Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě

Zvuk:

Jon Taylor

Scénografie:

Chris Watts

Animované Černé Lodi nejde upřít sílu horrorového příběhu jakoby napsaného za časů E. A. Poea - tu ovšem měla i předloha, kterou byli prokládáni "románoví" Watchmeni. Ony vlastně vůbec všechny novátorské kroky, které tvůrci pohyblivé verze při vytváření svého dítka podnikli, připadají mým očím v nejlepším případě jako úkroky stranou. Obzvlášť markantní je to u odkazů na Rorschacha a jeho masku, a následně u ostatních menších změn příběhu, které díky jeho krátkosti vypadají větší než jsou. Bohužel mi hlas ani jiné atributy pana Butlera neježí chlupy (anžto je pro mě stále jen dalším přeceňovaným chlapíkem, který se líbí producentům) ani ve mně neburcují nějaké emoce, takže nový rozměr zážitku ze známého díla mi tentokrát přesun mezi médii nepřinesl. To může být jen můj osobní problém, zvlášť když oceňuji atmosférickou hudbu a skandování pirátských duší. Jenže pokud vás comics sevře svojí ďábelskou silou, kdy tak jako čtenář u trafiky nemůžete dospat dne, kdy má přijít další pokračování, a filmem se narozdíl od důvěrně známé šílené jízdy na žralokovi prokoukáte v podstatě bez zaujetí, a žádné emoce se nedostaví ani v závěru, který někteří géniové mezi námi označují jako předvídatelný, a který vás na papíře nepěkně zaskočil, zůstane vám k hodnocení jen necelou půlhodinu trvající mladší bratr jednoho z dílů Animatrixu, který je zajímavý jen svým soustředěním na explicitní brutalitu... A dobrému řemeslu bez čehokoliv dalšího navíc se zkrátka obvykle nedává víc než 70%, zvlášť když Příběhy Černé Lodě jako samostatné dílko nemají ve světě animáků šanci vklínit se mezi nejvyšší ligu. Je to příjemný bonus k velkým Watchmenům, ale ne k těm filmovým, protože do nich by se nehodil. A o výsledku souboje statických snímků z papírových stránek a pohyblivých obrázků téhož už jsem mluvil. Takže končíme na šedesátce a už se myslím nikdy nepotkáme.(23.1.2011)

Pribeh, ktory mi nejako v samotnej knihe Watchmenov nesedel ako jeden neprerusovany celok funguje vyborne. Temne, paranoidne a brutalne ukoncene genialnou pesnickou Niny Simones. Vynikajuco nakreslene, s pochmurnym komentarom Butlera by vydrzalo aj 90 minutovu stopaz. Som zvedavy ako to bude riesene s Watchmenmi na DVD.(13.7.2009)

.....a pak jsem ji uviděl....černou loď a černé plachty té lodě mířící do pekel na pozadí žlutého nebe Indie. Krutě krvavý a černý komiks přenesený na filmové plátno, v kreslené podobě, nás, mimo jiné, upozorňuje na to, že syrové a ještě teplé maso se jíst nedá..... Na dvd jsou ještě dva dokumenty. Jeden o The Culpeper minute a druhý je o natáčení Watchmenů z názvem Under the Hood. Pak ještě dvd obsahuje první část komiksu Watchmen v kreslené podobě. Citát - O půlnoci všichni agenti a superhrdinové vylezou a došlápnou si na ty, co vědí víc než oni - BOB DYLAN.(3.1.2010)

Butler má neskutečné charisma i v pozici ‚audio‘, ale zbytek je nezajímavá historka, která evidentně může fungovat jako ‚vyplňovací vata‘ komiks v komiksu, ale ne jako samostatný kousek. Na to mi přeci jenom chybí propracovanější animace a příběh, který by více vtáhnul. Dvojnásobná stopáž by tomu prospěla.(29.3.2010)

Watchmen Alana Moorea sú asi jeden z najdôležitejších komiksov vôbec. Nech už slová „vôbec“ a „najdôležitejších“ znamenajú čokoľvek. Ide zároveň aj veľmi komplikovaný a na pozornosť náročný komiks. Jedným (ale zďaleka nie jediným) dôvodom je, že obsahuje komiks v komikse. Komiks o temnej Čiernej lodi, ktorá prenasleduje hlavného hrdinu, ktorý s loďou stroskotá uprostred mora. Tento komiks s hlavným dejom teoreticky nijako nesúvisel, ale nebol by to Moore, aby bola pravda napokon iná. Tak či onak, Čierna loď sa do filmového spracovania Zacka Snydera z roku 2009 nedostala, ak nepočítame cameo predavača novín a mladíka, ktorý si v Mooreovom komikse daný komiks čítal. V rovnakom roku však bola sfilmovaná ako animovaný kraťas. A je to kraťas značne temný, brutálny, odporný, ale silný, uveriteľný a nebudete z neho môcť spustiť oči. Palec hore za intenzívny hlasový prejav Geralda Butlera z predchádzajúceho Snyderovho hitu 300. A nie, nepotrebujete k jeho pochopeniu čítať Watchmen.(14.10.2020)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné komiksové série Alana Moorea a Dava Gibbonse. (Terva)

• - Napsat scénář k filmu odmítl Alan Moore. (Terva)