Miloš Forman: Co tě nezabije…

Milos Forman: What Doesn't Kill You...

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

Dlouho jsem odkládal shlédnutí tohoto dokumentu o kariéře jednoho s nejlepších režisérů české národnosti. Všem fanouškům české kinematografie a Formana zvláště bezpečně doporučuji se na tento dokument podívat jelikož v sobě podle mého má spoustu krásného. Putování s takový jedinečným vypravěčem, který si i přes všechny úskalí a peripetie dokázal udržet pozitivní přístup k práci vypovídá o opravdové kvalitě. Kdo by to byl řekl, že za člověkem z plakátu s doutníkem se skrývá tak energií nabitý člověk. Obdivuji s jakým entuziasmem se pouštěl do jednotlivých natáčeních, ostatně například v Amadeovi lze vypozorovat jak dokázal vybičovat herce k naprosto neuvěřitelným hereckým výkonům. Dokument o tvůrci, který má naší malé republice v mnohém co říct a nepřeji si, aby byl vynášen do nebes vzhledem k jeho věku až posmrtně.(14.1.2012)

Miloš Forman je bezpochyby nejlepší český režisér a nahlédnutí k tomu co a jak dokázal (a že toho není málo) bylo velice příjemné. Dokumenty v lásce nemám, ale dle mého je tohle perfektně odvedená práce na kterou se mi doopravdy moc dobře dívalo. PS: Jednoznačně jediný dokument na který se chystám podívat ještě jednou. 85%(6.1.2011)

Miloš Forman je osobnost českého filmu, který v tomto dokumentu vypráví o určitých významných momentech svého života a to s přednesem mu vlastní. Pokaždé když o něčem mluví, ať je to filmová tvorba či jak malý naposledy viděl svoji matku, hltáte každé jeho slovo, jelikož způsob, kterým vypráví přiková k židli plno lidí. Příjemné - ráda bych viděla ještě původní delší verzi.(20.2.2012)

Dokument jako takový není až zas tak kvalitní, ale svou bezprostředností a uvěřitelnosti zaujme. Miloš Forman je osobnost, u kterého se snad ani nedá nudit. Tento dokument zachycuje Formana v česku, na návštěvách po domově jak vzpomíná. V první části nám vypraví o svém životě před emigrací, tato část mně zas až tak nebavila. Na což druhá část je o dost zábavnější, kdy zachycuje veškeré formanovy filmy, které komentují slavní filmoví herci. Miloš Forman vystupuje dosti spontánně a upřímně a až na jeho rozmazlené děti v Americe mi nic nevadilo. Forman bude pro mě vždy pan režisér, jeho filmy byly vždy ojedinělé a nedivím se, že měl v USA takový úspěch. 75%(4.1.2011)

Poctivé remeslo (to nie je urážka). Po formálnej stránke ničím objavný dokument, po obsahovej ničím kritický, ale ako portrét osobnosti, prečo nie. Autor film zostrihal so zjavným citom, smutné pasáže striedajú veselé, nudné napínavé, no napriek tomu v druhej polovici dokument upadá do akejsi schematickosti (čomu sa pravdepodobne nedalo tak či tak vyhnúť, pokiaľ teda autor nechcel vypustiť - niektoré - Formanove filmy). Možno mi trochu vadila príliš návodná hudba, ale po pravde zaoberám sa tu vecami, ktoré sú pre bežného diváka prakticky nepostrehnuteľné. (7.8.'09 Písek, 2. koment) Pozn.: Prečo je pri filme Černý Petr použitá scéna z Lások jednej plavovlásky?(8.8.2009)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)