poster

Jógiša X no kenšin

 • Japonsko

  容疑者Xの献身

 • Japonsko

  Yôgisha X no kenshin

 • USA

  Suspect X

Mysteriózní / Drama / Krimi

Japonsko, 2008, 128 min

 • Zíza
  ****

  Nebylo to vůbec špatné - zajímavá zápletka, nenápadné zvraty vás i přes svou nenápadnost drží u obrazovky a nutí přemýšlet, co bude dál. Ačkoliv je to doprovázeno scénami, které bych zkrátila či vynechala (aneb stopáž je opět lehce přepálená, ale Japonci to snad ani jinak u filmů už neumí), konečné rozuzlení leckoho překvapí. Během filmu jsme tipovali, jak to vlastně proběhlo, ale tahle varianta nás nenapadla. I tak je úplný konec lehce neuspokojivý - ženský jsou hysterky a musí všechno kazit, tohle kažení platí hlavně pro policajtku, která si prostě musela otevřít hubu na špacír… detektivní ukázka silných citů a brilantní mysli; slabší 4*.(25.6.2012)

 • kareen
  ****

  Překvapivě něco jiného než jsem čekala. Doufala jsem v podobný strhující intelektuální souboj dvou geniálních mozků jako v případě Zápisníku smrti a bohužel po této stránce jsem byla trochu zklamaná, logické dedukce obou profesorů, matematika a fyzika byly odsunuty na okraj a navíc na nich nebylo nic, co by nevyřešil i obyčejný selský rozum, snad jen na konci jsem byla překvapená, to nezastírám. Přesto nelituji, protože se mi místo toho dostalo velmi působivého dramatu o lidské osamělosti, přátelství a lásce, která plodí zoufalé činy a pokud budu předstírat, že jsem neviděla posledních pět minut, pak se dá mluvit o silném zážitku, který si čtyři hvězdičky určitě zaslouží.(1.9.2013)

 • *CARNIFEX*
  ***

  Matematika, logika, ako pomocné veličiny pri vyšetrovaní "zdanlivo" ťažkého prípadu vraždy. Strašne som sa tešil na tento film. Sľuboval som si doslova hlavy bôl, že sa mi bude až z "kečky" pariť, kým rozlúštim tú onú, záhadu. Lenže Japonci skrátka nie sú Kórejci. Karty sú rozdané hneď od začiatku, prekvapenia sa síce divák v závere dočká (malého), no z môjho pohľadu nápad predčil realizáciu. Dobrý film, no nie výborný ...(11.6.2017)

 • Flipnic
  *****

  Absolutní skvost!!!! Tomu filmu se prostě nedá vůbec nic vytknout. Snad pokud nejste příznivci asijské kinematografie, nemusíte ho úplně přijmout. Každopádně se jedná o těžko definovatelný "majstrštyk", který celý vypadá jako geniální kriminálka, kde známe vraha, postavy jsou rozmístěné a v případě náhodné vraždy pak vystupjí dva géniové. Matematik jako ochránce pachatelky a fyzik, jeho bývalý spolužák, jako určitý oponent. Ten však přímo nejde svému protějšku po krku a není tomu ani naopak, je to jakýsi "smírčí boj" dvou géniálních, logicky kalkulujících postav. Finále se pak změní v rozuzlení, které divák nečeká a skončí srdceryvnou scénou, která nejednomu divákovi vžene slzu smutku a dojetí do oka... Opravdu naprostá špička ve všech ohledech... Úžasná záležitost.(4.11.2009)

 • lamps
  *****

  Vynikající záležitost, soustavně a efektivně střídající perspektivy tří ústředních postav, aby skutečnou podobu fabule až do samého závěru úspěšně skrývala a zároveň udržela zvědavost a očekávání na stoprocentní hodnotě. V úvodu nás možná zaskočí cynické rozvržení konfliktu lásky a racionality, ale jak právě s tímto problémem film postupně zachází, aniž by na něj násilně upozorňoval a odvracel pozornost od interakcí postav týkajících se detektivního případu, ho v mých očích posouvá mezi nejkrásnější snímky roku 2008. Přesně ten film, který pro svou morální pokoru a autorskou svěžest v Hollywoodu schází. 90%(8.8.2017)