Podarok Stalinu

Подарок Сталину

Gift to Stalin, The

Kazachstán / Rusko / Polsko / Izrael, 2008, 97 min

Rustam Ibragimbekov

Velmi krásný, smutný a bohužel málo známý film o lidské dobrotě a zvůli na pozadí prvních sovětských jaderných testů u kazašského Semipalatinsku k příležitosti 70. narozenin velkého vožďa a přítele všech dětí J. V. Stalina. "Když jsem byl jako ty, Saško, putoval jsem daleko odtud, do chladných krajin. Vzpomínám si, že po celé stepi jsme stavěli jurty... Obrovská oslava, svatba, stovky lidí, jídlo a hry... a náš kmen byl uznáván ze všech nejvíc. Měli jsme mnoho zvířat, koní, velbloudů... byla taková hra - chytání mladých děvčat. Musel sis nějakou chytit a já jsem jednu chytil a políbil jsem ji." - "A potom?" - "A potom byla svatba. Měli jsme tři děti" - "A potom?" - "A potom hlad... nikdo nepřežil" - "A potom?" - "A potom přišla válka" - "A potom bylo co?" - "A potom jsem našel tebe".(3.7.2011)

Kolik lidí bylo v době kulminující Stalinovými narozeninami zavlečeno do kazašských stepí (přes milion) z kolika národností (přes deset) se dozvíme na konci filmu. Během filmu se dozvíme, jak fungovala sovětská moc mimo městská centra (přes rudé komisaře disponujíící takovou mocí, že jim musela stoupnout do hlavy) a jak se tvořila vesnická multi-kulti společnost, která jí byla absolutně poddána (nebyla však otrocká jako na gulazích). Hrdinou filmu je především silný děda Kasim (kde našli takovou postavu?), který se snaží s rozvahou řešit situace, kde jde o tělo a o život, a nalezenec Saška, který to v hlavě ještě nemá srovnané (vždyť je to děcko!). A teď? Multikulturní společnosti mají zcela jiný rozměr a Stalin, který si k narozeninám usurpoval celý svět, je teď jen tak na strašení dětí... "Budeš-li zlobit ještě chvíli, přijde na tě Džugašvili!"(28.8.2014)

Film s krásnou myšlienkou o ľudskosti/zlobe príslušníkov jedného národa Kazachov, potomkov Džigischána, V rámci ruskej asimilácie mali aj doma zákaz hovoriť po kazašsky, v roku 2000 (keď som tam bol) už mladá generácia nevedela. Temer žiadne vzdelanie. Krajina s obrovským nerastným bohatstvom a perspektívou (ropné pole nebolo treba hľadať, chodil som po smole).Tá baranina v kotli je len pre veľmi silné žalúdky.(20.2.2019)

Počas transportu Židov na istú smrť zachráni starý odvážny Kazach chlapca (neskôr nazvaného Saša) a ukryje ho v kazažskej stepi medzi ľuďmi, ktorí ho chránia aj za cenu vlastných životov. Fantastický herecký výkon Jekateriny Rednikovej ako Very, ktorej manžel je politickým väzňom a z nej si sovietski vojenskí úradníci urobia hračku pre svoje sexuálne chúťky. Vera však nestráca schopnosť obrovského súcitu a lásky, ktorou Sašu zahrnie a dokáže milovať aj poľského lekára, ktorý ju nevníma ako "kurvu", ale ako silnú osobnosť. Na jednej strane sú tu ľudia, ktorí napriek tomu, že ich režim pošliapal a pošpinil, sú schopní čistých citov a odvahy a na druhej strane ideológiou zmanipulovaní vojenskí úradníci, ktorí dokážu zabíjať a správať sa ako zvery k nevinným... Dojímavý je úmysel Sašu, ktorý sa zapojí do súťaže o najkrajší dar Stalinovi a daruje mu svoje zvieratko s túžbou, aby mu Stalin vrátil rodičov ... V roku 1949 pri príležitosti Stalinových narodenín prebehne jadrová skúška, za obeť ktorej padne mnoho ľudí. Aj ich životy sa stávajú darom Stalinovi ....(1.10.2010)

Celý film je vyvěšen na youtube, je v ruštině, rozhodně doporučuji. Ostatní komentáře doplňuji o informaci, že v podstatě jde o vzpomínky starého muže, žijícího nyní v Jeruzalémě (záběry odtamtud se jen mihnou), který se vrací do míst, kde mu starý Kazach zachránil život, aby se poklonil jeho hrobu a pomodlil se židovskou modlitbu jako k mrtvému otci.(17.2.2015)