Deník Anny Frankové

• Velká Británie The Diary of Anne Frank (více)

Deník, který Anna Franková napsala v letech 1942 až 1944 v Amsterdamu, z ní učinil jednu z nejznámějších postav 20. století. Anna opustila rodné Německo ve svých čtyřech letech, ve 13 se začala skrývat a v necelých 16 zahynula v koncentračním táboře jako jedna ze šesti milionů židovských obětí Hitlerova rasového šílenství. V průběhu následujících 50 let se Anna Franková stala všeobecným symbolem útlaku ve světě násilí a tyranie. Její jméno evokuje lidskost, toleranci a vůli žít. Její deník patřící k povinné četbě ve školách po celém světě je vykládán jako nadčasový testament odvahy a naděje. (oficiální text distributora)

Volodimir2

O Anne Frankovej bolo natočených množstvo filmov, ale za jej Denníkom bolo ukrytých množstvo ľudí, ktorí denne obetovali svoje životy, aby pomohli Židom v tom najhoršom období. Jedným z nich bol Viktor Kugler, jeden z piatich aktívnych pomocníkov, narodil sa vo Vrchlabí v Čechách. Od roku 1933 robil výkonného riaditeľa firmy Opekta v Holandsku, ktorá patrila Ottovi Frankovi. Keď od mája 1940 začali Nemci okupovať Holandsko, zaviedli aj tu diskriminačné zákony proti Židom, Frank bol nútený sa zbaviť Opekty aj Pestaconu (jedna firma vyrábala koreniny na výrobu džemov a druhá koreniny pre mäsiarstvo) a tak majetok prepísal na svojich kolegov. Keď prišlo dcére Margot predvolanie k nástupu do nemeckého pracovného tábora, dňa 6.7.1942 prešla celé rodina do pripraveného úkrytu. Najskôr to boli Otto Frank, manželka Edith a dcéry Margot a Anna. Dňa 19.7.1942 k tejto rodinke sa pridali, spoločník Ottu Franka, Hermann van Pels s manželkou Augustou a synom Petrom. Nakoniec 16.11.1942 k ním pribudol zubný lekár Fritz Pfeffer (manželka nebola židovkou a tak sa nemusela ukrývať). Ďalším z pomáhačov bola sekretárka Otta Franka Mep Gies s manželom Jánom, účtovník oboch firiem Johannes Kleiman a pisárka Elizabeta Voskuijl. Piatok 4. augusta 1944 na základe udania (adresát neznámy) vedúci gestapa v Amsterdame s holandskými policajtmi Oberscharführer Karl Silberbauer vtrhol do objektov firmy a odviedli odtiaľ 8 ukrývajúcich sa Židov ale aj pomáhačov Victora Kuglera a Johanesa Kleimana. Po ich vypočutí v sídle gestapa na Euterpestraat, židovských obyvateľov domu presunuli do väznice Weteringschans a ich pomocníkov do väznice Amstelveenseweg. Otto Frank spoločne s ostatnými židovskými spolubývajúcimi 3.9.1944 boli presunutí do Osvienčima (tu dorazili v noci z 5. na 6.9.). V rámci selekcie ostali spolu v Osvienčim 2 Margot, Anna a Edith, Augusta išla do iného tábora a všetci chlapi ostali spolu v tábore Osvienčim 1. Vojnu prežil iba Otto Frank. Kuglerovi sa podarilo utiecť pri zmätkoch pri bombardovaní Spojencami, pri presunoch väzňov a vrátil sa späť do Amsterdamu. Kleiman bol uväznený v pracovnom tábore v Amersfoortu a odtiaľ presunutý do tábora Červeného kríža kvôli zlému zdravotnému stavu. I on sa dožil slobodného Holandska. Kto týchto ľudí udal gestapu, dodnes nie je známe, ale od začiatku medzi podozrivých patrili skladník Opekty Van Maaren a neskôr k nemu pribudli manželia Hartogovci (majúci upratovaciu firmu) a Tonny Ahlers (hľadač židov). Veliteľ gestapa SS-Oberscharführer Karl Silberbauer sa v apríli 1945 vrátil do Viedne, kde bol kvôli členstvu SS postavený mimo službu policajta, ale začal pracovať pre Nemeckú federálnu spravodajskú službu v organizácii Gehlen (predchodkyňa BND). V roku 1952 bol obvinený zo skutkov v radoch gestapa, ale bol oslobodený a od roku 1954 opäť pracoval vo viedenskej polícii. Pri jeho zatýkaní neuspel ani významný hľadač nacistov Simon Wiesenthal. História Anny Frankovej a jej život v úkryte patrí medzi najviac preberané témy holokaustu. O tom svedčí aj počet filmov a kníh. () (méně) (více)

Slartibarkfast

Původně jsem si myslel, že koukám na verzi s Benem Kingsleyem, ale brzy jsem byl uveden do správného světla. Tato adaptace mi přišla poněkud zdlouhavá a nudná a já nerad sleduji dostihy hlemýžďů. Znám pár skvělých filmů, kde se celkem záživně podařilo vměstnat dvouhodinové drama do jedné místnosti. Toto bohužel není ten případ, a i když má tohle dílo i své kvality, vyvolává v divákovi spíše negativní pocity. Nebylo to nic výjimečného a už vůbec ne něco, co bych chtěl absolvovat podruhé. Slabších 50% ()

Wormboy

Uplne zbytocna a neinvencna adaptacia znamej knihy, ktora je dynamicky na urovni sledovania desathodinovej sachovej partie...1,5/5* ()

Courtemanche

Knihu jsem četl, je to zajímavé čtení, ale to proto, protože čtu romány, atd, a málokdy deník. Jinak ale za mě D. A. F. je jasně vykonstruovaný -minimálně- vhodně doplněný příběh. Za prvé, pochybuji že to všechno napsala ona, já si nemyslím že holka ve svých 13.letech přemýšlí a hlavně ví /rozumí tomu/ o světě! tolik jako kdyby měla 35-40 let, a za druhé, je tam tolik nesrovnalostí že normálně by to neprošlo nikde. Film je o ničem, jen proto nedávám odpad protože je to televizní. ()

Marina111

Boli časy, keď bol Denník Anny Frankovej mojou najobľúbenejšou knihou. Toto je -zatiaľ - jeho jediná filmová adaptácia, akú som videla. Možno i z tohto titulu mi film zvláštnym spôsobom prirástol k srdcu, i keď je pravdou, že kniha na mňa zapôsobila viac. ()

megajalec

Takto zabiť taký zaujímavý námet by malo byť trestné. Odohráva sa to v jednej izbe, ale aj tak by sa dala atmosféra oveľa viac vybičovať. Atmosféra slabá, vôbec ma to nechytilo za srdce a osudy hrdinov mi boli úplne ukradnuté, sorry. ()

fujarik

Toto filmové zpracování rozhodně nedoporučuji. Nejlepší verzí je "ANNA FRANKOVÁ" v americkém zpracování z roku 2001. ()

Zabiak odpad!

Toto jsem přetrpěl pouze proto, že jsem si myslel, že se jedná o ten oscarový film, bohužel to byl omyl. Úplně zbytečný film odehrávající se v pár místnostech a nic se tam neděje, absolutní nuda. A když už si myslíte, že se bude něco dít to na co čekáte celý fim (našli je) naběhnou titulky s konstatováním, že umřeli v koncentráku. Docela dobré hodnocení zde to má pouze proto, že si to spousta lidí spletla s původním oscarovým filmem. ()