Co z nás zbývá?

(festivalový název)
  • Kanada Ce qu'il reste de nous (více)
všechny plakáty

Dalajlamu přinutili hledat si útočiště v Indii a Čína jej dosud považuje za hrozbu pro národní bezpečnost, takže se do Lhasy nikdy nevrátil. 50 let mu bránili překročit horský masív, který ho dělil od domova. 50 let nemohl promluvit s Tibeťany ve své zemi. Mladá tibetská uprchlice v Quebecu Kalsang Dolma se přes Himálaj dostane a přinese do největšího vězení na světě videokazetu se vzkazem od duchovních a politických tibetských vůdců. Rodiny se shromáždí okolo maličké obrazovky, zírají jako přimražení, pro tyto křehké a trpící lidi je to jedna z prvních příležitostí slyšet hlas dalajlamy, který k nim promlouvá z dálky. Film byl natočen bez vědomí čínských úřadů, za použití malých digitálních kamer, během téměř tuctu tajných výprav do Tibetu v letech 1996-2004. (oficiální text distributora)

koza3

O Tibetu jsem toho moc nevěděl, ale tenhle snímek mi toho dost ukázal. Pokud Vás asijská kultura alespoň trošku zajímá a pokud Vám není úplně jedno co se tam děje, vřele doporučuji :-) Film je brán s rezervou, vyprávěním člověka, který sice pochází z Tibetu, ale zná západní kulturu a může objektivně říct názor na momentální situaci. Není to tedy žádná propaganda či vymývárna, ale ukázka fakt a toho, že celém světu to je dost lhostejné. Styďme se! ()

• Dokument byl natočen v letech 1996-2004 bez vědomí čínských ůřadů. (slatkac)