Kdo by chtěl v tomto sci-fi thrilleru hledat nějaké životní moudro, bude těžce zklamán. Jde totiž o čistokrevnou popcornovou podívanou, při které je doporučeno nepřemýšlet nad tím, co se na plátně nebo v TV děje a prostě jen hltat a hltat (očima). A tady toho k hltání je opravdu hodně. Záplava supermoderních triků se na člověka z plátna doslova vylije a chvílemi je jich tolik, že je divák ani všechny nepostřehne. Po této stránce - všechna čest. Co mě ale (jako už mnohokrát) dokonale odrovnalo, to je ten americký patriotismus. Pro mě osobně už je to ta nejzprofanovanější věc na světě. Ale ještě více mě začínají unavovat američtí prezidenti - akční hrdinové. Pro mě osobně je daleko realističtější skutečná návštěva mimozemšťanů na Zemi.(24.8.2002)

Další konzumní Emmerichova podívaná, kterou bych mohl úplně odstřelit za přihlouplý příběh zabalený do pořádně mastného papíru z milionů bankovek, ale to já neudělám. Tenhle film vznikal za účelem pobavit masy, nervat jim do hlavy násilím moudra a filozofické názory, prostě jen a jedině pobavit. Jistě, že myšlenka silnýho amerikanismu je tam hodně cítit, ta všeobecná hrdost pod vlajkou s hvězdičkama a pruhama i když jim za zadkem UFOuni kropěj White House. Ale taky onen zvláštní fakt, že až něco katastrofického dokáže národy spojit v jeden. Efektová část, na které si tenhle německý velkorozpočtář vždycky dost zakládal, a na kterou mu studia hojně přispívala, je onou hlavní hnací silou celého filmu. Bohužel někdy je to jak se říká příliš a divák se v tom topí jako v zahradním bazénku, do kterýho vlítnul po hlavě když uklouznul po gumové kachničce. Samotné talíře či vesmírné lodě vetřelců jsou monumentální, stejně jako likvidace amerického majestátu, už méně zajímavou částí je návštěva u UFOunů doma, mimo povrch Země, kde už si to na velkolepost jen hraje. Když si zpoza kýble popcornu usmyslíte, že to poselství stejnak najdete, tak klid. Zobejte dál, krom toho výše zmiňovanýho stmelení národů tam fakt není a jen vás to ochudí o dojem. Will Smith opět hláškuje a jeho přivítání návštěvníka na naší planetce nemá chybu. Žel ostatní herci, včetně velkých jmen jako Pullman nebo Goldblum hrají už jen do standardu. Ale co víc chtít od týhle absolutní komerce? Já dávám za 4, nechávám u ledu kupu chyb co film má, ten už zmíněnej nulovej příběh, dokonce i přeefektovanost a stupiditu spousty momentů a prostě se bavím. Mozek stranou, všeobecná pohoda.(13.11.2004)

Monumentálne akčné sci-fi Rolanda Emmericha, ktoré musí potešiť každého fanúšika akcie a sci-fi (hoci naivnej). Apokalypsa svetového rozmeru, slizkí mimozemšťania s chápadlami, agresívne lietajúce taniere, patetické preslovy amerických prezidentov, bláznivý doktor Okun (Brent Spiner alias Data zo "Star Treku"), k tomu výborné herecké trio (Smith, Goldblum, Pullman), nestarnúce efekty a samozrejme šťastný koniec. Kino Považan 1996(1.11.2004)

Vizuálně úchvatná pecka s naprosto fantastickou hudbou a příjemným hereckým obsazením. Scénář je nabitý a není minuta, kterou bych mohl označit za nudnou. Pořád se něco děje, jeden zvrat za druhým a některé scény jsou skutečně fantastické (Oblast 51, ničení měst, scény po "apokalypse" atd.). Kromě toho Emmerich dokáže brilantně skládat dohromady obraz s hudbou - podobně jako třeba Bay. Patos se musí brát s rezervou a chtě nechtě musíme uznat, že Bill Pullman charisma má. Není to inteligentní scifi, je to pouze popkornová zábava, ale zatraceně dobře natočená, dost dobře zahraná a slušně odvyprávěná. V celkovém součtu je Den Nezávislosti jednoznačně nejlepší Emmerichův film, respektive jediný jeho opravdu dobrý film.(4.9.2005)

Humor ve stylu populárních sitcomů, slušné triky, neustálá demolice, Will Smith kopající do omráčeného mimozemšťana, americký prezident ve stíhačce. Že to nejde dohromady? Den nezávislosti svítí v Emmerichově filmografii právě díky šikovně zakomponovaným vtipům a výborně obsazeným rolím. A co se týká monstrozity, byl mistr demolice opravdu silně při chuti.... zábava, které je poněkud nefér vyčítat debilitu.(25.12.2006)

• - Většina nepočítačových triků se vytvářela v hangárech firmy Hughes Aircraft, kterou založil Howard Hughes, o němž byl natočen film Letec (2004) s Leonardem DiCapriem. (Karlos80)

• - Prezidentská řeč na konci filmu byla natočena 6. srpna 1995 před starým vojenským hangárem, kde byl také zaparkován známý letoun Enola Gay. Ten, který shodil atomovou bombu na Hirošimu a to přesně před 50. lety 6. srpna 1945. (don corleone)

• - Výbuch Bílého domu byl snímán 9 kamerami. (M.B)