Květinový most

Flower Bridge, The

Dokumentární

Německo / Rumunsko, 2008, 87 min

Thomas Ciulei

Hm, tak som sa vrátil v čase do svojho ranného detstva.. Ale títo ľudia to majú o dosť ťažšie. Život päťdesiatnika s tromi deťmi na moldavských kopaniciach a bez manželky, ktorá maká v Taliansku aby mali peniaze na školu a opravu domu. Dnešných rozmaznaných puberťákov by som tam poslal aspoň na pol roka.. This is life(12.11.2009)

Moldavský/Rumunský venkov má své kouzlo. Pro člověka z velkoměsta to musí znamenat obrovský šok, protože se vrátí o několik desetiletí zpět. Sám mám kamaráda z Rumunského Banátu (Gernik) a ten mi řekl, že jim elektřinu zavedli až v roce 1994!!! Dokážete si to představit? Nemít po revoluci video, pračku, ledničku, hi-fi věž?! 95% - 5*****(12.11.2009)

Nádherné a milé.(23.6.2011)

,,V MESTÁCH SA VŠETKO RÝCHLO MENÍ, ZATO NA DEDINE OSTALO VŠETKO PO STAROM. ROVNAKÁ KRAJINA, ROVNAKÁ DOBA..." __ Dávam plný počet, aj keď nie všetko tu bolo dokonalé. Dokonca by som povedal, že aj keď sa jedná o dokument, forma tu zvíťazila nad obsahom. Famózna kamera nám počas celej doby predostiera nádherné zábery ,,ešte stále divokej" krajiny v jej čarokrásnej malebnosti i monumentálnosti zároveň. Na vysokej úrovni je tiež strih. Samotnému príbehu ťažko sa prebíjajúcej rodiny väčšinou svedčia tiché zábery doháňajúce ju občas skoro až k meditácii, pretože veľa rozhovorov medzi rodinou, resp. výrokov otca mi prišlo veľmi strojených, až nechýbalo veľa aby pripomenuli pár replík z ,,Farmár hľadá ženu" (božechráň!). Rovnako tak mi chýbala nejaká idea (prečo Kvetinový most?), ktorá by všetko zjednotila a nebola by to len séria obrázkov, ktorá môže trvať 15 minút, ale aj dve hodiny. Život tejto rodiny je pritom zaujímavý od začiatku do konca, behom hodiny a pol nestačíte ani len mrknúť. (37. hodnotenie, 7. komentár k filmu)(10.7.2011)

Tak nějak podivně nahraný dokument o čem vlastně? Vpodstatě jediný, kdo mluví na kameru, je otec, děti před kamerou "jen tak blbnou", těžko říct proč. Jejich názory by mě zajímaly. Většinou se všichni snaží ignorovat kameru, jako by tam nebyla, ikdyž je jasné, že se záběr musel chvíli připravovat a stativ stojí uprostřed místnosti. Divný. Ze snímku si odnesu alespoň obrázek Moldavského venkova, či spíše jen jedné neúplné domácnosti, která to rozhodně nemá lehké, ale také netrpí úplnou bídou a nedostatkem.(11.7.2011)