Osvobození Osvětimi

Befreiung von Auschwitz, Die

Liberation of Auschwitz, The

Dokumentární / Historický / Válečný

Západní Německo, 1985, 52 min

O Osvienčime máme toho v kinematografii v rámci dokumentov až až. Tento dokument vyčnieva dobovými necenzurovanými zábermi, z ktorých tuhne krv v žilách. Je naozaj poľutovaniahodné, že exisujú popierači holocaustu. Tvrdia, že sa to vlastne nikdy nestalo. Rád by som počul, ako tieto dobové snímky vysvetlia, všetko je snáď podvrh? Slabým bol len rozprávač, ten bol príliš suchý, akoby bol nejakým sprievodcom po výletnej lodi, takmer bez záujmu.(22.4.2016)

• frantad

Pravdĕpodobnĕ jsem vidĕl jiný film, než moji předrecenzenti i když ho mám na DVD. Je tedy pravda, že použitá sovĕtská propaganda ve zvuku a to, co ve skutečnosti soudruzi natočili, se hodnĕ liší. O čem tedy zábĕry vypovídají ? Vĕtšina vĕzňů po osvobození se jednoduše sbalila a odešla nebo odjela, výjimku tvořili ti, kteří byli určeni pro použití v sovĕtské propagandĕ a nemocní. Nechutné například bylo to, jak takto určené lidi (v tomto případĕ ženy) po nĕkolika dnech po osvobození nahnali zpĕt do baráků na pryčny, aby si mohli udĕlat zábĕry nebo jak s dalšími točili frašku, kde soudruzi otevřeli bránu v hlavním táboře, ze které vybĕhli (na první pohled dobře živení) vĕzni a okamžitĕ se se soudruhy objímali. Tristní bylo taktéž objevení dvou "masových" hrobů, kde bylo jen pár mrtvol vĕzňů zemřelých především na skvrnitý tyfus. Ještĕ, že soudruzi mĕli tĕch nĕkolik vĕzňů vychudnutých následkem nemocí, aby nevyšli úplnĕ naprázdno. Celkovĕ je to tedy film určený k sovĕtské propagandĕ, ačkoliv toho moc ukázat nemohl. Ještĕ, že britové natočili ty dnes tak známé zábĕry tyfem sužovaného tábora Bergen Belsen a je celkem jedno, že vĕtšina tĕch vĕzňů zemřela až po osvobození. Jinak by ani nemĕli co ukázat na soudní frašce, které se říká norimberský proces.(29.10.2012)

Nejdřív musím předeslat, že dokument opravdu nedoporučuji slabším náturám. Při scénách u masových hrobů, pitvání ('!!) anebo spáleniště, kde se ještě povalovaly lidské lebky, jsem měla také co dělat... Dokument mluví asi výstižně sám za sebe, bylo to zkrátka svinstvo, které zanechalo lidem šrámy na těle i na duši. Pro mě stále i v dnešní době NEPOCHOPITELNÉ svinstvo. Popravdě nechápu, jak dokument někdo může označit za propagandu, protože u scény, kde osvobození objímají členy ruských jednotek s úsměvem na tváři bylo jasně řečeno, že ty záběry byly pořízené nějakou dobu po skutečném osvobození a jsou nerealistické a nepravdivé. Ale kdo chce psa bíti..(15.5.2013)

Sú to Príbehy Ľudí, ktoré neviem ohodnotiť. Na to, aby to bolo plne pochopené, sa to muselo (naozaj muselo?) prežiť. Fyzické peklo a duševné peklo. Každopádne, stalo sa to, človek si začne klásť otázku, prečo. Pre peniaze, pre potrebu moci, pre stratu akejkoľvej empatie? Kto bol horší? Tí, čo sa na to nechceli pozerať, tí, čo predstierali, že sa to nedeje, alebo tí, ktorí to "prevádzkovali"? Človek si začne klásť otázku, či sa história v podobnom šate neopakuje. Pod inou maskou, pre spoločnosť na pohľad prijateľnou a nevzbudzujúcou obavy. Vyhladzovanie zvierat na bitúnkoch? Lacné pracovné sily kdekoľvek sa len pozriete. Spĺňanie noriem? Chvalabohu, hlavy sa doposiaľ (tak okato) nestínaju, možno to len nevidíme. Alebo vidieť nechceme. Tento Príbeh nie je z kategórie historických, ale podľa mňa je nadčasový a aktuálny aj v onen čas. Strata empatie, túžba po moci sa nás bytostne týkajú i dnes. Prajem veľa síl ľudom v Severnej Kórei a mnohým, mnohým "ukrytým" v politických táboroch. Je toľko toho, čo nevieme. A človek sa začne pýtať: chcem to vedieť? Chcem byť ako tí, čo sa to na to nechceli pozerali, nechceli o tom vedieť? Pretože sa ma to priamo netýka? Odpoveď je medzi peklom a očistcom.(27.12.2016)

Během postupu spojeneckých vojsk směrem k Třetí říši, osvobodili Rusové největší vyhlazovací tábor v dějinách – Osvětim. Ruští kameramani natáčeli hrůzy holocaustu, zubožené již spíše siluety vězňů, příšerné životní podmínky, které navíc podtrhovala zima. Ještě dlouho po osvobození umírali vyčerpáním další lidé. Natočený materiál nebyl významně zpracován a byl ponechán v surovém a syrovém stavu, proto je jeho vypovídající schopnost obrovská. Myslím, že by tento dokument měl sloužit jako základní osvětový materiál, především při výuce ve školách. Slabší nátury by asi měly vyfasovat kýbl…(12.3.2009)