Miloš Forman: Co tě nezabije…

• slovenský

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Milos Forman: What doesn't kill you...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

Musím říct, že jsem poprvé nevěděl, jestli se na tento dokument podívat. Sám nevím proč, ale byla to veliká blbost nepodívat se, takže jsem se hned rychle vzpamatovat a vylítnul jsem zasednout k televizi. Nejvíce jsem se těšil na pozdější scény z natáčení a ve společnosti Nicholsona, Douglase, Harrelsona, Carreyho a spoustu dalších. Je to výbornej dokument o životu Miloše Formana, největšího z českých režisérů. Jeho filmy jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Muž na měsíci a další, to je prostě neodolatelná podívaná.(28.12.2010)

Zdálo by se, že na dokument je 110 minut dlouhá doba, když je ale v hledáčku dokumentaristy osobnost typu Miloše Formana, každá délka bude krátká. Forman je opravdu člověk na svém místě. Charizma, filmařský postoj i prezentace vlastní osoby má úroveň, ale hlavně zajímavost, což obyčejný divák, třeba i příliš nedotčen Formanovou tvorbou (je u nás vůbec takový?), jednoznačně ocení. Velice poutavé karierní i životní ohlédnutí, ve kterém se vám dostane ukázek z Formanových filmů, pohledů do zakulisí natáčení a udílení cen, ale i vyjádření jeho herců, kolegů a příbuzných. 100%(6.11.2009)

Postrádal jsem víc iniciativy ze strany tvůrce přijít s něčím novým, originálním...Především mi chyběl větší důraz na téma Formanova rozhodnutí (dilematu) opustit vlast a rodinu na úkor šance prorazit v zahraničí a svobodně tvořit. Nepřísluší mi ho za tento krok odsuzovat a ani tak nečiním. Ale pokud měl dokument přijít s něčím novým, neotřelým a nebýt jen oslavným portrétem, tak přesně toto téma by mu dodalo na zajímavosti a posunulo by ho v mých očích výše. Je ovšem otázka zda vůbec Forman chtěl toto téma více rozebírat a otevírat veřejnosti...Má koneckonců plné právo to neudělat.(23.1.2010)

Děsivě zdlouhavé a roztahané. Ano, má to něco z mistrových filmů. Tam se taky na ploše půl dne řeší něco, co by se za normálních okolností smrsklo do půl hodiny. Jenže pak by to nebyl oscarový režisér. Jeho filmy zrovna moc nežeru, ale nevadí mně. Forman v tomhle dokumentu občas vystupuje jako nerudný děda, který si pevně stojí za svými názory a přizná, že ne každý jeho film byl nutně zdařilý. A to se mně líbilo. Nelíbila se mně přepálená stopáž, neustálé poukazování, jak se žilo dříve a zapomnělo se tak nějak na nějaký dokumentaristický vrchol. Když měl totiž dokument vrcholit, dostavila se vlezlá nuda a nehynoucí chvála od jeho kolegů. Pane mistře, jednou bohatě stačilo vidět, jak jste točil filmy a přeji Vám, abyste ještě nějaký ten film natočil. 60%(18.2.2012)

Kdo četl Formanovu biografii "Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda", tomu tento dokument nic moc nového neřekne. Ale stojí za to si stejné historky poslechnout přímo z úst M.F. Dokument je možné rozdělit do čtyř úrovní, které se sice navzájem dobře propojují, aby vytvořily přehledný obraz Formanova života, nicméně jejich úroveň poněkud kolísá a lze je do jisté míry považovat za diskutabilní. 1. Vlastní Formanovo vyprávění á la "mluvící hlava", 2. Forman vypráví v kruhu své rodiny, 3. Forman v hospodě s Jean-Claude Carrierem a dalšími kolegy a 4. Kolegové vypráví o Formanovi. Tyto čtyři úrovně jsou tmeleny vhodnými ukázkami z režisérových filmů a celek působí velmi kompaktně, svižným dojmem, informativně poměrně hutně. Ovšem nelze se ubránit dojmu, že snímek trpí mýtizací hlavní postavy. Ne že by si to Forman nezasloužil, ale některé pasáže jsou až zbytečně servilní a přehnaná chvála ze strany např. Javiera Bardema či Annette Bening je jaksi nadbytečná... Jako audiovizuální verze a protějšek ke zmíněné knize je však tento dokument více než uspokojivý.(29.7.2010)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)