• Česko

Lovná zvěř

Drama / Thriller / Životopisný

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 103 min

Bush junior chtěl vlítnout na Sadáma a mazaně to zdůvodnil, že je Sadám hrozbou vesmíru, protože si podomácku tajně kutí biologické a nukleární zbraně a materiál na to vyhandloval od Afričanů. Jenže Sadám jako na potvoru byl mimořádně v tomhle nevinně a navíc se profláklo, že o tom vrchnost věděla dopředu. Jeden bývalý velvyslanec se pak odvážil vyslovit tuto skutečnost nahlas. A takový zrádcovský akce Bílý dům netoleruje, proto v zájmu lidstva válcuje podle libosti koho si zamane. Hlavně ty, kteří se postaví tomu rozjetému buldozeru do cesty. Sean Penn tradičně exceloval, Naomi Watts taky velmi přesvědčila a jejich vzájemná chemie na plátně od dob 21 Grams ještě vyzrála. Fair Game je další zdařilé politické drama, které v samotném jádru odhaluje, jaký je politika nehumánní humus.(8.2.2011)

Patričná nuda.(11.3.2011)

Tvůrci tuto nedávnou událost nedokázali moc dobře uchopit. Úplně zbytečně si to hraje na thriller (viz název) a herci jsou sice perfektní, ale příběh jen klouže po povrchu a omílá pár klišé. Ze začátku je to filmová cestovní kancelář, pak vyjde najevo neuvěřitelná skutečnost, že Bílý dům snad Američanům lže, a pak uvidíme, co udělají s každým, kdo to na ně poví. Je to užitečný film, ale ne zrovna dobře napsaný a natočený.(6.6.2013)

Okolnosti vzniku Bushovy pohádky o jaderném Saddamovi jsou dostatečně známy, ale nikdy se příliš nedoporučovalo o nich mluvit nahlas. Proto jsem rád, že se příběh Valerie Plame a Joe Wilsona vyšplhal až na filmové plátno, kde však trošku promrhal svůj potenciál. Zejména mne zamrzelo závěrečné vychvalování demokracie, protože v tomto případě rozhodně nedošlo k selhání jednotlivců, ale k nechutnému zneužití systému, jehož důsledkem byla hromada mrtvých a zbohatnutí sponzorů prezidentské kampaně. Ano, jsem velký fanda současného typu demokracie "zvolte nás a držte hubu!", který, bohužel, nefunguje jen v "nejsvobodnější" zemi světa.(10.2.2013)

Příklad toho, jak by neměla vypadat politika, a to na všech úrovních. Diskuze rodinných přátel mi svou zasvěceností připomínaly komentáře k politickým článkům na novinkách.cz, a když pan chief of staff of VP pronášel svou řeč na téma 99%, měla jsem chuť praštit ho něčím po hlavě, protože kdyby se rozhodnutí státníků řídila podle pravděpodobnosti pod 10%, můžou si všechny státy navzájem vyhlásit válku rovnou. K tomu všemu trailer lehce klame, protože nějaké napínavé drama o životě agentky, jejíž totožnost byla veřejnosti odhalena, se nekoná a tato část příběhu dochází na řadu až v druhé polovině filmu. Což je asi tak stejné jako říct, že první díl Kmotra vypráví o klukovi, který převzal mafiánské impérium po smrti svého otce a rozhodl se urovnat problémy rodiny. Ano, byla by to pravda, jen prostě přichází trochu později, než by člověk čekal. A v případě Fair Game její předvoj bohužel není nikterak zábavný.(24.3.2011)

• - Ve snímku jsou narozdíl od většiny ostatních ponechána pravá jména postav jako George Bush či Dick Cheney. (Coldrex)

• - Závěrečné titulky v sobě skrývají šifrovanou zprávu, kterou se doposud nikomu nepodařilo rozluštit. (Mr.Hudson)

• - Ve filmu si měl původně zahrát i Simon Baker. (Mr.Hudson)