Anne-Marie opouští Alexe, svého mladšího milence. Chce mít prostor pro sebe, a proto se rozhodla darovat mu svobodu. Stále se však scházejí jako přátelé. Když jí Alex sdělí, že potkal jinou ženu, Anne-Marie začne pociťovat žárlivost, o níž nikdy netušila, že by jí byla schopna. Snímek je natočen podle románu L’ occupation Annie Ernauxové a režiséry ihned zaujal propracovanou studií žárlivosti, která i přesto, že může pramenit z osamění a osobní krize, donutí hrdinku jednat na hranici patologičnosti. Anne-Marie je sociální pracovnice, snaží se pomáhat lidem v nouzi, ale nakonec není schopna pomoci sama sobě. Záběry na noční pulzující město, prázdné parkoviště či dlouhé ponuré podchody jen umocňují pocit osamělosti a vykořeněnosti hrdinky. Film Ta druhá byl uveden v soutěži na loňském filmovém festivalu v Benátkách a k jeho působivosti přispívá i vynikající herecký výkon Dominique Blancové v roli Anne-Marie. (MFF Karlovy Vary)

StarsFan

Snad ani ne tak film o žárlivosti jako spíš snímek o ženě, která si uvědomuje, že vše kolem ní pomalu končí. Její mladší přítel jí oznámí, že potkal novou ženu, a jí dochází, že ho tím pomalu ztrácí. Její dlouhodobý případ alkoholičky se pomalu uzavírá, když žena konečně podstupuje léčbu. Večerní show na rádiu se po letech ruší. Přítel má nádor na mozku a umírá. Anne-Marie se se vším snaží statečně vyrovnat, ale postupně svůj boj prohrává. A je připravena udělat cokoliv, aby alespoň nějaký bod jejího světa zůstal na svém místě. Místy hezký atmosférický film (krásný úvodní noční pohled na dálnici plnou aut), místy zábava (tančící boty v zrcadle), místy psycho (Anne-Marie mlátící sama sebe kladivem do hlavy), místy nuda (věčné dolézání za přítelem). Jednoduše jedna téměř one-woman-show v silně netradičním filmu, jehož osobitým stylem podání asi budete - pokud na to náhodou vlezete do kina jako já s myšlenkou: "Francouzské filmy jsou většinou příjemné, tak se mi bude líbit i tohle" - asi překvapeni. [44. MFF KV 2009, film uveden oběma režiséry a herečkou hlavní role] ()