poster

Wallander (TV seriál)

 • Velká Británie

  Wallander

 • Německo

  Kommissar Wallander

 • Slovensko

  Wallander

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008–2016, 18 h 1 min (Minutáž: 88–94 min)

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Hrají:

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham, Malcolm Tienery, Andrew Buckley, Lemogang Tsipa, Vincent Regan, Emma Griffiths Malin, Benedict Taylor, Lindsay Duncan, Daniel Cerqueira, Hugh Mitchell, Rune Bergman, Fredrik Gunnarsson, Barbara Wilshere, Cecilia Hjalmarsson, Sandra Redlaff, Angela Terrence, Nimmy March, Katarina Lundgren, Isabell Andén, Bill Moody
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (211)

 • tron
  ***

  Preceňované. Branagh je skvelý, takisto postava, ktorú hrá a od veci nie je ani pochmúrna severská atmosféra, ale po stránke akcie je v porovnaní s tým aj Komisár Rex Skala 2. To by ale nevadilo. Vadí, že scenáre sú, česť výnimkám, veľmi slabé až podpriemerné, predvídateľné a miestami výslovne hlúpe. Prvá séria povedzme 70% s prižmúrenými očami, ale v druhej a tretej to šlo výýýýrazne dole (40%?) a poslednú sériu zachránilo snáď len tragické a smutné (hoci logické a desivo nevyhnutné) Wallanderovo "dedičstvo".(19.11.2016)

 • evapetra
  *****

  Detektivní seriál pro fajnšmekry. Vymakaný, vyhraný a vypiplaný po všech stránkách. Kenneth Branagh svou úlohu lidsky rozháraného policejního komisaře spíše žije než hraje. K tomu tolik nádherných záběrů na krajinu, až máte pocit, že je Švédsko nejkrásnější zemí na světě S nimi skvěle ladí působivá hudební složka. Co se týká samotných kriminálních případů, ty mají ve většině dílů zajímavé a přtom uvěřitelné záplety i rozuzlení. V každé řadě by se našla jedna epizoda, která mi sedla trochu méně, ale i ty hodnotím jako velmi dobré.(3.1.2013)

 • Ouwen
  *****

  SPOILERY: Já prostě mám nesmírnou slabost pro depresivní, realistické kriminálky s ústřední postavou, která má osobní život v úplné destabilitě a do práce vkládá naprosto všechno. K případům je natolik spjatý, až je bere osobně a stále není schopen pochopit násilí kolem sebe. Ty pětihvězdičkové komentáře, už zřejmě interpretovali vše, co mne fascinuje. Perfektní vizuální stránka, nasnímané okolí a město Ystad, ta seriál nadstardantní technická stránka. Hudba fantastická, hned když jsem viděl opening prvně, tak mi tělem projela husí kůže. Za což může Kenneth Branagh. Ty jeho deprese, beznadějnost, únava, vrásky, ten herec odevzdává stoprocentní výkon a kdybych někdy měl já hrát nějakého detektiva, tak tímto způsobem. Vlastně jedná se o mojí ideální představu o tom, jak by měl vypadat člověk, který si prošel největším svinstvem a sotva se drží na nohou. Tyhle sebedestruktivní chlápky považuji za skutečné hrdiny. Ať už se jedná o Vicka z Shield, Hooda z Banshee, nebo Raymonda Donovana. Byl to Jack Bauer, bude to zřejmě i Bosch ale momentálně je má pozornost magnetizována k Wallanderovi. Únava, stres, až teď si uvědomuji i momenty, o kterých jsem nevěděl co si mám myslet.. kupříkladu vražda jednoho kolegy a usnutí Kurta během vyšetřování, furt chlastá, lisuje se v sebelítosti a úplně mne zabijí ta propast mezi nim a jeho otcem. Stále nosí snubní prsten, cíleně se ničí psychicky a v ničem se mu nedaří. Nikdy nezapomenu na tu seznamku, kdy se Wallander konečně i smál, aby na konci dílu přišla naprosto zdrcující rána ohledně jeho nové známosti. Nebo třebas hnedka úvodní díl první série, kdy se před ním upálí mladá slečna.. s tím chlapem bych zašel na pivo a hodiny s nim filozofoval. Nejvíce mne ovšem dostal výstřel v sebeobraně, který na několik měsíců odstaví Kurta a další důvod k sebenenávisti je na světě. Rozhodně si však nenechává nic líbit a v práci si umí skvěle otevřít hubu. Přeci jen některé případy se spíš hodí do akčních filmů, bo kriminálek jako Las Vegas/Miami, naštěstí veškeré případy plynou pomalu, klidně a uzavřou se dost přirozeně. Potěší i slušná akce, jen střihů by mohlo bejt méně, jinak přestřelky, ač krátké, tak realistické a nesmírně napínavé. A veškeré epizody vždycky v posledních 20ti minutách naberou takovej spád, tempo a nervy-drásající momenty, až mi ani nestačí dech. Díl s transvestitem, který měl šanci zničit Kurtovi život mne v posledních 5ti minutách topil v nervozitě a chtěl jsem si trhat vlasy, pač jsem se bál, že to dopadne špatně... a je toho sakra tolik, co bych chtěl vynachválit, jen nechci uživatelům vyspoilerovat veškeré momenty, dění, musíte to vidět sami. Na Wallandera však musíte mít náladu. Těším se na další, tohle je klenot.(10.1.2016)

 • Hwaelos
  ***

  Já ti nevím, Karle. Ze svaté trojice Sherlock, Wallander, Luther mi vylézá tahle severština jako slabší, odstrkovaný bratříček. Přestože Branagh se snaží hrát jako o život, jeho postava je nakonec na seriálu to nejméně zajímavé. Luther i Sherlock jsou brilantní mozky a je radost je sledovat při práci. Ve Fryově archetypální klasifikaci by představovali vyšší mimetický mód, tedy člověka se schopnostmi přesahující běžný průměr, ale podléhajícího vlivu společnosti a s tragickými vlastnostmi (u Sherlocka jeho neschopnost socializovat se, u Luthera nutnost dělat zlé činy pro větší dobro). Wallander však ztělesňuje nižší mimetický mód - obyčejného člověka, který dělá svoji práci. Branaghův hrdina nemá hi-tech hračky z CSI ani vybroušené uvažování doylovského typu, vlastně jeho nejvýznačnější vlastností je, že málo mluví a topí se v permanentní depresi. Nové informace o jeho případu se zpravidla objevují nikoli kauzuálními souvislostmi (hrdina na něco přijde, což ho přivede k další stopě...), ale zpravidla tím, že zločinec něco nového provede, zatímco Wallander neví, jak se hnout z místa a uchlastává se v depce. Má to samozřejmě i světlejší stránky (pochmurné ladění není úplně od věci, případy jsou docela zajímavé), ale jako úplná hitparáda se mi to nejeví.(29.11.2012)

 • baribal
  *****

  Díly z první série byly trochu nesourodé a trochu obtížněji jsem se do nich vžíval, neřešilo se tolik vnitřních démonů ale i přesto to byla vynikající série. Druhá série je o poznání lepší, více se zabýváme Wallenderovou psychikou a jednotlivé díly jsou podány lépe. Je obdivuhodné, že se tvůrci pustili do seriálu s chutí zabývat se komplikovanou osobností hlavního hrdiny a zároven natočit vynikající krimi filmy. A to že všech šest dílů nenudí je důkazem toho, že práci dělají velmi dobře. Krásné studené prostředí Švédska dodává exteriérům na vážnosti a skoro až intimnosti v kraji okolo Ystadu. Jedinou výtku bych možná směřoval k někdy moc brzy odhalenému charakteru vraha (nebo spíš téměř odhalenému), osobně mám rád když si zločinec s policisty hraje, ale v hodinu a půl dlouhé stopáži asi mému přání nemůže být vyhověno.(10.8.2011)

 • erased
  ****

  Duch Svatý nejvyšší seriálové trojice BBC. Oproti zbylým dvěma sériím možná není Wallander tak zábavný, napínavý a celkově vtahující, ale právě v něm žije ten duch správné kriminálky. Co víc, Švédské kořeny mu na krk věší tolik surovosti a deprese, že z něj šedivá atmosféra severského maloměsta přímo sálá a spolu s přenádherným obrazem i vtahující hudbou dokáže pohltit i přes jakési odosobnění hrdiny. To probíhá přesně po vzoru krimi minulého století: již zmíněné maloměsto s hromadou sériových a různě vyšinutých vrahů a především pak Wallanderovou uzavřenou povahou. Fakt, že se jedná o knižní adaptaci mu na jedné straně ubírá překombinovanými zápletkami a pozorností pouze a jedině na titulní postavu. Na stranu druhou z něj však vždy do konce dotažené opakující se téma beznaděje mezi britskými sourozenci činí unikát. Amen.(8.2.2013)

 • Tony.cs
  *****

  Dost atmosférická záležitost. Parádní Branagh.(27.11.2013)

 • type_B
  ****

  Po dlouhé době čt vysílá zajímavý detektivní seriál.(4.10.2010)

 • fmash
  *

  Horší přebarvenou, přeefektovanou a přeafektovanou pitomost jsem snad ještě neviděl, alespoň co se detektivek týče. Ačkoli jsem měl ty nejlepší úmysly, do druhé poloviny seriálu jsem se už nedovedl vrátit. I tak mám potíže obraz masochistického periodicky kničícího Branaghova policajta vymazat z paměti.(24.4.2012)

 • flyboyeda
  *****

  Spicka sveho zanru. Hlavni hrdina neumi vypnout, ma sve demony, presto je to jedna z nejsympatictejsich postav detektivu / krimilaistu, ke ktere je velmi lehke nalezt si cestu. Skvele pripady/zapletky, napeti a atmosfera. Povinnost fanousku krimi...(27.6.2012)

 • togaf
  ****

  Kenneth Branagh je jako Wallender výborný, divák mu tu únavu a flustraci věří do poslední vrásky. Wallender není typický drsňácký detektiv s absencí osobního života. Snaží se žít "normálně", ale lidi jsou prostě svině a nedovolí mu to. Dokonce dojde i na slzy. Atmosféra tohoto seriálu je stejně úžasná jako Kenneth, ty záběry na švédskou krajinu jsou lahůdka. Takže pokud si myslíte, že váš život stojí za ho*no, podívejte se na Wallendera, zvedne vám to náladu.(11.2.2012)

 • stuntmanMIKE
  ****

  K tomuto serialu sa mi tazko pise komentar... ide o to, ze sa nepovazujem za velkeho fanusika policajnych kriminalok... Dalsia vec je ta, ze serial toceny takymto stylom, ze kazda jedna cast je vlastne samostatny celok a aj keby som nevidel celu predoslu seriu nenarobilo by to velku skodu, ma u mna male minusy. Ide o to, ze v podstate sa cely koncept stale opakuje... stane sa vrazda --- pride Kurt --- vypocuva svedkov --- nieco sa udeje v jeho sukromnom zivote --- velky zvrat v podobe jasnej stopy --- Kurt ide po zlocincovi. Takze takato koncepcia ma prilis nebere a preto som trosku kriticky. Kazdopadne na druhej strane treba povedat jednu dolezitu vec... Kenneth Branagh je pan herec a skutocne sa pre herectvo narodil. Ulohu Wallandera stvarnuje na 110% a celkovo sa serialu po hereckej stranke neda vytnut ani "ň". Dalej by som chcel pochvalit scenar jednotlivych dielov... niektore boli lepsie a niektore slabsie, ale vzdy dokazal niecim prekvapit a taktiez malokedy sa dal predvidat skutocny vrah, čo je pri takomto style kriminaliek dost podstatna vec. Takze v konecnom dosledku som bol nadmieru spokojny a vzhladom na to, ze niesom fanusik tohto subzanru hodnotim a ocenujem najvyssie ako to ide. Zaverom este chcem podakovat uzivatelovi "manonfire" za tip na tento serial a za trpezlivost, ktoru so mnou mal pri jeho pozerani :)))(4.10.2013)

 • Morholt
  *****

  Zarostlý, nevyspalý a v permanentní depresi. Rezignoval na osobní život, zůstala mu jen práce. Tak působí ystadtský detektiv Kurt Wallander, který na jihu Švédska řeší ty nejbrutálnější zločiny. Hudba, atmosféra a neskutečný Branagh. Pro mě asi nejlepší krimi série vůbec. 100%(5.12.2013)

 • Chrysopras
  *****

  Pecka s Kurtem. Maximální Branagh, zajímavý případy, civilní pojetí, atmosféra. Prostě výborná krimi - když už koukáte na seriál na chatě na mini tv s příšernym signálem, značí to velmi dobrou zápletku sledovaného :-D .... Po shlédnutí dalších dílů prostě musim dát plnej kotel.(20.9.2010)

 • PAGE
  *****

  Nemám slov!!! Zřejmě nejlepší krimi seriál co jsem viděl ( na stejnou úroveň bych řadil ještě seriál Hlavní podezřelý). Třetí část One Step Behind je naprosto famozní. Herectví Kennetha Branagha v tomto seriálu nejlepší co jsem u něj viděl a kamera absolutně excelentní. Pravý opak amerických stupidních seriálů, pomalé tempo, vykreslení postav, dlouhé záběry, nádherná práce kameramana, detaily, napětí, výborná hudba, prostě filmový zážitek. Jen doufám, že přibudou další díly a moc se na ně těším. Neuvěřitelná věc 4.řada právě běží na STV 2, ještě ji neviděli ani v Británii a USA a na Slovensku běží se slovenským dabingem. Zatím jsem viděl první dva díly a jsou opět skvělé!!! 1.řada 100% 2.řada 100% 3.řada 90% 4.řada 90%(13.2.2011)

 • Fanucci
  ****

  Dobré detektivky. A také mini-sondy do duše člověka, který si neví rady sám se sebou. Krásně natočené, výborná kamera, hudba, herecké výkony...i zápletky jsou dobře vymyšlené. Jen mne příšerně vytáčí, jak amatérsky si někdy Wallander jako policajt počíná. Ponechme stranou, že tak labilní a nevyrovnaný člověk by snad neměl vybalovat ani banány v Lidlu...natož dělat u policie. Hodně mě na Wallanderovi - policajtovi štve jak hrozně pomalu reaguje, nezajistí ochranu důležitých svědků (kteří mu logicky dost často chcípají), nemá připravenou zbraň když jde do akce, nezajistí zbraň pachateli (a ten člověk se mu následně zastřelí...). Chodí do terénu bez průkazu a občas i s pistolí bez nábojů (WTF)...chodí s rozpřaženýma rukama směrem k pachateli, který na něj míří zbraní. Toto může dělat jen dement!:-) P.S Díl z Rigy byl v porovnání s ostatními strašný...scénáristé si ukrojili trochu moc velký krajíc. Měli by se držet Švědska...to jim šlo:-)(21.1.2014)

 • kagemush
  *****

  Obyčejnej chlap na hraně padesátky obklopen peklem.Tak jako my všichni,jen on to má tak nějak z první ruky a hraje ho Branagh!! A atmosféra (i díky skvělé hudbě) tak hutná ,že kdyby ještě o fous hustší, mé zaťaté prsty by došli nejedné úhony.- To celé naprostá špička TV tvorby,kdy spíše drama než krimi (zápletky jsou jasné už v půlce,ale toho kalu kterým se Wallander musí přebrodit než nastane jakés takés finále...) a je jen dobře ,že tentokrát ne HBO.(29.6.2011)

 • shyster
  ****

  1. série se rozjíždí (hlavně první díl je takové severské klišé), ale 2. a 3. série už je nádherná. Výtky mám vždy k dílům, které se neodehrávali ve Švédsku. Poslední série se rozjíždí slabším dílem z Jižní Afriky, další má slabší detektivní linii a v posledním dílu je detektivní linie upozaděna s ohledem na nemoc hlavního hrdiny, ale zase stojí za to a je dle mě kvalitním zakončením celého seriálu (tedy doufám, že už nebudou na něj navazovat). Kenneth Branagh mě konečně dostal jako herec.(29.8.2017)

 • Dannysek4U
  *****

  Uz dlouho jsem se tak malo nenasmal. Dokonaly.(25.9.2011)

 • sulimo
  *****

  TA ATMOSFÉRA je brutus. Vraždy jsou navíc naprosto originální, jediné, co mě tam občas štve jsou Kurtova soukromá trable, ale i tak je to mazec. Chci do Švédska!!!.....a klidně, ať mě tam zavraždí, to nějak přežiju.(3.12.2010)

 • okkac
  *****

  Kurt Wallander je asi ta nejdepresivnější a nejsmutnější postava detektiva, která kdy spatřila obrazovku nebo plátno. Zajímavé je, že se už jedná asi o 3 adaptaci knižní detektivní série, kterou nejprve logicky zfilmovali Švédi jako filmy a pak následně jako seriál, aby se na to vrhli Britové. Musím pochválit, že se nerozhodli přenést děj do Británie, ale nechali ho stále ve Švédsku ve městečku Ystad, kde se natáčelo a natáčeli se i předchozí adaptace. Dokonce se ve stejné oblasti pohybovaly najednou 2 filmařské týmy točící právě osudy detektiva Wallandera. Jak britský, tak švédský. Ale působí malinko úsměvně, když všechny postavy hovoři anglicky, ale čtou si švédské noviny, nebo když píší email, tak nahlas předčítají text v angličtině, aby byl pak záběr na obrazovku s textem ve švédštině. Nicméně zpět k postavě Wallandera. Někoho tak unaveného a zničeného životem jste asi ještě neviděli. Kurt má rozpadlé manželství, těžké vztahy s otcem a v rámci případů mu umírá celkem dost velký okruh přátel, spolupracovníků nebo očitých svědků a to většinou přímo před jeho očima a pozůstalí si na něm vybíjejí zlost. Zkrátka jeho práce ho ničí, ale je to skoro to jediné co má, takže se jí věnuje v podstatě nepřetržitě. Není proto divu, že svoje pocity pak utápí v alkoholu, zanedbává hygienu a jeho fyzický a duševní stav není nejlepší. Většinu lidí by už tohle dohnalo k sebevraždě. To vše v naprostém brilantním hereckém podání Kennetha Brannagha, kdy mu uvěříte každou emoci. Season 1: Sidetracked: Úžasně natočená a hned šokující scéna, kdy se před Wallanderem upálí v poli řepky mladá dívka. Jsou zde vysoce kontrastní barvy, takže sytě žlutá pole a sytě modrá obloha evokují švédké národní barvy. Stejná žlutomodrá je pak používána i v úvodních titulcích. Firewall: Napínavý příběh, kdy člověk netuší, kam ho to zavede, ale vyústění mi přišlo přehnané. Globální kyberterorismus s cílem uvrhnout svět do chaosu se do takového prostředí moc nehodí. One Step Behind: Opět poctivá detektivka, kdy se nám Kurt propadá do stále větších depresí, jelikož zde je případ trochu osobnější, než jiné. Season 2: Faceless Killers: Tentokrát ožehavá otázka přistěhovalectví z arabských zemí. Seriál se s tím vyrovnává vkusně a Wallander zde zpraví jeden čin, který ho uvrhne do těžké deprese. The Man Who Smiled: Wallander tentokrát zpočátku uprchl na pár měsíců do klidu, aby se srovnal, ale žádost o pomoc od přítele, kterou nejprve odmítne, ale tragédio ho donutí se jí ujmout ho pomalu vrací zpět. The Fifth Woman: Pěkně vygradované a při emociálním závěru se konečně pro Kurta trochu blýská na lepší časy. Všechny díly jsou velmi nádherně nasnímány. Kamera zabírá záběry pěkné, ale zároveň trochu temné a tajemné krajiny jižního Švédska. A vše podepřeno velmi tklivou melancholickou hudbou. Nemůřu se dočkat 3. série, která se právě natáčí.(11.8.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace