Občan Havel přikuluje

Česko, 2009, 72 min

Jan Novák

Adam Novák
  • Bluntman

(CINEMA MUNDI 2010) Nebylo by fér vytýkat Novákovým, že se chtějí svézt na vlně havlománie, kterou vyvolal hojně navštěvovaný a kritikou dobře přijímaný Kouteckého OBČAN HAVEL, když o ex-prezidentovi natočili už předtím jeden dokument (OBČAN HAVEL JEDE NA DOVOLENOU) a názvem chtěli akorát zachovat značku. Nominace na Českého lva v kategorie Nejlepší dokument je ale dána havlománií, protože jinak si nemůžu vysvětlit probojování do výsledné trojice, když jde o dokument nepříjemně televizní (detaily tváří v kině vzbuzují nevolnost, ani nemusí člověk pracovat v pivovaru), informačně nepřínosný. Stejně jako u výletu na dovolenou bude nejlepší si neustále připomínat název (podtitul), který jasně dává najevo, že se dočkáme řady více-méně zábavných historek s dopředu určenou optikou nahlížení, v rámci které nemá co dělat (sebe)kritika ani snaha o komplexní vylíčení nálady či doby, která je zploštěna do povídání a vzpomínek svou černobílosti zdaleka nevypovídající o šedi normalizačního období.(26.2.2010)

Občan Havel ukazoval Václava Havla jako politika, co dělá i chyby. Zatímco Občan Havel přikuluje ukazuje Václava Havla jako velkého muže s pevným charakterem a velkého dramatika. A všichni kolem něj mluví o tom, jak byl bolševik zmrd atd. Tudíž nic nového a převratného. Co však tento dokument v mých očích povyšuje na lehčí nadprůměr, je obsazení i o názory a osudy z té druhé strany. Tím myslím obyčejné STBáky, co jej hlídali a plnily rozkazy z vrchu.(18.11.2009)

Takové poctivé, chlapské, frajerské, ale moc jsem se toho nedozvěděl. Snesl bych dalších 20 minut hutnějších informací. V zásadě je celá optika na tu dobu strašně přednastavená. Kdyby člověk nevěděl, o co disidentům šlo, tak to z filmu nepozná. Je to hlavně taková hra na četníky a lupiče, nebo spíš exhibice klackování.(8.5.2009)

Václav Havel je člověk, který si zaslouží, aby se o něm točily dokumenty. Bohužel, tenhle byl nudný, místy ta hudba (teda, jestli se dá říkat hudba tomu, když pár lidí dělá "hu" nebo tam vyluzují všelijaké zvuky) mě dost štvala. Kdybych nevěděl, kdo je Havel a co udělal, tak by mé hodnocení bylo ještě nižší. Nicméně, já to vím.(18.11.2009)

• kingik

O tom, jakých krutých křivd se totalitní režim dopustil na lidech, bylo napsáno a vysloveno dost a dost. A proto tenhle dokument nepřichází s ničím novým, ale s fakty, která jsou dobře známa. To, že Havel dělal nějakou chvilku v pivovaru jen aby měl povinný "štempl" v občance, fakt nepovažuji za zajímavé. Stejně se tam nepředřel a navíc hodně se tam chlastalo. O této ponižující životní etapě (být Havlem) bych spíše pomlčel než se s ní chlubil. Odpůrci režimu to neměli snadné, to přece každý ví, tak proč o tom točit dokument, jehož výpovědní hodnota je nízká. Kdyby se aspoň tvůrci pokusili o nějakou kontroverzi, ale kdepak. Havel je zde líčen jako polobůh bez slabin a to je asi tak všechno. Pod kůži tenhle dokument nevleze a Jiřina Bohdalová svým účinkováním to celé zachránila. Jinak je to celé celkem nudné a stereotypní.(18.11.2009)

• - Uvedení filmu se bohužel nedočkal Arnošt Šerkézy, který kdysi Havlovi přikulování usnadňoval tím, že za něj koulel sudy plné. Bývalý boxer zemřel loni po natáčení na krvácení do mozku. [distribuční list] (POMO)

• - Podobnost názvu se starším dokumentem Občan Havel (2007) je ze strany Jana a Adama Novákových nezáměrná. Jejich snímek Občan Havel přikuluje měl totiž své jméno vybrané již několik let předtím. Název totiž navazuje na film Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005) stejné autorské dvojice. [distribuční list] (POMO)