poster

C'est pas moi, je le jure!

 • anglický

  It's Not Me, I Swear!

 • Slovensko

  To nie som ja, prisahám!

Komedie / Drama / Rodinný

Kanada, 2008, 111 min

Předloha:

Bruno Hébert (kniha)

Scénář:

Philippe Falardeau

Kamera:

André Turpin

Producenti:

Luc Déry
(další profese)
 • Aljak
  ****

  Po vynikajúcom Falardeauovom filme Monsieur Lazhar som sa rozhodol, že si pozriem aj niečo z jeho predchádzajúcej tvorby, a tak som siahol po tomto. Spočiatku určite každého zarazí nepochopiteľné správanie malého 10-ročného Léona, ale keď sa to tak vezme - niečo na tom bude. Léon si uvedomil, že väčšinu vecí docieli jedine citovým vydieraním a tým, že sám seba vystavoval dobrovoľne bolesti sa za každým vyhol trestu a zároveň ho ešte aj ľutovali. Škoda, že jeho "románik" s Leou sa vyvinul zlým smerom, lebo práve ich spoločné trávenie času ma na tom celom filme bavilo najviac, a pripomenulo mi to viacero scénok z ďalšieho skvelého filmu o detskej láske Moonrise Kingdom. To celé obohatené čiernym humorom (občas až príliš čiernym), a zaujímavý film bol na svete - aj keď v mnohých smeroch dosť na zamyslenie. Falardeau ma celkom zaujal aj týmto filmom, hoci Monsieur Lazhar bol pre mňa ešte o čosi väčší zážitok.(31.10.2013)

 • JohnnyD
  *****

  Smutná nostalgická ale zároveň trochu čiernohumorná a drsná komédia o jednom chlapcovi a jednom lete. Nádherná podmanivá atmosféra zaspatého mestečka kdesi v Quebecu a v nej tragikomické príhody Leona, chlapca, ktorý má akosi smolu. Film je vynikajúco nakrútený (perfektná hudba, strih, kamera, scenár...) a zároveň je vtipný a nepostráda šarm nezávislého filmu. Môj osobný víťaz jedenásteho ročníka Festivalu frankofónneho filmu v Bratislave.(24.3.2009)

 • sochoking
  ****

  Malému by som strelil zaucho, nakopal ho do riti, odšroboval hlavu, hlavu dal zožrať psom, psov zabil, rozkrájal, dal do kufra a kufor utopil v mori, tak ma sral! Ale potom prišiel koniec na bowlingu a ja som vymäkkol . Film je to vynikajúco natočený ( ani pivo tak nenatočia v mojom obľúbenom pohostinnom zariadení ) , ale skôr ako v bežný deň, doporučil by som ho kukať na tú takú náladu, kedy neviete, čo si chcete pustiť a pritom máte na niečo chuť. Alebo ideálny je na čas nedeľný, po víkendovej rozbíjačke, kedy len tupo čumíte do prázdna a chcete iba prežiť.(25.11.2010)

 • kareen
  *****

  Je pravda, že občas byl malý Leon na zabití, ale rozhodně to nebylo žádné tuctové děcko a párkrát mě jeho vylomeniny doopravdy rozesmály, protože své problémy řešil velmi svérázným způsobem. A jelikož nebyl v rodině jediný, kdo se někdy choval tak trochu jinak, litovala jsem jeho staršího brášku, jehož největším přáním bylo, aby vyrůstal v normálním prostředí. Co mě však zaujalo nejvíce bylo Leonovo přátelství s Leinou, ten okamžik první nesmělé zamilovanosti, tady ovšem podbarvený ne příliš št'astnými okolnostmi. Vesele o smutných věcech, tak by se dal asi nejvýstižněji popsat tento originální, poutavý a vlastně i okouzlující film, který je další zajímavou zastávkou na mé pouti po kanadské kinematografii.(9.4.2013)

 • ABLABLABLA
  *****

  Když začíná film slovy: "Ja nevím, ale podle mě na počátku nebylo nic. Jednoho dne Bůh zničil všechno. Život se ocitl na konci tunelu. Můj doktor řekl, že jsem normální chlapec. Já, Leon Dore, normální chlapec? Někteří doktoři by měli být zabiti popravčí četou.", tak je jasné, že to bude něco skvělého, netradičního a černohumorového. Hlavně když vzápětí je záběr na to jak se nechtě zasebevražďuje (jsem si vědoma, že to není slovo) na kruzích na stromě. Jeho "smrtelné nehody" jsou prostě báječné a to především proto, že je mu teprve 10. Ale co by člověk čekal, když ho jeho matka učí, že "Lepší je nelhat, ale nejhorší je lhát špatně." Popravdě ten klučina byl velice inteligentní i když si vymyslí kvůli špatným známkám ve škole, že vidí rozmazaně a otec mu pořídí brýle přes než vlastně nic nevidí. Založit oheň, aby se přestali rodiče hádat? Brilantní. Jeho lži jsem obdivovala... vážně, jak mu to všecko vždycky do sebe celé zapadalo. Jinak, kdo by nevěděl, tak rozvod je stejně špatné slovo jako vagína.. nemá se říkat:) Když vás chce napadnout obrovský vrčící pes, tak si prostě sednete v lese na cestu a hrajete piškvorky. "Leo, možná můžeme začít nový život. - Je nám jen 10, Leone. - Přesně, ještě není příliš pozdě." Prostě ta děcka tady byla naprosto skvělá... tak parádní herecké výkony kolikrát nepředvádí ani dospěláci. "Desperate times, desperate measures." Ten skoro konec byl brilatní, jako já měla pusu dokořán, slzy a zděšení v očích a husí kůži, k tomu ta veselá hudba.... "Začít znova je jako začít stavět domek z lega odznovu. Poprvé ho zničíš, přeměníš v suť. Potom je možné všechno.".... a tma.. tohle by bylo něco, čemu říkám dokonalý konec. "Život nebyl stvořen pro mě, ale zdá se, že já jsem byl stvořen pro něj." Jsem si vědoma, že tento komentář obsahuje velké množství quotes, ale já za to nemůžu... v tomhle filmu bylo tolik životního moudra.. tak se poučte milí zlatí:) P.S. "Jsi lepší než traktor. - Co to má znamenat? Posmíváš se mi? - Je to psychologická cesta, jak říct..... že tě mám rád. - Já se mám taky ráda. Nepřerušuj a poslouchej mě." Takže holky, až vám příště někdo řekne, že jste lepší než traktor, znamená to, že vás má rád:D(26.1.2014)