Život v divočině

• Velká Británie Wild South America (více)
Velká Británie, 2000, 6x49 min

Šestidílná série objevuje rozmanitý a jedinečný život v divoké přírodě krajiny jihoamerického kontinentu. Je to země plná extrémů, rozkládající se od rovníku až téměř k Antarktidě, od tropických moří k zasněženým horským vrcholům. Jižní Amerika má největší světový říční systém, nejdelší pás pohoří, největší a nejbohatší deštné pralesy i nejsušší pouště. Tento úžasný svět nyní přichází i k vám! Výprava za poznáním napříč celým kontinentem odhaluje nejrůznější živočichy a jejich specifika. Uvidíte, jak po tisíciletí probíhala migrace a nově příchozí živočišné formy se mísily s původními. Nikde jinde než v Jižní Americe nežijí vedle sebe primitivní vačnatci a masožravci. Kolekce obsahuje:

1. Život v divočině - Ztracené světy (Wild South America: Andes To Amazon): Šestidílná série objevuje rozmanitý a jedinečný život v divoké přírodě krajiny jihoamerického kontinentu. Je to země plná extrémů, rozkládající se od rovníku až téměř k Antarktidě, od tropických moří k zasněženým horským vrcholům. Jižní Amerika má největší světový říční systém, nejdelší pás pohoří, největší a nejbohatší deštné pralesy i nejsušší pouště. Tento úžasný svět nyní přichází i k vám! Výprava za poznáním napříč celým kontinentem odhaluje nejrůznější živočichy a jejich specifika. Uvidíte, jak po tisíciletí probíhala migrace a nově příchozí živočišné formy se mísily s původními. Nikde jinde než v Jižní Americe nežijí vedle sebe primitivní vačnatci a masožravci.

2. Život v divočině - Mohutná Amazonka (Wild South America: Mighty Amazon): Šestidílná série objevuje rozmanitý a jedinečný život v divoké přírodě krajiny jihoamerického kontinentu. Je to země plná extrémů, rozkládající se od rovníku až téměř k Antarktidě, od tropických moří k zasněženým horským vrcholům. Jižní Amerika má největší světový říční systém, nejdelší pás pohoří, největší a nejbohatší deštné pralesy i nejsušší pouště. Tento úžasný svět nyní přichází i k vám! Povodí Amazonky je obrovské. Z jejího ústí plyne neuvěřitelná pětina říční vody na Zemi a tisíc mil proti proudu je řeka stále sedm mil široká. V tomto díle se seznámíte s životem adaptovaným na tento vodní svět.

3. Život v divočině - Laplatská nížina (Wild South America): Šestidílná série objevuje rozmanitý a jedinečný život v divoké přírodě krajiny jihoamerického kontinentu. Je to země plná extrémů, rozkládající se od rovníku až téměř k Antarktidě, od tropických moří k zasněženým horským vrcholům. Jižní Amerika má největší světový říční systém, nejdelší pás pohoří, největší a nejbohatší deštné pralesy i nejsušší pouště. Tento úžasný svět nyní přichází i k vám! Laplatská nížina je tvořena rozlehlými pláněmi, plnými neobvyklé krásy a neobvyklých živočichů, jako jsou mraveničníci, pásovci, kapybary nebo jaguáři či anakondy. Poznejte tento podivuhodný svět a jeho obyvatele!

4. Život v divočině - Andy (Wild South America: Andes): Šestidílná série objevuje rozmanitý a jedinečný život v divoké přírodě krajiny jihoamerického kontinentu. Je to země plná extrémů, rozkládající se od rovníku až téměř k Antarktidě, od tropických moří k zasněženým horským vrcholům. Jižní Amerika má největší světový říční systém, nejdelší pás pohoří, největší a nejbohatší deštné pralesy i nejsušší pouště. Tento úžasný svět nyní přichází i k vám! Nejdelší pohoří světa představuje drsnou, ale nezapomenutelnou krajinu. V tvrdých podmínkách, jakými jsou ochromující zima a zuřivý vítr, tu bojují o své přežití medvědi, pumy, kondoři nebo plameňáci.

5. Život v divočině - Amazonská džungle (Wild South America: Amazon Jungle): Šestidílná série objevuje rozmanitý a jedinečný život v divoké přírodě krajiny jihoamerického kontinentu. Je to země plná extrémů, rozkládající se od rovníku až téměř k Antarktidě, od tropických moří k zasněženým horským vrcholům. Jižní Amerika má největší světový říční systém, nejdelší pás pohoří, největší a nejbohatší deštné pralesy i nejsušší pouště. Tento úžasný svět nyní přichází i k vám! Největší světový deštný prales nabízí pestrou paletu živočišných i rostlinných druhů. Mnohé z nich se nevyskytují nikde jinde než právě zde. Tento svět úžasných a barevných přírodních krás je ale pro své obyvatele zároveň velmi nebezpečným místem k životu...

6. Život v divočině - Pobřeží tučňáků (Wild South America: Penguin Shores): Šestidílná série objevuje rozmanitý a jedinečný život v divoké přírodě krajiny jihoamerického kontinentu. Je to země plná extrémů, rozkládající se od rovníku až téměř k Antarktidě, od tropických moří k zasněženým horským vrcholům. Jižní Amerika má největší světový říční systém, nejdelší pás pohoří, největší a nejbohatší deštné pralesy i nejsušší pouště. Tento úžasný svět nyní přichází i k vám! POBŘEŽÍ TUČŇÁKŮ. Studené mořské proudy vytvářejí od Falkland ke Galapágám jeden z nejbohatších mořských ekosystémů světa s nejvyšší hustotou výskytu mořského ptactva. Toto je domov dravých velryb, delfínů, tuleňů, albatrosů a všudypřítomných tučňáků. (oficiální text distributora)

FortKnox

Nic moc nového jsem se nedozvěděl, výklad komentátora působí dost obecně. Přišlo mi to, že filmaři přijeli do Jižní Ameriky, natočili hromadu materiálu a sestříhali. Následně popíšou o jaké zvíře se jedna čím se živí a co zrovna provádí, střih a hned další podivuhodné zvíře a tak to jde dal a dal. Chápu, že tam žije nejvíce druhů zvířat na světě a popsat jen zlomek by zabral na několika týdenní dokument, ale strašně mi chybí dlouhodobě sledovaní zvířat a vykládat jejich činnosti z dlouhodobého hlediska. Na dokumenty od Davida Attenborougha, to nemá. ()

Subjektiv

BBC se přezdívá královna dokumentu a pokud dokument chápeme především jako populárně naučný formát, nejspíše se jí tak přezdívá plným právem. Život v divočině řadím v rámci BBC standardu k průměru, což však automaticky značí obsahově bohatý a poutavě natočený seriál. Vytknout mu lze určitou roztěkanost, která pramení ze snahy představit z nepřeberného přírodního bohatství Jižní Ameriky co nejvíce živočišných druhů. Šíře témat se bije s hloubkou výkladu a hloubka prohrává. Attenborough skutečně umí lépe, jak poznamenal FortKnox, zvláštěpak má-li být poukázáno na složitější souvislosti. Též jsem se nemohl ubránit dojmu, že BBC značně střihem recykluje původnější série a filmy. Slabé ****. ()

HellFire

Život v divočině jsem sledoval hned po Divoké Africe a není to tak úžasná podívaná, ale stále jde o to nejlepší, co BBC vydalo. ()