Greenberg

Greenberg

Drama / Komedie

USA, 2010, 107 min

• M.i.k.e

existenciální drama,které ovšem krom výborného Stillera,který se vážné role chopil se ctí (a sedí mu víc než jeho pitvořící komediální role),nenabízí vůbec nic a já osobně sem jím pouze proplul bez toho abych si z něj cokoliv odnesl.Snad jen zjištění,že právě Stiller,nebo Rhys Ifans jsou schopni i jiných než bláznivých,nebo ujetých postav...40%(1.4.2011)

Woody Allenovsky neurotický hlavní hrdina, podaný tentokrát bez Allenovského nadhledu a humoru... Subjektivně mi postava Rogera Greenberga byla tak nesympatická, že jsem měl problémy dokoukat celý film, nakonec jsem ale vydržel do konce a přesto si nejsem zcela jist, zda byl Greenberg film geniální, nebo spíš nepovedený...co bylo záměrem tvůrců či spíše jen nezamýšleným vedlejším efektem... Každopádně Ben Stiller part dramaticky míněné role zvládl bravurně...(3.8.2017)

Nervózní neurotik, citlivý cholerik, těkavě chvějná postava s fobií na "mumraj" kolem své duše, těla. Psychicky „zatížený,“ existenciálně neuspořádaný Ben Stiller bez komických výstupů podává stížnost na život. Zalekl se, neví, jak pokračovat, jak začít, co si s novým zázemím počít…A co city? Dva světy v jeden spojit? Navzdory reálnému brouzdání vyprahlostí, emocionální zmrtvýchvstání?(12.9.2016)

Roger Greenberg je ve svý bizarnosti úchvatná postava. Ano, i on je, ač línej jak veš, věčně ve vzpomínkách na rádobyzašlouslávu, partnerky, co si ho nepamatují, a kamarády, co nikdy neměl, pevně sám sebou. Dychtí po životě, ale jistotu vidí v "teď zrovna nic". Jak na první pohled působí zoufale, tak na druhý půvabně (stejně jako Ben), jak tuší, ale neví, jak se bojí, jak si dodává odvahu a zas jí odhazuje. Přese všechno ale dává nemocnému psovi pravidelně a prefikaně prášky a nezapomene, kde má koho vyzvednout. Moje sklenka s jednouzačas bublinkama (a podiv nad tou bídou = 51%?).(6.9.2010)

"Life is wasted on people." Náplní filmu je život. Zajímavý hlavní charakter, ale je otázka jestli dokáže někoho oslovit. Nespolečenský, paranoidní a nikdy nespokojený (huh jako by mi z oka vypadl) není zrovna ideální kombinace pro identifikaci s postavou. Je to stejně nudné jako život a lidi jsou divní, dalo by se říct. Mě to ovšem zaujalo a myslím že Ben Stiller to zahrál dobře, zahrál přesně to co měl a to co vystihovalo jeho postavu nejlépe. Myslím že film neoceníte a nebo se vám nebude líbit pokud nemáte většinu vlastností s hlavním "hrdinou" společných. Já jsem ale velmi rád že je někdo takový druh filmu ochoten natočit, kde evidentně neaspiruje na vysoké zisky, umělecký dojem nebo popularitu u kritiků. Prostě se snaží vystihnout velmi specifickou postavu, nebombastickým a nepodbízivým stylem bez dějových zvratů a hlubokých filozofických úvah. "l'm really trying to do nothing for a while." Je to velmi jemně vybalancovaný charakter, který ještě nikdo nezpracoval. A co se konce týče, tak ten dle mého naprosto vystihuje a uzavírá celý příběh nejlepším možným způsobem. Ve filmu "o lidech" se pro mě jedná o nejlepší konec, na rozdíl od přehršle happy endů a srdcervoucích epilogů. "Hurt people, hurt people." [Tržby USA $4,234,170 | Tržby Celosvětově $6,153,967] Zajímavý komentář: Sobis87 | IMDb Rating: 6,1/10 | Pro pochopení filmu doporučuji zhlédnout toto interview. UPDATE (30.12.2011): Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Mám v plánu se do budoucna přemoci a napsat nějaký podrobnější komentář/recenzi.(3.7.2010)

• - Představitelka Beth (Jennifer Jason Leigh) se spolu s režisérem podílela na psaní příběhu, podle kterého byl později připraven scénář. (est)