Miloš Forman: Co tě nezabije…

Milos Forman: What Doesn't Kill You...

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

I světový režisér, který točil Oscarové filmy dokázal stát stále na zemi a být obyčejným člověkem. Lidskost z Formanova charakteru jen srší a jeho vyprávění bych dokázal poslouchat celé hodiny. Bohužel již odešel navždy a s ním odešel i talent a osobnost, která je nenahraditelná. Odpočívejte v pokoji mistře.......(14.4.2018)

Pokaždé, když se chystám na nějaký dokument o nějakém herci nebo režisérovi, pokaždé čekám, co si z toho dokumentu vezmu, a samozřejmě to, dle těch tvůrců, musí být to nejlepší. U tohoto dokumentu s Milošem Formanem jsem měl ale pocit, že on na kamery nemusí vůbec nic hrát, nemusí se nijak chovat, on prostě skutečně je takový, jaký je. V každém ohledu. Upřímný, ale rázný režisér, který Vám v klidu před kamerou řekne "serem na to, jdem na pivo" nebo, kterej jen tak vypráví, jak snadno se uživit v Americe, když nemáte peníze. Miloš Forman zažil hodně, především zlého, ale podle mě se s tím popral nejlépe jak mohl a já jsem na něj nesmírně hrdý. Na to, jak hrdě prezentoval naší zemičku, i poté co tu prožil tolik zlého, a nezapomněl na ní. Miloš Forman je skutečný formát, o kterém jsem toho příliš nevěděl, zato ale potkat ho kdekoliv, mám zaručeně o zábavu postaráno. On totiž povídá, hodně povídá, povídá rád a je to nesmírná radost ho poslouchat. Škoda, že jsem viděl jen tu zkrácenou verzi, rád bych se někdy podíval na celý dokument, protože věřím, že bych se bavil. Nehledě na to, že jsem se naprosto rozplýval, když jsem poslouchal jak Michael Douglas, Natalie Portman, Woody Harrelson nebo Javier Bardem o něm povídali s takovou vervou a zaujetím, že z toho bylo nádherně vidět, jak si těch jeho filmů neuvěřitelně váží. Byla to hezká návštěva k rodině Formanů, hezky se na ní koukalo, a kdybych mohl, koukal bych na ní pořád.(31.12.2010)

Dokument jako takový není až zas tak kvalitní, ale svou bezprostředností a uvěřitelnosti zaujme. Miloš Forman je osobnost, u kterého se snad ani nedá nudit. Tento dokument zachycuje Formana v česku, na návštěvách po domově jak vzpomíná. V první části nám vypraví o svém životě před emigrací, tato část mně zas až tak nebavila. Na což druhá část je o dost zábavnější, kdy zachycuje veškeré formanovy filmy, které komentují slavní filmoví herci. Miloš Forman vystupuje dosti spontánně a upřímně a až na jeho rozmazlené děti v Americe mi nic nevadilo. Forman bude pro mě vždy pan režisér, jeho filmy byly vždy ojedinělé a nedivím se, že měl v USA takový úspěch. 75%(4.1.2011)

VYSERME se na operu, pojďme do plzně :o) Co dodat, toto je moje srdeční záležitost. Miloš Forman patří k mým nejoblíbenejším režisérům a uznávám ho zejména jako ČLOVĚKA. Jeho Přelet nad kukaččím hnízdem řadím mezi nejlepší 3 snímky všech dob a hned v těsném závěsu následuje Amadeus. Přečetl jsem o něm 2 biografie, takže mě tento Šmídmajerův dokument nemohl jentak něčím překvapit, přesto jsem s výslednou podobou spokojen. Tento dokument je totiž stejný jako samotný hlavní představitel. I přesto čím si prošel, je plný radosti, pohody a nesmírné chuti po ŽIVOTĚ s velkým důrazem na tradici rodiny a zázemí, což se mimo jiné odráží i v bonusech s rozhovory s jednotlivými herci, jejichž vzpomínky na natáčení s Milošem se vzácně shodují. Přiznávám, že nehodnotím ani tak samotný dokument a zásluhu Šmídmajera jako spíše samotného Miloše Formana. Co tě nezabije.....je pohodový, příjemně plynoucí dokument o radostech a strastech života, lásce k filmařskému řemeslu a o tom, jak zůstat " svůj " i přes vzrůstající slávu. Nic víc, nic míň. Ne nadarmo se říká.... hlavně se z toho NEPOSRAT.(28.2.2010)

Kdo četl Formanovu biografii "Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda", tomu tento dokument nic moc nového neřekne. Ale stojí za to si stejné historky poslechnout přímo z úst M.F. Dokument je možné rozdělit do čtyř úrovní, které se sice navzájem dobře propojují, aby vytvořily přehledný obraz Formanova života, nicméně jejich úroveň poněkud kolísá a lze je do jisté míry považovat za diskutabilní. 1. Vlastní Formanovo vyprávění á la "mluvící hlava", 2. Forman vypráví v kruhu své rodiny, 3. Forman v hospodě s Jean-Claude Carrierem a dalšími kolegy a 4. Kolegové vypráví o Formanovi. Tyto čtyři úrovně jsou tmeleny vhodnými ukázkami z režisérových filmů a celek působí velmi kompaktně, svižným dojmem, informativně poměrně hutně. Ovšem nelze se ubránit dojmu, že snímek trpí mýtizací hlavní postavy. Ne že by si to Forman nezasloužil, ale některé pasáže jsou až zbytečně servilní a přehnaná chvála ze strany např. Javiera Bardema či Annette Bening je jaksi nadbytečná... Jako audiovizuální verze a protějšek ke zmíněné knize je však tento dokument více než uspokojivý.(29.7.2010)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)