Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Zack Snyder, Alex Tse

Tyler Bates

Takhle to souvisí s WATCHMEN: Kontrastní parafráze Noemovy archy aneb Příběh o zatracenci na prsou patnácti mrtvol důmyslně zvěstuje nezvratnej osud všech MEDIÁLNĚ vypatlanejch měšťanů New Yorktowneu, co zavčasu neprchnou před černou siluetou biohazardí-interference do Antarktýdy nebo na Mars... především zdůrazňuje fatální rozdíl mezi smyšlenou psychologickou paranojou (pročež ve finále Ozák udělal, co musel) a tím, čím je veskutečnosti vyhasnutec Rorschach:) Kterýho navíc vtipně připomíná plachta voru, ale vzhledem k původnímu "komiksu v komiksu" (paralelně doprovázejí'c NEZFILMOVANEJ děj kolem neuvědomělýho zaprodance trafikanta Bernarda a jeho pouličního kšeftu) to samostatně nepůsobí jak bylo zamýšleno géniem života Alanem Moorem! Jináč určoturčo bezva anymáč;)(11.10.2015)

Watchmeny považuji za jeden z nejlepších filmů všech dob a to i (vlastně především) v ultimate verzi. Proto pro mě bylo povinností tuhle výplň filmu (psychický vývoj Rorschacha) vidět. Tak jako celý zbytek filmu je každý záběr dotažen do dokonalosti a příběh je celou dobu mrazivě brutální. V kontextu celého filmu je to ještě větší zážitek. 90%(7.11.2016)

Výborný zákusek k Watchmenům v podobě animovaného komiksu v komiksu. Je to náležitě temný, atmosféra by se dala krájet a děti by se u toho posrali strachy. Hlas Gerarda Butlera tomu taky hodně přidává a useknutejma časti těla se tu taky nešetří. Velká spokojenost a zde v komentářích zmíněného prostříhání s filmem bych se taky nebránil. Vypadalo by to určitě zajímavě(19.4.2009)

Problém tohohle filmečku je, že je naprosto zbytečný. Viděl jsem ho, když jsem se koukal na Watchmen Ultimate Cut, kam byl zařazen čistě jen proto, že se pirátský příběh vyskytuje i v komiksu. Jinak tam ale nemá žádnou funkci. Když se od toho oprostim a zkusím ho zhodnotit samostatně, tak se jedná o zajímavý příběh s překvapivou pointou, ale je to jen taková jednohubka, na kterou divák rychle zapomene. Jasně, že je to dobře naanimované a obsahuje to pořádnou dávku násilí a šokující obrazy (nejlepší jsou krabi vylézající z těla mrtvého námořníka), ale jako celek je to zbytečný film. Jak řekl ten černošský kluk ve Strážcích: Vždyť ta hloupost nedává smysl:)(19.3.2010)

Animované Černé Lodi nejde upřít sílu horrorového příběhu jakoby napsaného za časů E. A. Poea - tu ovšem měla i předloha, kterou byli prokládáni "románoví" Watchmeni. Ony vlastně vůbec všechny novátorské kroky, které tvůrci pohyblivé verze při vytváření svého dítka podnikli, připadají mým očím v nejlepším případě jako úkroky stranou. Obzvlášť markantní je to u odkazů na Rorschacha a jeho masku, a následně u ostatních menších změn příběhu, které díky jeho krátkosti vypadají větší než jsou. Bohužel mi hlas ani jiné atributy pana Butlera neježí chlupy (anžto je pro mě stále jen dalším přeceňovaným chlapíkem, který se líbí producentům) ani ve mně neburcují nějaké emoce, takže nový rozměr zážitku ze známého díla mi tentokrát přesun mezi médii nepřinesl. To může být jen můj osobní problém, zvlášť když oceňuji atmosférickou hudbu a skandování pirátských duší. Jenže pokud vás comics sevře svojí ďábelskou silou, kdy tak jako čtenář u trafiky nemůžete dospat dne, kdy má přijít další pokračování, a filmem se narozdíl od důvěrně známé šílené jízdy na žralokovi prokoukáte v podstatě bez zaujetí, a žádné emoce se nedostaví ani v závěru, který někteří géniové mezi námi označují jako předvídatelný, a který vás na papíře nepěkně zaskočil, zůstane vám k hodnocení jen necelou půlhodinu trvající mladší bratr jednoho z dílů Animatrixu, který je zajímavý jen svým soustředěním na explicitní brutalitu... A dobrému řemeslu bez čehokoliv dalšího navíc se zkrátka obvykle nedává víc než 70%, zvlášť když Příběhy Černé Lodě jako samostatné dílko nemají ve světě animáků šanci vklínit se mezi nejvyšší ligu. Je to příjemný bonus k velkým Watchmenům, ale ne k těm filmovým, protože do nich by se nehodil. A o výsledku souboje statických snímků z papírových stránek a pohyblivých obrázků téhož už jsem mluvil. Takže končíme na šedesátce a už se myslím nikdy nepotkáme.(23.1.2011)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné komiksové série Alana Moorea a Dava Gibbonse. (Terva)

• - Napsat scénář k filmu odmítl Alan Moore. (Terva)