Dead, The

Horor

Velká Británie, 2010, 105 min

Jonathan Ford

Imran Ahmad

Na rok 2010 sa jedná o výrazný originálny nápad a to len z jedného jednoduchého dôvodu: zombie road movie v Afrike (jednoduché, nie?). Veľmi veľa priestoru na budovanie napätia a atmosféry, kde z každého vyschnutého kríku vykročí nejaký ten neživý černoch, čo vo mne evokuje taký malý náznaku tibuteu k blaxploitation filmom. Čo sa týka masiek, tak tvorcovia zvolili najjednoduchšiu cestu, kde zombieci boli trošku postriekaný krvou a mali vybielené oči (dosť pripomínajú zombiekov z filmu Sugar Hill). Avšak s tým veľkým priestorom to trošku prepískli. Nemôžem sa zabaviť dojmu, že stopáž je naozaj nepriateľom výsledného dojmu, ktorý mohol byť pokojne za 5*. Avšak koniec bol perfektný a myslím, že sa jedná o naj zombiečinu z roku 2010.(12.10.2011)

Zasazení zombie na černošský kontinent byla trefa do černého. Nemám problém s nedějovostí, co mi ale vadí, je, že ten film nemá pořádný cíl (banální historka o záchraně rodiny, zlatá McCarthyho Cesta, kde rodinka chtěla aspoň k moři). A vůbec, není to ani moc dobře odvyprávěné. Obrazově ale paráda, vůbec to nevypadá na low-budget, který to určitě mělo.(9.2.2012)

Zombies sú všade. Všetko tu už bolo. Alebo nie? Alebo nie. Aspoň ja teda neviem o žiadnej zombíčine, ktorá by sa odohrávala v Afrike a infikovanými by boli miestni černosi. To snímke automaticky dodáva punc relatívnej originálnosti. Potešia tiež viaceré šikovné nápady v scenári, pekná výprava (a to Afriku moc nemusím) a v neposlednom rade sympaťácke ústredné, netradičné, chlapské duo. U mňa spokojnosť.(26.1.2017)

• misterz

Pre mňa ťažký prúser. Jeden z najslabších filmov so zombíkmi, aký som kedy videl. Nedostalo sa mi skoro ničoho, čo od tohto subžánru očakávam. Žiadne napätie len nuda, bez emócií a atmosféry, akcia odbitá, strašne dlhé, vágne a veľa tichých pasáží (niekedy sa nehovorí aj 10 minút v kuse, dokonca tu nie je ani žiadna doprovodná hudba). Masky boli tiež úbohé. Proste jeden hrozne dlhý vyťahaný usoplenec. Bol som rozhodnutý pre jednu hviezdu, koniec však čo-to zachránil, išlo o pomerne pôsobivú scénku s akýmsi archetypom hrdinu v nadchádzajúcom postapo svete. Skončilo to však v tom najlepšom, takže opäť len sklamanie. 30/100(10.9.2014)

Začalo to dobre akciou a malo to grády.Africké prostredie ťažkej chudoby už len to je horor a keď sa k tomu pridá vírus zombie tak to je už celkom prúser.Zombie z Afrického prostredia som ešte nevidel a po tomto ho asi ani vyhľadávať ani nebudem.Venujem sa zombie žánru a mam pozretých veľa v tomto žánri a pri tomto filme môžem smelo prehlásiť že to je vtip.Zombie sa pohybovali ako pri riadnom uspávadle.Film sa tváril ako akčná rozbíjačka ako dej plynul tak film spomaľoval.Masky som si tu ani nevšimol a ty herci čo stvárňovali zombie tiež neoslnili.Film si s logikou veľkú hlavu nerobí a narážam na zombie veľmi pomalí sa pohybovali ale keď dvaja hlavný hrdinovia cestovali po krajine všade boli a aj v tých miestach kde ľudia nežijú a tak sa tam ani oni dostať nemohli a tých nedomyslených scén tu je viacero.Ale gore oslnilo bolo ho veľa bolo aj efektné. Ale aspoň nejaká zmena v Afrike sa veľa zombie filmov netočí a preto vždy rád privítam akúkoľvek zmenu a s touto som docela spokojný. Táto snímka pláva v priemerných vodách čo sa týka zombie žánru.(7.6.2014)