Když jsem to viděl prvně v kině, byl jsem nadšenej! Nejenom díky trikům, ale celkově mi to přišlo fakt skvěle natočený, dobře zahraný, napínavý, zábavný! Když jsem to viděl podruhé v televizi, byl jsem zklamán! Triky už byly nikterak výjimečné a celkově to bylo strašně debilní! Americkej prezident ve stíhačce bojuje proti ufounům, ožralý blázen se zachová jako hrdina, obrejlenej pošahanej ochránce přírody zachrání svět, striptérka zachraňuje lidi včetně první dámy a ministr obrany chce na všechno střílet atomovky! A samozřejmě, všechno se točí kolem američanů, všechno vymyslí američani, zbytek světa pouze čeká na to, co jim amíci poradí!... No, ale když jsem na to koukal dneska, povznesen nad všechny americké vlastenecké klišé, musím uznat, že se mi to opět dost líbilo! Je to zábava jak má být! Občas sice neúmyslně úsměvné, ale povedené!(6.10.2007)

Soundtrack David Arnold: 1. 1969 - We Came In Peace [2:04] ,2. S.E.T.I. Radio Signal [1:52] ,3. The Darkest Day [4:14] ,4. Canceled Leave [1:46] ,5. Evacuation [5:47] ,6. Fire Storm [1:23] ,7. Aftermath [3:36] ,8. Base Attack [6:12] ,9. El Toro Destroyed [1:31] ,10. International Code [1:32] ,11. The President's Speech [3:11] ,12. The Day We Fight Back [5:00] ,13. Jolly Roger [3:17] ,14. End Titles [9:08],(9.6.2011)

• gudaulin

Otevřeně řečeno, nepokládám se za fanouška nanejvýš svérázného režiséra Rolanda Emmericha a jeho pompézních megalomanských filmů. Téma mimozemské invaze jsme si v béčkových sci-fi filmech před Emmerichem užili nesčíselněkrát a Emmerich si zkrátka řekl, že když už nestihl natočit tu první, tak natočí aspoň tu největší mimozemskou invazi v dějinách filmu. Takže nebe zahltil tisíci gigantických, no to dá rozum, že létajících talířů, proč nevyužít klišé, které má filmový divák dokonale vstřebané v krvi. Monstrózní umělá tělesa mají desítky, ba stovky kilometrů v průměru a scénáristu ani režiséra zjevně nezatěžuje problém pohybu tak přerostlých dopravních prostředků v gravitačních polích měsíců a planet naší sluneční soustavy ani to, že se zde objeví tak říkajíc zčista jasna. Prostě kde se vzaly, tu se vzaly. Jinak je to nadstandardně patetické, vlastenecké a hrdinské. No, kdo se asi vsouká do stíhačky, aby neohroženě čelil mimozemské invazi? To dá rozum, že americký prezident. Emmerich zatím žádný skvost v rámci žánru nenatočil a Den nezávislosti není výjimkou. Celkový dojem: 40 %.(3.1.2008)

Sci-fi komedie - tu snůšku americky patetických keců a americky heroických gest přece nikdo nemůže myslet vážně. Slušně obsazené, slušně zábavné, slušně vtipné, slušné triky, po obsahové stránce slušná kravina. Jsou dva způsoby, jak se u toho nadprůměrně pobavit a nehodnotit odpadem: A) mít velký smysl pro humor a sledovat to s patřičným nadhledem, B) přepnout si na mozku páčku do pozice OFF... C) případně obojí zkombinovat, jak se to povedlo mně:-). 75%(9.3.2009)

S odstupem času (a především v kontextu další Emmerichovy tvorby musím film hodnotit výrazně lépe, než před lety, kdy jsem jej jako puberťák těžce odstřelil, protože mě štvalo klišé na klišé, zoufalý scénář a pod. Film ani po 17 letech příliš nezestárnul a Emmerichovy tradiční propriety, tedy útok na národní integritu skrze destrukci monumentů (kterou Emmerich z pozice neameričana vlastně docela hezky glosuje) a klišé dovedené až k samotné absurditě se objevují už v roce 1996, což mě v době premiéry štvalo, ale dneska si to užívám stejně, jako třeba u 2012. Scénář je ale pořád místy na pytel.(4.1.2006)

• - Jméno doktora Okuna je narážka na Jeffreyho A. Okuna, který byl jedním ze supervizorů na vizuální efekty v předešlém filmu režiséra Stargate (1994). (don corleone)

• - Role prezidenta Whitmora byla původně psána pro Kevina Spacey, který byl kamarádem ze školy spoluautora scénaře Deana Devlina. Vedení společnosti Fox ho však odmítlo obsadit s odůvodněním, že nemá patřičný potenciál být velkou hvězdou. Roli získal Bill Pullman. (Baltazzar)

• - Většina nepočítačových triků se vytvářela v hangárech firmy Hughes Aircraft, kterou založil Howard Hughes, o němž byl natočen film Letec (2004) s Leonardem DiCapriem. (Karlos80)