Já truchlivý bůh (TV film)

Československo, 1967, 42 min

Jaroslav Horan

Předloha:

Milan Kundera (povídka)

Eduard Landisch

Mnohem horší než verze z roku 1969. Přesto je film v lecčems zajímavý. Třeba i proto, že je to jeden z mála snímků, kde je Miloš Kopecký herecky zastíněn svým kolegou. A popravdě řečeno, nikdy bych neřekl, že ho zastíní zrovna Pavel Landovský.(11.4.2018)

O dva roky později natočili s Lanďákem mnohem lepší variantu,resp.To s Laďákem stojí a padá... Tuže tahle brněnská varianta tedy nic moc... http://www.csfd.cz/film/4923-ja-truchlivy-buh/(4.8.2009)

Jeden z najreálnejších filmov, aké som kedy zhliadol - až mrazí od slasti klinčekov trafených po hlavičke...(21.1.2013)

• Fifer

Nedokážu si zdejší vysoké hodnocení vysvětlit jinak, než že mnoho diváků hodnotí pozdější kinoverzi. Na tuto televizní verzi jsem se opravdu těšil, pozdější verze A.Kachlíka měla totiž jistý problém a to délku. Kunderova povídka je zkrátka příliš krátká a režisérovi tak nezbývalo, než příběh uměle natáhnout. Tato 40.minutová verze tudíž mohla být vlastně lepší, bez zbytečného natahování. A skutečně, scénář nic nepřikrášluje a drží se povídky. Bohužel rozpočet patrně musel počítat jen s honorářem pro režiséra, štáb a Kopeckého, protože veškeré lokace jsou neuvěřitelně ošklivé, a to i v měřítku televizním. Hlavním problémem filmu je, že Kopecký defakto polovinu příběhu odvypráví do kamery, zde patrně přímo tragicky selhala scenáristka Věra H. (což je manželka M.Kundery) a s ní i režisér. Televizní provedení tak naprosto postrádá smysl, protože jeho dobrá polovina zní tak, jako kdyby Kopecký nahrával čtenou verzi povídky pro rozhlas. Přepis z knihy na obrazovku se tudíž naprosto nezdařil.(8.11.2011)

• - Film bol zakázaný a daný do trezoru na základe toho, že autor námetu Milan Kundera emigroval z Československa. (Raccoon.city)

• - Natáčelo se v Brně. (M.B)