Osvobození Osvětimi

Liberation of Auschwitz, The

Dokumentární / Historický / Válečný

Západní Německo, 1985, 52 min

• frantad

Pravdĕpodobnĕ jsem vidĕl jiný film, než moji předrecenzenti i když ho mám na DVD. Je tedy pravda, že použitá sovĕtská propaganda ve zvuku a to, co ve skutečnosti soudruzi natočili, se hodnĕ liší. O čem tedy zábĕry vypovídají ? Vĕtšina vĕzňů po osvobození se jednoduše sbalila a odešla nebo odjela, výjimku tvořili ti, kteří byli určeni pro použití v sovĕtské propagandĕ a nemocní. Nechutné například bylo to, jak takto určené lidi (v tomto případĕ ženy) po nĕkolika dnech po osvobození nahnali zpĕt do baráků na pryčny, aby si mohli udĕlat zábĕry nebo jak s dalšími točili frašku, kde soudruzi otevřeli bránu v hlavním táboře, ze které vybĕhli (na první pohled dobře živení) vĕzni a okamžitĕ se se soudruhy objímali. Tristní bylo taktéž objevení dvou "masových" hrobů, kde bylo jen pár mrtvol vĕzňů zemřelých především na skvrnitý tyfus. Ještĕ, že soudruzi mĕli tĕch nĕkolik vĕzňů vychudnutých následkem nemocí, aby nevyšli úplnĕ naprázdno. Celkovĕ je to tedy film určený k sovĕtské propagandĕ, ačkoliv toho moc ukázat nemohl. Ještĕ, že britové natočili ty dnes tak známé zábĕry tyfem sužovaného tábora Bergen Belsen a je celkem jedno, že vĕtšina tĕch vĕzňů zemřela až po osvobození. Jinak by ani nemĕli co ukázat na soudní frašce, které se říká norimberský proces.(29.10.2012)

Dokument, který by měl vidět každý. Dokonce si myslím, že by měl sloužit jako učební pomůcka o holocaustu ve školách ikdyž je to opravdu drsné a vše je to podáváno v pravdivém světle. Realisticky poukazuje na zvěrstva, která se v třetí říši páchala a je jen na nás, aby jsme nic takového nedopustili!(19.4.2014)

Sú to Príbehy Ľudí, ktoré neviem ohodnotiť. Na to, aby to bolo plne pochopené, sa to muselo (naozaj muselo?) prežiť. Fyzické peklo a duševné peklo. Každopádne, stalo sa to, človek si začne klásť otázku, prečo. Pre peniaze, pre potrebu moci, pre stratu akejkoľvej empatie? Kto bol horší? Tí, čo sa na to nechceli pozerať, tí, čo predstierali, že sa to nedeje, alebo tí, ktorí to "prevádzkovali"? Človek si začne klásť otázku, či sa história v podobnom šate neopakuje. Pod inou maskou, pre spoločnosť na pohľad prijateľnou a nevzbudzujúcou obavy. Vyhladzovanie zvierat na bitúnkoch? Lacné pracovné sily kdekoľvek sa len pozriete. Spĺňanie noriem? Chvalabohu, hlavy sa doposiaľ (tak okato) nestínaju, možno to len nevidíme. Alebo vidieť nechceme. Tento Príbeh nie je z kategórie historických, ale podľa mňa je nadčasový a aktuálny aj v onen čas. Strata empatie, túžba po moci sa nás bytostne týkajú i dnes. Prajem veľa síl ľudom v Severnej Kórei a mnohým, mnohým "ukrytým" v politických táboroch. Je toľko toho, čo nevieme. A človek sa začne pýtať: chcem to vedieť? Chcem byť ako tí, čo sa to na to nechceli pozerali, nechceli o tom vedieť? Pretože sa ma to priamo netýka? Odpoveď je medzi peklom a očistcom.(27.12.2016)

O Osvienčime máme toho v kinematografii v rámci dokumentov až až. Tento dokument vyčnieva dobovými necenzurovanými zábermi, z ktorých tuhne krv v žilách. Je naozaj poľutovaniahodné, že exisujú popierači holocaustu. Tvrdia, že sa to vlastne nikdy nestalo. Rád by som počul, ako tieto dobové snímky vysvetlia, všetko je snáď podvrh? Slabým bol len rozprávač, ten bol príliš suchý, akoby bol nejakým sprievodcom po výletnej lodi, takmer bez záujmu.(22.4.2016)

Dát tomuto filmu odpad, na to chce mít stejný žaludek, jako na ty zvěrstva, která se konala v těchto táborech. Jistě, dá se namítat, že ruští kameramani pod vlivem stalinismu dané věci trošku "zveličili a přibarvili"(trošku ironicky, že zrovna Sověti toto natočili, vzhledem k tomu, že u nich se víceméně dělo to samé). Nic to ale nemění na tom, že to, co bylo k vidění v dokumentu, se tam skutečně dělo, a to v ještě horších rozměrech, které nelze zachytit žádnou kamerou, ani mluveným slovem. Lidem, kteří pochybují o těchto táborech, a nestačí jim tyto dokumenty, aby věřili. Doporučuji osobní setkání s těmi, kteří to prožili(nebo si poslechnout či přečíst jejich paměti), resp.potkat se s jejich přímými potomky. Ale klidně at se setkají s někým současným, protože tyto genocidy se bohužel dějí i v této době. Možná pak jim to otevře oči, a uvědomí si, jak pokřivená a zkreslená je ta jejich "realita".(11.6.2015)