Green Lantern: První let

Green Lantern: First Flight

Animovaný / Akční / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2009, 74 min

Předloha:

John Broome (komiks), Gil Kane (komiks)

Pozemšťan Hal Jordan se stane jedním z ochránců vesmíru, tzv. Green Lanternů, a my jsme svědky jeho prvního velkého dobrodružství. / Tohle bylo moje poprvé, co se tohoto superhrdiny týče, no a nemůžu říct, že by se mi dvakrát moc zamlouval. On sám není příliš zajímavý (a prakticky jsem se nedozvěděl vůbec nic z jeho minulosti) a nelíbí se mi ani celý ten svět. Moc sci-fi, moc a la Star Wars, přičemž řadoví obyvatelé kosmu se mi zdály být celkem odfláklí. Místy jsem se i nudil. Pořád tomu ale nenapálím pod tři hvězdy, protože zase taková nuda to nebyla. A vlastně jsem si oblíbil jednu postavu - Sinestra.(22.7.2010)

Komixový svet "zelených lampášnikov" a ani ich celkové postavenie v hierachií a univerze HERO sveta nepoznám, a preto môžem iba povedať, že to bol jeden z tých lepších hrdinských animákov, ktoré som videl. /////////////////////////////////////////// "In brightest day, in blackest night, No evil shall escape my sight Let those who worship evil's might, Beware my power... Green Lantern's light!"///////////////////////////////////////// toto odlschoolové motto sa mi celkom páči :)(21.5.2010)

Green Lantern je dobrý nástupce starších filmů Lauren Montgomeryové. Pěkná akce, která rychle odsejpá a s ničím se nepáře. To se mi líbí na kreslených filmech: absolutně se nezatěžují se zdlouhavým vysvětlováním. Ještě před úvodními titulky se divák dozví téměř vše podstatné a pak následuje okamžité vržení do akce. Kromě toho jsou zde výjevy, které by v hraném filmu pravděpodobně ani nefungovaly, jako je například scéna v kantýně ne nepodobné té z Mos Eisley, která je narvaná nejméně dvacítkou roztodivných mimozemšťanů... Se Star Wars toho má tento film společného víc, samotní Green Lanterni nemálo připomínají Rytíře Jedi... Celkově se jedná o spíš temnější záležitost, samozřejmě v rámci možností:) ale není to tak dětské jako poslední marvelovské kousky (Ultimate Avengers), v tomhle má DC navrch. Jinak režie je perfektní, připomínky mohu mít leda ke scénáři - hlavně ke konci filmu tak nějak dochází dech a "grandiózní" finále není vůbec ničím výjimečné či zapamatovatelné. A zatímco Sinestro je vykreslen poměrně důkladně, Hal Jordan skoro vůbec, člověk se o něm má šanci něco dozvědět právě jen z těch asi čtyř minut před úvodními titulky. Neubráním se také hypotetickému srovnání s hraným filmem: tam to bude samozřejmě přesně naopak, většinu stopáže se bude Hal Jordan seznamovat s prstenem a jednotkami Green Lanternů a děj se nebude odehrávat převážně ve vesmíru. Namísto toho se možná dočkáme romantické dějové linie a bude kladen důraz na Jordanovu dvojí identitu na Zemi. 75%(22.7.2009)

Pořád se mi na mysl tlačilo jedno slovíčko: přehnané. Začátek mi připadal schválně silně nevýrazný, jen aby o dvacet minut později přišlo nefalšované peklo plné spektakulárních soubojů a megalomanských výbuchů. Bojuje se po celém vesmíru a ničí se planety... Příběh se bohužel nijak neobtěžuje s vysvětlováním, jak to vlastně celé s onou podivnou zelenou sílou a prsteny je, a mě hlubší mytologie docela chyběla. Připadal jsem si jako vhozený do rozjeté scifárny. Zdaleka jsem nebyl ponořený do děje, a tak jsem zůstal odkázán jen na typické komiksové zvraty a zábavnou akci. Přitom stačilo jen přitlačit na příběh, a hlavně na minulost a osobnost samotného Hala Jordana. Scénáristé to holt podělali. Škoda - jsem velice zvědavý na Campbellův celovečerák.(6.3.2010)

Net/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Animace 7/10/// +Green Lantern a jeho svět, fantastický hudební doprovod, akce, zajímavá zápletka i příběh -ještě víc jsem zvědavej na hranou verzi, animace je přeci jen trošku slabší, viděl jsem už lepší/// Už když jsem prvně o něm slyšel, začal jsem se o něj a o jeho první hraný film zajímat. Ještě předtím jsem měl však možnost zhlédnou tuto animovanou verzi, která mi toho hodně poodhalila a ukázala jak je ve skutečnosti Green Lantern silný a zajímavý. Taky díky tomu, že je film kratší, nabitý akci a ani chvilku se nenudíte nad zdlouhavým vykecáváním. To je další výhoda těchto animovaných snímků: pořád jedou naplno. Mám je rád a už se těším na další./// Celkem 82%///(13.5.2010)