Barack Obama, cesta do Bílého domu

(TV film)
  • USA Barack Obama
USA, 2008, 50 min

Barack Obama

4. listopadu 2008 byl Barack Obama zvolen prezidentem Spojených států. Do federální politiky vstoupil v roce 2000 a o osm let později zvítězil. Takovou kariéru Amerika nepamatuje: objevil se muž, který byl úplně jiný než jeho političtí předchůdci. Cesta Baracka Obamy do Bílého domu začala jako nejistý podnik, skončila drtivým vítězstvím a navždy přepsala politickou mapu Spojených států. Zvolení afroameričana prezidentem je významným okamžikem amerických dějin. Rasová otázka ani další palčivé problémy dnešních Spojených států se touto volbou pochopitelně rázem nevyřeší. Američané jí však vyslali jednoznačný signál o tom, kterým směrem se chtějí ubírat. Tento dokumentární film zachycuje Obamův jedinečný příběh. (oficiální text distributora)

Marek1991

Barack Hussein Obama, zjav od ktorého si mnohý sľubujú veľa. Nemyslím si, že je Antikrist, ako ho niektorí nazývajú, keďže USA ide stále rovnakou cestou. Začína sa jeho detstvom, cez rodinné pomery prechádza k jeho štúdiám a neskôr k politickej kariére. Zdôrazňuje, že Obama veľakrát prehral a jeho kariéra bola na rozcestí, ale zároveň bol dynamickým chlapíkom, ktorý v krátkom čase dosiahol veľkej kariéry. Chlapec s multikultúrneho prostredia, ktorý podporuje skoro každú inakosť, vrátane homosexuálov, zastáva viac názory proti držbe zbraní medzi ľuďmi v USA, ale všetko v diplomatickej tónine, aby nestratil popularitu. Práve postupné narastanie počtu čierneho a hispánskeho obyvateľstva v USA mu nahráva do kariet, inakosť začína byť však rozporom medzi konzervatívcami a liberálmi čoraz viac, lebo s ňou narastajú aj problémy a nie každá inakosť a sloboda je správna, pri tej inakosti napríklad rôzne sexuálne úchylky a pri slobode, zas anarchia a voľná predajnosť zbraní, u mňa a mnohých iných, však aj homosexualita a iné veci nezosúladené s mojou vierou. Preto sa do popredia, ale dostávajú napríklad kandidát čiernej pleti alebo ženská kandidátka, spoločnosť niektoré inakosti, ktoré nie sú škodlivé začína rešpektovať. Dokument bol robený skôr takou romantickou a dojemnou nôtou, kde ukazuje, ako si toho Barack veľa vytrpel, kto všetko mu zomrel, ako rozsypával popol, ako zaujal publikum, aké skúsenosti má z ťažkého života a ako ľuďom akože rozumie, že je citlivý, rázny, proste dokument aj formou prelínania tých rozhovorov a fotiek a celého deja bola jasná agitka. To, že ho Hillary neskôr podporila, nebolo prekvapením, dostala miestečko ako ministerka zahraničných vecí, možno v budúcnosti bude kandidovať na prezidentku opäť ako jasnejšia kandidátka a hlavne neprebehla s jej voličmi k republikánskej strane. Barack si získal na svoju stranu rôznych umelcov, obrovské spoločnosti a zarobil veľa peňazí, upozorňujem, že banky, ktoré podporujú demokratov, podporujú často aj republikánov, preto sú americké voľby určitou fraškou, lebo k zmene nedochádza. Mňa si Barack získal odmietnutím vojny v Iraku, ale tým, že hneď nezavrel Guantanámo, neskončil následne vojny v Iraku a Afganistane, tak ako sľuboval, len ukazuje, že je len bábkou. To, že sú politici len bábky, ukazuje, ako rýchlo dokážu strany odstrániť svojich kandidátov, potom ako sa preukáže nejaký škandál, napríklad sexuálny ako to bolo u republikánskeho kandidáta Ryana, či kandidátky Palin a dosadiť tam iného rázne gestikulujúceho a formulky hovoriaceho kandidáta. Ekonomiku tiež výrazne nenaštartoval, ale prekvapujúco dostal skôr, než niečo veľkého vykonal, Nobelovu cenu mieru, tak ako neskôr Európska únia, je to čistá propaganda, stačí sa pozrieť na nedávne udalosti, Clintonová nechce dovoliť žiadne rozhovory medzi Kosovom a Srbskom o úprave hraníc, majú tam jednu z najväčších vojenských základní na svete a Albrightová v Kosove získava fabriky, Kosovo je pritom brána drog do Európy a Afganistan najväčší producent jednej z nich a každým rokom ako tam Američania dlhšie sú, sa aj zvyšuje jeho vývoz. Tiež ma udivuje ako Obamovi pomohli prírodné okolnosti v kampaniach ako hurikán Katrina, nedávno búrka Sandy, hospodárska kríza na konci vládnutia najnepopulárnejšieho prezidenta Busha mladšieho a Obamovo populistické heslo Yes, we can. Politika je jeden veľký cirkus a inak ja neodsudzujem to, čo povedal ten jeho známy kňaz, ktorý bol jeho priateľom, ale potom sa svojim prejavom stal kontroverzným, lebo mal v mnohom pravdu, len bola ťažko počúvateľná. Dokument tiež vynecháva mnohé skutočnosti, veci, ktoré mu pomohli do úradov, osoby za ním stojace, je to len krátky životopis, zaujímavo pracujúci pre jeho dobré meno, čo je troška umenie, ale zas na druhej strane určité Obamove vlastnosti obdivujem, ako jeho cieľavedomosť, snahu pomôcť, aj keď to je otázne, lebo v úrade prezidenta som nevidel, že by bol ako Matka Tereza, či dôkaz zaslúženia si Nobelovej ceny, určité vraždenie, tak ako Putin podporoval a podporuje. Tento dokument umne pracuje, ale prosím neverte mu všetko, tak ako vám to predhadzuje. () (méně) (více)

KatRi

Neurazí, ale ani neuchvátí. Navíc mám pocit, že toho média lidem o něm nalila do hlav už tolik, že to nepřináší nic moc nového...Každopádně západní svět má zase nový idol. Bojím se jen, aby nepřišlo velké rozčarování z nereálných očekávání. Jenže to už nesouvisí s tím filmem, ten se zabýval opravdu jen Barackovým postupem vzhůru k výškám. ()