Miloš Forman: Co tě nezabije…

• slovenský

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Milos Forman: What doesn't kill you...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

Jak vlastně hodnotit? Jako dokument tenhle film totiž nestojí za nic, nemá absolutně žádnou koncepci, nevěnuje se ani práci, ani soukromí Miloše Formana, jen opatrně našlapuje před svou modlou. Naštěstí je Forman hodně silná osobnost s mimořádným vypravěčským talentem, takže Šmídmajerově totální filmařské impotenci podává Viagru v podobě svých vzpomínek na leccos. Přiznávám, že nehodnotím dokument jako takový, ale primárně Formanovo vyprávění.(24.8.2014)

Příběhy ze života českého velikána světového filmu, který utáhne režisér svým vyprávěním (přestože jde o historky už stokrát vyprávěné, bez puncu spontánnosti) a řada spolupracovníků dodává potvrzení skutečného. Dokumentaristicky ale o velký zázrak nejde. Potěší hlavně vzpomínky na etapu života v hotelu Chelsea(8.8.2014)

No konečně jsem na to někde narazila, i když jsem si musela počkat až to bylo v TV. Formana sama považuju za Pana režiséra a je hezké, že ač je to velký formát, tak se pořád hlásí k naší malé milé České republice. Určitě si zaslouží chválu, obdiv a úctu, ale nemůžu si pomoct.... na mě snímek místy působil vychloubačně. Ono jeho úspěch se dá zobrazit i lépe. Prostě občas jsem měla pocit jako by mu ta sláva opravdu stoupla do hlavy a myslel si o sobě, že je naprostý génius, což samo o sobě není špatné, ale když to hodíte na kameru a do filmu působí to namyšleně. Jinak je tu relativně dobře zobrazená celá jeho režisérská kariéra i s rodinnými peripetiemi, ovšem opět.. Přišlo mi krapet divné, natáčet ho při obědu s jeho staršími syny, na nichž bylo vidět, že je jim to krajně nepříjemné a že prostě nemají s otcem takový vztah, jaký on by si přál a jaký si představuje. A co se týče vztahu s jeho mladšími syny, tak mi to přišlo, že na kameru se to snaží taky hodit, jak je skvělý otec. Ale líbilo se mi, že sám řekl: "Pro mě je absurdní, že se se svými syny nedorozumím česky v ČR." No je to absurdní, ale tak může si za to vlastně sám, že je neučí česky a zvláště, když oba jejich rodiče jsou Češi - Martinko špatně sis je vychovala. :D Dozvěděla jsem se mimo jiné i řadu osobních věcí o jeho dětství a neměl to lehké. 4*, protože tu až moc řeší rodinný život před tím režisérským, což mě třeba zajímá více. P. S. Musím to prostě napsat, i když to nijak nesouvisí s jeho filmovou kariérou. Jaké jsou šance, že jeden chlap za svůj život zplodí dvakrát jednovaječná dvojčata a vždycky kluky?(11.2.2014)

Dlouho jsem odkládal shlédnutí tohoto dokumentu o kariéře jednoho s nejlepších režisérů české národnosti. Všem fanouškům české kinematografie a Formana zvláště bezpečně doporučuji se na tento dokument podívat jelikož v sobě podle mého má spoustu krásného. Putování s takový jedinečným vypravěčem, který si i přes všechny úskalí a peripetie dokázal udržet pozitivní přístup k práci vypovídá o opravdové kvalitě. Kdo by to byl řekl, že za člověkem z plakátu s doutníkem se skrývá tak energií nabitý člověk. Obdivuji s jakým entuziasmem se pouštěl do jednotlivých natáčeních, ostatně například v Amadeovi lze vypozorovat jak dokázal vybičovat herce k naprosto neuvěřitelným hereckým výkonům. Dokument o tvůrci, který má naší malé republice v mnohém co říct a nepřeji si, aby byl vynášen do nebes vzhledem k jeho věku až posmrtně.(14.1.2012)

Hned je mi jasné, proč je Miloš Forman tak vynikajícím režisérem. To proto, že jeho vypravování je tak poutavé a člověk si dokáže jednoduše představit scénu, kterou se zrovna snaží vylíčit (scéna s Truffautem, příjezd gestapa nebo to jak za oknem stál medvěd...), jako kdyby ji sám zfilmoval. Miloše Formana jsem vždycky za jeho filmy uznával, ale to jsem toho o něm ještě věděl hodně málo.(28.12.2010)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)