Viktor, Viktorie

Victor Victoria

Komedie / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 1982, 132 min

Blake Edwards uměl jako jeden z mála režisérů natočit komedie, u kterých jste si místy říkaly, že jsou naprosto ztřeštěné, ale hned v další scéně jste si mohli říct, že jsou vlastně docela chytré. A k tomu ještě příběh, který má hlavu a patu a dává smysl. Navíc je vše okořeněno výbornými hereckými výkony hlavních představitelů.(15.6.2017)

Při prvním zhlédnutí mě přiznám se Viktor/Viktorie až tak neupoutal, ale pak jsem ještě týden nemohla dostat z hlavy písně z filmu a tak jsem se odhodlala si ho pustit ještě jednou, napodruhé už si mě pak film naprosto získal. Scénář je neskutečně vtipný, nabitý gagy, zejména glosující Toddy baví celý film a u závěrečného čísla jsem málem slzela smíchy. Julie Andrews bravurně zvládá dvojroli a pro mě se tak řadí mezi nejlepší herečky, mám ji v této poloze dokonce radši než jako najivku ze Sound of music. Jak už tady zmínílo víc lidí čím víckrát si film, ať už celý nebo jen muzikálová čísla, pouštím, tím víc mě baví, řadí se mezi nejlepší a nejzábavnější muzikály co znám.(18.11.2010)

Neuvěřitelné vzkříšení již dávno zaniklého žánru.. varietního muzikálu. Mé oči byly po celou dobu upřené na obrazovku a buď slzely smíchem anebo přívětivě pomrkávaly v rytmu přenádherných a (doufám že věčných) melodií. Perfektně vystavěné dialogy nádherně korespondují s výpravným příběhem plným paradoxů. Odbourává tu většinové myšlení o předstírání, sexualitě a o postavení žen a mužů vůbec. Mezi Julie Andrews a Jamesem Garnerem to jenom jiskří. Tohle byl vůbec poslední její muzikál, poté bohužel ztratila hlas, ale také tu podala nejvíce tragikomický, pěvecký i taneční výkon. Dalo by se mluvit o vyvrcholení její nádherné a záviděníhodné kariéry. Ovšem i další herci se zasloužili o tuhle panoptikální podívanou stejně skvěle: ať už Robert Preston jako charismatický a zkušený homosexuál, Graham STark jako otrávený číšník anebo vůbec nejkomičtější a nejstupidnější žena historie v podání Lesley Ann Warren. Kompaktnost a přirozenost tohoto muzikálu kazí jen pocit, že není zasazen so správného prostředí. Co si budeme povídat, ale takhle to v Paříži v meziválečném období opravdu nevypadalo. Přesto se hluboce klaním Blakeovi a celému týmu a lehce tomuto zázraku nadržuji. 90%(22.6.2016)

Lehkonohost kabaretní převlekové komedie prošla s přibývající stopáží těžkou zkouškou, jelikož se očekávaná romantika musela vypořádat s nevděčným údělem "propagace" homosexuality – aneb podívejte, jak je to (okázale) normální, být gay! Ale zase nic hrozného a díru do hlavy vypalujícího, větší problém jsem měl s postupně čím dál nevýraznějšími hudebními čísly, blížícími se laciné "travesti show". Situační fórky sem propadly z Růžového pantera, a přestože stály tak trochu samy o sobě mimo, aspoň rozesmály.(26.10.2020)

Naprostá klasika, umělecký úspěch všech zúčastněných po všech stánkách. Kultovní muzikálový film se vším všudy. Skvělá Julie Andrews (kdo by čekal, že něžná Maria ze slaďáku The Sound Of Music na náročnou dvojroli v tomto filmu nemá, se velmi mýlil), fantastigká jazzová hudba Henryho Manciniho. Robert Preston je v písni „The Shady Dame From Seville“ opravdu neodolatelný. Lze vidět opakovaně - film - lahůdka!(20.6.2010)

• - Pozornému divákovi prídu parížske ulice pomerne mdlé - to je dané tým, že sa celý film nakrúcal v štúdiách Pinewood v Anglicku, do mesta nad Seinou sa vôbec nešlo. (classic)

• - Herečka Victoria Grant brala kvôli presvedčivému stvárneniu úlohy hodiny boxu. (classic)

• - V scéne, keď Viktoria / Viktor skúša po prvýkrát svoje číslo "Le Jazz Hot.", jeden z trojice mladíkov hovorí: „On je božský". Dotyčným mladíkom je Geoffrey Edwards, Edwardsov syn z prvého manželstva. Tým pádom hovorí o svojej civilnej macoche. (classic)