Reklama

Reklama

V hlavní roli já

  • Irsko A Film with Me in It
všechny plakáty
Trailer

Černá komedie tragických rozměrů aneb Zubatá se nepřezouvá.
Irská komedie V hlavní roli já je černá a drsná. Drsnější a černější než většina černých komedií, které jste mohli doposud vidět. Jejím hrdinou je člověk, který má oprávněný pocit, že se ocitl na dně. Bohužel netuší, že dno může mít i sklep. Neúspěšný herec Mark (Mark Doherty) nosí permanentně uštvaný výraz, jemuž dominují psí oči. Není divu. Na konkurzech bývá většinou do počtu a navíc během nich zažívá mrazivá ponížení uštědřovaná nespokojenými režiséry (pikantní cameo rolička režiséra Neila Jordana). Opřít se navíc nemůže ani o přítelkyni (Amy Huberman), toužící po přívlastku „bývalá“, bratra (David O´Doherty), paraplegika upoutaného na vozík, ani o nejlepšího kámoše (Dylan Moran), který je sice budoucí slavný režisér a scenárista, ale zatím utápí svůj údajný talent v alkoholu a hazardních hrách. Jako pověstný Damoklův meč nad ním navíc visí hrozba vystěhování z pronajatého bytu, protože panu domácímu (Keith Allen) dochází trpělivost kvůli nesplácenému nájmu. Nějak takhle by mohlo vypadat peklo na Zemi. Jenže pod tenhle kotel absolutního zoufalství lze ještě přiložit. Kombinace blikající žárovky v kuchyni, špatně zavěšeného lustru, uvolněných klik u dveří a popraskaného stropu odstartuje sérii katastrof, které ústí v sérii mrtvol, jež se zoufalému Markovi hromadí před očima. Ten ve snaze zachránit situaci roztáčí kolotoč bizarních a absurdních situacích, které všechno ještě zhoršují. Komedie V hlavní roli já patří k filmům, u kterých se královsky bavíte, nicméně v hloubi duše se za to stydíte, protože v ní opravdu nic není k smíchu. Představitel jedné z hlavních rolí Dylan Moran patří k nejúspěšnějším britským komikům současnosti díky lehce anarchistickému britskému sitcomu Black Books, který volně vychází z poetiky Monty Pythonů. Ostatně i oni mají ve svém repertoáru slavný skeč, jehož hrdinou je muž, kolem něhož se sérií bizarních nehod kupí mrtví, aniž by on sám třeba jen hnul prstem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (194)

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Výborná černá komedie hitchcockovského ražení, ve které se precizně dávkují informace a výchozí nápad s domem a sérií nešťastných úmrtí se využije v největší možné míře. Přitom nejde jen o celovečerní britcom, čemuž by nasvědčovalo obsazení i omezenost lokací, ale o uvědomělou hru se žánrovými klišé a schématy, jimž se přizpůsobuje styl filmu, a diváckými očekáváními danými moderními trendy především bruckheimerovských seriálů. Za uvědomělostí, kdy postavy aplikují svou znalost popkultury a především filmů na svou skutečně neskutečnou situaci, se skrývá důmyslná kritika hollywoodských sázek na jistotu (ať již těch ryze komerčních nebo oscarových). Takhle k dokonalosti vysoustruženou, formálně podvratnou a přitom sebereflexivní komedii, u které jsem téměř umíral smíchy, jsem neviděl od TROPICKÉ BOUŘE. ()

Subjektiv odpad!

všechny recenze uživatele

Těch metaveselých metafilmů už bylo metadosti. Dva trotlové, na které si zasedla prozřetelnost (scénář) mají dům plný mrtvol, jimiž jim ho naplnila paní náhoda. Jak z toho ven? Zoufale a trotlovsky, tak, jak znají z filmů. Že je celý tenhle film z filmů převelice špatný má zřejmě být metavtip. Jenže, já se metanesmál. Ono totiž přehánění ad absurdum, trhání z kontextu, třebas béčkových krváků, využívání filmových postupů děl bez uměleckých ambicí, samo o sobě bránicí nehýbe. A nic dalšího přinést nedokáže. ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Černá komedie? Přesně něco pro nás, veselé afroameričany! Do toho jdu! Wow, dvě běloby v rozpadajícím se bytě, jeden asociální dement, druhý bez dvou za dvacet ("Muaaah..."). Chytám se za koutky, násilím je tlačím nahoru: "Kurva, aspoň se uchichtni, když už tím trávíš pespektivní nedělní večer!" Ani hovno. Černá padá k zemi spolu s bílými obětmi "stupidních" nehod, které by snad nedal ani Leslie Nielsen ve Final Destination VI, a tříští se o urputnou snahu bavit hned vedle dodělávající taškařice. Vražedná kombinace - sice peachovina, ale za to nudná!!! "Sranda k posrání". Bílý horor!. Nebo snad na to zase někteří uživatele nemají kapacitu, že se neplácali do kolen a neprskali zbytky večeře na televizi, Bluntmane?? Chcete li vědět, co se tím "autoři" snažili neúspěšně znásilnit, doporučujeme my negři toto: http://www.csfd.cz/film/16060-sest-pohrbu-a-jedna-svatba-very-bad-things/ ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdyby se to sralo v mým životě stejně jako tady hlavní postavě, asi bych si už dávno hodil mašli. Možná i dvě, protože s mým štěstí by nademnou prasknul trám, když bych se začal věšet. O to větší průser je, že tahle komedie je tak černá, až je nevtipná a to je velká škoda. Nápad je to totiž parádní a ti herci jsou dokonalí. Hlavně Dylan Moran, který hraje to, co umí nejlíp. Věčně nalitýho chlapa bez života. Škoda jen, že i komedie samotná je tak trošku bez života. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Slabinou sitcomově koncipovaného (většina scén probíhá v prostoru jednoho bytu a jeho dvorku) filmu je obsazení Dylana Morana a jeho vnějškového stylizování do proslulé figury Bernarda z "Black Books", což vytváří neadekvátní očekávání. Toto není film Dylana Morana, nýbrž herce a scenáristy Marka Dohertyho, přičemž fakt, že se jedná o jeho první celovečerní scénář, staví film do pozice zjevení. Takto pečlivě promyšlené a dramaturgicky precizní dílo, navíc ještě černá komedie, se v Evropě jen tak nevidí. Krom toho je potřeba ocenit chytrou sebereflexivní hru, kdy se evidentně laciný film stylizuje jako klasické thrillery hitchcockovské éry, zatímco dialogy odůvodňují užití příslušných postupů a reflektují současné trendy žánrové kinematografie. Více v recenzi na Aktuálně.cz. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo v irském Dublinu. (Terva)

Reklama

Reklama