Osvobození Osvětimi

Befreiung von Auschwitz, Die

Liberation of Auschwitz, The

Dokumentární / Historický / Válečný

Západní Německo, 1985, 52 min

Film, nefilm, tak tady už jde o trochu "víc". Spousta dokumentů, natáčených v pozdějších letech si vypůjčuje právě tyto autentické a jedinečné záběry sovětských kameramanů, pořízených přímo po osvobození Osvětimi. Skutečný Auschwitz mi ale v roce 2009 připadal už jen jako slabý odvar Terezínského pracovního tábora, po němž jsem absolvovala prohlídku o rok dřive. Samozřejmě vím, že tvrdším a nelidštějším chováním se Osvětimi může rovnat snad jen Mauthausen, o tom žádná, mluvím jen o dojmu, který jsem z prohlídky v Osvětimi získala. Snažila jsem se psychicky připravit na šok, který prostě musel přijít, už jen to místo, ta historie, ta zvěrstva tady páchaná..Ale pak se to strhlo. Tříhodinová prohlídka v angličtině, připlétání se do jiných školních skupinek, okřiknutí naší profesorky, která si přehodila číslo na svém poslouchacím přístroji, a naladila tak česky komentovanou prohlídku..exkurze veskrz naučená slovo od slova, bez známky citu, účasti, bez konkrétních příkladů (kterých jsem si na terezínské exkurzi všimla...ono přeci jen, když vám průvodkyně řekne třeba pouhé "Tak v tomhle rohu ukamenovali dva vězni třetího kvůli jeho misce jídla" a vy pak můžete vidět ten roh, kde se to stalo..znamená to alespoň pro mě víc..začal se mi ten příběh odehrávat před očima, a pocítila jsem tak pospojováním těchto obrazů hrůzu této historie asi nejvíc, jak jen jsem byla schopná). A je mi opravdu smutno, že ani hromada kufrů, zabavených lidem ihned po transportu, obrovská kopa vlasů, kartáčků i bot, na mě nezapůsobila tolik, jako pouhý článek o tomhle všem. Když jsme vyšli z Auschwitzu I, předali sluchátka jiné školní skupince, početli si duchaplné vyryté vzkazy do dřeva u pokladny a zhlédli možnost nakoupit občerstvení u třech pojízdných stánků - jasně, určitá pravděpodobnost, že bychom dostali hlad, tu byla - vydali jsme se do části Auschwitz II. Ne že by nám průvodkyně o téhle informaci něco řekla, ale od spolužáka, který tu byl s bývalou školou již dříve, jsme se dozvěděli, že nedaleko v lese je částečně zachovaný příbytek Josefa Mengeleho. Vydali jsme se proto v malé skupince na průzkum, ale ouha, než jsme vůbec stačili přejít koleje, museli jsme se začít scházet před autobusem a dát Osvětimi sbohem. Za to jediné však samozřejmě nynější správu Auschwitzu neviním. Předevčírem jsem se dočetla v článku v Reflexu, že místní průvodkyně nalezla v objektu vyrytou svastiku. Nenaznačuje to snad něco? Nemělo by se v tomhle případě útočit více na podstatu lidskosti? Osobně jsem naprosto pro, poněvadž nákresy hákových křížů v koncentračních táborech mi přijdou tím největším plivnutím do očí těm, co touhle hrůzou prošli. A právě proto si myslím, že takovýhle dokumentů, stejně jako osvěty, není nikdy dost.(27.8.2011)

O Osvienčime máme toho v kinematografii v rámci dokumentov až až. Tento dokument vyčnieva dobovými necenzurovanými zábermi, z ktorých tuhne krv v žilách. Je naozaj poľutovaniahodné, že exisujú popierači holocaustu. Tvrdia, že sa to vlastne nikdy nestalo. Rád by som počul, ako tieto dobové snímky vysvetlia, všetko je snáď podvrh? Slabým bol len rozprávač, ten bol príliš suchý, akoby bol nejakým sprievodcom po výletnej lodi, takmer bez záujmu.(22.4.2016)

Dát tomuto filmu odpad, na to chce mít stejný žaludek, jako na ty zvěrstva, která se konala v těchto táborech. Jistě, dá se namítat, že ruští kameramani pod vlivem stalinismu dané věci trošku "zveličili a přibarvili"(trošku ironicky, že zrovna Sověti toto natočili, vzhledem k tomu, že u nich se víceméně dělo to samé). Nic to ale nemění na tom, že to, co bylo k vidění v dokumentu, se tam skutečně dělo, a to v ještě horších rozměrech, které nelze zachytit žádnou kamerou, ani mluveným slovem. Lidem, kteří pochybují o těchto táborech, a nestačí jim tyto dokumenty, aby věřili. Doporučuji osobní setkání s těmi, kteří to prožili(nebo si poslechnout či přečíst jejich paměti), resp.potkat se s jejich přímými potomky. Ale klidně at se setkají s někým současným, protože tyto genocidy se bohužel dějí i v této době. Možná pak jim to otevře oči, a uvědomí si, jak pokřivená a zkreslená je ta jejich "realita".(11.6.2015)

Dokument, který by měl vidět každý. Dokonce si myslím, že by měl sloužit jako učební pomůcka o holocaustu ve školách ikdyž je to opravdu drsné a vše je to podáváno v pravdivém světle. Realisticky poukazuje na zvěrstva, která se v třetí říši páchala a je jen na nás, aby jsme nic takového nedopustili!(19.4.2014)

Sú to Príbehy Ľudí, ktoré neviem ohodnotiť. Na to, aby to bolo plne pochopené, sa to muselo (naozaj muselo?) prežiť. Fyzické peklo a duševné peklo. Každopádne, stalo sa to, človek si začne klásť otázku, prečo. Pre peniaze, pre potrebu moci, pre stratu akejkoľvej empatie? Kto bol horší? Tí, čo sa na to nechceli pozerať, tí, čo predstierali, že sa to nedeje, alebo tí, ktorí to "prevádzkovali"? Človek si začne klásť otázku, či sa história v podobnom šate neopakuje. Pod inou maskou, pre spoločnosť na pohľad prijateľnou a nevzbudzujúcou obavy. Vyhladzovanie zvierat na bitúnkoch? Lacné pracovné sily kdekoľvek sa len pozriete. Spĺňanie noriem? Chvalabohu, hlavy sa doposiaľ (tak okato) nestínaju, možno to len nevidíme. Alebo vidieť nechceme. Tento Príbeh nie je z kategórie historických, ale podľa mňa je nadčasový a aktuálny aj v onen čas. Strata empatie, túžba po moci sa nás bytostne týkajú i dnes. Prajem veľa síl ľudom v Severnej Kórei a mnohým, mnohým "ukrytým" v politických táboroch. Je toľko toho, čo nevieme. A človek sa začne pýtať: chcem to vedieť? Chcem byť ako tí, čo sa to na to nechceli pozerali, nechceli o tom vedieť? Pretože sa ma to priamo netýka? Odpoveď je medzi peklom a očistcom.(27.12.2016)