Dvanásť nahnevaných mužov (TV film)

Československo, 1979, 83 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (9)

• WANDRWALL

Proč dělali už jednou udělané? Navíc to hlavní téma je mimo kulturu a právní systém ČSSR. Komu to věnovali?(15.7.2011)

• anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 20.3.1982 - televízna inscenácia (2.4.2009)(2.4.2009)

Tak som sa konečne dočkala na CSFD pridania skvelého slovenského remaku známeho amerického filmu, úlohu pochybujúceho porotcu, ktorého v originály hral Henry Fonda rovnako výborne stvárnil Ivan Mistrík a ostatní herci, z najvyššej slovenskej hereckej ligy, ktorí sú už žiaľ skoro všetci mŕtvi, v ničom nezaostávali.(2.4.2009)

Klasika od Sidneyho Lumeta 12 Angry men z 1957 v ceskoslovenskom prevedeni. Chvalim vybornych hercov : Romancik /Kladivo na Carodejnice/, Yvan Mystryk /kobaltova Veza/, vyborne dialogy a v neposlednom rade aj herecke koncerty. 95 %, predsa len Lumet je Lumet.(13.3.2013)

Toto by si mal pozrieť každý ignorant, ktorý žije v omyle, že sme na Slovensku nemali skvelých hercov.(24.6.2016)

Česko-slovenský remake známej americkej drámy sa vydaril po hereckej stránke i ztvárnením skvelo. Naši herci sa smelo môžu minimálne rovnať americkým kolegom, o to nie je pochýb. Menšie výhrady mám k obsadeniu, kde by som si v roliach, ktoré zahrali Adamčík, Figura či aj Dibarbora vedel predstaviť vhodnejších kandidátov, ale ostatných deväť hercov sedelo perfektne. Čo sa týka scenára, ten je temer rovnaký ako v prípade originálu či neskoršieho amerického remaku a vyčítať mu neorginalitu či plagiátorstvo je nemiestne. Viacero dialógov je skoro identických, znalý divák sa preto veľmi rýchlo zidentifikuje. Predsalen nejaké výhrady mám k tomu, ako poňali kulisy a tiež absenciu troch veľmi dôležitých bodov: za prvé - scéna s rozpamätávaním si filmov jedného z členov poroty - nechápem, prečo nemohli byť spomenuté americké filmy a herci, pritom bejzbal ako typický americký šport áno (na Slovensku vtedy pritom takmer neznámy šport), keď je to raz zasadené do Spojených štátov, tak nech je to kompletne; za druhé - jedna z najlepších scén filmu, keď porotcovia zinscenujú scénu postaršieho svedka s chromnou nohou, v ktorej mu merajú presný čas; no a za posledné - záverečná scéna, ktorá mierne odľahčuje príbeh, kde sa najstarší porotca zoznamuje s najktívnejším porotcom a vzäpatí sa s ním aj lúči. Veľmi silné štyri hviezdy.(14.12.2016)

Stačí si pozrieť zoznam hercov v tejto záležitosti, to hovorí za všetko. Americký originál sa môže schovať.(13.7.2017)

Kto má rád rozhnevaných dvanásť, bude mať rád aj dvanásť nahnevaných. Miloš Pietor vsadil na umenie hercov presadiť sa a zaujať diváka a to mu vyšlo.(26.8.2011)

Prípad je jasný? Nie tak celkom. Veľmi inšpiratívna divadelná hra - jeden proti všetkým a nakoniec všetci proti jednému. Herecký koncert najstaršej generácie slovenských hercov. 100%(30.3.2016)