Znova a znova sa opakujúci zázrak. Od jari do jesene. Na holých halúzkach sa zjavia púčky, vyrašia zelené lístky, rozvinú sa biele alebo ružové kvety ovocných stromov a sadov, potom sa zjavia plody čo rastú a zrejú v lúčoch životodarného slnka, ale aj pod teplom pracovitých ľudských dlaní. Zázrak zrodu a dozrievania. V ňom, v tomto fascinujúcom prírodnom úkaze našla slovenskká spisovateľka Jana Gavalcová podnet pre napísanie svojej televíznej hry. Vytýčila si za cieľ aspoň trošičku poodhaliť tajomstvo dozrievania ľudí, zobraziť život v našej súčasnej družstevnej dedine v ovocinárskej oblasti. Aj keď jej ešte nejde o veľmi hlbokú sondu do do obrovských premien, ktorými toto prostredie a najmä naši ľudia v ňom za ostatné desaťročia prešli, a ktorými i v našich dňoch intenzívne prechádzajú, možno v tejto práci Jany Gavalcovej zaznamenať kvalitatívne nové prvky v pohľade na našu realitu a v spôsobe modelovania jej hrdinov. Pokiaľ sa v predchádzajúcich televíznych hrách BLÍZKI CUDZÍ ĽUDIA (1975), INÍ AKO TY A JA (1978), ČUDNÉ DIEVČA (1981 sústreďovala predovšetkým na vykreslenie ich intímneho citového sveta, pokúša sa v tejto hre o ich zaradenie do širších vzťahových väzieb, usiluje sa zachytiť ich fungovanie v spoločenskom pohybe. V konkrétnom príbehu sa jej to darí najmä pri zobrazovaní mladého, vysokoškolsky kvalifikovaného agronóma Tomáša Rajeckého a jeho ľudsky komplikovaného protihráča dlhoročnou praxou ošľahaného i zakaleného Viliama Kubicu, hlavného agronóma jednotného roľníckeho družstva v Machove. Ukazuje, ako sa ich - spočiatku takmer generačný - zápas po mnohých menších i väčších zrážkach a konflktoch postupne mení na produktívnu spoluprácu v záujme dosiahnutia spoločného cieľa. Režisér filmu Franek Chmiel, so všetkými tvorivými spolupracovníkmi, pristúpil k realizácii predlohy Jany Gavalcovej citlivo i zodpovedne. Chcel utvoriť zaujímavé i užitočné dielo zo súčasnosti, ktoré má predpoklady zaujať široký okruh televíznych divákov. (oficiální text distributora)

slunicko2

Budovatelským filmům neodzvonilo ani v osmdesátkách. 1) Na konci filmu se tvůrci hrdě přihlásili k tradici budovatelských filmů let padesátých. Nebo možná ten konec vystřihli z nějakého takového filmu a vlepili do reálného socialismu._____ 2) Mužnému 32letému Vladimíru Durdíkovi ml. (předseda Tomáš) to v džínách slušelo. ()

Martin741

Dalsia nudna normalizacna debilina v plnej polnej, tentokrat s Elom Romancikom /Kapitan dabac, Kladivo na Carodejnice/. Samotny dej znie dobre : stromy sa zazelenaju, trava zacina rast, ovocie a zelenina zrie v lucoch zivotodarneho slnka .... je tu vsak obrovske ale. Herecke vykony su priserne, rezia amaterska. Rezisera to mozno ani nemalo, a dejova linia, to je tuna ciste vakuum a sci -fi. Jo, jo, hoci som Romancikov funda,musim uznat ze aj samotny Romancik tu hral hovno! Teda zase pardon, ja sa ospravedlnujem, mne to uz nemysli, pochopitelne som chcel napisat ze sa herec nedostatocne vlozil do roly a nepresvedcil ma hereckym vykonom : 5 % ()

PatoP

Príbeh mladého agronóma-ovocinára, zasadený do družstevnej dediny v ovocinárskej oblasti. Skvelí herci v peknom, no zabudnutom filme Slovenskej televízie. ()

Autogram

V časoch, keď ešte nikoho netrápilo, že na ochranu úrody ovocia pred jarnými mrazmi sa v sade pália staré pneumatiky, boli raz dvaja agronómovia a jedna súdružka lekárka. Pekne to medzi nimi iskrilo, stretávali sa na pracovných schôdzach a zažili veľa ďalších zaujímavých aj menej zaujímavých vecí. Nakoniec je z toho neškodná sonda do života dediny, ktorá toho filmársky veľa nepriniesla. ()

ghatos

Velmi předvídatelné a ploché..starý vs. mladý...jen to tak nějak uchopit správně politicky a zařadit se. 36%. ()

vitekpe

Neprilis slozity film z prostredi JRD ala CSSR. Mne tyhle filmy vubec nevadi, prestoze jsou jeden jako druhy... Potesila ucast Arabely. ;) ()

klúčik

Ovocný sad , dozrievanie ovocia a nielen ovocia. Film je dnes spomienkou na hercov. Vladimír Durdík ml . Anna Grissová jej sestra bola našou susedou , tak sme ju neraz vídali pri návštevách... Hodnotím 55%. ()

kebom

Škoda predabovania Zuzany Jezerskej Soňou Valentovou... Inak zaujímavý oddychový film na popoludnie. Ivan Palúch dostal takú malú roličku, že sa nedostal ani na titulky. ()

agassi68

Takmer celá vtedajšia slovenská herecká elita sa ocitla v takomto filmíku. Tak som si zaspomínal na súdružské časy. Ale záver som zaspal :) ()

fugyx

Ovocinár-agronóm, ktorý medzi stromami páli pneumatiky, prepočul som kvôli čomu, no i v tej dobe muselo byť súdruhom jasné, že to je pítschovina... Zasmial som sa na postave pani Hany Grissovej, tá postava jej skvele sadla :) ()

Hombre8

Docela příjemná budovatelská story z prostředku reálného socialismu, se všemi těmi věcmi které k tomu patřily. Mladý perspektivní inžinier, který chce převrátit svět, nomenklatura, končící a začínající lásky, hospodské rvačky (bez toho by to na Slovensku nešlo)... Pántik a Černý ve svých typických postavách tehdejší éry. Ale i ostatní role mi přišly dobře zahrané. Samozřejmě, že z dnešního pohledu už film... ()