Oni 2: Noční kořist

• Kanada

• Nový Zéland

Horor

USA, 2018, 85 min

Ben Ketai, Bryan Bertino (původní scénář)

Ryan Samul

Na rozdíl od jedničky, která se od většiny slasherů odlišovala svojí specifickou creepy atmosférou, se dvojka daleko víc vydává směrem čistého slasheru. Je tady sice několik náznaků, ale ta skličující atmosféra, která z jedničky udělala jeden z nejlepších hororů své doby, se prostě nedostaví. Prostor, ve kterém se film odehrává, se daleko víc otevírá a z filmu tak mizí home-invasion prvek. Nebral bych to ani jako mínus, pokud by film v roli čistého slasheru fungoval, beru to spíš jako plus, že tvůrci pouze nerecyklují děj jedničky a snaží se o posun a odvyprávění svého vlastního příběhu. Co je horší a co už se filmu odpárat nedá je, že jako samostatný příběh a hororový slasher funguje tak z poloviny a má spoustu nedostatků, jak žánrových, tak dějových, které ho sráží dolů. Zatracovat se dvojka Strangers, ale taky úplně nedá, především první půlka filmu jede ve slušné atmosféře a než dojde k samotnému nahánění rodinky po přívěsovém parku, má film co nabídnout, především budování vztahů mezi postavami je na hororové poměry celkem slušné. Postupně ale film bohužel sklouzne k průměrným hororům podobného ražení a závěrečný akt je pak naprosté odklonění od všeho předtím budovaného a satisfakce ve finále alá první Chain Saw Massacre se ani zdaleka nekoná. Johannes Roberts odvedl s druhými Strangers v celku povedenou práci, ale to co se povedlo Bryanu Bertinovi s jedničkou se mu zopakovat nepovedlo. Pár procent nahoru jde na vrub soundtracku. 59%(9.4.2018)

Ačkoli výsledkem kooperace režijních i scénáristických nepodarků, jsou druzí Strangers překvapivě zábavnou párty fošnou pro konzervativnější milovníky slasheru v jeho nejrannější podobě. A já sám jsem až překvapený jak mě to bavilo. Totiž celý film kopíruje postupy již dávno zapomenuté, ale o to je roztomilejší je se s nimi takhle po čase zase setkat. A umí to dělat bez toho, aby neustále poukazoval na to, jak jsou tvůrci sečtělí v kánonech a odměňoval hororové harcovníky let pominuvších doslovnými citacemi a pomrkáváním. Namísto toho se dočkáme věcí jako kamerové zoomy, dvouplánové překrývané záběry, dramatická smyčcová hudba s osmdesátkovými synthy či šíleně nelogické chování (zejména ženských) postav. O pozadí záporáků se nic nedozvíme, ti se nepohybují jinak než pomalou chůzí s občasnými přesuny autem, ze kterého vždycky zní nějaká osmdesátková šleha a hlavně bodycount je poměrně překvapivě rychle stoupající a neočekávaný. A naprosté zatmění bazénu krví jednoho z protagonistů je překrásná scéna. Trávíte-li čas odpočítáváním chyb a nesmyslů ve filmech, tak zvoňte na jiný vrata, ale nezaříkejte se tím, že dřív se ty slashery točily lepší a chytřejší. Byly v zásadě stejný.(12.6.2018)

• LIVINGDEAD

To je snad poprvé, kdy jsem se modlil, aby ta rodina byla rychle vyvražděna. Tolik nelogických a stupidních scén! SPOILER: 1. Každý puberťák má mobil u sebe a bez mobilu je jako bez ruky. 2. Když Vás někdo bodá, tak se snažíte bránit, ne? A matka stojí a čumí 3. Slušňák fotr, vidí svou zabitou rodinu a chlapa se sekerou, jde mu o život a křičí: máte 5 sekund, jinak budu střílet... Normální člověk by vraha snad odrovnal hned! Prostě bylo toho dost a ten film mne totálně vytočil. Dávám 30% a ani nevím za co, možná za píseň od KIM WILDE - "Cambodia"! Bože a tahle píčovina byla i v kinech, já padám!(2.6.2018)

Jedničce šlo o jediné: o mrazivou atmosféru a několik děsivých momentů. Rozhodně nechtěla posouvat scénáristické hranice žánru, rozhodně nechtěla zaujmout originalitou. Dvojka je na tom úplně stejně. Zase jde o zlo číhající kdesi venku, opět tak na ulici nehybně stojí magor s maskou na tváři a sekerou v ruce. Nebo holka s velkým ostrým nožem vynořující se ze tmy. Trpělivě vyčkávající, co její oběť udělá. V pomalém tempu dokonale mrazivé. Právě ono postupné pronikání za fyzicky i psychicky vymezené hranice soukromí funguje v pokračování stejně jako v jedničce. I když jsme přeci jenom v kempu. Rozdíl je možná v tom (i když se omlouvám, první díl si už tolik nevybavuji), že se ústřední rodinka chová víc nelogicky – pokud mi odkrouhli nejbližšího člena rodiny, určitě nebudu s nabitou bouchačkou jen vyhrožovat. Ve výsledku prostý slasher ovšem s několika mrazivými momenty. A díky za sympatických 85 minut.(5.6.2018)

• grizly007

Klasicky šablonovitá vyvražďovačka v prázdném kempu, i tak se na to díky poměrně sympatickýmu obsazení dalo koukat. Celý to však zazdili v posledních 10minutách, kde úplně vypustili logiku a hořící frajer si jede v autě jako Stevie Wonder, co na tom že je celej v plamenech, pohoda. A tak si kromě tohoto debilního konce zapamatujete jen to, že režisér má zálibu v 80s muzice.(25.5.2018)

• - Film vyšel přesně deset let po prvním dílu. (Worry77)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. března 2018 v Belgii. (Varan)

• - Natáčení začalo 30. května 2017, natáčelo se v Kentucky a Ohiu (USA). (Varan)