Wallander (TV seriál)

• Německo

Kommissar Wallander

Wallander

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008–2016, 18 h 1 min (Minutáž: 88–94 min)

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham, Malcolm Tienery, Andrew Buckley, Lemogang Tsipa, Vincent Regan, Emma Griffiths Malin, Benedict Taylor, Lindsay Duncan, Daniel Cerqueira, Hugh Mitchell, Rune Bergman, Fredrik Gunnarsson, Barbara Wilshere, Cecilia Hjalmarsson, Sandra Redlaff, Angela Terrence, Nimmy March, Katarina Lundgren, Isabell Andén, Bill Moody

Komentáře uživatelů k TV seriálu (211)

Preceňované. Branagh je skvelý, takisto postava, ktorú hrá a od veci nie je ani pochmúrna severská atmosféra, ale po stránke akcie je v porovnaní s tým aj Komisár Rex Skala 2. To by ale nevadilo. Vadí, že scenáre sú, česť výnimkám, veľmi slabé až podpriemerné, predvídateľné a miestami výslovne hlúpe. Prvá séria povedzme 70% s prižmúrenými očami, ale v druhej a tretej to šlo výýýýrazne dole (40%?) a poslednú sériu zachránilo snáď len tragické a smutné (hoci logické a desivo nevyhnutné) Wallanderovo "dedičstvo".(19.11.2016)

TOTALLY BEST OF KENNETH BRANAGH! Severská poetika, precíznosť, depresívnosť a atmosféra s britským zmyslom pre mnohovrstevnatosť a príchuťou suchého humoru. To je Wallander. Branagh je zvučné meno samo o sebe, no pre hlavnú úlohu je ako stvorený a postava Kurta Wallandera je mu napísaná priamo na telo. Pekelne brilantne vystavaný scenár prípadu od ktorého sa nedokážete odtrhnúť ani napriek miernej predvídateľnosti záverečného rozuzlenia. Jednoducho čistá práca. Mimochodom, potešil aj Hiddleston vo vedľajšej úlohe. Pilot: 95% 1. séria: Branagh hrá tak neskutočne prirodzene a ľudsky, že ma pri každej silnejšej scéne vždy totálne zloží a ja len v úžase zostávam civieť na obrazovku. rvá séria: 100%!!! Druhá séria: 100%!!! Tretia séria: 100%!!!(4.11.2013)

Výborná série kriminálních příběhů, kde v roli policistů neuvidíte po zuby ozbrojené, svalnaté drsoně ani jasoně s kapacitou a výkonem mozku směle konkurujícími zařízením v NASA. Tyto příběhy ale mají jednu velkou výhodu, přibližují se postavě a práci policisty co nejblíže to jde. O to drsnější pak detektiv Wallander řeší případy. Přes zdánlivou obyčejnost si však Kurt Wallander rozhodně připíše dvě NEJ. V kategorii "nejubrečenější policista" prostě nemá konkurenci a taktéž bych ho ráda nominovala i do kategorie "policista s nejprotivnějším vyzváněním v mobilu". Stále však doufám, že bude plakat i zvonit v dalších příbězích, protože tohle je opravdu skvělé dílo.(6.4.2011)

Skvělý evropský seriál, který ani nepošilhává po americké poetice, ale sebevědomě třímá prapor klasické detektivky. Kenneth Branagh je stejně dobrý detektiv jako Hamlet.(22.10.2010)

Kurt Wallander. Policista, který nedokáže vypnout a bere vše až příliš osobně. Nejvíce mi sedl "Firewall" (1x02), přičemž zbylé epizody jsou, co se kvality týče, až nezvykle vyrovnané a to i přes jejich rozdílné pojetí. Tak například "Na špatné stopě" je skvělým, možná až lehce hororovým úvodem do seriálu, "O krok pozadu" zase vyniká spíše po stránce emotivní, jež se naplno projeví především ve druhé polovině této epizody... První série: 80% (****,*****,****), druhá série: 80% (*****,****,****), třetí série: X%. Oblíbené postavy: Kurt Wallander, Magnus Martinsson, Linda Wallander, Nyberg.(17.6.2012)

Hodnotit seriál již po 2 dílech je (možná) dosti předčasné, tentokráte mi to ale nedá. Po dlouhé době kvalitní Tv krimi seriál, na jehož pozdní večerní vysílací čas se rozhodně vyplatí počkat! Hodně myšlenek se mi honí hlavou, nicméně právě mé oči spočinuly na komentáři uživatelky StarsFan a ta to všechno napsala " za mě " . Tak pouze za sebe dodám... AMEN :o) p.s. možná časem dodám nějaký smysluplnější komentář či postřeh, možná taky ne :o) Silné 4*, tu 5- tou si ponechávám " v zásobě " na později......(13.9.2010)

Mám za sebou první řadu a na rozdíl od některých tedy nemám dojem, že bych viděla revoluční kriminálku. Má to atmosféru švédského maloměsta, takže spíš než britskou ponurost si představte chladnou melancholii. Na nějakých výstředních postavách to taky nestaví. Postava Wallandera je asi můj největší problém. Branagh je velmi dobrý, ale Kurt je prostě nudný patron, který se neustále tváří, jako by mu někdo sebral oblíbenou hračku. Navíc si v jednom kuse otvírá hubu na Magnuse, který se mu jen snaží pomoct. Z případů mě dostal hlavně ten třetí, který skvěle pracuje s emocemi.(12.8.2012)

Tak silný emoce ve mně nevyvolaly ani rajčatový špagety v Maškovce. A že to byly dobrý špagety.(12.3.2012)

Áno, ide o slávnu knižnú sériu. Áno, severské krimi je in. Lenže Wallender je stále "len" tv seriál. Snaha o osobitý vizuál, atmosféru i vykreslenie depresie je enormná (v štýle ZULU, SEDEM, INSOMNIA), ale vždy trochu zahapruje scenár (hlavné zápletky). Na televízny projekt samozrejme slušné...(29.1.2016)

"Wallander" těží nejen z výborných hereckých výkonů (kromě K. Branagha vyčnívá především David Warner v roli Kurtova otce), ale především z výrazné atmosféry, jak je ostatně pro severské detektivky (ať už filmové či literární) typické. A britská koprodukce také rozhodně nebyla na škodu. Seriál se svým pojetím drží ducha knižní předlohy a při jeho sledování jsem si nemohl nevzpomenout nejen na romány H. Mankella, ale i Pera Wahlööa a Maj Sjöwallové (kteří Mankella ostatně svojí tvorbou znatelně ovlivnili), A. Indridasona nebo třeba Johna Harveyho či Reginalda Hilla.(6.9.2010)

1 séria ****, 2 séria **** a pol* Od Wallandera som vzhľadom na všetky ospevné recenzie očakával vysoko sofistikovanú detektívku starej školy. Po druhej sérii som trochu prekvapený, že takmer všetky prípadny obsahujú vždy jemnú nelogickosť, resp. chybičku krásy, niečo čo nesedí, ale paradoxne príbehy som si maximálne užil tak či tak. To je asi jediná kritika, ktorú ju Wallanderovi môžem napísať (teda okrem toho, že jeho tím pôsobí niekedy ako banda šaškov a na všetko je tam chudáčisko de facto sám:). To čo je najpodstatnejším faktorom, pre ktorý ma Wallander dostal je jeho "pozerateľnosť" a dva hlavné faktory - postava poctivého oddaného večne unaveného a frustrovaného Wallandera (skvelý presvedčivý Branagh!), ktorý akoby vypadol z filmu Oliviera Marchala a geniálna kamera, ktorá maximálne využíva krásy švédskeho prostredia a ktorá je vypiplaná do posledného detailu. Teším sa na tretiu sériu a na ďalšie čo snáď prídu. 3 séria slabšie **** - prvý diel výborný, zvyšné dva prekvapivo slabšie (na pomery Wallandera). Do príbehov sa vkráda povrchnosť, niekedy som mal pocit, že tvrocovia sa prioritne sústredili na vizuál (úplne geniálna kamera, tak ako v predchádzajúcich dieloch). To čo je však najdôležitejšie, je zachovaná "pozerateľnosť". Wallander ako postava sa naďalej vyvíja a Kenneth Branagh stále dokáže svojou charizmou potiahnuť celý dej. Čiže spokojnosť ostáva, aj napriek jemnému poklesu kvality, ďalšie diely si určite rád pozriem.(24.10.2012)

Opravdový emoce. Vypiplaný vizuál. Dokonale ponurá atmosféra. Řádně sešlej hrdina. Parádní zlosyni. Prostě pecka.(29.8.2011)

Pomalé tempo, stárnoucí detektiv, všechno se hroutí a deprese klepe na dveře. Skutečně možná TEN nejlepší seriál. Kenneth Branagh.(15.4.2013)

Seriál s perfektní kamerou a hodně dobrými herci tady sklízí většinou jen pochvalné zmínky, takže pár kritických poznámek nejenomže mu neublíží, ale navíc se mezi těmi oslavnými ztratí. ____ Každý, kdo se rozhodne vydat do drsně ponurého světa detektiva Wallandera, musí počítat s tím, že uvidí: asi tak 10 000 záběrů na pole s různými rostlinami (i když moc hezky snímané) , přibližně 5 000 záběrů na Kennetha Branagha v autě (braného z různých úhlů), překvapivě hodně scén, kde se vyskytují vycpaná zvířata a v každém díle minimálně jednu scénu s brečícím hlavním detektivem a jednu, jak vyspává na různě nevhodném nábytku opici z červeného vína. _____Je tedy zjevné, že práce to pro něj není nejvhodnější a měl by se poohlédnout po něčem jiném, nejlépe v zemědělství nebo v lese, vzhledem k tomu, jak často se v takových prostředích pohybuje a hledá mrtvoly. Jenomže detektiv je po svém otci (který celý život maluje furt dokola jeden obraz) a změn se děsí. Navíc se děsí i života, protože jak jen může, prchá ze svého soukromí do práce. Takže nějakou romantickou linku není možné očekávat. _____ Samozřejmě musí divák přijmout hru, že Švédsko je jakási obskurní země, kde je každý druhý obyvatel sériový vrah s rafinovaným motivem a každý první obyvatel potenciální oběť zavražděná obzvlášť brutálním způsobem. Je to země šílenců a násilníků, kde hlavně mladé dívky nemůžou od života čekat nic lepšího než znásilnění. A to jen ty šťastnější, ty méně šťastné rovnou skončí rozsekané lodním šroubem. _____V poslední sérii mi chyběl Tom Hiddleston , a to přestože jeho hlavním úkolem v prvních dvou sériích bylo hrát motovidlo a hromosvod Wallanderových chmur a špatných nálad. Čekala jsem, že jejich vztah bude mít pointu, když mezi nimi vlastně bylo pouto /jakoby/otce s /jakoby/synem, kteří k sobě stále nemůžou najít cestu. Bohužel, Hiddleston se beze zmínky vypařil, a i když jeho úloha byla malá, citelně sérii scházela. _____ Wallander, přestože výtečně zahraný a natočený, je podle mě až toporný svou snahou ukázat, jak vše kolem je marné a děsuplné. A trochu logiky by mu taky neuškodilo. Například brilantnímu detektivovi Wallanderovi by už mělo dojít, že zavolat někam je rychlejší, než tam doběhnout. /23. 4. 14./(23.4.2014)

Wallander nie je Drsný Harry, ani Sherlock Holmes. Jedná sa o obyčajného policajta, ktorý má skôr ženskú emočnú výbavu. V prvej sérii sú dve časti z kategórie prekuknuteľná zápletka, no pri treťom diele sa dostavil pocit nečakaného. Ide o detektívnu záležitosť s filmovou minutážou, ktorá síce nie je ničím originálna, ani nemá výrazné postavy, ale inak spĺňa väčšinu predstáv o dobrom kriminálnom seriály.(22.9.2014)

První série: Nebylo to úplně špatné, ale rozhodně mě to nijak neláká podívat se na další sérii.(9.9.2013)

• bouncer

Hodnotím po první sezóně, tedy třech dílech... a tady by možná nebylo na škodu to vzít postupně. První díl je skvělý, tak na 90%, Wallander je postava silná a dobře zahraná, celé to funguje jako detektivka i psychologický thriller. V druhém díle už je vidět silný posun hlavní postavy - někdo to nazývá vnitřním rozkladem, já že se z něj stává socka. 70%. V třetím díle už nefunguje vůbec nic. Hlavní postava není detektiv, ale zombík bez ničeho, policie není policie, ale jen banda kecálků, o detektivce se nedá ani mluvit. Ano, mohl to být účel, ale že by platilo "účel světí prostředky"? Kvůli vývoji (a mě nelibému) hlavní postavy zničit celé schéma, porušit všechny pravidla policejní práce a stejně skončit dobře... nechci, děkuji. 30%. Celkem tedy tři hvězdičky. Změna po druhé sezóně... Ne a ne a ne. Tohle prostě nefunguje. Pomalé tempo, nefungující postavy (krom vždy jednoho naoko dobrého postoje hlavní postavy) a bohužel pokračování těch odporností z třetího dílu první sezóny. Asi jsem viděl jiný seriál než ostatní.(5.8.2011)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 24.10.2013, réžia slovenského znenia (STV pre RTVS 2013) = IVO TOMEČEK (1.11.2013)(1.11.2013)

Videl som zatiaľ iba druhú časť prvej série, ale keďže sa jedná v podstate o celovečerné filmy, tak seriál prostredníctvom nej ohodnotím. Mne sa bohužiaľ Wallander zdal ako pomerne rutinne napísaná detektívka, ktorá má v sebe cool atmosféru najma vďaka v súčasnosti tak žánrovo populárnemu severskému prostrediu. Scenár prichádza s prekvapeniami, ktoré sú aspoň v tejto časti značne pritiahnuté za vlasy a z obyčajného prípadu sa tak stáva niečo celosvetové, vhodné pre formát Jamesa Bonda a poradiť by si s tým vedel vďaka skúsenostiam z Prepadnutia 2 aj Seagal. V mojich očiach slušný tv seriál, ale ako kino ho ako mnohí rozhodne nevidím, skúsme porovnať napríklad s Insomniou, ktorej hlavného predstaviteľa možno Branaghov osamelý "polda" trochu pripomína. Uvidíme ďalej, pokiaľ nejaké nabudúce ešte u mňa bude.(1.11.2013)

Kriminalistické haiku Kurta Wallandera.(24.1.2014)

Zvyšuju na 5. Vynikající 1. díl 3. řady mě naprosto dostal, těším se na další. Skvělá je protagonistova nedokonalost, chyby, které dělá, často divák ví dřív než on... Prostě paráda. V první řadě musím vyzdvihnout autora předlohy - Henninga Mankella - který píše téměř geniální detektivky. Mimo sérii stojící Číňan stojí rozhodně za pozornost. (Chválit Branagha za úžasný herecký výkon snad ani není nutné - to je u herce jeho formátu vlastně samozřejmost.) // Atmosferická bomba.(9.7.2012)