Uranya

Uranya

Komedie

Řecko / Itálie, 2006, 95 min

Costas Kapakas

Rozpočet €1,750,000Tržby Celosvetovo $272,000(4.9.2010)

• nascendi

Grécky film vidím raz za dvadsať rokov. Po zhliadnutí Uranye nemám chuť tento interval skrátiť.(12.7.2009)

Podmanivý film, prostredníctvom ktorého som v mojej izbe aspoň chvíľku dýchal nekonvenčnú a nostalgickú atmosféru gréckeho vidieku zo šesťdesiatych rokov. S gréckou filmovou tvorbou sa tunajší divák nestretáva často a možno by povedal, že keď jeden film obíde, nič sa nestane, no tento film musím označiť ako príjemné prekvapenie, ktorého obchádzka by bola pre diváka veľkou škodou. Komédia začína naozaj pozvoľne, prakticky ako celý grécky spôsob života. Neprináša mnohé a časté komediálne vzruchy, či podnety, ktoré by ma presvedčili o jednoznačnom žánrovom zaradení. Ide proste len o miniaturistický príbeh so sviežim tempom, ktorý sa však začne postupom času nebadane dramatizovať a speje k záveru, ktorého som sa obával, no z hľadiska spokojnosti dopadol happy-endom. Keď sa do toho všetkého primieša rytmická grécka hudba, dostávame svieže filmové opojenie, ktoré odporúčam namiešať nejednému divákovi. 80%.(29.4.2009)

Tohle je příjemně pojatý oddechový a možná i trochu nostalgický civilní snímek z řeckého venkova odehrávající se koncem 60. let, tedy v době, kdy se chystá přistát první člověk na Měsíci a kdy se začal v Řecku rozšiřovat vynález zvaný televize. A právě toto (přistání na Měsíci a pořízení televize) jsou témata, kolem kterých se příběh točí. Ale samozřejmě témat je zde víc, tak například ztráta panictví hlavních hrdinů, dospívajících chlapců, kteří si dávají stranou kapesné, aby z nich zkušená žena jménem Uranya udělala muže. Jak říkám na začátku, tenhle film je takový pohodový, jede si svým tempem a skutečně je to film především k oddechu a odpočinku, který nijak nezklamal a naopak v jistých pasážích se odvíjel až příjemně rychlým tempem. Celý film se nese v jakémsi skoro až poetickém duchu a každý divák musí určitě uznat, že prostředí řecké vesnice je zde vykresleno úžasně. Hlavní hrdinové, kolem kterých se celý příběh točí, jsou docela sympatičtí a chvílemi mi skoro až připomínali partičku z amerického filmu Stůj při mně. Ano, tohle je skutečně velice podobný film, ale co do kvality mu ještě něco málo chybí. Ovšem průměrný ten film rozhodně nebyl, a tak uděluji plně zasloužené nadprůměrné čtyři hvězdičky. Tohle byla teprve druhá řecká komedie, kterou jsem za svůj život viděl, a rozhodně nezklamala.(11.7.2009)

Pohodová řecká komedie s pěknou hudbou. Akorát jsem nepochopil, proč se film jmenuje Uranya, když se jedná v první řadě o politiku a Uranya se ve filmu objeví všehovšudy třikrát. Ale i tak, 75%(3.9.2009)