Zmýlená neplatí

• slovenský

Omyl neplatí

Komedie / Krimi

Itálie, 1958, 111 min

Povedené dílko spadající do období italského neorealismu. Příběh čtveřice vykutálených lupičů, kteří se snaží vyloupit kasu v jedné zastavárně. Vše si dokonale naplánují a přichystají, ale když se pustí do samotného lupu, události jdou od deseti k pěti. Na veselých příhodách a velkém množství komických situací však režisér demonstroval spoustu palčivých problémů tehdejší Itálie - ať už jde o nezaměstnanost, kriminalitu či nabourané rodinné a mezilidské vztahy. Sám si nejvíce cením oněch podařených gagů, které s velkou nadsázkou nastolují výše zmíněné vážné záležitosti a také skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů.(6.12.2005)

Tento svižný, vtipný gangsterský filmeček (s nezbytnou jazzovou melodikou) mi ze všeho nejvíce připomněl poetiku filmů jako je Sbal prachy a vypadni,nebo Podfu(c)k, ale má v sobě i cosi z Tarantinových postupů... nejlepší na něm je, že vedle těchto filmů velmi obstává i sám o sobě a určitě by bavil i puklikum zmíněných filmů...(6.12.2005)

A na pozadí hraje jazz. Velmi dobrá i když roztahaná komedie z poválečné italské školy ("tohle je demokratická země"), jejíž spíše nepovedený remake natočili Američani téměř o třicet let později, dává divákovi poprvé možnost pohlédnout do očí mladičké Claudie Cardinale, která je v tomhle filmu opravdu krásná (ve své nevinnosti ve filmu ani nikdy půvabnější nebyla). Sešla se tu celá sestava výborných herců, přičemž Mastroianni a především Totò jsou jen ve vedlejších rolích!(20.5.2012)

Na mě to má ze začátku hodně pomalé tempo, takže jsem se přistihnul při tom, že mě to vlastně moc nebaví a že tu je jen pár momentů, u kterých bych se bavil. Následně dojde k tomu, že film získává lepší tempo, postavy jsou živější, film je zábavnější, ale aby mě to skutečně uchvátilo, k tomu nedošlo.(10.4.2017)

Hlavně v první polovině dosti rozvleklé, ale když přežijete to postupné představování jednotlivých postav a jejich "misadventures", dostanete italskou komedii v tom nejlepším možném slova smyslu, kde se pravidelně střídá konverzační humor s klasickými slapstick prvky. A také bych rozhodně neřekl, že film stojí na Mastroiannim, boží jsou totiž úplně všichni zlodějíčci.(28.6.2015)

• - Hlavní roli si zahrál Vittorio Gassman i přes původní nesouhlas producenta. Tomu vadil příliš uhlazený hercův zjev pro postavu ošuntělého lumpa z podsvětí a neúspěšného boxera k tomu. S pomocí maskérů a falešného nosu ho ale Gassman přesvědčil. O dva roky později bylo natočeno pokračování Znovu v nesnázích (1960). (Epistemolog)

• - V Itálii se snímek dostal do žebříčku sta nejlepších italských filmů. (Terva)

• - Mario Monicelli chtěl film nazvat Le Madame, teprve později svolil na I Soliti Ignoti. (Terva)