Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Zack Snyder, Alex Tse

Tyler Bates

.....a pak jsem ji uviděl....černou loď a černé plachty té lodě mířící do pekel na pozadí žlutého nebe Indie. Krutě krvavý a černý komiks přenesený na filmové plátno, v kreslené podobě, nás, mimo jiné, upozorňuje na to, že syrové a ještě teplé maso se jíst nedá..... Na dvd jsou ještě dva dokumenty. Jeden o The Culpeper minute a druhý je o natáčení Watchmenů z názvem Under the Hood. Pak ještě dvd obsahuje první část komiksu Watchmen v kreslené podobě. Citát - O půlnoci všichni agenti a superhrdinové vylezou a došlápnou si na ty, co vědí víc než oni - BOB DYLAN.(3.1.2010)

Takhle to souvisí s WATCHMEN: Kontrastní parafráze Noemovy archy aneb Příběh o zatracenci na prsou patnácti mrtvol důmyslně zvěstuje nezvratnej osud všech MEDIÁLNĚ vypatlanejch měšťanů New Yorktowneu, co zavčasu neprchnou před černou siluetou biohazardí-interference do Antarktýdy nebo na Mars... především zdůrazňuje fatální rozdíl mezi smyšlenou psychologickou paranojou (pročež ve finále Ozák udělal, co musel) a tím, čím je veskutečnosti vyhasnutec Rorschach:) Kterýho navíc vtipně připomíná plachta voru, ale vzhledem k původnímu "komiksu v komiksu" (paralelně doprovázejí'c NEZFILMOVANEJ děj kolem neuvědomělýho zaprodance trafikanta Bernarda a jeho pouličního kšeftu) to samostatně nepůsobí jak bylo zamýšleno géniem života Alanem Moorem! Jináč určoturčo bezva anymáč;)(11.10.2015)

"V pekle sú aspoň čajky spokojné..." Drsný, sugestívny rozpohybovaný "komiks z komiksu." PRÍBEHY ČIERNEJ LODE hrajú v komiksových WATCHMENOCH napohľad síce vedľajšiu úlohu, ale to len preto, aby napokon splynuli spolu so šokujúcim vyústením a veľmi presne odrazili myšlienku celého diela. Príbeh si v komikse aj vo filme číta jedna z postáv, menom Bernie (vo filme sa však mihne sa až v samotnom závere). Mimochodom, autor ČIERNEJ LODE Max Shea má v komikse spolu s ostatnými umelcami a vedcami dosť kľúčovú úlohu, znalci vedia kam mierim :)____Keďže vo filme bol záver trochu pozmenený, je jasné, že Shea sa tam neobjavuje, čo je trochu škoda, pretože tým PRÍBEHY ČIERNEJ LODE trochu (ale skutočne len trochu, pretože hlavná je myšlienková hodnota, ktorá je brilantná) strácajú na opodstatnení (teda za predpokladu, ak tento animák Zack Snyder nastrihá aj do filmu). Pri správnej strihovej práci by však veľmi efektne mohli zvýrazniť myšlienkovú hodnotu diela a dodať mu zároveň ešte väčšiu pôsobivosť____ČIERNA LOĎ je temný, výrazne hororový a bezútešný príbeh stroskotanca, ktorý sa - vedený dobrým úmyslom a láskou - vydáva varovať rodné mesto Davidstown a svoju rodinu, pred obávanou Čiernou loďou, ktorá rozprášila jeho loď aj verných námorníkov. Na plti, spevnenej mŕtvymi telami svojich druhov sa vydáva na cestu na more, v snahe predstihnúť diabolskú loď. Na malom priestore sledujeme psychologický súboj jedného muža samého so sebou a jeho postupné prepadanie do hlbín šialenstva, a zároveň jeho príbeh vnímame, ako mrazivú metaforu o zatratení ľudskej duše. Dojem všadeprítomného zúfalstva podporuje skvelá animácia a hudba, rovnako ako hlasový prejav Gerarda Butlera. A samozrejme, text priamo z pôvodného komiksu, bez ktorého by atmosféra bola len polovičná. "Vskutku, život je peklo a drsná ruka smrti je naším jediným vykúpením..."(21.3.2009)

Tradice českého animovaného filmu vychází z hravé poetiky, jakou k nám vnesl Trnka s Týrlovou na jedné a Karel Zeman na druhé straně. Hororové experimenty byly řídké a nasměrované spíš do baladické zádumčivé polohy. Příběhy Černé lodě na to jdou úplně jinak, jsou až extrémně expresivní, plné zloby, nenávisti, krve a temnoty. Jsou o lidském zoufalství muže, kterému vyvraždili všechny přátele a blízké a na cestě na pomstou ho provází jen mrtví společníci a vlastní myšlenky, které se v touze po pomstě vymkly zdravému rozumu. Beru to jako samostatný filmík, který si nespojuji s komiksem. I tak je navýsost zajímavý, i když také morbidní. Celkový dojem: 80 %.(15.1.2013)

Málokterým nejaponským tvůrcům se daří vypiplat převedení komiksu do animované podoby, tak jako tvůrcům Watchmen. Dá se říct, že tento kraťas patří k tomu nejlepšímu (anime nepočítám). Příběh je temný toli, až hraničí se zvráceností. Násilí zde však rozhodně nelze považovat za prvoplánovitou masturbaci nějakého vyšinutého sadistického umělce, ale slouží jako geniální doprovodná ilustrace toho, kdy člověka opuští poslední zbytky rozumu. Stejně jako celovečerní film Watchmen je i tento "dodatek" geniální záležitostí.(23.11.2009)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné komiksové série Alana Moorea a Dava Gibbonse. (Terva)

• - Napsat scénář k filmu odmítl Alan Moore. (Terva)