poster

Jógiša X no kenšin

 • japonský

  容疑者Xの献身

 • japonský

  Yôgisha X no kenshin

 • anglický

  Suspect X

Mysteriózní / Drama / Krimi

Japonsko, 2008, 128 min

 • sniper18
  ****

  Je to dosť dobrý krimi thriller. Má veľmi dobrý príbeh o geniálnom matematikovi, ktorý je platonicky zamilovaný do svojej susedky a keď tá raz spolu so svojou dcérou v domácej bitke náhodou zabije svojho bývalého manžela, ktorý už tam nemá čo robiť, matematik sa rozhodne, že urobí dobrý skutok, pomôže im sa z toho dostať a všetky dôkazy ovplyvní tak, aby nemohli byť zadržané. Lenže s políciou spolupracuje aj podobne geniálny fyzik, ktorý sa priatelí aj s matematikom a tak sa musí rozhodnúť, komu svojimi schopnosťami pomôže. Spracovanie sa mi páči, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa z toho dalo získať aj o niečo viac. Hlavná zápletka je výborná, génius, ktorý pomôže slušnej žene s dcérou, aby nemali problémy a k tomu podobne schopný muž, ktorý to ako jediný môže odhaliť, dej ma bavil po celý čas, stále si udržuje slušné tempo a nenarazil som ani na jedno slabé miesto, ale miest, v ktorých sa ukazuje genialita hlavnej postavy tu až tak moc nie je, ovplyvňovanie dôkazov mi tu nepripadá až tak prepracované, ako by som čakal, aj keď zase tiež si na tom dali celkom záležať, no skôr postava fyzika sa mala podať jednoznačnejšie, buď to mal byť génius na úplne opačnej strane, čo by sa postaralo o napätie, alebo to mal byť normálny priateľ, ktorý ho nechce poškodiť. Tu zostal tak niekde na pol cesty. A trochu ma sklamal aj záver, z toho sa dalo získať aj viac. Zaujímavé, že tu sa ani nedajú vybrať nejaké konkrétne scény, či už po akčnejšej, napínavej, alebo prepracovanej stránke, ktoré by si ma získali, ale vôbec to neprekáža, keďže film baví celý. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Shin Tsutsumi a Masaharu Fukuyama ako charizmatická dvojica géniov, výborná Kou Shibasaki v úlohe detektívky, príjemná Miki Maya, tu nemám problém. Réžia a technická stránka sú tiež kvalitne zvládnuté. Som spokojný, dokonalé to nie je, na to by scenár potreboval trochu prepracovať, ale inak nemám problém a bavil som sa aj po opakovanom pozretí. 77%(15.7.2012)

 • kareen
  ****

  Překvapivě něco jiného než jsem čekala. Doufala jsem v podobný strhující intelektuální souboj dvou geniálních mozků jako v případě Zápisníku smrti a bohužel po této stránce jsem byla trochu zklamaná, logické dedukce obou profesorů, matematika a fyzika byly odsunuty na okraj a navíc na nich nebylo nic, co by nevyřešil i obyčejný selský rozum, snad jen na konci jsem byla překvapená, to nezastírám. Přesto nelituji, protože se mi místo toho dostalo velmi působivého dramatu o lidské osamělosti, přátelství a lásce, která plodí zoufalé činy a pokud budu předstírat, že jsem neviděla posledních pět minut, pak se dá mluvit o silném zážitku, který si čtyři hvězdičky určitě zaslouží.(1.9.2013)

 • Dont
  *****

  Nikdy bych nevěřil, že detektivka může být napínavá, i když dopředu víte, kdo spáchal zločin. Bavilo mě sledovat souboj dvou exaktně uvažujících kapacit ve svých oborech a jejich úvahy a diskuse o logickém uvažování a pohnutkách člověka v mezních situacích. A nakonec došlo i ke konfrontaci s tolik nevědeckými hodnotami jako je láska nebo morálka. Přesný scénář, výborná zápletka, několik překvapivých odhalení, příjemná a dobře padnoucí hudba a výborný herecký výkon Masaharu Fukuyamy stačí bez váhání na plný počet hvězd. Snad jen ten konec mohl být více zkrácen, dokonce by šlo udělat alternativní konec a nechat některé věci nevyřčené a případ „oficiálně“ neuzavřený, ale to už bych chtěl předělávat něco, co není zapotřebí.(19.12.2012)

 • lamps
  *****

  Vynikající záležitost, soustavně a efektivně střídající perspektivy tří ústředních postav, aby skutečnou podobu fabule až do samého závěru úspěšně skrývala a zároveň udržela zvědavost a očekávání na stoprocentní hodnotě. V úvodu nás možná zaskočí cynické rozvržení konfliktu lásky a racionality, ale jak právě s tímto problémem film postupně zachází, aniž by na něj násilně upozorňoval a odvracel pozornost od interakcí postav týkajících se detektivního případu, ho v mých očích posouvá mezi nejkrásnější snímky roku 2008. Přesně ten film, který pro svou morální pokoru a autorskou svěžest v Hollywoodu schází. 90%(8.8.2017)

 • Zíza
  ****

  Nebylo to vůbec špatné - zajímavá zápletka, nenápadné zvraty vás i přes svou nenápadnost drží u obrazovky a nutí přemýšlet, co bude dál. Ačkoliv je to doprovázeno scénami, které bych zkrátila či vynechala (aneb stopáž je opět lehce přepálená, ale Japonci to snad ani jinak u filmů už neumí), konečné rozuzlení leckoho překvapí. Během filmu jsme tipovali, jak to vlastně proběhlo, ale tahle varianta nás nenapadla. I tak je úplný konec lehce neuspokojivý - ženský jsou hysterky a musí všechno kazit, tohle kažení platí hlavně pro policajtku, která si prostě musela otevřít hubu na špacír… detektivní ukázka silných citů a brilantní mysli; slabší 4*.(25.6.2012)