Zločin a la Neapol

Giallo napoletano

Zločin a la Neapol

Komedie / Mysteriózní

Itálie, 1978, 114 min

Možná místy moc bláznivé, možná v některých scéných zbytečně přehrávané, celkově ale překvapivě dobrá mysteriózně kriminální "komedie" se stárnoucím Marcellem Mastroiannim, mladičkým ale už oplácaným Renatem Pozzetttim a svůdnou femme fatale Ornellou Muti. Když k tomu přidáte prostředí Neapole, skvělý původní dabing z Barrandova s nálepkou výroby odpovídající roku mého narození (úžasný Moravec, Brousek, hodně dobrý Schánilec, ve vedlejších rolích Prachar, Větrovec, Kopřiva či Stašová), a originální placka z Levných knih za sedm kaček, nemůžete minout.(2.5.2013)

"Kulháte - to po obrně?" / "Ne, včera jsem hrál tenis. A proč kulháte Vy? Taky tenis?" / "Ne. Obrna." Mám zvláštní vztah k italským filmům natáčeným v zimě. Domorodci to určitě vnímají jinak, ale pro diváka, pro něhož Itálie představuje Bibione zalité průdkým letním sluncem a obrázky z katalogů CK, je ve výjevu italské krajiny se stromy bez listí a Makarónů zavinutých do šál a kabátů, cosi těžce melancholického. Zločin a la Neapol je zástupcem klasické italské komedie, snad i pro tu atmošku celkem vkusné, přestože se Corbucci nezdržel obligátně přezvučených fackovacích scén a rozbíjení předmětů o lepky hromotluků. Určitou pojistkou jsou Mastroianni a Piccoli, podávající v limitech nastavených scénářem standardní (= víc než dostačující) výkony. Výkrok scénáře směrem k Hitchcockovi, který na nás opakovaně zírá z billboardu pro případ, že bychom byli v neděli odpoledne při 378. repríze nedůvtipnými, se pochopitelně příliš nezdařil, ale protože nejde o krok polovičatý (není takřka žádný a omezuje se na okolnostmi zkoušenou postavu nevědoucího hlavního hrdiny) a nabízí lecco jiného (ne úplně blbá legranda, detektivní zápletka a nepřioděná Ornella Muti), ani to nemrzí. Doslova iritující je ovšem hudba resp. hlavní, vokodérem zkreslený motiv, jenž kurví atmosféru pokaždé, když zazní. Paradoxní, že film se dvěma hlavními postavami ze světa hudby (Mastroanni - hráč na mandolínu, Piccoli - dirigent), a který se točí okolo hudebního motivu, který "zabíjí", ztrácí body právě na soundtracku. Film právě pro jistou naivitu a neskutečnost vybízí k opakovaným odpočinkovým zhlédnutím; já podléhám. Kdy už v ČR konečně vyjdou Amici miei? Asi bych měl provětrat místní videotéky... 3.5*(27.11.2011)

Jestli nemá něco chybu tak určitě tenhle skvost! Už dlouho jsem se tak od duše nezasmál jako u této záležitosti ze které Itálie stříká na sto honů. Marcello Mastroianni naprosto strhne svým vtipným , energickým a velmi vkusným výkonem. Ornella nádherná , Pozzetto jako vždy skvělý. Corbucci byl prostě nadžánrový režisér který dokázal propojit nemyslitelné. Opravdu vynikající práce a pro mne velký zážitek. P.S. hudební mág Ortolani jakoby chvílemi fušoval do řemesla božským Kraftwerk. Ale to mi vůbec nevadí:-)(17.8.2009)

Reziser Sergio Corbucci /Suda a Licha, Vamos a Matar, Companeros/ natocil vybornu detektivku, ktora opat tak trochu suvisi s Giallom /talianska detektiva, v ktorej ide o dost brutalne vrazdy, strasidelnu atmosferu a detektivku/. mastroianni /Manzelstvi po Italsku, La Notte/ sa zhostil roly vyborne, tempo od zaciatku strhne a nepusti, dialogy na urovni. maximalne som si vychutnal destrukciu izby, a nasli sa aj akcnejsie pasaze /parkovanie auta v obchode/. 80 %(2.7.2016)

Ze začátku mi to přišlo poněkud prostoduché, ale postupně si mě to získalo. Jednak je to vážně strašná sranda a jednak to má výtečné obsazení - Mastroianni výborný jako vždy a Ornella Muti - zde ve svých oslnivých 23 letech - mě naprosto uchvátila a okouzlila. Svého času to skutečně byla neobyčejná krásná žena. Celkově jsem rád, že jsem to mohl vidět, i když ten scénář je skutečně jedna velká italská šílenost.(22.9.2018)

• - Ve scéně, kdy kráčí Victor Navarro (Michel Piccoli) a Raffaele Capece (Marcello Mastroianni) společně chodbou a broukají si melodii, kulhá Capece (Marcello Mastroianni) na levou nohu a Navarro (Michel Piccoli) na pravou. Při záběru zezadu pak ale oba kulhají přesně na opačnou nohu. (Hennes)