Den nezávislosti

Independence Day

Deň nezávislosti

Independence Day

Sci-Fi / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1996, 139 min (SE: 153 min)

• Lima

"Kradu, kradeš, krademe." Aneb Emmerich s Devlinem se sešli, naházeli do společného kotle své mozkové výplody, řádně zamíchali a vznikl z toho nepoživatelný blivajz. Vypnul jsem mozek a chtěl jsem se jenom bavit, jenže tady by nepomohla ani mozková lobotomie. Mohutná lavina klišé a stupidity mně smetla tak, že podruhý už bych si to nechtěl zopakovat.(11.5.2003)

• gudaulin

Otevřeně řečeno, nepokládám se za fanouška nanejvýš svérázného režiséra Rolanda Emmericha a jeho pompézních megalomanských filmů. Téma mimozemské invaze jsme si v béčkových sci-fi filmech před Emmerichem užili nesčíselněkrát a Emmerich si zkrátka řekl, že když už nestihl natočit tu první, tak natočí aspoň tu největší mimozemskou invazi v dějinách filmu. Takže nebe zahltil tisíci gigantických, no to dá rozum, že létajících talířů, proč nevyužít klišé, které má filmový divák dokonale vstřebané v krvi. Monstrózní umělá tělesa mají desítky, ba stovky kilometrů v průměru a scénáristu ani režiséra zjevně nezatěžuje problém pohybu tak přerostlých dopravních prostředků v gravitačních polích měsíců a planet naší sluneční soustavy ani to, že se zde objeví tak říkajíc zčista jasna. Prostě kde se vzaly, tu se vzaly. Jinak je to nadstandardně patetické, vlastenecké a hrdinské. No, kdo se asi vsouká do stíhačky, aby neohroženě čelil mimozemské invazi? To dá rozum, že americký prezident. Emmerich zatím žádný skvost v rámci žánru nenatočil a Den nezávislosti není výjimkou. Celkový dojem: 40 %.(3.1.2008)

Emmerichův vrchol, který nejen nastartoval famózní kariéru WIlla Smithe, ale také předvedl světu film nabitý skvělou akcí, efekty a postavami. Den nezávislosti je synonymem sci-fi akčního filmu druhé poloviny 90sátých let. Vždyť skvělá akci napomáhá i slušný příběh a celé se to perfektně i díky dobrému hudebnímu doprovodu spojuje do něčeho většího a lepšího než "další variace na Válku světů". To nemluvím o efektech, které jsou viditelně jiné než digitální a působí realisticky a příjemně. vše je velké a vše velkém také vybuchuje. Den nezávislosti ocenili diváci, ale jak se na to koukám, na čsfd je asi nějaká hromada nudných intelektuálů, které nedokáže pobavit Smith ani Goldblum ať říkají Hups nebo kouří své doutníky vítězství. Smutná ukázka hodnocením podceňovaného snímku, který nemá mezi akčními sci-fi snímky příliš konkurence. Poprvé jsem Den nezávislosti viděl, když jsem byl opravdu dost malý ani ne desetiletý, a scény i příběh na mě měli obrovský dopad (sakra, jak já se bál u pitvy mimozemšťana a široko daleko nikdo nebyl :(( ). "Já nejsem Žid" "To nevadí, nikdo není dokonalý"(3.6.2004)

ID4 bol totálne ukážkový letný megahit s gigantickým rozpočtom (vlastne máte pravdu, stálo to 75 miliónov, čo ani na tú dobu nebolo príliš veľa, ale vizuálne film vyzerá ako keby stál o 150 miliónov viac), ešte gigantickejšími tržbami a neskutočným drajvom. Bola to udalosť sezóny, ktorý každý MUSEL vidieť v kine. K nám na Slovensko sa tento Emmerichov supertrhák dostal síce až na jeseň 1996, ale nám to nevadilo. Hlavné bolo, že sme si ho užili v kine. Naplno. Monumentálne akčné sci-fi od týpka, ktorý nakrútil Univerzálneho vojaka a čudnú Hviezdnu bránu bolo filmom, o ktorom sa hovorilo všade - v škole, v robote, v domácnostiach. Apokalypsa svetového rozmeru, slizkí mimozemšťania s chápadlami, agresívne vesmírne gigalode, patetické preslovy amerických prezidentov, bláznivý doktor Okun (Brent Spiner alias Data zo Star Treku), k tomu výborné herecké trio pozostávajúce z dobrých, ale neslávnych (alebo aspoň v tej dobe) hercov (najväčšou hviezdou bol zrejme Jeff Goldblum vďaka len tri roky starému hitu Jurský park), nevídané efekty a samozrejme šťastný koniec. Dvojka, ktorá prišla 20 (dvadsať!) rokov po jednotke už bola nuda. Kino Považan NMnV 1996(1.11.2004)

// Dost možná moje první setkání s pojmem "blockbuster" a není to asi náhoda, že u toho byl zrovna Mr. Destruction itself. Ten chlapík se zkrátka nezapře, má prsty pomalu ve všem, co vybuchuje a jako malému škvrněti, zničení New Yorku, Will Smith jako akční geroj nakopávajicí xicht emzákům a Bill Pulman jako nejvíc cool americký prezident ever - to byla zkrátka příliš silná kombinace, než abych jí přežil nepoznamenaný. A díky bohu za to, protože sledovat dnes takové filmy a nebýt schopný si je "užít" naplno... můj život by byl o dost smutnější. Lituji ty, kteří tohle nezvládnou. Independence Day - 90%(7.12.2012)

• - Natáčelo se od 28. července do 2. listopadu 1995 ve státech USA – Kalifornie, D.C., New York, New Jersey, Pensylvánie, Indiana, Georgie, Colorado, Texas, Nové Mexiko, Washington, Utah, Nevada, Arizona a mimo USA se natáčelo v Austrálii, na Islandu, v Egyptě, ve Švédsku a africké Tanzánii. (Varan)

• - Scéna, v ktorej Will Smith za sebou ťahá bezvládne telo mimozemšťana cez púšť, bola natáčaná na soľných pláňach pri Veľkom soľnom jazere v Utahu. A tak Willova veta: „Čo je to sakra za smrad?“ nebola plánovaná, pretože na scéne bol cítiť smrad z hnijúcich kreviet z jazera.

• - Ve větě "Eh, forget my lawyer", kterou řekne Harvey Fierstein bylo původně úplně jiné slovo začínající na "f". (don corleone)