C'est pas moi, je le jure!

• angličtina It's Not Me, I Swear! (více)

Na začiatku leta 68 sa desaťročný Léon Doré takmer náhodne obesil. Mama ho v poslednej chvíli zachráni, tak ako predchádzajúce leto v bazéne, alebo dva roky predtým v mrazničke. Léon je časovaná bomba predstavivosti. Samozrejme, sú tu ešte otec a mama, ktorí stále po sebe kričia. A sú tu ešte prekliati susedia a ich prázdniny pri mori. A samozrejme, je tu Léa, únavná susedka, ktorá má vždy pravdu. Keď sa mama rozhodne odísť od rodiny, aby začala nový život v Grécku, Léon urobí všetko pre to, aby táto bolesť vyprchala. Vykradne susedov dom, stane sa profesionálnym klamárom, aby získal peniaze na letenku do Grécka. Tiež, prečo nie, zaľúbi sa do Léi. Spolu sa jedno leto pokúsia prekonať bolesť starnutia, keď sa cítia opustení. (oficiální text distributora)

JohnCZ

Vcelku smutný a spíše černohumorný film o malém klukovi se sebevražednými sklony. Místy je to děcko na pár facek, ale když divák odhalí důvod jeho chování, nakonec mu je ho i líto a ve výsledku mu začne i fandit. Nechybí i lehká dětská romance, trocha dobrodužství a celé je to zabalené do klasického Sundance-like formátu. Celý film, ačkoli je původem kanadský, je natočený ve francouzštině, což taktéž dodává filmu punc jedinečnosti. Dobová atmosféra je zachycena výborně. ()

JohnnyD

Smutná nostalgická ale zároveň trochu čiernohumorná a drsná komédia o jednom chlapcovi a jednom lete. Nádherná podmanivá atmosféra zaspatého mestečka kdesi v Quebecu a v nej tragikomické príhody Leona, chlapca, ktorý má akosi smolu. Film je vynikajúco nakrútený (perfektná hudba, strih, kamera, scenár...) a zároveň je vtipný a nepostráda šarm nezávislého filmu. Môj osobný víťaz jedenásteho ročníka Festivalu frankofónneho filmu v Bratislave. ()

Enšpígl

Teda jestli maj všichni Kanaďani podpobný dětství jako Leon, tak to už chápu, proč se jejich hokejisti chovaj na ledě jak mišuge. Příběh táhne na svých zádech kluk se jménem Leon, ke kterýmu je docela těžký si najít cestu, v jednu chvíli jsem měl chut mu dát prázdnej obal od čokolády, ale ve druhý scéně jsme měl chuť ho chytit kolem ramen a říct "to bude dobrý kámo". Humor ve filmu je ryze kanadský, pomalu začínám chápat výraz kanadská noc, ve který se děje takový druh humoru, který pobaví všechny, až adresáta "kanady". Jenže tenhle biják nebyl ani zdaleka plný humoru, spíš naopak. Často jsem z něj cítil smutek, viděl jsem, jak tam lidi i děti šlapou po slepý koleji, ale nevzdávaj to a snaží se najít cestu. Postupem času se ve filmu rozmáhá i stará dobrá romantika v podobě dětský lásky, která je pro mě vždy ta nejhezčí, protože je tak krásně čistá. Možná by neškodilo ten film trošku zkrátit, ale i tak se do mě dokázal dostat, hlavně závěrečná čtvrtina filmu je hodně silná. Viděno v rámci Challenge tour 2015 jako film číslo 7. ()

sochoking

Malému by som strelil zaucho, nakopal ho do riti, odšroboval hlavu, hlavu dal zožrať psom, psov zabil, rozkrájal, dal do kufra a kufor utopil v mori, tak ma sral! Ale potom prišiel koniec na bowlingu a ja som vymäkkol . Film je to vynikajúco natočený ( ani pivo tak nenatočia v mojom obľúbenom pohostinnom zariadení ) , ale skôr ako v bežný deň, doporučil by som ho kukať na tú takú náladu, kedy neviete, čo si chcete pustiť a pritom máte na niečo chuť. Alebo ideálny je na čas nedeľný, po víkendovej rozbíjačke, kedy len tupo čumíte do prázdna a chcete iba prežiť. ()

eLeR

Zaujímavá postavička tento Léon. Grázlik jeden malý. Je síce pravda, že mama od nich odišla a otec viac pracoval ako bol s ním a jeho bratom, ale mám pocit, že Léon to mal jednoducho v sebe. Antoine ho zahral úžasne, film mal dokonalý soundtrack a vizuál bol plný mojich obľúbených farieb. Príjemná záležitosť s úžasným koncom. (filmová výzva 2017 - kajda.l) ()