Miloš Forman: Co tě nezabije…

Milos Forman: What Doesn't Kill You...

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

Klasický dokument s občas trochu moc patetickou hudbou... Paralely mezi českými dějinami a záběry z Formanových filmů, pár výroků spolupracovníků a Formanových obdivovatelů, nějaké rodinné záběry, vzpomínky a hlavně Forman vypravěč, možná ne úplně průzračně pravdivých, ale poutavých historek. Průlet Formanovým životem a prací. Možná jsem viděla nějakou divnou verzi, ale přišlo mi divný, že některé titulky (názvy filmů,..) jsou jen v angličtině a ne v češtině.... (poznámka na okraj: má vzniknout i čtyřdílná série pro televizi)(3.2.2010)

Je radost poslouchat Miloše Formana, když vypráví, protože to presentuje s takovým zaujetím, že se přítomna společnost musí zaručeně úžasně bavit. Na druhou stranu je krásné slyšet s jakým obdivem a zaujetím o něm povídají třeba Woody Harrelson nebo Javier Bardem. To je hned člověk hrdý na to, že se narodil právě u nás. A pevně doufám, že nám Miloš ještě nějaký další skvost natočí, protože jak sám říká, když se začnu nudit....(18.2.2012)

Heslo? Ro(u)dina! Tenhle čech dokázal velké věci a dobře, že tenhle dokument vznikl... Doufám, že lidem trochu připomenul, že tenhle státem vyhnaný člověk, udělal pro naší malou zemi možná více, než si uvědomujeme. Škoda, že o práci samotné je tam toho spíš míň než víc ... ale za to po stránce osobní jde o obdivuhodnou zpověď. A k tomu, co ho postihlo za komunismu ....... všechno zlé je přeci jen pro něco dobré :)(12.1.2011)

No konečně jsem na to někde narazila, i když jsem si musela počkat až to bylo v TV. Formana sama považuju za Pana režiséra a je hezké, že ač je to velký formát, tak se pořád hlásí k naší malé milé České republice. Určitě si zaslouží chválu, obdiv a úctu, ale nemůžu si pomoct.... na mě snímek místy působil vychloubačně. Ono jeho úspěch se dá zobrazit i lépe. Prostě občas jsem měla pocit jako by mu ta sláva opravdu stoupla do hlavy a myslel si o sobě, že je naprostý génius, což samo o sobě není špatné, ale když to hodíte na kameru a do filmu působí to namyšleně. Jinak je tu relativně dobře zobrazená celá jeho režisérská kariéra i s rodinnými peripetiemi, ovšem opět.. Přišlo mi krapet divné, natáčet ho při obědu s jeho staršími syny, na nichž bylo vidět, že je jim to krajně nepříjemné a že prostě nemají s otcem takový vztah, jaký on by si přál a jaký si představuje. A co se týče vztahu s jeho mladšími syny, tak mi to přišlo, že na kameru se to snaží taky hodit, jak je skvělý otec. Ale líbilo se mi, že sám řekl: "Pro mě je absurdní, že se se svými syny nedorozumím česky v ČR." No je to absurdní, ale tak může si za to vlastně sám, že je neučí česky a zvláště, když oba jejich rodiče jsou Češi - Martinko špatně sis je vychovala. :D Dozvěděla jsem se mimo jiné i řadu osobních věcí o jeho dětství a neměl to lehké. 4*, protože tu až moc řeší rodinný život před tím režisérským, což mě třeba zajímá více. P. S. Musím to prostě napsat, i když to nijak nesouvisí s jeho filmovou kariérou. Jaké jsou šance, že jeden chlap za svůj život zplodí dvakrát jednovaječná dvojčata a vždycky kluky?(11.2.2014)

Přiznám se, že naprosto nezvládám oddělit mou lásku k Milošovi Formanovi od tohoto dokumentu a tak jediný vodítko pro mé hodnocení je jiný a jinak zaměřený dokument s Milošem Formanem, Drž se toho snu. Miloš Forman je neuvěřitelný vypravěč. Všechno co povídá říká tak jak si to myslí, žádný "bacha abych někoho nenasral" "budu radši říkat co mě napíšou moji agenti, kvůli mé image", ne nic takovýho. Forman je svůj, co srdce, to jazyk a to se mě na něm neuvěřitelně líbí. Když si k tomu připočtu co všechno dokázal, že v Americe se vypracoval od hovna k trůnu jen díky svému neuvěřitelnému talentu necítím nic jinýho než obrovský respekt a úctu k tomuhle chlapovi. To jak o něm mluvili všechny ty filmové stár bylo fakt nádherný. Javier mě úplně dojal, on sám je skvělej chlap, takže takováhle upřimná poklona na adresu Miloše je o to krásnější. Já osobně beru tento dokument jako setkání s někým koho si vážím a jehož vyprávění mě nikdy nebude nudit.(28.12.2010)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)