• Česko

Lovná zvěř

Drama / Thriller / Životopisný

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 108 min

Cítím něco shnilého ve Státech amerických... Velmi dobré politické drama s osobním příběhem dvou manželů, kteří vládě USA pořádně zavařili. Začátek působí trochu pomale a nesourodě, ale děj brzo nabere obrátky. Watts i Penn jsou výborní. Přesně v takových rolích bych si Penna představovala vidět víc a víc. Powell opět nezklamal a dodává svou hudbou dynamiku celému příběhu. Hollywood by se do těhle témat měl pouštět častěji.(30.1.2011)

Opravdu fér hra. Doug Liman a jeho důraz na dynamický střih, změnu lokací doprovázenou nezvyklými pohledy kamery, dobré tempo a výborné herce z velké části vynahrazuje naprostou nepřítomnost akce. Nejdříve mě to mrzelo, protože CIA, Blízký východ a hledání pravdy v prolhaném systému si zaslouží aspoň jednu přestřelku, ale nevadí. Film využívá místo střelby a soubojů boje slovy a činy. Hlavně dvojice manželů vytváří atraktivní pohled na soudobý život v utajení. Manžel jako "hledač pravdy" a jeho manželka jako členka Ústřední zpravodajské služby, která celý život musela mlčet o své přísně tajné práci. Jejich vzájemná interakce, především po odhalení manželky, působí díky herectví Seana Penna i Naomi Watts opravdu skvěle a věrohodně. Krom toho obličej Seana Penna mi občas připomíná obličej antické sochy:). Škoda je, že půlka filmu vytváří povědomí o pozadí a teprve v druhé se začne opravdu něco dít s tím, že závěr je poměrně jasný předem. Proto pokud ale chcete zajímavější (ne)vládní konspirace s trochou akce, radši bych volil International nebo (tématicky a chronologicky navazující) Green Zone.(6.2.2011)

O zbraně hromadného ničení v Iráku nešlo. A nejde o ně ani v tomto rodinném dramatu, tvářícím se jako thriller. Dlouhou oklikou, která nás nechává na vážkách, jaký žánr nakonec převáží, dochází Fair Game k banálnímu vyzdvihnutí důležitých hodnot (svoboda, rodina, Bůh) na úkor několika prohnilých lumpů v Bílém domě. Jinými slovy: Bush je zlý, Amerika dobrá. Scénář sice vychází ze skutečných událostí, ale svou povrchností budí dojem díla napsaného nepoučeným člověkem zvenčí, nikoliv „insiderem“. Vyzněním neskutečně naivní film budí jistý respekt svými režijními a hereckými kvalitami. Liman dokázal bourneovsky nervní kameru využít ve prospěch konverzačních scén, které tak působí mnohem napínavěji a závažněji, než dle obsahu sdělení skutečně jsou. Když má tu možnost, rozmáchne se trochu víc a film oživí okázalejším záběrem, který ale ve scénách z Iráku či Nigérie slouží více pro okrasu než coby nositel informace. Nejspolehlivější je Fair Game díky Wattsové a Pennovi nakonec jako drama o rozvráceném manželství. Naomi nepřehrává, Sean trochu (jinak hrát neumí). Spolu, nebo spíše bez sebe, protože rodinná idyla je vždy velmi prudce utnuta střihem na pracovní separaci, tvoří sympatickou dvojici, které budete přát, za cokoliv už bojuje, ať zvítězí. 60% Zajímavé komentáře: Isherwood, Cervenak(1.4.2011)

• teutates

Tajná agentka CIA plná ideálov, zanietenia, morálky, presvedčenia a samozrejme nesmie chýbať obrovská dávka nacionalizmu a myšlienky "pomáhať a chrániť vo svetovom merítku" (zanedlho tu bude vesmírna CIA) dostane od vlastnej krajiny, ktorú doposiaľ vervou chránila cez hubu a to hneď poriadnu sadu. Stáva sa z nej štvaná zver, ale ona nie, veď bola na výcvikovom tábore a nik ju tam nezlomil, takže slečna je nebezpečná, naivná... (všetko vo vyššom záujme). Tak, zhrniem tajná agentka, čo ani za boha nepovie ako sa volá aaa jej otrávny manžel, ktorý by povedal aj číslo topánok deti. Oko diváka odhalí konšpiračnú teóriu blízkeho východu (aj tak to každý už dávno vedel, avšak chápem, že US. oči to potrebujú dostať na tanier a jebnuť pod nos, vládne Obama, takže no problem) no a následne sleduje 104 min. domáceho psychického násilia zo strany Naomi, ktorá sa teda nakoniec rozhodne už v záujme rodiny, že teda niečo povie... opäť však prezradí hovno a tým to končí. No proste úžasneé 4/10(10.2.2011)

• MartinezZ

11.2.2011 ~ Když se o filmu, o kterém se nijak nemluví a neví se o něm, navíc řekne, že je podle skutečné události a navíc se točí kolem tajných služeb a Iráku, je jasné, že nic úžasného to nebude. Jednoduše proto, že to nikdo neumí natočit tak, aby to nebylo nudné. A ono to tak nudné je. ~ Jedná se o politicko-špionážní rádoby drama, které je tak přeplácané informacemi, nahňahňanými na sobě jedna na druhé tak, že se v tom už na začátku začnete ztrácet a pak už jen pomyslně sledujete vzestupnou křivku nudy. ~ Naomi Watts a Sean Penn jsou manželé. Saen analytik zahraniční politiky, Naomi tajná agentka CIA. Naomi má důležitější práci, Sean zůstává s děckem doma. Naomi má za úkol prověřit, jak je to s chemickými zbraněmi v Iráku, pomáhá jí v tom i manžel a díky vyšetřování se zjišťuje, že Irák žádné takové zbraně nemá a nevyvíjí. Jenže kolotoč už je roztočen a ne všichni mají zájem na tom, aby válka nebyla a aby se ven dostaly Naominy informace. Tajní agenti z řad tajných agentů, o jejichž práci nemají tajní agenti ani potuchy, protože jsou tajní i s tajnými informacemi a tajným posláním, daným jim někým, kdo je tajný a má své tajné zájmy... co že jsem to chtěl? ~ Prostě Naomi a Seana chtějí zdiskreditovat a všechny ty průsery hodit na jejich hlavu, tedy hlavně na její hlavu. Manžel tak lítá po Americe a vede diskuze s cílem všechny očistit, manželka jde vypovídat před senát. A tím to končí. Takhle to prý skutečně bylo a mě je to skutečně u zadku. Jednoduše proto, že něco takhle nudně zpracovaného se hned tak nevidí. Ať to bylo jak chce, stejně se to nikdo nedozví.(30.4.2013)

• - Snímek je inspirován skutečným příběhem Valerie Plame, která své zážitky líčí i ve stejnojmenné knize z roku 2007. (Coldrex)

• - Do hlavních rolích měli původně být obsazeni Nicole Kidman a Russell Crowe. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve snímku jsou narozdíl od většiny ostatních ponechána pravá jména postav jako George Bush či Dick Cheney. (Coldrex)