Zranění lidé ubližují druhým. Americký režisér Noah Baumbach (nar. 1969, Brooklyn, New York) pochází z rodiny filmových kritiků a díky rodinnému zázemí se už odmala zajímal o film i o psaní. Upozornil na sebe nezávislou autorskou komedií Kopance a křik (1995) a vzápětí režíroval romantickou komedii Pan Žárlivý (1997), která se stejně jako jeho prvotina dočkala příznivého ohlasu v odborných kruzích, ale divácky nezabrala. Začal jako scenárista spolupracovat s jiným newyorským filmařem Wesem Andersonem (Život pod vodou, Fantastický pan Lišák) a k vlastní tvorbě se vrátil působivým dramatem Oliheň a velryba (2005), vyznamenaným celou řadou cen. Podle námětu, na němž spolupracoval s tehdejší manželkou Jennifer Jason Leighovou, a podle vlastního scénáře natočil komedii Greenberg (2009), jejíž titulní protagonista, někdejší nadějný hudebník, jenž se živí jako truhlář, přijíždí z New Yorku do Los Angeles, aby se v domě svého bratra zotavil po nervovém zhroucení. Starost o dům a hlavně o rodinného psa (bratr je s rodinou na dovolené) dává Greenbergovi zabrat. Muž, který je chvílemi nesnesitelný a který dávno rezignoval na normální společenské kontakty, hledá pomoc u svého jediného přítele Ivana (Rhys Ifans) a především u bratrovy asistentky Florence (Greta Gerwigová), jež má na něho přímo léčebné účinky... Vynikající herecký výkon v úloze, kterou sotva můžeme nazvat sympatickou, podává Ben Stiller, ale skvělí jsou i ostatní herci. Zvláštní zmínku zaslouží soundtrack, dokonale souznějící s tím, co se děje na plátně, a kamera předčasně zesnulého Harrise Savidese. Snímek byl nominován na nezávislé ocenění Independent Spirit Award ve čtyřech kategoriích – nejlepší film, nejlepší herecké výkony v hlavních rolích (Ben Stiller a Greta Gerwigová) a nejlepší kamera. (Česká televize)

Malarkey

Ben Stiller se trošku uklidnil a v tomhle filmu si zahrál brutálního suchara, kterej ke konci trošku ožije a s ním ožije i celý film. Nicméně musím říct, že tohle americký nezávislý drámo mě docela bavilo. Postavy byly zajímavý, děj docela ubíhal a ke konci se to i docela slušně rozjelo. U Bena Stillera je tenhle komorní film ale spíš překvapením, protože na ně nejsem moc zvyklej. Buď to jsou komedie, někdy dobrý, jindy horší, ale tohle je regulérní příběh ze života. ()

B!shop

Stiller si opet po case dokazuje, ze je kvalitni dramatickej herec, coz samozrejme neni a jelikoz vyfas postavu ztroskotance a kretena, ve vysledku furt jen blbe cumi a obcas zacne rvat. Proste zadny zabavny hovado, tohle je fakt cistokrevny drama. No a aby toho nebylo malo, mame tu druhou postavu, asi 25 letou holku, ktera se chova jak krava, v podani docela pekny Gerwig. No a z obcasnym spestrenim ze strany Ifanse se tu furt motaj, jednu chvily jsou na sebe mily, pak se zas hadaj, trapi se, film se silene vlece, absolutne nic se nedeje, chybi jakejkoliv pribeh i nejakej smysl toho vseho, clovek se pritom o postavach nic moc nedozvi a najednou je konec. Nebo teda konec, najednou je film useklej bez nejaky pointy nebo konce, proste neschopnej reziser, nicmene oproti jeho minuly sracce Svatba podle Margot je tohle solidni pokrok a ty 3* to da. ()

Radek99

Woody Allenovsky neurotický hlavní hrdina, podaný tentokrát bez Allenovského nadhledu a humoru... Subjektivně mi postava Rogera Greenberga byla tak nesympatická, že jsem měl problémy dokoukat celý film, nakonec jsem ale vydržel do konce a přesto si nejsem zcela jist, zda byl Greenberg film geniální, nebo spíš nepovedený...co bylo záměrem tvůrců či spíše jen nezamýšleným vedlejším efektem... Každopádně Ben Stiller part dramaticky míněné role zvládl bravurně... ()

Shit

Nuda a Stiller šlápnul timhle filmem hodně vedlě. To, že umí solidně zahrát i charakterní roli, to už ukázal, tak nevim proč se cpal do tohohle dramatu, který nemá žádnej pořádnej cíl, žádnej pořádnej stěžejní příběh a komediální talent Stillera tu je využitej na 0%, v podstatě to nemá co říct příběhem a ani nic, čim by to dokázalo zabavit. ()

kleopatra

Roger Greenberg je ve svý bizarnosti úchvatná postava. Ano, i on je, ač línej jak veš, věčně ve vzpomínkách na rádobyzašlouslávu, partnerky, co si ho nepamatují, a kamarády, co nikdy neměl, pevně sám sebou. Dychtí po životě, ale jistotu vidí v "teď zrovna nic". Jak na první pohled působí zoufale, tak na druhý půvabně (stejně jako Ben), jak tuší, ale neví, jak se bojí, jak si dodává odvahu a zas jí odhazuje. Přese všechno ale dává nemocnému psovi pravidelně a prefikaně prášky a nezapomene, kde má koho vyzvednout. Moje sklenka s jednouzačas bublinkama (a podiv nad tou bídou = 51%?). ()

• Představitelka Beth (Jennifer Jason Leigh) se spolu s režisérem podílela na psaní příběhu, podle kterého byl později připraven scénář. (ČSFD)
  • V 51. minúte, keď sa Roger (Ben Stiller) prechádza po ulici, je v pozadí možné vidieť vo výklade dva vzácne nemecké automobily Gumpert Apollo. (Real Tom Hardy)