jsou dost kontrastující výjimka) a prazvláštní, ale stoprocentně působivá psycho-hudba. Kenneth Branagh je skvělý, takže čekám na pokračování a doufám, že bude stejně dobré._____Díl druhý: Tentokrát čtyři hvězdy, a to hlavně za (jak to napsat a nespoilerovat) jednu ženskou postavu, která smrděla jako velké klišé už od samého začátku. Tak. Jinak opět kvalitní podívaná, která si veškerá pozitiva první části naštěstí zachovala._____Díl třetí, závěr první řady: Nejlepší příběh ze všech, pět hvězd podruhé. Pocit beznaděje a zmaru, který z něj teď cítím, sice není nejpříjemnější, je studený jako led a děsí tím, jak je uvěřitelný, ale stejně musím smeknout. To, co Branagh předvedl, nemá obdoby. Bože, něco tak tísnivého a zároveň poutavého jsem opravdu dlouho neviděl. Wallander je jednoznačně špičková krimipodívaná, která ale naneštěstí doplácí na pozdní vysílací čas - v neděli v jedenáct večer si jí všimne málokdo, což je škoda._____Řada druhá, díl první: Tak dnes to bylo slabší. Nepříliš zajímavá vražda, ne moc zajímavé pátrání... Zato ale dobré scény z Wallanderova soukromí, rozvíjení vztahu s dcerou a otcem... Díky tomu a hlavně díky strhující závěrečné půlhodině s jedním výstřelem, suspendací a scénou na pouti, bych tomuhle dílu dal tak 3,5 hvězdy. Snad se seriál s další částí polepší._____Řada druhá, díl druhý: Skvělé! Za tenhle díl bych snad dal i šestou hvězdu, kdyby to bylo možné. Scény, jako je třeba Kurtův počáteční "návrat do civilizace", se jen tak někde nevidí. A to je přitom jen obyčejný rozjezd. Wallander dělá všechny ty věci, na které jsme si už zvykli. Truchlí, trpí, ale zároveň doufá, že všechno bude lepší, a proto se (úspěšně nebo ne) zkouší změnit. Dočkali jsme se smrti, boje o život, další výborné scény s otcem a dcerou, dočkali jsme se Kurtova návratu do služby... A to všechno na pozadí napínavého pátrání po příčinách jedné neobvyklé vraždy. Super! Pět hvězd zůstává._____Řada druhá, díl třetí, závěrečný: Není co řešit. Seriál skončil a to nejlepší si schovával nakonec. NEJděsivější vraždy, NEJatmosféričtější pátrání, NEJvětší pocit toho, že je všechno v háji a taky NEJvětší úlevu, která přichází pak. Vy, kdo jste viděli, víte, o čem mluvím._____Co se celkového hodnocení týče, mých pět absolutních hvězd si Wallander zaslouží. Na televizní poměry (a nejen ty) se jedná o ojedinělý projekt s až neuvěřitelně civilně lidským hrdinou, který si získá každého, a v němž se každý alespoň jednou určitě pozná. Kennethu Branaghovi a jeho dojemně tragickému drsňákovi vysekávám poklonu.(6.9.2010)

Mám rada postavu Wallandera, jeho smutné oči a vervu, s akou ide do prípadov. Čo diel, to nový prípad a viac vrások. Ostatné postavy sú v celom seriálovom kontexte vlastne nepodstatné. Ide o jedného "hrdinu" a jeho vnútorný svet. Preto aj krimi prípadom odpúšťam občasnú nelogickosť či náhodilosť. Podstatný je príjemný efekt, aký na mňa z toho celého dolieha. Určite vďaka geniálnej kamere, nádherným obrázkom a priam umeleckým záberom. Kamera dáva celému seriálu extra efektnosť, hudba správnu dávku melanchólie a kvalita celého seriálu lavíruje na vyváženosti prvkov - psychológia postavy, zaujímavosť prípadu a zápletka. Niečo sa vydarí viac, niečo menej. Je veľká škoda, že celková kvalita ide každým dielom nižšie.(2.10.2012)

Wallander je dalším detektivním klenotem BBC. Záleží, jak komu co sedne, ale mě osobně Wallander oslovuje o něco více než samozřejmě skvělí Sherlock a Luther ze stejné stáje. Fakt je ten, že pojetí tohoto seriálu se od zmíněných detektivů jejichž genialita hraničí s nadpřirozenem, tolik liší, že nemá smysl je srovnávat. Wallander je především o skoro uvěřitelných zápletkách a atmosféře. Ta je zde neustále tísnivá, ponurá, sychravá, bezvýchodná zkrátka takové severská, jednotlivé epizody jsou bravurně a umělecky zrežírovány a vždy se nesou o poklidném tempu, přičemž závěr vždy přinese gradaci, napětí a většinou další bezvýchodnost. Kennetha Branagha jsem předtím nemusel. Respektoval jsem jej jako kvalitního herce, ale byl mi nesympatický zdánlivě snobským přístupem ke svému řemeslu, hodně divadelně laděných projektů atp. Ale zde dokazuje, že je mistrem jakéhokoliv, i filmového herectví. Jeho minimalistické ztvárnění zdeptaného, životem ubíjeného detektiva, který si neumí zachovat odstup od své práce a krutého světa, přesahuje pouhé standartní odehrání seriálové role. Branagh zde opravdu předvádí něco co pro neznalost méně blbého termínu nemohu nazvat jinak, než hereckým koncertem. Existuje zažitý pojem „severská detektivka“, pro mě její nejlepším reprezentantem tedy rozhodně nebude trilogie Milénium, ale právě byť angličany natočený Wallander. Závidím občanům Spojeného království, když mohou vidět že jim veřejnoprávní televize za jejich peníze přináší nějakou protihodnotu, takový pocit asi nezažiju. I přes nepříliš povzbudivé vyznění seriálu je pro mě jeho sledování větším důvodem k optimismu, než shlédnutí pouhých pár mučivých scén z čétečkovské a čecháčkovsky provinční nové Sanitky, nebo Vyprávěj.(27.9.2013)

Slušné krimi, ale je to pořád dokola.. Nicméně zde je výborná zastřená atmosféra, charismatický ústřední hrdina a dobrá hudba. Je to život osamělého muže, který možná nechtěl být tak osamělým a nechce..!(24.10.2011)

TOTALLY BEST OF KENNETH BRANAGH! Severská poetika, precíznosť, depresívnosť a atmosféra s britským zmyslom pre mnohovrstevnatosť a príchuťou suchého humoru. To je Wallander. Branagh je zvučné meno samo o sebe, no pre hlavnú úlohu je ako stvorený a postava Kurta Wallandera je mu napísaná priamo na telo. Pekelne brilantne vystavaný scenár prípadu od ktorého sa nedokážete odtrhnúť ani napriek miernej predvídateľnosti záverečného rozuzlenia. Jednoducho čistá práca. Mimochodom, potešil aj Hiddleston vo vedľajšej úlohe. Pilot: 95% 1. séria: Branagh hrá tak neskutočne prirodzene a ľudsky, že ma pri každej silnejšej scéne vždy totálne zloží a ja len v úžase zostávam civieť na obrazovku. rvá séria: 100%!!! Druhá séria: 100%!!! Tretia séria: 100%!!!(4.11.2013)

Výborná série kriminálních příběhů, kde v roli policistů neuvidíte po zuby ozbrojené, svalnaté drsoně ani jasoně s kapacitou a výkonem mozku směle konkurujícími zařízením v NASA. Tyto příběhy ale mají jednu velkou výhodu, přibližují se postavě a práci policisty co nejblíže to jde. O to drsnější pak detektiv Wallander řeší případy. Přes zdánlivou obyčejnost si však Kurt Wallander rozhodně připíše dvě NEJ. V kategorii "nejubrečenější policista" prostě nemá konkurenci a taktéž bych ho ráda nominovala i do kategorie "policista s nejprotivnějším vyzváněním v mobilu". Stále však doufám, že bude plakat i zvonit v dalších příbězích, protože tohle je opravdu skvělé dílo.(6.4.2011)

Skvělý evropský seriál, který ani nepošilhává po americké poetice, ale sebevědomě třímá prapor klasické detektivky. Kenneth Branagh je stejně dobrý detektiv jako Hamlet.(22.10.2010)

Kurt Wallander. Policista, který nedokáže vypnout a bere vše až příliš osobně. Nejvíce mi sedl "Firewall" (1x02), přičemž zbylé epizody jsou, co se kvality týče, až nezvykle vyrovnané a to i přes jejich rozdílné pojetí. Tak například "Na špatné stopě" je skvělým, možná až lehce hororovým úvodem do seriálu, "O krok pozadu" zase vyniká spíše po stránce emotivní, jež se naplno projeví především ve druhé polovině této epizody... První série: 80% (****,*****,****), druhá série: 80% (*****,****,****), třetí série: X%. Oblíbené postavy: Kurt Wallander, Magnus Martinsson, Linda Wallander, Nyberg.(17.6.2012)

Hodnotit seriál již po 2 dílech je (možná) dosti předčasné, tentokráte mi to ale nedá. Po dlouhé době kvalitní Tv krimi seriál, na jehož pozdní večerní vysílací čas se rozhodně vyplatí počkat! Hodně myšlenek se mi honí hlavou, nicméně právě mé oči spočinuly na komentáři uživatelky StarsFan a ta to všechno napsala " za mě " . Tak pouze za sebe dodám... AMEN :o) p.s. možná časem dodám nějaký smysluplnější komentář či postřeh, možná taky ne :o) Silné 4*, tu 5- tou si ponechávám " v zásobě " na později......(13.9.2010)

Mám za sebou první řadu a na rozdíl od některých tedy nemám dojem, že bych viděla revoluční kriminálku. Má to atmosféru švédského maloměsta, takže spíš než britskou ponurost si představte chladnou melancholii. Na nějakých výstředních postavách to taky nestaví. Postava Wallandera je asi můj největší problém. Branagh je velmi dobrý, ale Kurt je prostě nudný patron, který se neustále tváří, jako by mu někdo sebral oblíbenou hračku. Navíc si v jednom kuse otvírá hubu na Magnuse, který se mu jen snaží pomoct. Z případů mě dostal hlavně ten třetí, který skvěle pracuje s emocemi.(12.8.2012)

Tak silný emoce ve mně nevyvolaly ani rajčatový špagety v Maškovce. A že to byly dobrý špagety.(12.3.2012)

Áno, ide o slávnu knižnú sériu. Áno, severské krimi je in. Lenže Wallender je stále "len" tv seriál. Snaha o osobitý vizuál, atmosféru i vykreslenie depresie je enormná (v štýle ZULU, SEDEM, INSOMNIA), ale vždy trochu zahapruje scenár (hlavné zápletky). Na televízny projekt samozrejme slušné...(29.1.2016)

"Wallander" těží nejen z výborných hereckých výkonů (kromě K. Branagha vyčnívá především David Warner v roli Kurtova otce), ale především z výrazné atmosféry, jak je ostatně pro severské detektivky (ať už filmové či literární) typické. A britská koprodukce také rozhodně nebyla na škodu. Seriál se svým pojetím drží ducha knižní předlohy a při jeho sledování jsem si nemohl nevzpomenout nejen na romány H. Mankella, ale i Pera Wahlööa a Maj Sjöwallové (kteří Mankella ostatně svojí tvorbou znatelně ovlivnili), A. Indridasona nebo třeba Johna Harveyho či Reginalda Hilla.(6.9.2010)

1 séria ****, 2 séria **** a pol* Od Wallandera som vzhľadom na všetky ospevné recenzie očakával vysoko sofistikovanú detektívku starej školy. Po druhej sérii som trochu prekvapený, že takmer všetky prípadny obsahujú vždy jemnú nelogickosť, resp. chybičku krásy, niečo čo nesedí, ale paradoxne príbehy som si maximálne užil tak či tak. To je asi jediná kritika, ktorú ju Wallanderovi môžem napísať (teda okrem toho, že jeho tím pôsobí niekedy ako banda šaškov a na všetko je tam chudáčisko de facto sám:). To čo je najpodstatnejším faktorom, pre ktorý ma Wallander dostal je jeho "pozerateľnosť" a dva hlavné faktory - postava poctivého oddaného večne unaveného a frustrovaného Wallandera (skvelý presvedčivý Branagh!), ktorý akoby vypadol z filmu Oliviera Marchala a geniálna kamera, ktorá maximálne využíva krásy švédskeho prostredia a ktorá je vypiplaná do posledného detailu. Teším sa na tretiu sériu a na ďalšie čo snáď prídu. 3 séria slabšie **** - prvý diel výborný, zvyšné dva prekvapivo slabšie (na pomery Wallandera). Do príbehov sa vkráda povrchnosť, niekedy som mal pocit, že tvrocovia sa prioritne sústredili na vizuál (úplne geniálna kamera, tak ako v predchádzajúcich dieloch). To čo je však najdôležitejšie, je zachovaná "pozerateľnosť". Wallander ako postava sa naďalej vyvíja a Kenneth Branagh stále dokáže svojou charizmou potiahnuť celý dej. Čiže spokojnosť ostáva, aj napriek jemnému poklesu kvality, ďalšie diely si určite rád pozriem.(24.10.2012)

Opravdový emoce. Vypiplaný vizuál. Dokonale ponurá atmosféra. Řádně sešlej hrdina. Parádní zlosyni. Prostě pecka.(29.8.2011)

Pomalé tempo, stárnoucí detektiv, všechno se hroutí a deprese klepe na dveře. Skutečně možná TEN nejlepší seriál. Kenneth Branagh.(15.4.2013)

Seriál s perfektní kamerou a hodně dobrými herci tady sklízí většinou jen pochvalné zmínky, takže pár kritických poznámek nejenomže mu neublíží, ale navíc se mezi těmi oslavnými ztratí. ____ Každý, kdo se rozhodne vydat do drsně ponurého světa detektiva Wallandera, musí počítat s tím, že uvidí: asi tak 10 000 záběrů na pole s různými rostlinami (i když moc hezky snímané) , přibližně 5 000 záběrů na Kennetha Branagha v autě (braného z různých úhlů), překvapivě hodně scén, kde se vyskytují vycpaná zvířata a v každém díle minimálně jednu scénu s brečícím hlavním detektivem a jednu, jak vyspává na různě nevhodném nábytku opici z červeného vína. _____Je tedy zjevné, že práce to pro něj není nejvhodnější a měl by se poohlédnout po něčem jiném, nejlépe v zemědělství nebo v lese, vzhledem k tomu, jak často se v takových prostředích pohybuje a hledá mrtvoly. Jenomže detektiv je po svém otci (který celý život maluje furt dokola jeden obraz) a změn se děsí. Navíc se děsí i života, protože jak jen může, prchá ze svého soukromí do práce. Takže nějakou romantickou linku není možné očekávat. _____ Samozřejmě musí divák přijmout hru, že Švédsko je jakási obskurní země, kde je každý druhý obyvatel sériový vrah s rafinovaným motivem a každý první obyvatel potenciální oběť zavražděná obzvlášť brutálním způsobem. Je to země šílenců a násilníků, kde hlavně mladé dívky nemůžou od života čekat nic lepšího než znásilnění. A to jen ty šťastnější, ty méně šťastné rovnou skončí rozsekané lodním šroubem. _____V poslední sérii mi chyběl Tom Hiddleston , a to přestože jeho hlavním úkolem v prvních dvou sériích bylo hrát motovidlo a hromosvod Wallanderových chmur a špatných nálad. Čekala jsem, že jejich vztah bude mít pointu, když mezi nimi vlastně bylo pouto /jakoby/otce s /jakoby/synem, kteří k sobě stále nemůžou najít cestu. Bohužel, Hiddleston se beze zmínky vypařil, a i když jeho úloha byla malá, citelně sérii scházela. _____ Wallander, přestože výtečně zahraný a natočený, je podle mě až toporný svou snahou ukázat, jak vše kolem je marné a děsuplné. A trochu logiky by mu taky neuškodilo. Například brilantnímu detektivovi Wallanderovi by už mělo dojít, že zavolat někam je rychlejší, než tam doběhnout. /23. 4. 14./(23.4.2014)

Wallander nie je Drsný Harry, ani Sherlock Holmes. Jedná sa o obyčajného policajta, ktorý má skôr ženskú emočnú výbavu. V prvej sérii sú dve časti z kategórie prekuknuteľná zápletka, no pri treťom diele sa dostavil pocit nečakaného. Ide o detektívnu záležitosť s filmovou minutážou, ktorá síce nie je ničím originálna, ani nemá výrazné postavy, ale inak spĺňa väčšinu predstáv o dobrom kriminálnom seriály.(22.9.2014)

První série: Nebylo to úplně špatné, ale rozhodně mě to nijak neláká podívat se na další sérii.(9.9.2013)

• bouncer

Hodnotím po první sezóně, tedy třech dílech... a tady by možná nebylo na škodu to vzít postupně. První díl je skvělý, tak na 90%, Wallander je postava silná a dobře zahraná, celé to funguje jako detektivka i psychologický thriller. V druhém díle už je vidět silný posun hlavní postavy - někdo to nazývá vnitřním rozkladem, já že se z něj stává socka. 70%. V třetím díle už nefunguje vůbec nic. Hlavní postava není detektiv, ale zombík bez ničeho, policie není policie, ale jen banda kecálků, o detektivce se nedá ani mluvit. Ano, mohl to být účel, ale že by platilo "účel světí prostředky"? Kvůli vývoji (a mě nelibému) hlavní postavy zničit celé schéma, porušit všechny pravidla policejní práce a stejně skončit dobře... nechci, děkuji. 30%. Celkem tedy tři hvězdičky. Změna po druhé sezóně... Ne a ne a ne. Tohle prostě nefunguje. Pomalé tempo, nefungující postavy (krom vždy jednoho naoko dobrého postoje hlavní postavy) a bohužel pokračování těch odporností z třetího dílu první sezóny. Asi jsem viděl jiný seriál než ostatní.(5.8.2011)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 24.10.2013, réžia slovenského znenia (STV pre RTVS 2013) = IVO TOMEČEK (1.11.2013)(1.11.2013)

Videl som zatiaľ iba druhú časť prvej série, ale keďže sa jedná v podstate o celovečerné filmy, tak seriál prostredníctvom nej ohodnotím. Mne sa bohužiaľ Wallander zdal ako pomerne rutinne napísaná detektívka, ktorá má v sebe cool atmosféru najma vďaka v súčasnosti tak žánrovo populárnemu severskému prostrediu. Scenár prichádza s prekvapeniami, ktoré sú aspoň v tejto časti značne pritiahnuté za vlasy a z obyčajného prípadu sa tak stáva niečo celosvetové, vhodné pre formát Jamesa Bonda a poradiť by si s tým vedel vďaka skúsenostiam z Prepadnutia 2 aj Seagal. V mojich očiach slušný tv seriál, ale ako kino ho ako mnohí rozhodne nevidím, skúsme porovnať napríklad s Insomniou, ktorej hlavného predstaviteľa možno Branaghov osamelý "polda" trochu pripomína. Uvidíme ďalej, pokiaľ nejaké nabudúce ešte u mňa bude.(1.11.2013)

Detektivní seriál pro fajnšmekry. Vymakaný, vyhraný a vypiplaný po všech stránkách. Kenneth Branagh svou úlohu lidsky rozháraného policejního komisaře spíše žije než hraje. K tomu tolik nádherných záběrů na krajinu, až máte pocit, že je Švédsko nejkrásnější zemí na světě S nimi skvěle ladí působivá hudební složka. Co se týká samotných kriminálních případů, ty mají ve většině dílů zajímavé a přtom uvěřitelné záplety i rozuzlení. V každé řadě by se našla jedna epizoda, která mi sedla trochu méně, ale i ty hodnotím jako velmi dobré.(3.1.2013)

Zvyšuju na 5. Vynikající 1. díl 3. řady mě naprosto dostal, těším se na další. Skvělá je protagonistova nedokonalost, chyby, které dělá, často divák ví dřív než on... Prostě paráda. V první řadě musím vyzdvihnout autora předlohy - Henninga Mankella - který píše téměř geniální detektivky. Mimo sérii stojící Číňan stojí rozhodně za pozornost. (Chválit Branagha za úžasný herecký výkon snad ani není nutné - to je u herce jeho formátu vlastně samozřejmost.) // Atmosferická bomba.(9.7.2012)

Kriminalistické haiku Kurta Wallandera.(24.1.2014)

Já ti nevím, Karle. Ze svaté trojice Sherlock, Wallander, Luther mi vylézá tahle severština jako slabší, odstrkovaný bratříček. Přestože Branagh se snaží hrát jako o život, jeho postava je nakonec na seriálu to nejméně zajímavé. Luther i Sherlock jsou brilantní mozky a je radost je sledovat při práci. Ve Fryově archetypální klasifikaci by představovali vyšší mimetický mód, tedy člověka se schopnostmi přesahující běžný průměr, ale podléhajícího vlivu společnosti a s tragickými vlastnostmi (u Sherlocka jeho neschopnost socializovat se, u Luthera nutnost dělat zlé činy pro větší dobro). Wallander však ztělesňuje nižší mimetický mód - obyčejného člověka, který dělá svoji práci. Branaghův hrdina nemá hi-tech hračky z CSI ani vybroušené uvažování doylovského typu, vlastně jeho nejvýznačnější vlastností je, že málo mluví a topí se v permanentní depresi. Nové informace o jeho případu se zpravidla objevují nikoli kauzuálními souvislostmi (hrdina na něco přijde, což ho přivede k další stopě...), ale zpravidla tím, že zločinec něco nového provede, zatímco Wallander neví, jak se hnout z místa a uchlastává se v depce. Má to samozřejmě i světlejší stránky (pochmurné ladění není úplně od věci, případy jsou docela zajímavé), ale jako úplná hitparáda se mi to nejeví.(29.11.2012)

SPOILERY: Já prostě mám nesmírnou slabost pro depresivní, realistické kriminálky s ústřední postavou, která má osobní život v úplné destabilitě a do práce vkládá naprosto všechno. K případům je natolik spjatý, až je bere osobně a stále není schopen pochopit násilí kolem sebe. Ty pětihvězdičkové komentáře, už zřejmě interpretovali vše, co mne fascinuje. Perfektní vizuální stránka, nasnímané okolí a město Ystad, ta seriál nadstardantní technická stránka. Hudba fantastická, hned když jsem viděl opening prvně, tak mi tělem projela husí kůže. Za což může Kenneth Branagh. Ty jeho deprese, beznadějnost, únava, vrásky, ten herec odevzdává stoprocentní výkon a kdybych někdy měl já hrát nějakého detektiva, tak tímto způsobem. Vlastně jedná se o mojí ideální představu o tom, jak by měl vypadat člověk, který si prošel největším svinstvem a sotva se drží na nohou. Tyhle sebedestruktivní chlápky považuji za skutečné hrdiny. Ať už se jedná o Vicka z Shield, Hooda z Banshee, nebo Raymonda Donovana. Byl to Jack Bauer, bude to zřejmě i Bosch ale momentálně je má pozornost magnetizována k Wallanderovi. Únava, stres, až teď si uvědomuji i momenty, o kterých jsem nevěděl co si mám myslet.. kupříkladu vražda jednoho kolegy a usnutí Kurta během vyšetřování, furt chlastá, lisuje se v sebelítosti a úplně mne zabijí ta propast mezi nim a jeho otcem. Stále nosí snubní prsten, cíleně se ničí psychicky a v ničem se mu nedaří. Nikdy nezapomenu na tu seznamku, kdy se Wallander konečně i smál, aby na konci dílu přišla naprosto zdrcující rána ohledně jeho nové známosti. Nebo třebas hnedka úvodní díl první série, kdy se před ním upálí mladá slečna.. s tím chlapem bych zašel na pivo a hodiny s nim filozofoval. Nejvíce mne ovšem dostal výstřel v sebeobraně, který na několik měsíců odstaví Kurta a další důvod k sebenenávisti je na světě. Rozhodně si však nenechává nic líbit a v práci si umí skvěle otevřít hubu. Přeci jen některé případy se spíš hodí do akčních filmů, bo kriminálek jako Las Vegas/Miami, naštěstí veškeré případy plynou pomalu, klidně a uzavřou se dost přirozeně. Potěší i slušná akce, jen střihů by mohlo bejt méně, jinak přestřelky, ač krátké, tak realistické a nesmírně napínavé. A veškeré epizody vždycky v posledních 20ti minutách naberou takovej spád, tempo a nervy-drásající momenty, až mi ani nestačí dech. Díl s transvestitem, který měl šanci zničit Kurtovi život mne v posledních 5ti minutách topil v nervozitě a chtěl jsem si trhat vlasy, pač jsem se bál, že to dopadne špatně... a je toho sakra tolik, co bych chtěl vynachválit, jen nechci uživatelům vyspoilerovat veškeré momenty, dění, musíte to vidět sami. Na Wallandera však musíte mít náladu. Těším se na další, tohle je klenot.(10.1.2016)

Díly z první série byly trochu nesourodé a trochu obtížněji jsem se do nich vžíval, neřešilo se tolik vnitřních démonů ale i přesto to byla vynikající série. Druhá série je o poznání lepší, více se zabýváme Wallenderovou psychikou a jednotlivé díly jsou podány lépe. Je obdivuhodné, že se tvůrci pustili do seriálu s chutí zabývat se komplikovanou osobností hlavního hrdiny a zároven natočit vynikající krimi filmy. A to že všech šest dílů nenudí je důkazem toho, že práci dělají velmi dobře. Krásné studené prostředí Švédska dodává exteriérům na vážnosti a skoro až intimnosti v kraji okolo Ystadu. Jedinou výtku bych možná směřoval k někdy moc brzy odhalenému charakteru vraha (nebo spíš téměř odhalenému), osobně mám rád když si zločinec s policisty hraje, ale v hodinu a půl dlouhé stopáži asi mému přání nemůže být vyhověno.(10.8.2011)

Duch Svatý nejvyšší seriálové trojice BBC. Oproti zbylým dvěma sériím možná není Wallander tak zábavný, napínavý a celkově vtahující, ale právě v něm žije ten duch správné kriminálky. Co víc, Švédské kořeny mu na krk věší tolik surovosti a deprese, že z něj šedivá atmosféra severského maloměsta přímo sálá a spolu s přenádherným obrazem i vtahující hudbou dokáže pohltit i přes jakési odosobnění hrdiny. To probíhá přesně po vzoru krimi minulého století: již zmíněné maloměsto s hromadou sériových a různě vyšinutých vrahů a především pak Wallanderovou uzavřenou povahou. Fakt, že se jedná o knižní adaptaci mu na jedné straně ubírá překombinovanými zápletkami a pozorností pouze a jedině na titulní postavu. Na stranu druhou z něj však vždy do konce dotažené opakující se téma beznaděje mezi britskými sourozenci činí unikát. Amen.(8.2.2013)

Dost atmosférická záležitost. Parádní Branagh.(27.11.2013)

Po dlouhé době čt vysílá zajímavý detektivní seriál.(4.10.2010)

• fmash

Horší přebarvenou, přeefektovanou a přeafektovanou pitomost jsem snad ještě neviděl, alespoň co se detektivek týče. Ačkoli jsem měl ty nejlepší úmysly, do druhé poloviny seriálu jsem se už nedovedl vrátit. I tak mám potíže obraz masochistického periodicky kničícího Branaghova policajta vymazat z paměti.(24.4.2012)

Spicka sveho zanru. Hlavni hrdina neumi vypnout, ma sve demony, presto je to jedna z nejsympatictejsich postav detektivu / krimilaistu, ke ktere je velmi lehke nalezt si cestu. Skvele pripady/zapletky, napeti a atmosfera. Povinnost fanousku krimi...(27.6.2012)

Kenneth Branagh je jako Wallender výborný, divák mu tu únavu a flustraci věří do poslední vrásky. Wallender není typický drsňácký detektiv s absencí osobního života. Snaží se žít "normálně", ale lidi jsou prostě svině a nedovolí mu to. Dokonce dojde i na slzy. Atmosféra tohoto seriálu je stejně úžasná jako Kenneth, ty záběry na švédskou krajinu jsou lahůdka. Takže pokud si myslíte, že váš život stojí za ho*no, podívejte se na Wallendera, zvedne vám to náladu.(11.2.2012)

K tomuto serialu sa mi tazko pise komentar... ide o to, ze sa nepovazujem za velkeho fanusika policajnych kriminalok... Dalsia vec je ta, ze serial toceny takymto stylom, ze kazda jedna cast je vlastne samostatny celok a aj keby som nevidel celu predoslu seriu nenarobilo by to velku skodu, ma u mna male minusy. Ide o to, ze v podstate sa cely koncept stale opakuje... stane sa vrazda --- pride Kurt --- vypocuva svedkov --- nieco sa udeje v jeho sukromnom zivote --- velky zvrat v podobe jasnej stopy --- Kurt ide po zlocincovi. Takze takato koncepcia ma prilis nebere a preto som trosku kriticky. Kazdopadne na druhej strane treba povedat jednu dolezitu vec... Kenneth Branagh je pan herec a skutocne sa pre herectvo narodil. Ulohu Wallandera stvarnuje na 110% a celkovo sa serialu po hereckej stranke neda vytnut ani "ň". Dalej by som chcel pochvalit scenar jednotlivych dielov... niektore boli lepsie a niektore slabsie, ale vzdy dokazal niecim prekvapit a taktiez malokedy sa dal predvidat skutocny vrah, čo je pri takomto style kriminaliek dost podstatna vec. Takze v konecnom dosledku som bol nadmieru spokojny a vzhladom na to, ze niesom fanusik tohto subzanru hodnotim a ocenujem najvyssie ako to ide. Zaverom este chcem podakovat uzivatelovi "manonfire" za tip na tento serial a za trpezlivost, ktoru so mnou mal pri jeho pozerani :)))(4.10.2013)

Pecka s Kurtem. Maximální Branagh, zajímavý případy, civilní pojetí, atmosféra. Prostě výborná krimi - když už koukáte na seriál na chatě na mini tv s příšernym signálem, značí to velmi dobrou zápletku sledovaného :-D .... Po shlédnutí dalších dílů prostě musim dát plnej kotel.(20.9.2010)

Nemám slov!!! Zřejmě nejlepší krimi seriál co jsem viděl ( na stejnou úroveň bych řadil ještě seriál Hlavní podezřelý). Třetí část One Step Behind je naprosto famozní. Herectví Kennetha Branagha v tomto seriálu nejlepší co jsem u něj viděl a kamera absolutně excelentní. Pravý opak amerických stupidních seriálů, pomalé tempo, vykreslení postav, dlouhé záběry, nádherná práce kameramana, detaily, napětí, výborná hudba, prostě filmový zážitek. Jen doufám, že přibudou další díly a moc se na ně těším. Neuvěřitelná věc 4.řada právě běží na STV 2, ještě ji neviděli ani v Británii a USA a na Slovensku běží se slovenským dabingem. Zatím jsem viděl první dva díly a jsou opět skvělé!!! 1.řada 100% 2.řada 100% 3.řada 90% 4.řada 90%(13.2.2011)

Zarostlý, nevyspalý a v permanentní depresi. Rezignoval na osobní život, zůstala mu jen práce. Tak působí ystadtský detektiv Kurt Wallander, který na jihu Švédska řeší ty nejbrutálnější zločiny. Hudba, atmosféra a neskutečný Branagh. Pro mě asi nejlepší krimi série vůbec. 100%(5.12.2013)

Dobré detektivky. A také mini-sondy do duše člověka, který si neví rady sám se sebou. Krásně natočené, výborná kamera, hudba, herecké výkony...i zápletky jsou dobře vymyšlené. Jen mne příšerně vytáčí, jak amatérsky si někdy Wallander jako policajt počíná. Ponechme stranou, že tak labilní a nevyrovnaný člověk by snad neměl vybalovat ani banány v Lidlu...natož dělat u policie. Hodně mě na Wallanderovi - policajtovi štve jak hrozně pomalu reaguje, nezajistí ochranu důležitých svědků (kteří mu logicky dost často chcípají), nemá připravenou zbraň když jde do akce, nezajistí zbraň pachateli (a ten člověk se mu následně zastřelí...). Chodí do terénu bez průkazu a občas i s pistolí bez nábojů (WTF)...chodí s rozpřaženýma rukama směrem k pachateli, který na něj míří zbraní. Toto může dělat jen dement!:-) P.S Díl z Rigy byl v porovnání s ostatními strašný...scénáristé si ukrojili trochu moc velký krajíc. Měli by se držet Švědska...to jim šlo:-)(21.1.2014)

Obyčejnej chlap na hraně padesátky obklopen peklem.Tak jako my všichni,jen on to má tak nějak z první ruky a hraje ho Branagh!! A atmosféra (i díky skvělé hudbě) tak hutná ,že kdyby ještě o fous hustší, mé zaťaté prsty by došli nejedné úhony.- To celé naprostá špička TV tvorby,kdy spíše drama než krimi (zápletky jsou jasné už v půlce,ale toho kalu kterým se Wallander musí přebrodit než nastane jakés takés finále...) a je jen dobře ,že tentokrát ne HBO.(29.6.2011)

1. série se rozjíždí (hlavně první díl je takové severské klišé), ale 2. a 3. série už je nádherná. Výtky mám vždy k dílům, které se neodehrávali ve Švédsku. Poslední série se rozjíždí slabším dílem z Jižní Afriky, další má slabší detektivní linii a v posledním dílu je detektivní linie upozaděna s ohledem na nemoc hlavního hrdiny, ale zase stojí za to a je dle mě kvalitním zakončením celého seriálu (tedy doufám, že už nebudou na něj navazovat). Kenneth Branagh mě konečně dostal jako herec.(29.8.2017)

Uz dlouho jsem se tak malo nenasmal. Dokonaly.(25.9.2011)

Jediné, co se mi na Wallanderovi nelíbí, je Kurtovo vyzvánění.(13.12.2015)

TA ATMOSFÉRA je brutus. Vraždy jsou navíc naprosto originální, jediné, co mě tam občas štve jsou Kurtova soukromá trable, ale i tak je to mazec. Chci do Švédska!!!.....a klidně, ať mě tam zavraždí, to nějak přežiju.(3.12.2010)

Kurt Wallander je asi ta nejdepresivnější a nejsmutnější postava detektiva, která kdy spatřila obrazovku nebo plátno. Zajímavé je, že se už jedná asi o 3 adaptaci knižní detektivní série, kterou nejprve logicky zfilmovali Švédi jako filmy a pak následně jako seriál, aby se na to vrhli Britové. Musím pochválit, že se nerozhodli přenést děj do Británie, ale nechali ho stále ve Švédsku ve městečku Ystad, kde se natáčelo a natáčeli se i předchozí adaptace. Dokonce se ve stejné oblasti pohybovaly najednou 2 filmařské týmy točící právě osudy detektiva Wallandera. Jak britský, tak švédský. Ale působí malinko úsměvně, když všechny postavy hovoři anglicky, ale čtou si švédské noviny, nebo když píší email, tak nahlas předčítají text v angličtině, aby byl pak záběr na obrazovku s textem ve švédštině. Nicméně zpět k postavě Wallandera. Někoho tak unaveného a zničeného životem jste asi ještě neviděli. Kurt má rozpadlé manželství, těžké vztahy s otcem a v rámci případů mu umírá celkem dost velký okruh přátel, spolupracovníků nebo očitých svědků a to většinou přímo před jeho očima a pozůstalí si na něm vybíjejí zlost. Zkrátka jeho práce ho ničí, ale je to skoro to jediné co má, takže se jí věnuje v podstatě nepřetržitě. Není proto divu, že svoje pocity pak utápí v alkoholu, zanedbává hygienu a jeho fyzický a duševní stav není nejlepší. Většinu lidí by už tohle dohnalo k sebevraždě. To vše v naprostém brilantním hereckém podání Kennetha Brannagha, kdy mu uvěříte každou emoci. Season 1: Sidetracked: Úžasně natočená a hned šokující scéna, kdy se před Wallanderem upálí v poli řepky mladá dívka. Jsou zde vysoce kontrastní barvy, takže sytě žlutá pole a sytě modrá obloha evokují švédké národní barvy. Stejná žlutomodrá je pak používána i v úvodních titulcích. Firewall: Napínavý příběh, kdy člověk netuší, kam ho to zavede, ale vyústění mi přišlo přehnané. Globální kyberterorismus s cílem uvrhnout svět do chaosu se do takového prostředí moc nehodí. One Step Behind: Opět poctivá detektivka, kdy se nám Kurt propadá do stále větších depresí, jelikož zde je případ trochu osobnější, než jiné. Season 2: Faceless Killers: Tentokrát ožehavá otázka přistěhovalectví z arabských zemí. Seriál se s tím vyrovnává vkusně a Wallander zde zpraví jeden čin, který ho uvrhne do těžké deprese. The Man Who Smiled: Wallander tentokrát zpočátku uprchl na pár měsíců do klidu, aby se srovnal, ale žádost o pomoc od přítele, kterou nejprve odmítne, ale tragédio ho donutí se jí ujmout ho pomalu vrací zpět. The Fifth Woman: Pěkně vygradované a při emociálním závěru se konečně pro Kurta trochu blýská na lepší časy. Všechny díly jsou velmi nádherně nasnímány. Kamera zabírá záběry pěkné, ale zároveň trochu temné a tajemné krajiny jižního Švédska. A vše podepřeno velmi tklivou melancholickou hudbou. Nemůřu se dočkat 3. série, která se právě natáčí.(11.8.2011)

• danecek24

67. Zlatý Glóbus za rok 2009 - nominace (1) - Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Kenneth Branagh(25.12.2009)

Další malé prožité peklo u tohohle neskutečně depresivní seriálu. Strašně jsem si to oblíbil a zhltnul jedním dechem.(7.8.2012)

Já už k minisériím od BBC nemám co říct. To je prostě to nejlepší z kriminálek hozený do pár dílů. zatím mám zhlédnutou první sérii ( 3 díly ) a jsem nadmíru spokojen. Všechny díly by mohli být v kině jako celovečerní filmy. Plný počet nedávám z toho důvodu, že si nechávám rezervu na další tři díly a hlavně druhý díl není nic extra. Ale i tak se jedná o famózní čistokrevnou kriminálku s úžasnými herci a skvělým scénářem. Wallander na první pohled vypadá jako průměrná kriminálka, ale věřte že jde o mnohem víc. Celý film si zakládá na překvapení a nečekaným zvratům v průběhu dílů. A další plus je, že se nebojí kontroverzních smrtí (minispoiler) jako je například upálení 16ti leté holky. Prostě BBC umí a vše co jsem od nich shlédl je zatím úžasné. Toto nedosahuje kvalit Luthera a Good Copa ale rozhodně to stojí za shlédnutí. Na poslední díl jsem koukal s otevřenou pusou a vůbec jsem nedýchal jak jsem byl napjatý jak to všechno skončí. Doufám, že druhá série půjde po stopách té první a já budu moct hodnocení zvýšit na plný počet. Jinak kdo má možnost podívejte se na to v originále. Český dabing stojí za hovno. Jako vždy. Ale když neseženete originál, tak se hold s dabingem musíte smířit a po chvíli vám to už tolik vadit nebude. Dá se to přežít.(10.4.2013)

Je to velmi příjemné, baví mě hlavní představitel, i tempo jakým série běží. Bohužel v příbězích a především pak v postupu vyšetřování jsou obrovské faktické chyby, které nelze jen tak přehlédnout a ignorovat. Chápu, že je to v rámci gradace děje, ale přesto. Ale i tak doporučuju, je to poctivá detektivka. Třetí série je bezesporu nejlepší, především intermezzo v Rize se opravdu povedlo.(20.11.2013)

V té zaplavě kriminálek z poslední doby se Wallander rozhodně neztratí. Naopak, spíše ční. A to hlavně díky výkonu Kennetha - o tom nemám nejmenší pochyby. Zajímavé by pro mě bylo srovnání se švédským originálem z roku 2005 - jak moc se v UK inspirovali. _ No a když pak člověk vidí úroveň té Česko-Slovenské kriminálky z poslední doby, tak mu je do breku.(7.9.2010)

Zajímalo by mě, jestli ta melancholická, šedá, ponurá, místy až temná nálada zrcadlí skutečné poměry dnešního Švédska. Nevím, ale myslím si, že na tom něco bude. Přitom dneska kdekdo glorifikuje švédský model sociálního státu jakožto úžasnou a následováníhodnou záležitost. Ona to zase asi taková idylka nebude. Ale k věci; Wallander je krimi seriál, jaký jsem už dlouho neviděl (z filmové produkce dá vzpomenout na Nolanovu Insomnii, první díl Millénia či dokonce Sedm). Je až surově realistický a přirozený. Pravda, druhý díl první série nebyl zrovna tím, co bych si pod těmito adjektivy představoval, ale myslím, že zbytek tomu odpovídá. To platí nejen pro samotné příběhy nebo chování postav, ale také pro úžasně civilní herecký projev Kennetha Branagha. PS: Příznivcům Wallandera doporučuji podobně laděnou britskou minisérii Luther.(10.10.2011)

První, co mě zarazilo - že se to odehrává ve Švédsku, jsou tam švédské texty, reálie, všechno... ale mluví se tam anglicky? E? Ok, s tím můžu žít, ale nadšenej nejsu. Tom Hiddleston aka kudrnáč mlady péro hošánek mě zarazil, že vypadá kudrnatě, ale to jen tak pro zajímavost. Teď k Wallanderovi samotnymu. Kenneth Branagh je myslím solidní herec a není v podstatě nic, co by mi na něm vadilo. Akorát ty děje. V prvním díle to bylo silně předvídatelné, v druhym trošku míň, ale nakonec taky. Jinak napětí jsem u toho žádné nepociťoval, což není moc dobrá vizitka. Holt okopírovat severskou atmosféru není jen tak, že. Ten třetí díl byl ale krásná ukázka ideálně depresivní filmařiny. Všechno se sere a co se nesere, stejně neni vesely. Dokonce se to vyvrbí dost překvapivě a tím si mě asi Wallander docela získal. V druhé sérii si mě Wallander získal ještě víc. Musim si nasypat na hlavu a říct, že atmosféra teda hustá často je. Děkuji. Pěkně pochmurně se nám to vyvíjí i ve třetí sérii, která je asi nejlepší a člověk z ní má zákonitě pocit, že ten jeho osobní život stojí za hovno. V profesním životě to zas má tak, že sice všechno vyřeší, ale ty oběti a další mrtví mu na náladě nepřidaj. A čtvrtá zas trochu upadá - sice africkej díl dobry, ale ten druhej, s motorkářema nic moc. A jak se zpívá v té písničce: "Tak jdeme do finále, poslední tóny zní..." a my jsme u posledního dílu. A ten se vydařil, hlavně tím, že z Wallandera nedělá borce, kterej za život vyřeší 300 tisíc případů, ale raději má dá pořádnej důvod, proč s jeho prací skončit. Paráda. Tenhle seriál mě nakonec příjemně překvapil a určitě stojí za pozornost...(16.1.2017)

Všudypřítomný módní nihilismus a svižné tempo, v jádru jde jen o převyprávění základních žánrových klišé, zápletky jsou dopředu odhadnutelné. V hojné míře se nám dostává podmračených nebes a zlověstně se vlnících pšeničných klasů. Nemohu si odpustit citaci ze Sedláčkova Největšího z Čechů: "Točte živly a vražte to tam, to dodá filmu emoce..."(25.8.2011)

Někdy dost překombinované a je tam těch "náhod" až hodně, ale jinak poutavé, skvělá kamera... často fakt radost pohledět... Wallander sympaťák, i když občas mám pocit, že tak citlivý muž by tuto práci neměl dělat. :-)(20.11.2011)

Absolutní zjevení pokud jde o žánr krimi-seriálu. Dlouho předtím jsem si lámala hlavu, jestli je ještě možné natočit v tomhle oboru něco nezaměnitelného a tohle je zřejmě odpověď. (I když je asi paradoxní, že mezi vší tou sériovou výrobou tenhle poklad ční taky tím, že nikoho neutluče nespočtem pokračování - díky za to!). Tradičně se předpokládá, že divák chce vidět akci, tady si přijde na své ten, kdo chce především VIDĚT. Přesto dynamika nechybí, jen všechno je jaksi uměřenější a doplněné překvapivě vytříbeným vizuálnem s prostorem pro emoce, ticho, vítr, krajinu... O co volnější tempo, o to lépe umožňuje uvědomit si konečně pozapomínaný detail, že všechny kriminálky jsou především příběhy o smrti a smrt je SMRT. Definitivní, krutá, důstojná, opředená spoustou strachů i zvláštními reakcemi živých. Téměř každý díl disponuje silou severských ság, ale taky uvěřitelností, lidskostí a pokorou. Dost mě těší i to, že sám Wallander není prvoplánově líbivá ústřední postava - což ještě víc umocňuje skvělý herecký výkon hlavního představitele.(18.10.2010)

S01 - 80%(16.11.2011)

Bezchybná atmosférická detektivka, která zhmotňuje to nejlepší z trochu vyhypovaného žánru severské krimi. Kenneth Branagh v roli totálně oddaného a trochu vyhořelého Wallandera předvádí absolutní herectví, které patří k tomu nejlepšímu, co kdy na TV obrazovkách proběhlo. Kamera vykresluje neskutečně nádherné obrázky, střihači volí pomalé a hutné tempo a netradiční hudba podporuje hustou atmosféru, která se jen tak nevidí. Wallander je komplexní zážitek, škoda slov, to se musí vidět.(5.12.2013)

/1. serie/: ***** /2.serie/: ***** /3.serie/: *****(1.8.2012)

Tak jakpak to zhodnotit. Jako detektivka je to chaotické, dost často výrazně úřaduje náhoda. Detektiv občas o stopy doslova zakopává, nebo mu obrazně řečeno padají z nebe, což s postupujícími díly docela irituje. Navíc jakmile si zvyknete, že v seriálu vždy i zdánlivě nesouvisející případy nakonec vedou k jednomu cíli, začne to být nuda. Dále detektiv téměř v každém díle dokazuje, že je v podstatě kretén, který by u policie tak maximálně obouval auta za špatné parkování (esencí jeho debility je rižský díl). Má ale štěstí, že v Ystadu je zřejmě podmínkou pro přijetí ke kriminálce co nejnižší IQ. Jeho kolegové jsou proto ještě větší hovada než on, pročež dokud jim neřekne jak, tak svojí práci dělají hůř, než slovutný putimský vachmajstr ze Švejka (viz "orgánová" epizoda). Lepší vyšetřovací práce už je k vidění i ve starých dobrých akčních Profesionálech. Inu, jako detektivka tedy naprd. A nyní blíže k samotné postavě Kurta Wallandera. No, v podstatě se všude jen tak nepříliš invenčně producíruje, kouká unaveně do krajiny, nechá si trpně nadávat od pozůstalých, rodiny, občas i kolegů. Je ubrečenou, vyčerpanou, neoholenou troskou zničenou svou prací, na vyšetřovatele vražd absolutně se nehodící. Sám Osud mu hází pod nohy jeden klacek za druhým. Dobrý ne? Jo, bylo by. Jenže byť autoři evidentně strašně moc moc chtěli, tak tu Kurtovu depku, bolest a posedlost do seriálu nedostali. Taky jak by mohli, když do každého dílu (zejména konce bývají perly) fláknou tolik laciného patosu a ještě lacinějších klišé rekvizit - umírající postřelený expolda z posledních sil mačkající spoušť ("Jsem zpátky?" "Jo, jsi zpátky"), dopadená vražedkyně zastřelivší se Kurtovi v náručí... no chce to holt velké balení papírových kapesníčků na každý díl. Nebo jeden hodně velký a bytelný pytlík. Zkrátka byl-li záměr autorů předvést nám v Kurtovi švédského Gregoryho House - kriminalistu, tak se jim to silně nepovedlo, neb výsledek je ohromná, nefungující a strašně málo uvěřitelná křeč. Tak, a pokud někdo dočetl až sem, tak mu zřejmě vrtá hlavou, proč jsem se tedy vlastně díval na celý seriál. Mno, kromě skvělého Kennetha Branagha, který i z tak mizerně napsané postavy vytřískává více, než bych považoval za myslitelné maximum, to zřejmě bude syndrom slaného preclíku v čokoládě - člověk sice nadává, jakej je to humus, ale nakonec to stejně sežere, protože mu to nějakým podivně zvrhlým způsobem chutná. Já jsem to fakt dokoukal!! P.S.: Ale hořící labutě byly fajn. P.P.S.: A abych jen nenadával, soundtrack je vynikající.(7.12.2013)

Kvalitní krimi podívaná. Případy jsou vcelku standardní, kladem je jejich uvěřitelnost respektive trefený balanc mezi atraktivností a nepřitažeností za vlasy. Wallander se od ostatních detektivek odlišuje zejména plnohodnotným vizuálem, kde byl plně zhodnocen potenciál švédské krajiny. Dalším kladem je naprosto precizně zahraná hlavní role, postavě Wallendera rozměry vážně nechybí, má charakter i lidskou tvář. Ke pozvolně dávkovanému budování tuhé a hrubě depresivní atmosféry přispívá minimalistický ale parádní soundtrack od stejného skladatele který se podílel na hudebním doprovodu pro neméně kvalitní The Shadow Line.(26.10.2012)

Aby bylo jasno, pustila jsem si to jen proto, že jsem chtěla vidět seriál, kterému vděčíme za ztvárnění Lokiho, jak ho nyní známe. Což nic nemění na faktu, že jde o výbornou detektivku. Případy jsou poutavé a rozuzlení geniální. Co mi ovšem neuvěřitelně lezlo na nervy, byl věčně přepracovaný (až vyhořelý) a traumatizovaný hlavní hrdina. Jako by z celého týmu jen on měl nesnesitelné potíže a všichni kolem něj musí chodit po špičkách. Byla to vyloženě hra na city a já na ni nebyla ochotná přistoupit.(24.11.2013)

S Wallanderem jsem se dlouho míjela, ale nakonec se mi přeci jen dostal do hledáčku - a musím říct, že nelituji. Výborně vystavěné příběhy, včetně vkusně a citlivě zakomponovaného soukromí. Zaujala mě hlavně ta jeho všudepřítomná nechuť vůbec být detektivem. On tu práci v podstatě nenávidí, každý den s ní chce seknout, jak moc ho ničí a drtí, ale vždy se jako na potvoru:) objeví nový případ a on do toho zase spadne - a samozřejmě to excelentně vyřeší. Také je zajímavé, že ač vlastně není žádný drsňák, do nebezpečných situací se vrhá po hlavě, jako by mu zcela chyběl pud sebezáchovy. Ale kdybych si přeci jen musela vybrat - a měla možnost vidět nové díly buď Wallandera, nebo Detektiva Varga Veuma, zvolila bych pro mě osobně daleko víc charismatičtějšího a živočišnějšího Varga Veuma.(25.7.2015)

Díky, Ozo, díky ! Pozdě ale přece. Konečně jsem shlédl první díly tohoto nevšedního seriálu a hle: je z toho rozhodně jedna z nejlepších TV sériích, co jsem viděl. Až se vzpamatuju, nepíšu něco víc...(22.7.2012)

Hodnotím po třetím díle a myslím, že už nesnížím. Dvěma slovy by se seriál dál shrnout pomocí druhého dílu a to "detective poem". Kenneth se mi prostě jako Wallander dostal pod kůži. Je to opravdu úžasný herec, který hraje autenticky. Takhle procítěná role se jen tak nevidí. Je perfektní. Jistě si všichni všimli, že ani tak nejde o děj jako o psychologickou stránku seriálu. Je místy spíš psychologické drama než krimi. Vůbec mi to nevadí, naopak je to něco nového, neotřelého a když je to zahráno takhle skvěle, tak opravdu jedinečného. U prvního dílu jsem na pointu přišla opravdu brzy, takže jsem si říkala, že to zas tak promyšlené, co se týče překvapení a nečekanosti v krimi, nebude. Avšak druhý i třetí díl mě vyvedl z omylu a skoro až dokonce jsem netušila, o co opravdu jde. Strašně se mi líbí práce s kamerou, až mě udivuje, jak umělecky kameramani zobrazují pole, nebe, kameny, ostrovy, moře atd. (mám chuť si často zastavit obraz a udělat printscrean, abych si mohla ty krásné obrazy vytisknout a pověsit :)). Jediné, co mě opravdu zaráží a musela jsem googlit je, že v Ystadu ve Švédsku všichni představitelé seriálu mluví anglicky a švédské texty čtou také anglicky (což by asi být nemělo, že). Na jednu stranu mi to vyhovuje, mám ráda seriály pouze v angličtině a je dost možné, že by mě švédština neuvěřitelně štvala, ale na druhou stranu to v tomhle směru ztrácí trochu autentičnost prostředí. Jen mě to tedy zaráží, ale vlastně ani nevadí. Co se mi ještě líbí je úvodní písnička, ta je krásná a celkově pochmurná hudba doprovázející seriál je příjemná a vhodná. Plný počet. Těším se na další díly.(2.5.2013)

vede si skvěle i přes absenci fenolftaleinů a elektroforéz. a navíc skandinávie jak se patří. a jako malé bezvýznamné plus je tvůrcova záliba v elektrickém proudu, sekerách, ...(16.9.2010)

Neskutečné! Kombinace životem zmítaného detektiva a úžasné kamery, která často zachytává přírodní scenérie, šlape na jedničku. Všemi třemi příběhy se táhne obrovská melancholie a tragika. Zatímco první díl se táhne jako med, druhý je nehorázně našlapaný a divoké tempo drží po celou stopáž a dokáže tak strčit do kapsy leckteré filmové/seriálové produkty z Ameriky. Nemluvě o grandiózní zápletce, u níž divák ani pomalu nedýchá. Třetí se pak nese v první polovině v duchu jedničky, aby ke konci opět přešel do ostrého tempa a připravil divákovi v posledních šesti minutách opravdu vypjatou chvíli. Pokud pro mě byl Branagh do teď PAN REŽISÉR, tak od teď je pro mě PAN HEREC, protože to co předvádí ve všech třech dílech je opravdu neskutečné. (hodnoceno po první sérii). Co se zápletek týče, je druhá série o něco slabší, ale pořád neuvěřitelně našlapaná a co si budeme povídat - jde tu hlavně o Wallandera a to vyšetřování je až na druhém místě. Branagh, na kterém celý seriál stojí, tu postavu hraje tak skvěle a procítěně - asi nejvíc se mi zamlouvaly epizody dvě a tři, kdy se topí ve sračkách úplně nejvíc. Jsem zvědavý, co nám přinese série třetí. / 3. série - Tvůrci změnili vyšetřovací tým, což na jednu stranu zamrzí, protože předchozí parta byla sympatická, navíc na ní bylo soustředěno víc pozornosti (naštvala mě absence Toma Hiddlestona, ale co na plat, když se z vás stane hvězda, tak na něco takovýho už prostě nemáte čas). Co se zápletek týče je třetí sérka slabší, ale jednoznačně vede druhá epizoda, odehrávající se za hranicemi - to byla super old school záležitost. Každopádně pro jednu polovinu planety bude K. B. machr na adaptace Shakespeara, pro mě to bude už do konce života sympatický řízek Wallander. Teď doufám, že 4. řada bude zase tak nějak za rok.(25.7.2011)

Drze se přiznám, že tento seriál pro mě má dva velké taháky - Kennetha Branagha a Švédsko. Branagh vytvořil skvělou postavu z v podstatě tuctového detektiva, na jakého narazíme v tunách dalších (amerických) seriálů. Civilní a lidský rozměr Wallandera vysoce přesahuje to, co nabízí jiné detektivní seriály (namátkou vezměme Vraždy v Midsomeru nebo třeba Kriminálka NY/LA/Miami... whatever, dude) - Branaghovi bych byl schopen uvěřit, že Wallander skutečně žije :) Musím ale velice ocenit i volbu režisérů, scénáristů a kameramanů, každý díl je trochu jinak zajímavý a spletitý, všechny jsou však ukázkou skvělé filmařiny, kterou jen podtrhují úžasné švédské scenérie. All thumbs up! 90%(31.7.2012)

Ten nejcitlivější, nevydeprimovanější a nejunavenější detektiv, jakého jste kdy viděli v úžasném podání Kennetha Branagha plus pochmurné prostředí Švédska, uvěřitelně se chovající postavy a klasická vyšetřování případů bez klišé amerických kriminálek. 4* jak vyšité...(29.8.2012)

• ti88na

Kriminálny seriál s tak vysokým hodnotením a pozitívnymi ohlasmi, nuž veľmi som sa na Wallandera tešila. A aké obrovské bolo moje sklamanie, keď do poslednej epizódy som nepochopila, prečo je to hodnotenie až také vysoké?! Čím si to vlastne táto absolútne priemerná kriminálka zaslúžila?! Jednotlivé prípady síce môžu pôsobiť zaujímavo, ale spôsob ich podanie a ich vyšetrovanie je uspávankou. Mala som vôbec problém dopozerať jednotlivé diely na prvý krát, a pokiaľ som sa k nim musela vrátiť, chvíľu mi trvalo spomenúť si, o čom ten diel vlastne bol, nehovoriac že rozuzlenie by bolo takmer vždy ukradnuté. Hlavný hrdina je vskutku ľudský a Kenneth Branagh ho hrá výborne, ale Wallander je neznesiteľne ťažkopádny a mala som celý čas dojem, že u polície takýto človek nemá čo robiť, nakoľko je nebezpečný pre seba aj svojich kolegov. Taktika zákrokov akoby ani neexistovala, zákonnosť získavania dôkazov nehrala žiadnu rolu a vyšetrovanie prebiehalo len náhodilo. Postava Wallandra obsadila všetok priestor, chýbala akákoľvek výraznejšia vedľajšia postava, všetci ostatní mi tam prišli len na to, aby tam Wallander nebol sám. Na ňom stojí a padá celý úspech a pokiaľ vás nezaujme, tak ako mňa, je ten seriál stratený. Zrejme stačí niečo nazvať "severské krimi" a hneď všetci z toho padnú na zadok. Ja si teda musím priznať, že tento žáner, ak je Wallander jeho prototypom, nie je nič pre mňa.(26.7.2015)

Možná trochu předbíhám, ale domnívám se, že Wallander představuje jednu ze zřídkavých výjimek v seriálovém žánru. Tohle není pouhý produkt, ale poctivý kus filmařiny políbený múzami. Poměrně drsnou severskou a britskou, která své polibky rozdává s nedbalou elegancí. Pokud máte rádi decentní psychedelii, jistou míru brutality, inteligenci a v neposlední řadě Kennetha Branagha, budete potěšeni příběhy detektiva, jehož charakter a životní situace jsou velmi skutečné, bez pozlátka; nepostrádající určitý vnitřní rozměr a "obyčejnou" lidskou pravdivost. A navíc: Krásná a účelná kamera. Radost pohledět.(15.9.2010)

Téměř celou první sérii jsem si hledal k Wallanderovi cestu. Nebyl jsem totiž zcela připraven na fakt, že Wallander je typicky severská záležitost, což znamená, že dramatická rovina jasně dominuje nad všemi ostatními. Kurt Wallander je sice detektiv, ale je to především citlivý člověk, který dělá chyby a své problémy i práci prožívá naplno. Otvírá se tak prostor velmi silnému a civilnímu herectví Kennetha Branagha, za nějž mluví dostatečně jasně všechna jeho ocenění. Psychologická stránka doplněná záběry švédských přírodních scenérií a rozjímavou hudbou je nejsilnější zbraní celé série. To se už bohužel nedá říci o kriminální části, která je naprosto průměrná. Wallander není rozhodně brilantní detektiv a celé Ystadské oddělení působí trochu amatérským dojmem (spoustu věcí logicky uvažující divák vydedukuje daleko dříve, než všichni policisté dohromady.) Právě kriminalistická slabost mi dělala zpočátku velké problémy, ovšem když jsem si na celkové lazení zvykl, tak jsem se na další setkání s Kurtem Wallanderem těšil. Britský Luther je mi ale o něco bližší.(5.9.2011)

Nejzmatenější detektiv, který neví, že se spí v posteli! :D(16.3.2012)

Představte si kriminálku, ve které je absolutně vedlejší, co a jak se v ní vyšetřuje, přesto u mě deklasuje všechny ostatní rozdílem, činícím z ní unikát. A to všechno proto, jak hluboce a citlivě je vykreslen hlavní hrdina autorem a ztělesněn hercem. Takový obdiv k hereckému procítění ze strany představitele jsem NIKDY v ŽÁDNÉM seriálu nepociťoval. Příběhy samotné možná nikoliv tak pestré a originální, jak se cítí, jenže tak silný a působivý detektiv, který je přitom tak slabý, až naivně zdrcený krutostí vrahů, stejně jako svým osobním životem, tady snad ještě nebyl. Kenneth Branagh....skutečně neskutečný a neskutečně skutečný zároveň. Wallander je pro mě naprostý mezník seriálové tvorby. Víc chvály nemám...vlastně ano, ale slov jejího popisu momentálně nikoliv. Nejlepší díly: 3. One step behind, 6. The fifth woman, 7. An event in autumn. Celkově 100%(7.12.2011)

Vzhledem k tomu, že epizodu "Dogs of Riga" jsem i četl, líbí se mi, že se povedlo děj stlačit do 90 minut a nepůsobí zkratkovitě. Což předpokládám, že platí pro všechny díly.(25.9.2012)

1. série 85%, 2. série 90%, 3. série 70%(31.12.2013)

• Perry-

Nebudu globálně hodnotit, protože jsem viděl jen 1. díl. Nicméně mě to absolutně nenadchlo. Příliš pomalé a roztahané, umělecké záběry a děje zhruba na poloviční stopáž. Chápu, že v dnešní době to může být v uspěchaném světě uklidňující, sledovat pomalu se táhnoucí děj, ovšem to nezastírá fakt, že to byla (umělecká) nuda. Předlohu jsem nečetl, tudíž nemůžu hodnotit do jaké míry je jí seriál věrný. Kdybych měl dát %, tak za mě tak 40% (a zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony a vizuál, ovšem ty k zábavě nestačí)(3.9.2010)

Vskutku depresivní krimi s depresivním hlavním hrdinou. Wallander je věčně nevyspalý, přepracovaný, smutný, v depresi, emocionálně vyčerpaný a tak podobně. Každou chvíli čekáte, že usne za volantem, nebo si strčí hlaveň do pusy. Když se k tomu přidá melancholická hudba, studené tóny kamery, zatažená obloha a mlhavé počasí, je to opravdu na pořádnou depku. Kenneth Branagh hraje svou postavu na výbornou, působí maximálně uvěřitelně. Skoro každý díl jede podle zajetého schématu, kdy se objeví dva zdánlivě nesouvisející případy, přičemž jeden z nich se osobně dotýká Wallandera. Na konci se pak obojí spojí v jeden případ. Častým motivem jsou také známí, kteří žádají Wallandera o pomoc. Než se ale deprimovaný policista k čemukoliv rozhoupe, jeho známí zmizí nebo jsou nalezeni mrtví. Seriál má celkem devět epizod, tří série po třech dílech – ne šest, jak je uvedeno mylně v informacích. Původně jsem chtěl dát jenom čtyři hvězdičky, ale nakonec se cítím být seriálem po emoční stránce tak dotčen, že dám těch pět. //Dodatek: seriál má být ukončen poslední čtvrtou sérií, která bude mít opět tři díly.(17.9.2012)

Charismatické obsazení a podmanivá atmosféra, to jsou dvě hlavní devizy Wallandera. Jak jinak bych mohl propadnout příběhu nepříliš bystrého workoholika s rodinnými problémy z Ystadtu? P.S. Na tomhle seriálu mě baví taky to, že v každém díle má divák dostatek informací, aby případ vyřešil sám, a pak jen tiše trpěl, než to dojde i hlavnímu hrdinovi.(28.1.2014)

V poslední době si nemohu nevšimnout, že švédské detektivky patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy z tohoto žánru viděl. Tolik chladu a přitom tak moc citu...(25.9.2010)

Nejlepších 6 filmů poslední doby :) a další 3 sou na cestě co víc si přát. Fuck off ubohejm kriminálkám...(26.12.2011)

...hustá švéďácka depka! hlavně druhá série, to je mazec, Kenneth dokonalý, krajina, obrazy - vše jak má být....ufff(20.9.2013)

Wallander je prací zničený muž, výborně zahraný Branaghem. Příjemně pomalé až depresivní tempo snímkům sluší, švédské reálie také, jen to chce tu správnou náladu...(10.10.2010)

velice dobré 4/5* ..sice nevěřím že v tak malém městečku jako je Ystad se dějí takové až přehnané věci ..vraždy no dobrá, ale ty obchodníci s orgány, IT revolucionáři atd. to už je moc.. ale přesto je to velice citlivé co se Wallandera/Branagha týče.. i docela slušné dialogy a sympatické symbolické náznaky v ději se tam najdou.. a další série jsou přehnanější a přehnanější..(4.10.2011)

Zatím na mě Wallander zanechal hodně silný dojem. Stejně jako kolega Luther je mnohem osobnější než ten nejslavnější - Sherlock. Ale na druhou stranu je mnohem "normálnější", nepotýká se s nejvytříbenějšími kriminálními mozky světa, zato má ale hodně soukromých problémů. Hned první díl nasadil laťku hodně vysoko, BBC kriminální minisérie zkrátka umí a tahle je pro mě po první sérii úplně srovnatelná jako Luther.(27.10.2012)

Miluju mnohé severské detektivky a tamní krajiny, čili toho druhého je ve filmu víc než dost. Opěvovalné Branaghovo herectví mě tady teda dost vytáčelo (hlavně v první sérii) protože na mě teda působilo jako přehrávání. Ovšem zato co záběr kamery, to umělecká fotka chytlavě pochmurné krajiny a speciální cenu bych udělila za fotogeničnost silnic.(28.12.2012)

1. serie 9/10*(4.9.2013)

Nechtěla jsem na to koukat, protože jsem si říkala, kdo si má k tělu (a do hlavy) zbytečně pouštět deprese. Ale stejně jsem začala. Značka BBC je pro mě něco jako smetana pro kocoura :))) No a nakonec mě to nijak nedeprimovalo, nechala jsem všechnu tu tíhu a zmar a chmur chudáku Kurtovi na hřbetě a užívala jsem si BBC kvalitu. Líbilo se mi na tom všechno, herci, kamera, hudba, vizuální obrazy, příběhy... prostě všechno to tvoří vynikající celek. Osobně bych oželela linii Kurt - jeho otec, ale uvědomuju si, proč to tam bylo a že to mnoho lidí asi hodně oslovilo. Mimochodem u 2/3 jsem se už musela smát, protože jsem si uvědomila, že Kurt spí zásadně na židlích a křeslech:)) Pět hvězd dávám jenom tomu, co ve mě vzbudí nějakou silnější emoci, nebo tapjuplné zachvění či něco takového, což se ale při filmu typu Wallander hned tak nestává (možná zafungoval nějaký můj antidepresivní štít :)) a tak dávám čtyři hvězdy, ale opravdu hodně silné čtyři hvězdy.(25.4.2014)

Další povedená detektivní série z britských ostrovů, navíc podle severské předlohy, takže toto spojení je na světě asi to vůbec nejlepší a zároveň fungující tak, jak má. BBC opět potvrdilo kvality, Švédi potvrdili kvality a litovat snad lze jen toho, že není víc dílů, románů má Mankell v zásobě dost a diváci by se jistě také nezlobili. Pokud jde o seriál je hodně psychologický, depresivní, bohatý na ponuré detektivní zápletky, vynikající případy vražd a také skvělá hudba. Kenneth Brannagh je samozřejmě prvkem sám o sobě - odborník na Shakespeara, který má jako vedlejšák učení v Bradavicích, tady podává svůj nejlepší výkon, to se nebojím tvrdit, neboť to tak nejspíš opravdu je. Věčně unavený, ospalý, smutný a neoholený s tím nejprotivnějším vyzváněním na světě o kterém můžu říct, že je to to jediné, co mě na celém seriálu vyloženě sere. Jinak i já musím zmínit Lokiho, tedy Toma Hiddlestona, u kterého mě mrzí, že se objevil jen v první sérii, rozhodně by si zasloužil víc prostoru. Jako celek je Wallander další působivou detektivkou a pro mě s (opět) stoupající kvalitou jednotlivých epizod a sérií, kde za nejlepší považuji třetí, poslední řadu. 85%.(16.4.2015)

1. série - 60% / 75% / 70%, 2. série - 70% / 65% / 65%, 3. série - 70% / 65% / 65%(13.2.2016)

Prvni serie vyborna, tak jsem zvedav na druhou. Je jen skoda, ze to davaji v nedeli pozde vecer, ale co cekat od CT :(.(21.9.2010)

Nesmírně lidské, depresivní a celkově dobře provedené. 3 díl 1 série je hodně depresivní. jak odlišné od ostatní produkce. těším na druhou serii. Druhá série též vynikající.(27.10.2010)

Jméno: Kurt Wallander. Povolání: Inspektor Ystadské policie. Status: občas mimo službu. Stav: těsně před rozvodem. Rodina: nefunkční, problematický vztah s dcerou. Poznávací znamení: šediny, týdenní strniště a pytle pod očima, který by udělaly radost každýmu plastickýmu chirurgovi. Přátelé a blízcí lidé: většinou po smrti. Oblíbená poloha při spánku: v křesle. Oblíbený nápoj: červené víno (láhev a více před spaním). Oblíbený sport: usínat za jízdy v autě. Největší slabost: nedokáže odmítnout pomoc i kdyby ho to mělo stát život. Zdravotní stav: cukrovka 2. typu, alkoholismus, lehká nadváha. Úspěšnost v řešení případů: 100% Žánr: scifi:-)))) Ale velmi dobrá! Jen se trochu bojím o chudáka starouše Kennetha Branagha, vypadá to, že se do toho strašně vžil!:))))(19.12.2013)

A to jsem si vždycky myslela, že na kriminální série nejsem. Ale Wallander mě dostal, stejně jako předloha - kriminálky Henninga Mankella. Jedinečná atmosféra, takhle vypadá seriál (či spíše na sebe navazující televizní filmy), kterému vlastně nic nemůžete vytknout a upřímně ani nechcete. 100%(30.12.2013)

Kenneth Branagh je nejlepší herec současnosti.(23.3.2014)

1x01 - One Step Behind (Na spatne stope) 1x02 - Firewall 1x03 - Sidetracked (O krok pozadu) 2x01 - Faceless Killers (Anonymni zabijaci) 2x02 - The Man Who Smiled (Muz, ktery se usmival) 2x03 - The Fifth Woman (Pata zena ) 3x01 - An Event in Autumn (Podzimni udalost) 3x02 - The Dogs of Riga (Mrtvi ve clunu) 3x03 - Before the Frost (Nez prijde mraz)(19.9.2015)

První díl - kdo je vrah a o co jde, bylo jasný tak hodinu před koncem.. zápletka neoriginální, jasně čitelná.. stejně jako zpracování.. jako plus hodnotím výkon Brannagha a příjemně posmutnělou atmosféru.. snad budou další díly lepší.. Po shlédnutí obou sérií - co jsem napsal o prvním dílu, platí pro všechny následující, nijak objevné, nijak originální..(6.9.2010)

Špičková krimi! Dokonalá ve všech směrech! Chci ještě!!!! :-)(11.2.2011)

Nezvyklé zpracování klasického televizního žánru, ve kterém v jeho dějinách promluvili natolik odlišní performeři jako Andy Dalziel, Schimi z Duisburgu nebo major Kalaš. No a teď to máme okořeněné kamerovými filtry, poutavou výtvarnou stránkou a severošvédskými reáliemi. Ta deprese a bezvýchodnost je sice prvoplánová, uměle konstantní a navíc docela otravná, ale spolu se všemi ostatními prostředky vytváří konzistentní celek, doklad řemeslné bezvadnosti a racionality. A vůbec - je to přece televize..(5.4.2012)

Další ze série kvalitních kousků BBC. Výborní herci, skvělá filmařina a temné švédské detektivní příběhy, to je recept na výbornou pokoukanou!(22.7.2012)

Není většího potěšení než sledovat jak stárnoucí a unavený detektiv čelí denně světu, kterému už nerozumí a nechápe ho a to za asistence hutné atmosféry zadumaného Švédska i jakési nedefinovatelné pomalosti. Rozervaný navenek i uvnitř, v pracovním životě i osobním - Wallander coby synonymum smutného obrazu dnešní společnosti. Herecky je to, na seriál, na opravdu luxusní úrovni, Kenneth Branagh vdechnul svému Wallanderovi neskutečný rozměr. Geniální.(27.12.2013)

1.série: I přes úzkost, která mě pohltí po každém díle, se usmívám a smekám před BBC. Ledové ale přesto ne bez-emoční. Kde dialogy neřeknou vše, mezery doplní vždy "řezavá" hudba a ve své poklidnosti znepokojující - roztěkané záběry krajiny z aut. I když na Sherlocka nedám dopustit, tento pán je mi bližší a sympatičtější.(5.1.2014)

Kenetha Branagha som nikdy nemusel a bol som o tom presvedčený až kým som neuzrel Wallandera. Dovtedy som mal vcelku v obľube originálnu verziu zo Švedska, ktorá pozostávala asi z 11 alebo 12 epizod. Každý diel trval 90 minút. Keď som sa dozvedel že BBC ide urobiť vlastnú britskú verziu bol som veľmi zvedavý. Veľké prekvapenie ma čakalo keď som uvidel prvú z troch častí. Atmosférou britská verzia jednoznačne víťazí. Diely sú oveľa temnejšie a pri tom veľmi ukľudňujúce. Jediné čo mi troška prekáža je že dej sa odohráva rovnako ako originál verzia v Ystade ale jazyk používajú angličtinu, na rozdiel od švedskej verzie kde sa hrdinovia pohybujú v tých istých scenériach. Ale to je len chybyčka krásy ktorá by neprekážala keby nepoznám švédsku verziu.(13.11.2009)

No ty vole, konečně pořádná detektivka! :) Už se nemůžu dočkat další neděle.(6.9.2010)

Dlouho jsem čekal na dobře natočený krimi seriál a je tady. Výborně zpracované knihy mého oblíbeného autora detektivek Henninga Mankella v čele s Kennethem Branaghem.(16.1.2012)

Když jsem do šel do Wallandera, tak jsem čekal něco jako "severského Luthera". Ale faktem je, že Wallander je úplně jiné kafé. Je to hlavně o tom, co z hlavního hrdiny jeho práce udělala, co z něj nechala. Není to s pozlátkem jak bývá zvykem z Ameriky, kde v každé scéně jsou všichni znovu perfektně nalíčení. Nechce vás to uchlácholit složitými úvahami a super vychytávkami. Spoléha to čistě na příběh, na dlouhé depresivní zaběry podpořené skvělou kamerou i hudbou, a hlavně vedené naprosto dokonalým Kennethem Branaghem. Pro mě to má podobný "závěr" jako Luther. Kdybych to hodnotil pouze z pohledu psychologického drama hlavního hrdiny, šel bych do plného počtu bez váhání. Vezmu-li to komplexně s tím, že je to i krimi, tak bohužel nemůžu. Hlavně kvůli 3. sérii, ze které jsem tak trochu cítil snahu hrocení situace, pro posílení dojmu.. prostě ten klasický patos jako je všude jinde, možná ne tak okatě, ale bylo to tam. Každopádně tyhle "britské" krimi jsou v dnešní době seriálová špička. 85%(28.8.2012)

Mám ráda severskou detektivku. Její dekadenci a naturalismus, kde i hlavní hrdina není čistý jak květ lilie, protože je silně ovlivněn prostředím, v kterém pracuje. Harry Hole vede, ale na jeho filmové, nebo televizní zpracování si musím počkat. 90%(26.5.2013)

Tak zaprvé. Wallander není originální ani kdovíjak scénaristicky úchvatný a kdo hledá supr-čupr-cool a vtipného detektiva, může tenhle seriál ignorovat a jít k nějakému tomu svému Sherlockovi. TOHLE je melancholický, ponurý a atmosférický seriál s detektivem, který není ani geniální, ani ftipný a jednotlivé postavy jsou tu vykresleny jako LIDÉ, a to obyčejní, protože Mankell ani režiséři nemají potřeby honit si triko nad kriminálními superhrdiny. Kurt Wallander je vnitřně nakřáplý detektiv, kterému záleží na dvou věcech - na jeho práci a na dceři. Každý díl je tak trochu psychologické drama a pokaždé se k Wallanderovi dostáváme trochu blíž. Kenneth Branagh geniální. Hudba víc než to. Nejlepší detektivní seriál, co v současnosti existuje - 85%. EDIT Objevil jsem Luthera. Druhej nejlepší.(8.2.2014)

Úžasný kriminálny seriál, ktorý je reálnejší než čokoľvek iné z daného žánru. Ani napriek tomu, že diel trvá pol druha hodiny, nenudí a diváka úplne vtiahne do príbehu. Podarila sa tu excelentná kombinácia - na začiatku bola drsná severská krimi predloha a keď ju dostali do rúk tvorcovia z BBC, premenili ju na úžasný seriál s výbornou hudbou, kamerou, hutnou atmosférou. Bezchybne hrajúci Kenneth Branagh je čerešnička na torte, neviem si ani predstaviť lepšiu voľbu ústrednej postavy. 1. séria: 95%, pár bodov uberám iba kvôli slabšiemu prvému dielu.(17.2.2016)

Branagh je Wallander, to je nabíledni. Vysoce přesvědčivý herecký výkon, ba koncert. Od první chvíle prostě víte, že Wallander je policajt s krachujícím manželstvím, který v práci pomalu i přespává, přestože jej právě ta práce ubíjí. Po čertech dobrá kriminálka s nádhernými obrazy a nádechem severu.(25.7.2011)

• Heroine

Je to špatná detektivka, která se bere moc vážně, a která se až příliš okatě snaží na diváka zapůsobit. Během těch pár dílů mi navíc začal být Kurt Wallender naprosto nesympatický, a jeho jednání mne štvalo do všech detailů. Co já vím, možná to byl záměr. Ale vznikne tím u diváka jistá lhostejnost k tomu, co se vlastně stane dál. Musím ale říct, že se mi poměrně líbila hudba, umělecká kamera taky měla svoje "světlá" místa, ale nejvíc se mi líbil Magnus Martinsson. Tak hvězdičky za něj ;-)(5.1.2012)

Po Sherlockovi další luxusní kriminální televizní seriál. Borci u BBC tomu zase dali,v dobrém! Nevšední kriminalista Wallander(Kenneth Branagh) řeší vážné případy a zároven i svuj ztracený život a rodinu.Odešla mu manželka, otec umíra a zbyla mu jen dcera.. Výtečně nezvyklé případy,parádní soundtrack a celý seriál originálem,stejně jako seriál Luther. 9/10 a další serii prosím!(22.9.2012)

Úspěch detektivky spočívá v osobnosti slídila. Vždyť * co si budeme vykládat * ty případy bývají často na jedno brdo. Colombo má hnusný baloňák, šilhá, neustále se vrací a žvaní o imaginární manželce, Profesionálové jezdí jako blázni a nosí kalhoty do zvonu, Hercule Poirot se chová jako buzna a knír si maže kdo-ví-čím. Mulder se Scullyovou furt čmuchají někde venku. Wallander - brečí. Jeho život je na hovno, spí zásadně v křesle [do 3. série ho v posteli neuvidíte], žena mu utekla a pokaždé, když vidí mrtvolu [2-3x za epizodu; v mnoha případech někdo chcípne nebo dostane kladivem do hlavy díky jeho botě], Branaghovi vlhnou oči a nepokrytě fňuká. Bergman se tam na severu nezapře ani v detektivce. Polidštěný vyšetřovatel je oproti nad-postavám z jiných sérií příjemná změna. Sama o sobě by ale ze seroše hit neudělala. Ani Wallanderovy zápletky totiž přes ten kopírák nejsou. Skvěle napsané, nechávají i zkušené diváky tápat a do posledních minut dráždí podobně jako iritující vyzvánění Wallanderova Ericssona. Každý druhý díl na úrovni plnohodnotného celovečeráku. Závěrečnou 4. sérii, jejíž natáčení se plánuje na léto 2014 [Branagh se v rámci vyšetřování náramně rád prochází mezi fotogenickými obilnými lány], si neplánuji nechat ujít.(23.12.2013)

Zajímavá a poutavá zápletka, krásné záběry kamery, skvěle hrající K.Branagh. A výborně vypadá:-)))(8.9.2010)

Kurt Wallander je unavený neúspešným osobným životom, násilím i vlastnou prácou. Napriek tomu je jeho práca snáď jediná vec, ktorú dokáže spraviť dobre. V profesionálnom živote rieši jeden zaujmavý prípad (cháp zložitý) za druhým, no v osobnom živote robí jedno chybné rozhodnutie za druhým. I toto vnáša do seriálu ľudsky reálny rozmer, ktorý dopĺňa šedastá, často ťaživá atmosféra filmov. Kamera je úplne fantastická a hudba trošku zvláštna, ale do filmov skvele pasuje. No a herecký výkon Kennetha Branagha je bravúrny, ostatné postavy sú oproti nemu nevýrazné. Návrat Kurta do práce po 6 mesačnej pauze je hádam úplný herecký vrchol pána Branagha. Moja poklona. Wallander je po dlhej dobe vynikajúci detektívny seriál, pri ktorom mi hodina a pol obsahovo pripadala ako dve hodiny alebo viac, ale v tom dobrom zmysle slova.(8.6.2011)

po prvni sezone - vyborna severska kriminalni miniserie se znacnym socialnim presahem(5.10.2011)

Ale ano, seriál je to opravdu pěkný a to předevšim v porovnání s těmi blbostmi typu Kriminálka Miami, New York apod., ale přesto si neodpustím říci toto. Všimli jste si, že v těch filmech a seriálech vždy nějaký detektiv v civilu (ve valné většině dokonce osamocený) provede nějakou akci na místě činu (prakticky zde vše vyřeší) no a vzápětí se sem dostaví halda dalších policajtů v uniformách, kteří zde pak jen sbírají zbytky. Skutečnost je bohužel ale úplně jiná. Na místě činu je vždy první jeden nebo dva policisté v uniformě (a to i při závažné trestné činnosti), potom se dostaví tlupa tzv. elitních policistů a vedoucích pracovníků v civilu, kteří dají hlavy dohromady a rozhodnou, že veškerou práci udělají ti dva pitomci v uniformách (někdy pouze jeden) a hned utečou pryč, hlavně aby nemuseli sáhnout na práci. Každý by měl tak na 14 dní zakusit realitu a zcela jistě by ve většině filmů se žánrem krimi, přibyl žánr sci-fi nebo pohádka.(11.11.2011)

Neskutečně syrové s dokonalým Kennethem v hlavní roli. Vysoko vyčnívá nad ostatní seriálovou tvorbu, ale pozor, určitě se nejedná o popkornovou zábavu.(2.9.2013)

Všichni už tu výkon Branagha víceméně kvalitně popsali, takže já bych jen vyzdvihl naprosto úžasnou pochmurnou atmosféru srovnatelnou s málokterejma detektivkama, skvěle vybranou hudbu, zvlášt tu, co začíná hrát těsně před koncem epizody a úvodní titulkovou samozřejmě taky, dostane vás okamžitě do tý nálady. Jo a Kurtovo vyzvánění. Nějak se mi ta sekvence klesajících tónů zaryla hluboko do paměti, stejně jako ta povalená flaška od vína, nad kterou ho to vyzvánění dycky vzbudí.(1.11.2013)

Dlho sa mi to nestalo... dostal som z Wallandera takú depresiu, že by som ritným zvieračom mohol zastrúhať ceruzku, aby som si ju následne vrazil do krku. Až sa mi vynára v hlave otázka: Ako je možné, že ten človek nie je ťažký alkoholik alebo narkáč? Byť v jeho koži, už mi ju žerú červy, lebo by som sa odkrágľoval... Potom sa ľudia čudujú, že raz policajt príde domov z šichty a postrieľa susedov, hoci sa vždy pozdravil, aj do kostola chodil. Dal by som Kenetovi Branáchovi vyššie hodnotenie, len si musím trošíčka priškrtiť tepny...(24.11.2013)

Policajt, ktorý ťažko nesie bremeno svojho povolania.. úloha ako ušitá na mieru Kennetha Branagha. Zaujímavý detektívny seriál, ktorý prináša okrem dejovej linky aj myšlienkovú nadstavbu.(24.1.2016)

Typický škandinávsky kriminálny seriál, ktorému chýba len máločo od dokonalosti. Výborne vybraný vyšetrovateľ, typický občasný problém s alkoholom, s rodinou, osobným životom a zanietenosť pre prácu. Najviac ale vychvaľujem scenár. Väčšina epizód je prepracovaná, zaujímavá a častokrát prekvapujúca. Dielko, ktoré stálo za to natočiť. Severskú atmosféru ani nie je nutné pripomínať, oni vedia, ako to robiť.(28.2.2017)

Vyborny a v tomto zanru asi pomerne vyjimecny, moderni detektivni serial, ktery si uzijete (zadna extra klise, jak je znate z Holywoodu). Skepticky doufajici, pupkaty a vecne unaveny - presto proste zamilovanihodny Branaght a jeho steneci pohled. Podle mne pomerne pravdive pojate vypraveni o probuzeni se ze socialniho snu 60.tych let. Tato postmoderni deziluze se do znacne miry promita do cele serie. Krom toho na televizni produkci velmi dobre remeslne zpracovany (BBC) - moderni digitalni kamera (zamlzene obrazy, snimani pres prekazky, roztresene sceny atp). Navic svedsko a jeho atmosfera, design i krajna... "Listen to the room. Of course, not to the room, but..."(16.1.2010)

Tak tenhle švédsko-anglický mix mě fakt dostal. Od precizních úvodních titulků, přes pěknou kameru, nádherné švédské exteriéry, až po Kennetha Branagha, který snad roli inspektora Wallandera ani nehraje, ale přímo žije, až tak je jeho herectví uvěřitelné. Není to žádná nablýskaná CSI, ale syrová kriminálka ze severu. Naprosto banální scény, které by mě v jiných seriálech přišly jako zbytečná nudná vata (např. jízda autem, příchody domů), mě tady díky krásné kameře a skvělému Branaghovi skoro fascinují. Dál už se nebudu rozepisovat, protože StarsFan vystihla moje dojmy mnohem líp. Jasných 5, místo v mých top seriálech a modlím se za další pokračování.(4.10.2010)

• josieaddms

Krimi seriál který křičí "jsem nezávislý". A já mu to docela baštila. První série byla o něco normálnější, přesto že cílem seriálu bylo řešit velké případy, na které si jiné detektivky netroufnou. Prostě jít do toho ve velkém. Ale mám pocit, že se to nějak úplně nepovedlo, a jako detektivky to bylo spíš slabé, a nedotažené. Jelikož já jsem naivní divák, tak na mě velmi zapůsobila hudba, styl kamery a pochmurné pláně studeného Švédska. Taky se mi líbilo že režisér obsadil neokoukané tváře, a do hlavní role sympatického, a hlavně skvělého herce pana Branagha. Jenže přílišná vážnost případů a celého pojetí byla nepravděpodobná, a směšná, a to dost zkazilo dojem. Druhá série se mi nelíbila už skoro vůbec, Wallander se choval nepříjemně, a diváka to podle mě dost rozhodilo, a přestal mu věřit. Alespoň já ano.(5.1.2012)

Velká trojka seriálů Luther, Sherlock se uzavírá seriálem Wallander. Tyto tři skvosty lze těžko hodnotit, protože predstavují vůbec to nejlepší, co lze v současnosti v kriminalistických seriálech nalézt. Wallander boduje skvělým obsazením a uměleckým pojetím, které opravdu z každého záběru dělá zážitek. Vše je precizní a nezbývá než dát 5*.(7.8.2012)

Nejlepší. A tím myslím i lepší než Sherlock a Luther.(6.9.2012)

• flu

Čtyři a půl hodiny první série jsem se poctivě snažil přijít na to, čím si Kurt Wallander v podání Kennetha Branagha vysloužil tak vysoké hodnocení. Moment osvícení se u mne bohužel nedostavil a další čas vrchnímu inspektorovi Ystadské policie věnovat nehodlám. Takže jen krátce. Místo hutné kriminálky kořeněné syrovým severským realismem či dokonce prvky vztahového dramatu (takovýto mylný dojem jsem nabyl po přečtení několika zdejších komentářů) jsem dostal tři strašně nepravděpodobné zápletky s rádoby sympatickým životem opotřebovaným policajtem, kterého bohužel Brannaghovi nevěřím ani za mák. Ostatní postavy ani nestojí za zmínku, protože tam slouží jen jako totální křoví. Seriálové zklamání epických rozměrů.(17.12.2012)

Mám z toho trochu rozporuplný pocity...shlídnul jsem dvě série a určitě bych ho každýmu doporučil. Herecky je to myslim zvládnutý skvěle a Branagh je opravdu charismatickej...chvílema je to opravdu silný a několikrát jsem se dojal což se mi u kriminálního seriálu nestalo hodně dlouho...pokud vůbec :) Navíc je v tom velká porce filmařskýho umění...hudba, kamera, střih...celkově to sedí krásně dohromady. Jenže...v každym dílu je bohužel několik ALE souvisejících se scénářem. Příliš mnoho náhod, příliš často se tlačí na pilu, příliš se nám tu nutí jaká je Wallander troska, příliš doslovností, přílis patosu...navíc nejsem přítel vypjatejch závěrečnejch akčních konfrontací hlavního hrdiny s pachatelem a Wallander tak končí téměř vždy. Káždopádně i přes všechna negativa je to zajímavej a nadpůměrnej kriminální seriál, kterýmu k dokonalosti chybí jen lepší scénář.(17.2.2013)

Velmi dobrá a zdařilá minisérie. Přesto tomu něco chybí, abych tento seriál mohl zařadit do "první ligy". Přeci jen trilogie MIlénium, nebo Forbrydelsen či Broen jsou o stupínek lepší. Krásné scenérie, zvláštní atmosféra Švédska a zajímavé případy. Bohužel jednotlivé díly jsou dost roztahané, zejména když už zpravidla tušíte, kdo je pachatel o 10-20 minut dřív než hlavní vyšetřovatel. A tou největší slabinou jsou herci, kromě výrazného představitele titulní role jsou ostatní de facto jen kompars. Ale celkově velmi sympatický počin. Jo a málem bych zapomněl na vynikající úvodní titulky, ty jsou naprosto perfektní!(26.8.2013)

I. séria: Seriál o detektívovi, ktorý kvôli svojej práci a neusporiadanému životu v každej časti vyzerá ako tesne pred kolapsom. Fyzicky aj psychicky vysilený sa naplno venuje prípadu. Branagh odviedol slušnú prácu, ľutujete jeho pohľad človeka na pokraji psychického zrútenia. Na Luthera toho bolo tiež veľa, no z depresie prebral svojimi nemorálnymi metódami a zaujímavým súkromným životom. Po dopozeraní časti odídete vyčerpaný ako Wallander z práce. Seriál stvorený pre milovníkov severu, melanchólie, Branagha a detektívok.(26.5.2014)

Tak už je to tak, přiznávám, jsem detektivkovej typ. A tohle je setsakra dobrá detektivka, Kenneth Branagh je bůh a šmitec. Detektiv s duší poety, kterýho zabíjí to, co dělá, ale zabilo by ho, kdyby to nedělal. Skvělý seversky temný příběhy, který udrží moji nezředěnou pozornost. No a ty rodinný konstelace...citlivě zpracovaný, naznačený, nebo řečený na plnou pusu. Známe to, všichni jsme dneska se vztahama tak nějak v čudu.(4.12.2014)

• Mlle

Průměrný detektivní seriál se zajímavými, avšak přehnaně nerealistickými a nepříliš složitými zápletkami. Skoro všechny karty vsadil na na psychologizaci hlavního charakteru. Sleduje se zpočátku příjemně. Původně sympatická, svérázná, morálně zdatná, mírně samotářská postava hlavního hrdiny však vbrzku začne být svými slabošskými náladami, vyhnanými do extrému pro vzbuzení soucitu s kontrastem „padavky v každém z nás“, neústupně protivná. Až si říkám, aby to zmatené koktání Kennethu Branaghovi nezůstalo… V každém díle se mu něco strašlivého přihodí, následuje lavina utěšování a nekonečného dotazování, zda je chudinka v pořádku a je-li si jist, že „to zvládne“. Psychologické schema se díl co díl autisticky opakuje, takže to, co na začátku působí jako lákavě zčeřená hladina stojaté vody, začne být naopak srdceryvně na obtíž. Do popředí vystoupí samotný děj, jemuž však nebyla ve scénáři věnována taková pozornost, aby se mohl stát nosnou konstrukcí per se, navíc je schematizován obdobně repetitivně. Někde v půlce druhé série se tak vynořuje váhání, zda ve sledování vůbec pokračovat. Hudební doprovod kvalitou předčí obvyklou úroveň podobné produkce.(7.11.2015)

Dokonalé. Vynikajúce príbehy a hlavne postava Kurta Wallandera v porovnaní priam neskutočného Kennetha Branagha. V porovnaní s napríklad geniálnym Sherlockom mi tento vlastne úplne obyčajný detektív s úplne obyčajnými starosťami a problémami sadol oveľa viac.(3.1.2016)

Výborná detektívka s výborným hercom od výborného spisovateľa. Detektívka ako má byť. /90 %/(16.5.2016)

• VictorMartel

Slušná alternativa pro všechny, kteří si doma chtějí zavést atmosféru z klubu anonymních alkoholiků. Uměle cynického a vůbec jakéhokoli zavedeně vzorového detektiva bych nevyžadoval, nemám žádné striktní nároky a jako nepravidelný kulisový divák oceňuji snahu škálu detektivních modelů obohatit a oslovit tím právě netradiční obecenstvo, nicméně zde se tento charakterově inovativní přístup zvrhl v každým osobnějším výjevem předvídatelnější citové porno a duševní sebeobnažování.(29.7.2016)

Donedávna byl pro mne Branagh člověkem, který je sice dobrým hercem, ale jenž se nastálo zasekl u Shakespeara a libuje si v teatrálnosti a v tématech nepříliš souvisejících s dnešní dobou. Wallander moje mínění hodně změnil. Kriminalista Wallander je v Kennethově podání ne-hrdinou, není to žádný génius, je to člověk s chybami, na jejichž skrývání ani nemá sílu, chyby dělá i během vyšetřování, ale taky je to někdo, komu jde o spravedlnost a o svou práci natolik, že u něj každou chvíli čekáme fyzické i nervové zhroucení. Navenek drsný muž, kterému na světě zůstala už jen milovaná dcera a jenž se nestydí za soucit a slzy. A je zahraný tak fantasticky, že zápletky jeho případů poněkud pozbývají na zajímavosti i napětí (někdy děj chvílemi i nudí) - taková je to Kenneth-one-man-show. Wallanderovi věříme všechno, i to, že mu nedělá problém usnout vyčerpáním na gauči takřka v téže pozici, v jaké na něm byla předtím nalezena mrtvola... V podtextu toho všeho je skryta jedna zásadní myšlenka: zabíjení je zlá věc a vyšetřování vražd opravdu není žádná zábava! Znělka ani hudba celkově mne nezaujaly, zato kameraman si v každém díle říká o nobelovku. Překvapil naturalizmus v zobrazení obětí vražd - na ty tváře opravdu není hezký pohled. Po čtyřech dílech dávám silné čtyři hvězdy... a nevylučují, že po shlédnutí poslední série půjdu výš. Edit: Ne, nejdu. Další díly byly postupně čím dál rozplízlejší a vyšetřování případů nepřehledné a nahodilé. A už mi šlo na nervy, že skoro v každém díle kvůli Wallanderově liknavosti někdo natáhne brka. I tak ale jde pořád o lahůdkový seriál po stránce vizuální a herecké - a jeho závěr jaksi cynicky potvrzuje, že i kriminalista je jen člověk.(8.8.2016)

Parádna kriminálka! Vo Švédsku majú pre kvalitné sociálno-detektívne príbehy koniec-koncov solídnu tradíciiu, napr. vynikajúce romány o zločine manželského dua Maj Sjöwallová & Per Wahlöö. Wallander v tejto tradícii kvalitne pokračuje a stáva sa tak viac ako dôstojným nástupcom Martina Becka (hrdinu príbehov práve od spomenutej dvojice autorov). O skvelom stvárnení hlavnej postavy v podaní K.Branagha tu už bolo popísané dosť, mňa len teší, že Európa dokáže proti vyblýskaným, ale povrchným a vyprázdneným americkým kriminálkam typu CSI postaviť krimiseriál takéhoto kalibru.(8.11.2011)

Nepropadla jsem Wallanderovi zcela. Nevím ale, co bych mu vytkla. Výborné úvodní titulky. Neuvěřitelně uvěřitelně zahraný hlavní hrdina (Branagh předvádí dle mého naprosto perfektní výkon). Nádherná kamera (právě za tu a jedině za ni je poslední hvězdička). Zajímavé zápletky. Ačkoliv jsem z nějakého důvodu měla u prvního dílu neustále pocit, že už jsem to někde viděla a věděla jsem, co se bude dít (a ono se opravdu dělo). To mi ze zážitku trochu ubralo (přišlo mi to utahané). Následující díly mi to ale vynahradili mnohonásobně. Rozhodně stojí za 5.(7.2.2012)

1. série ****, 2.série *****, 3. série ****, 4. série *****(17.2.2012)

Seriál byl natočen podle detektivek Henninga Mankella. Hlavní postavu hraje Kenneth Branagh a to je zcela zásadní - jeho pojetí chybujícího, stárnoucího a osamělého komisaře je dokonalá. Společně s kvalitním scénářem zasluhuje plný počet.(2.8.2012)

Jeden z nejlepších seriálů vůbec. Všechno je 100% - kamera, příběhy i herecké výkony, všechno v absolutním souladu. A ty nádherné krajinné scenérie, na ty člověk jen tak nezapomene. Přemýšlím, jestli je něco, co by se dalo autorům vytknout, ale vůbec nic mě nenapadá. Postava Wallandera je tak uvěřitelná a dokonale prokreslená. Prostě lahůdka od úvodní písně až po závěrečné titulky.(25.7.2013)

Zatiaľ som videl dve časti. Je to skôr 3,5 ako plné 4. Z kníh je Wallander skôr rozumnejším vyšetrovateľom, lenže to sa už do telky nehodí a tak musí Kenneth musí hrať vyšetrovateľa, ktorý spáva na okrsku...(27.1.2016)

Po prvním dílu musím říct, že jde o dokonalou ostrovní krimi. A úplně mě fascinovala režisérova fascinace detaily na ruce - všimli jste si?(6.9.2010)

Solidně natočené , na pomezí krimi a psychologického thrilleru . Pozvolné tempo , velice hustá atmosféra a civilně zahrané postavy . To vše je skvělé , ale i tak to nezakryje fakt že mne to místy nudilo . Nemluvě o tom že příběhy jsou dost jednoduché a jejich vyřešení se zbytečně protahuje . Kdybych neviděl spoustu jiných britských kriminálek s posledních let , možná že bych byl nadčen . Jasně ten kdo je odkojen amer. kriminálkama ten jistě kňučí blahem , ale podle mne to mezi ostatními brit. kriminálkama nikterak neoslňuje .(8.9.2010)

Proč mi přijde, že Wallender by stihnul celý The Killing za jednu epizodu? A možná i líp... :-D(23.7.2012)

1. séria - 75%, 2. séria - 90 %, 3. séria - 80%(26.10.2012)

Na můj vkus se seriál až příliš prvoplánovitě snaží zaujmout brutalitou. Jsou mi milejší detektivní příběhy, v nichž vyšetřovatel přijde už k mrtvému tělu. Nepotřebuju vidět, jak je někdo zabíjen, mrzačen apod.(27.5.2014)

BBC se opět trefila do černého. Jeden z mála seriálů, kde televizní zpracování dosahuje kvalit knižní předlohy. Viděny tři série.(13.8.2014)

Pecka! Málem jsem tenhle skvost minul, ale shodou náhod a zdejšímu vynikajícímu hodnocení jsem se k němu naštěstí dostal. Kurt Wallander je totiž ten typ policajta, který se svým reálným uchopením dostane hluboko pod kůži. Je to chlapík ve středních letech, okopávaný nástrahami své práce a života ze všech stran a přesto je neuvěřitelně nad věcí, což spoustě seriálovým a filmovým detektivům často chybí. Obsazení Kennetha Branagha se zde povedlo na jedničku, je vidět, že pro tragické hrdiny má jako expert na Shakespeara ty nejlepší předpoklady. Co se týče detektivních zápletek, ty jsou občas výborné (druhá série), občas trošku nedotažené (třetí série), ve výsledku však vždy nadstandardní. Může za to i oceňovaná knižní série Henninga Mankella, i když jsou v seriálu jednotlivé případy upraveny jak příběhově, tak i v pořadí ve kterém původně vyšly knižně. Nevadí, i tak vše působí nenásilně a konzistentně. Zásadní pro mne je melancholická nálada, hutná až mrazivá atmosféra krajiny jižního Švédska. Detektivka se tak často mění v sociálně psychologickou sondu mezilidských vztahů, což je v tomto případě zcela na místě. Wallander mne prostě dostal, kéž by všechny severské detektivky byly takto vyvážené a občas netrpěly až úsměvnou překombinovaností....(29.11.2014)

1.sezóna - 95%, 2. sezóna - 95%, 3. sezóna - 80%, 4. sezóna - 1.díl - ten z Kapského kraje je zatím nejhorší díl ze všech - 20%, 2. díl - bohužel jen 60% a 3. díl - 70%. Velmi špatná závěrečná sezóna, původní švédské verzi nesahá ani ke kolenům.(22.5.2016)

tak bohužel - hodně bídná 4. série tento seriál asi definitivně pohřbila...(23.7.2016)

Branagh a Hiddleston je dvojice, která funguje.(24.2.2018)

Great, great ... nádherná kamera, skvělý Kenneth Branagh, po dlouhé době vyjímečné detektivky. Pomale tempo , které vůbec nevadí, depka s osamoceného života, všechno bezvadně čitelné. MŃam(27.9.2010)

Výborné. Přesný opak moderních rychlých a akčních amerických detektivek. Zde jsou ve středu zájmu lidé a jejich prožívání a atmosféra, která je obklopuje. S tím souvisí pomalé tempo, aby člověk mohl do hlav postav řádně proniknout a tu lehce depresivní a melancholickou atmosféru si mohl užívat :-) V podstatě přesně to, co bych očekával od britsko - švédské koprodukce. Podrobnosti si přečtěte v komentářích ostatních uživatelů (např. StarsFan), nemá cenu opakovat již napsané. Pokud vás přesně tohle taky baví a působí na vás, nenechte si ujít. Jen doporučuji neodpískat to po prvním díle, tento druh seriálu chce čas a klid.(11.10.2010)

jednoznačných pět hvězdiček. potěšilo mě, že britská verze ponechala původní švédské reálie a přitom to ani netluče do očí a uší. jediný problém vidím v tom, že oproti švédskému zpracování jsou všechny ženské protagonistky neuvěřitelné krasavice. Lindu Wallander jsem si rozhodně nepředstavovala jako takovou sexbombu, ale spíš blíž její švédské verzi. no a když už i vedoucí motorestu, u kterého Wallander zastaví, by mohla z fleku dělat modelku, zdá se mi to přitažené za vlasy. příjemné překvapení bylo také v tom, jak to pěkně vodsejpá - dlužno dodat, že ačkoliv v rozvláčnosti je velká část kouzla Mankellových knih, filmu by neslušela a tvůrci seriálu si s předlohami výborně poradili.(6.3.2011)

Spočiatku mi Wallanderove pomalé tempo skôr prekážalo a samotná sociálna bezradnosť hlavného hrdinu ma riadne iritovala. S pribúdajúcimi minútami som však už aj ja mierne pribrzdený užívateľ prišiel na to že táto hra sa hrá ináč ako detektívky ktoré sú na mňa chrlené z iných ako Európskych zdrojov. Kurt Wallander je človek, ktorý bojuje, bojuje so zločinom, ale hlavne so svojím zmyslom pre zodpovednosť a so svojím životom. A kým boj so životom permanentne prehráva a pomaly dochádza už aj jemu že vlastne okrem práce žiaden život nemá. Tak boj so zločinom a svedomím bojuje z úpornosťou buldoga a často až za hranicu sebazničenia. Výborné detektívne príbehy, ktoré vďaka Švédskym exteriérom a uveriteľným zločinom a postupom pri ich vyšetrovaní sú aj našincom blízke.(26.3.2012)

Je to takový kriminální seriál jinak. Naprosto postrádá super úžasný laboratoře a počítačové rekonstrukce. Je to v podstatě taková one-man show depresisty Kennetha Brenagha, který všechno vyřeší díky buňkám šedé kůry mozkové. Každý záběr kamery by se dal zarámovat a pověsit na zeď. Plné hodnocení ale dát nemůžu, protože mi některé díly přijdou poněkud zdlouhavé.(6.10.2012)

Vynikající detektivní seriál odrážející severskou mentalitu. Kvalitní příběhy s méně sympatickým vyšetřovatelem - tak jak to u skandinávských krimi bývá.(26.11.2013)

Tak toto Vám na pozitívnej nálade rozhodne nepridá. Zrejme ten najťažší a najdepresívnejší seriálový skvost, aký som mal možnosť zatiaľ pozerať. Všetky 3 série mám za sebou a v hlave mi ešte hučí spev čajok a vyzváňanie Wallanderovho mobilu, ktoré bolo tak otravné, že to určite nebola náhoda. Rozhodne nečakajte žiadne povrchné, sto krát omleté zápletky, ale ani žiadneho super hrdinu na strane zákona, ktorý vyrieši všetky zločiny ľavou zadnou. Wallander chybuje, viac než by bolo vhodné a nedokáže všetkým pomôcť, napriek tomu si ho musíte obľúbiť, pretože vždy robí, čo je v jeho silách a nielen vďaka Kennethovi Branghovi mu to veríte. Čo sa týka filmárskeho umenia, ťažko niečo vytknúť. Ako celok pôsobí W. veľmi kompaktne, niektoré nezapadajúce detaily v kľude prehliadam, a na záver už len toľko, že netreba sa báť ani českého dabingu. Jednu sériu som videl aj v dabingu a užíval som si to rovnako! 90% jak vyšitých :)(2.1.2014)

• angeline

Tenhle seriál má se severskou atmosférou společnou pouze dobrou kameru. Branagh je nepřesvědčivý bez špetky charismatu a stopy po herectví, režie rozvleklá, scénář bez vtipu a bystrého přesahu. Přes mrtvoly se nedaří budovat žádné drama, ani přesvědčivé rodinné vztahy. Namísto toho je Wallander koncentrovaná nuda, kterou ještě ironicky podtrhuje hudba, které se daří ničit poslední naději na dramatické momenty. Není důvod se dívat na špatnou předělávku, když jsou k dispozici výborné originály jako je Bron|Broen, nebo Forbrydelsen. (Spoiler) Body za skrytý komediální potenciál: "policisté" váhají zda uškvařená dívka v trafostanici byla sebevražda a zda mají snad místo označit jako místo činu. Branagh předstírá psaní emailu ve švédštině.(3.1.2014)

Jedním slovem skvělé. Každý díl je dotažen do plných. Kenneth Branagh hraje absolutně skvěle. Tento seriál má jedinečnou atmosferu balancuje nad žánrem krimi thiller šmrncnutý psycho dramatem. Je to naprosto jedinečný koktejl.(20.12.2014)

Wallender není typický detektiv ze severské krimi. Nechlastá, je slušný ke kolegům, vychází s nadřízenými a dodržuje předpisy při vyšetřování. V devíti dílech vyřeší 9 případů, jednotlivé díly na sebe navazují jenom pokud jde o Wallanderův soukromý život, kterému je na můj vkus věnováno až příliš mnoho času. Problémy s otcem, dcerou, partnerkami... Wallander je velkej cíťa, neustále se něčím užírá a v těchto pasážích tempo jednotlivých dílů trochu upadá. Na druhou stranu vše ale zachraňují dobré kriminální příběhy, mrazivá severská atmosféra a skvělý Branagh v hlavní roli.(11.3.2015)

Tak nějak-nevím,ale ti lidé se tam snad ani v jenom dílu neusmějí-studení jak psí čumák :( Chápu, že tam moc důvodů k smích není, ale vůbec nic na odlehčení té hrůzy? Nekoukejte na to večer, lidi jsou schopni hrozných věcí :( budete v depce jako já.(15.11.2017)

• bertrand

Hrozná nuda. Nepřesvědčivé dialogy a charaktery. Pan Bertrand pokusil se číst i knihu, která trpí stejnými neduhy, takže se tedy jedná o zdařilou adaptaci. Proto ta hvězdička.(14.10.2011)

Velmi slušná detektivka, s reálně působícími příběhy. Je fajn, když si tvůrci detektivních seriálů uvědomí, že řešení případů je týmová práce, postava jednoho detektiva génia vždy působí značně nevěrohodně. Narozdíl třeba od Sherlocka si Kenneth Branagh nekrade celý seriál pro sebe, dokonce si troufnu kacířsky tvrdit, že na něm seriál nestojí. Možná to tak cítím také proto, že jsem zcela nepochopila, z čeho má Kurt takovou depku a co konkrétně ho do ní dostává. Doufám, že mu tvůrci ve třetí sérii dopřejí trochu radosti ze života.(15.6.2012)

Wallander mi lákal už hodně dlouho. Když jsem k jeho zhlédnutí konečně dostal, potvrdilo se mi to, v co jsem doufal. Jedná se totiž o opravdu kvalitní kriminálku s charismatickým hlavním hrdinou, který není žádný superpolda, kterého nic nerozhází, ale normální přirozený člověk. Opravdu vřele doporučuji všem.(30.8.2012)

Už po pár dílech jsem si byl vědom, že tenhle nenápadný seriál pro mě představuje absolutní špičku mezi detektivkami, která se z pomyslného trůnu vysmívá vatou vycpaným TV kriminálkám.(29.6.2013)

• jizvoun

Na tehle seriál jsem se skutečně těšil, jelikož miluju severské státy. Buhužel mě seriál nijak nenadchnul. Nedokážu si představit, že takový detektiv jako ústřední hrdina, by týden vydržel na ulici. Pořád brečí, nad vším se nezdravě hluboce zamýšlí, chlastá pořád jenom alkohol a pravidelně usíná vožralej na křesle ve svém zatuchlém bytě. Vždyť ten by neprošel ani psychotestama. Dál to podle seriálu vypadalo, že v celém Švédsku slouží dohromady snad jen 10 policistů, protože na všechny výjezdy(i na nebezpečné pachatele!) jezdí wallander sám, a pak se na místě připodělá, když na něj jeden vytáhne pistoli. Je mi to líto, opravdu jsem chtěl, aby mě to bavilo, ale strašně mi tenhle amaterismus vadil. Kolektiv byli zombie, kteří spolu skoro vůbec nekomunikovali a vedoucí celého týmu na sebe klidně nechá od svého podřízeného křičet. Dvě hvězdy za krásnou švédskou krajinu.(3.11.2013)

aaaa...tiež bude mať 26 epizód ako henten Wallander z dvetisíc piateho..?:) začínam to sledovať, zatiaľ po troch epizódach na veľmi príjemných 80 %..(asi by som si mal strihnúť aj Wall2005, nech môžem porovnať..)(26.11.2013)

• lajkus

Viděn 1. díl a nevim nevim.... Začátek byl dokonalý... Žluté pole a v něm samotná dívka utíkající s kanystrem benzínu a pak to co udělala WOW.... pak to ale příjde.... Wallander totiž nevyšetřuje, jen vždycky přijde na místo činu, položí tak zhruba 2 otázky dvoum svědkům a jde pryč, nevyšetřuje se, nezabývá se minulostí postav, možnými pachateli... Na pomoc má bandu anonymních trubek, co mu jen občas pokládaj otázky (aby děj odsípal) a ve výsledku dělaj taky prd... celý díl na mě nepůsobil jako epizoda TV filmu nebo seriálu, ale jen podivně sestříhané scénky, kde jich někdo polovinu vynechal a skáče se z místa na místo bez nějkého spojení, podivné je i to že v jedné scéně je jasně léto a v další stromy nemaj listy, přestože epizoda se odehrává během sotva týdne.... shrnutí?... neexistence postav, špatný střih, dialogy blbé a navíc hudba sic hezká ale neskutečně hlasitá a používaná při špatných příležitostech, kdy se ve skutečnosti na obrazovce nic neděje.... ty hvědy jsou za to že se vybralo dobré téma, a hlavní hrdina je mi svým vzhledem sympatický, plusem je i to, že to neni kopie amerických kriminálek nějaké město (ale jsou i lepší krimi seriály než tohle).... zkusim někdy druhou epizodu ale bojim se (tmy).... UPDATE: Dokoukány první tři díly a nic se od prvního nezměnilo...(20.2.2014)

Nechápu, kde to vzalo takové vysoké hodnocení. Branagh jako elitní dekektiv z oddělení vražd se chová jako pubertální školačka. O vyšetřování tam ani nejde, půlku díly si vystačí Branagh se svým brekotem sám. A nejde jen o brekot, ale i o jeho jednání. Když je takovej pacifista, tak co dělá s pistolí u policie a proč není u charity. Doufám, že takhle nevypadá švédská policie ve skutečnosti, to by byla teda velká bída. Některé zápletky napsaný úplně blbě, u toho zavražděnýho důchodce by napadlo i debila řešit napřed loupež a podívat se na kameru v bance, pak teprve řešit nějakého synka, co neměl důvod ho zabít.(16.1.2015)

Velmi severské. Asi by se dalo říci "depresivní". Není v tom nic ulevujícího: jen bolest střídá další bolest, hrůza další hrůzu... Vyřešení případu neznamená žádné rozhřešení.(18.9.2015)

18.1 2016 - Dobré zpracování námětu děj prostý zapracování prvků které by měly posadit diváka na zádel a aby mu spadla čelist.22.2.2016 tak jsem viděla poslední pátý díl a je mi smutno.Fakt seveřani umí.Mankell toho s Wallanderem napsal víc ale těhle 5 částí je asi všechno co podle něj natočili.Slovák Rúfus je vynikající dabér a Wallander mu to asi dal "vyžrat"Opravdu mě bude scházet.Knihy nejsou ono.Jen těžko se můžeme dostat pod mkůži severské krajině když jsme tam nkdy nebyli a představovat si tam děj knihy kterou právě čteme.(18.1.2016)

Kriminálka, která příjemně potěší a překvapí. Neuvidíme žádného ostrostřelce, který zabijí nepřátelé jak na běžícím pase a k tomu s rukama za zády ani žádného detektiva - kouzelníka, který odhalí vraha na základě špatně uvázaných tkaniček na botách oběti. Wallander nahlíží na vraždy, policejní práci a vlastně i na osobní život s pořádnou dávkou realna, která často v obdobných filmech či serálech chybí. Kenneth Branagh se navíc role zatrpklého, zdeptaného a v lecčems rozpolceného detektiva chopil s neskutečnou grácii, hereckým umem a hlavně s pořádnou dávkou uvěřitelnosti. Potěšil mě i formát série po třech dílech o hodině a půl. Tak nějak jsem z toho měl po úvodní vraždě vždycky pocit, že do konce dílu ještě přijde hodně zvratů a za pomocí parádní hudby stoupne napětí na maximum.(5.5.2016)

Atmoška+, herectví+, hudba+, prostředí+, scénář-, summa ***, vejš to neleze...(29.6.2017)

• dauby

Kennetha Branagha mám rád, ale nemohu si pomoci, tenhle seriál mě nezaujal. Je to velmi, velmi rozvleklé. Kdyby každou epizodu sestříhali na takových 45 minut, bylo by to lepší, ale stejně by z toho nic brilantního nevylezlo. Opravdu velké zklamání.(10.12.2017)

Musím sa priznať, že napriek vysokému hodnoteniu ostatných, to na mňa to nejak nefungovalo. Priemerná detektívka, slabé tempo, jednotlivé diely sú jeden ako druhý. Kenneth sa snažil upriamiť pozornosť na seba, ale zároveň to sám nedokázal utiahnuť. Po dopozeraní nezanechal žiadny diel hlbšiu stopu...(3.9.2018)

super kamera, střih a úvodní píseň. A samozřejmě zápletky. Klasika. Skoro jako Mesiáš(17.1.2010)

Před tímto seriálem jsem nečekal, že by agenta Gibbse z NSIS některý jiný herec z prostředí krimi překonal. Až takovou prožitou postavu už jsem dlouho neviděl. Všechny 3 díly byli nadmíru vynikající. Od začátku každého dílu až po konec jsem hltal celý děj. I když je v televizi vysílaný v dost pozdním čase, tak jsem si jej prostě nemohl nechat ujít! A až teprve z komentářů jsem zjistil, že je i druhá řada, takže tu si jistě také nenechám uniknout... Tak ne, jsou už tři řady a čtvrtá se má prý natáčet, má být prý jako poslední natočená a pak už nic.(16.2.2012)

Kurt mě tak oslnil, že bych si na něm tenis zahrála!(11.3.2012)

"Kedysi som bol kresťan, potom som sa stal súdnym patológom." Výborná kamera, výborná hudba, výborný Branagh, výborný seriál...(7.8.2012)

Proc jsou vsechny skandinavske projekty tak depresivni. Po shlednuti kompletni serie udeluji 5 hvezdicek. Nejoblibenejsi film/epizoda The Fifthe Woman.(19.3.2013)

Zasmušilý Kenneth ako policajt v tomto mini seriáli je absolútna špička. Depresívny a zničujúci z náznakmi zlepšenia, ktoré prichádza veľmi pomaly a v malých dávkach. Fakt kvalitný krimi seriál.(21.3.2013)

po nadšených komentářích pro mě velké zklamání. Mnohem víc se mi líbil Luther o Sherlockovi nemluvě. Veškeré zápletky i vrazi jsou předvídatelné. Ale to je možná námětem. Na druhou stranu je to stará dobrá filmařina BBC, herci skvělý, krásná angličtina, ale mé srdce si seriál nezískal.(16.5.2013)

• Recoba

vôbec nie zlé, ale tak dáko ...(31.7.2013)

Natočte prosím další díly, ...chci se dívat celou noc, chci dům na samotě u moře, chci jezdit ve volvu, chci si dát pivo s Kurtem, ty vole já si snad nastvím stejný vyzvánění na mý předpotopní nokii. Krásné, rezavé, dechberoucí. Trojka supr 95%(15.9.2013)

Wallander je neotřelou sondou do života a práce policajta, který si prošel vším, rozvodem, chlastem, depkama a rezignací. Ale i tak se vám postava Kurta Wallandera dostane pod kůži. Kenneth Branagh hraje i když nic neříká. Jeho umnění hltáte a žerete mu všechno. Jeho Wallander je prostě z existujícího světa. Jedna z dalších perel k podívání.(1.11.2013)

Další z řady temných kriminálek ze severu.Super!(3.10.2014)

Jen málokdy se mi stává, abych považovala seriál nebo film za lepší než knihu, ale v případě tohoto seriálu s výborným Kennethem Branaghem v hlavní roli tomu tak je. Jednotlivé příběhy knižní série dostaly v seriálu odlišné pořadí, ale byly odpovídajícím způsobem propojeny událostmi z Wallanderova života. Samotné případy se však poměrně přesně drží knih. Branagh se v roli Wallandera opravdu našel a hraje ji velmi emotivně, podařilo se mu vystihnout postavu obyčejného a velmi lidského detektiva, který je výborným vyšetřovatelem, ale rozhodně ne žádným superhrdinou. Příběhy jsou více zhuštěny a nezahrnují tak několik desetiletí Wallanderova života jako knihy, což ale považuji spíše za pozitivní. Do atmosféry seriálu výborně zapadá i hudba a titulní píseň. Po zhlédnutí všech 4 sérií byla pro mne poslední série nejslabší, hlavně kvůli už přílišné rozvláčnosti a skutečnosti, že detektivní linie dosti ustupuje do pozadí a její místo zaujímá Wallanderův zápas s onemocněním. První 2 série u mne za 5 hvězdiček, 3. série za 4 a 4. série za 3 hvězdičky.(29.12.2014)

Hlavní postava detektiva je ufňukaný, sebe lítostivý děcko. Kameraman je hračička co furt něco zkouší a jeho napolo rozmazané záběry mě za pár minut lezly na nervy. Střihač má 100% nějakej tik, scénarista není žádnej génius a tak jediné co mě ohromilo byla příroda.(25.1.2016)

Dvě série pecka, Branagh uhrančivý, ale na třetí sérii se měli vysrat. Co to jako mělo být, ten lotyšský díl? To bylo jak silvestrovské vydání Magraita.(23.9.2016)

hodnotim po pozreti vsetkych 4 serii-od zaciatku ma wallander ako inspektor neskutocne stval-pripadal mi ako neschopny hnup,ktoreho charakteristickou crtou su predlhe telenovelske pohlady-tam miesto maju,nie vsak u policajta,ktoremu aj pachatel utecie,lebo na neho len pozera a pozera...navyse ta jeho depka-vrazedna kombinacia-frustrovany policajt a zbran...no,v poslednych 2 castiach 4.tej serie sa to vysvetlilo,obzvlast zaverecny diel bol aj pre mna,po tom,co mi cely cas wallander liezol na nervy,tak ten zaver bol fakt smutny,bolestny....inak podla mna ta stvrta seriaa bola nevydarena,hlavne jej prvy diel bol uplne zbytocny....ten nedostatok slnka a farebnej prirody bude asi odpovedou,preco su severania tak posahani...zivot a teplo vydava iba cerstva krv obete,vsetko ostane je tak mrazive...vzdy,ale fakt ze vzdy z nich citim nieco zle...postavy vo mne vobec citovo ani ludsky nerezonovali,akoby som sa pozerala cez sklo v labaku na ten ich slavny socialny experiment....mala som co robit,aby som nekricala na monitor-hej,vsak ste ludia,tak sa tak chovajte....rozhodne by pomohlo skratit dlzku..hudba naozaj skvela...toto ani nie je primarne krimi,skor je to pohlad na zivot jedneho policajta...takze v skratke:ak sa citite stastny a vadi vam to-tak si to pozrite...doplnujem poznamku:pozrela som si aj svedsku verziu serialu-zarazili ma uplne odlisne skutocnosti co sa tyka wallandera,jeho dcery i samotnych pribehov...knihy som necitala,takze neviem ci povodne nebolo vsetko inak a neexistuju tym padom 3 rozne verzie-ale stve ma to-ked raz bolo nieco napisane a stalo to za sfilmovanie,tak by bolo fajn sa toho drzat a nevymyslat inu verziu,to si rovno mohli napsat novy serial....(20.1.2017)

Vím, že přidávám. Stejně jako se snaží Wallander být poctivý ve svých pátráních a tuší, že mu to spíš uškodí než něco přinese, je takový i seriál. Tedy aspoń série co jsem viděl. Nejedná se jen o policejní pátrání, pocítíte i problém vyrovnat se s okonostmi a okolím, s kterým musí vyjít. A divák má své zkušenosti..(16.8.2018)

Nějak nebavilo. Zkouknuta jen první série.(6.5.2019)