Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Zack Snyder, Alex Tse

Tyler Bates

Problém tohohle filmečku je, že je naprosto zbytečný. Viděl jsem ho, když jsem se koukal na Watchmen Ultimate Cut, kam byl zařazen čistě jen proto, že se pirátský příběh vyskytuje i v komiksu. Jinak tam ale nemá žádnou funkci. Když se od toho oprostim a zkusím ho zhodnotit samostatně, tak se jedná o zajímavý příběh s překvapivou pointou, ale je to jen taková jednohubka, na kterou divák rychle zapomene. Jasně, že je to dobře naanimované a obsahuje to pořádnou dávku násilí a šokující obrazy (nejlepší jsou krabi vylézající z těla mrtvého námořníka), ale jako celek je to zbytečný film. Jak řekl ten černošský kluk ve Strážcích: Vždyť ta hloupost nedává smysl:)(19.3.2010)

Nejsem žádný komiksový fanda, tohle jde mimo mě, takže vlastně nevím, jakou tohle má spojitost s Watchmen a v jaké podobě je to v nich ukotveno. Takže hodnotím čistě a jen tohle jako animovaný horrorový kraťas. Horrorový, to je to důležité slovo. Skvělé provedení. Řádně krvavé, temné, mrazivé a napínavé. Kvalitní atmosféra.(31.1.2013)

Těžko se hodnotí tehle příběh sám o sobě. Jsem hodně ovlivněn komiksem, kde je v pasážích prolínajících celý příběh, tento komiks v komiksu naprosto geniální. Pravda, ze začátku čtení mi vadilo, že se neustále odskakuje od děje, ale průběhem knihy jsem se na Příběhy Černé lodě těšil čím dál tím víc. Ale zpět k tomuto "filmu". Myslím si, že samo o sobě to v těch 26-ti minutách nemá takovou hloubku. Přesto si nemyslím, že by příběh nebyl dostatečně nosný. Naopak bych se velmi rád dočkal pořádně temného celovečerního zpracování. Abych to shrnul. Nápad výborný, zpracování velmi věrné předloze, prakticky bez výtek, temnota zůstala zachována, přesto tomu něco chybí. Jako bonus k filmu tohle ale nemůžu hodnotit jinak než velmi velmi kladně.(20.11.2010)

Animácia pochmúrna a kvalitná, príbeh temný a zaujímavý. Príbeh o námorníkovi, ktorý ako jediný prežije útok Čiernej lode, ocitá sa sám na pustom ostrove a rozhodne sa vydať naspäť a varovať svoje domovské mesto. Po ceste však začne prepadať paranoji a príbeh sa začne uberať iným smerom až dospeje k netradičnému a nevyhnutnému koncu... Dĺžkovo je to síce celkom krátke, brutalitou, atmosférou a silou príbehu to však stačí.(1.9.2013)

Tradice českého animovaného filmu vychází z hravé poetiky, jakou k nám vnesl Trnka s Týrlovou na jedné a Karel Zeman na druhé straně. Hororové experimenty byly řídké a nasměrované spíš do baladické zádumčivé polohy. Příběhy Černé lodě na to jdou úplně jinak, jsou až extrémně expresivní, plné zloby, nenávisti, krve a temnoty. Jsou o lidském zoufalství muže, kterému vyvraždili všechny přátele a blízké a na cestě na pomstou ho provází jen mrtví společníci a vlastní myšlenky, které se v touze po pomstě vymkly zdravému rozumu. Beru to jako samostatný filmík, který si nespojuji s komiksem. I tak je navýsost zajímavý, i když také morbidní. Celkový dojem: 80 %.(15.1.2013)

• - Napsat scénář k filmu odmítl Alan Moore. (Terva)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné komiksové série Alana Moorea a Dava Gibbonse. (Terva)