Monumentálne akčné sci-fi Rolanda Emmericha, ktoré musí potešiť každého fanúšika akcie a sci-fi (hoci naivnej). Apokalypsa svetového rozmeru, slizkí mimozemšťania s chápadlami, agresívne lietajúce taniere, patetické preslovy amerických prezidentov, bláznivý doktor Okun (Brent Spiner alias Data zo "Star Treku"), k tomu výborné herecké trio (Smith, Goldblum, Pullman), nestarnúce efekty a samozrejme šťastný koniec. Kino Považan 1996(1.11.2004)

• gudaulin

Otevřeně řečeno, nepokládám se za fanouška nanejvýš svérázného režiséra Rolanda Emmericha a jeho pompézních megalomanských filmů. Téma mimozemské invaze jsme si v béčkových sci-fi filmech před Emmerichem užili nesčíselněkrát a Emmerich si zkrátka řekl, že když už nestihl natočit tu první, tak natočí aspoň tu největší mimozemskou invazi v dějinách filmu. Takže nebe zahltil tisíci gigantických, no to dá rozum, že létajících talířů, proč nevyužít klišé, které má filmový divák dokonale vstřebané v krvi. Monstrózní umělá tělesa mají desítky, ba stovky kilometrů v průměru a scénáristu ani režiséra zjevně nezatěžuje problém pohybu tak přerostlých dopravních prostředků v gravitačních polích měsíců a planet naší sluneční soustavy ani to, že se zde objeví tak říkajíc zčista jasna. Prostě kde se vzaly, tu se vzaly. Jinak je to nadstandardně patetické, vlastenecké a hrdinské. No, kdo se asi vsouká do stíhačky, aby neohroženě čelil mimozemské invazi? To dá rozum, že americký prezident. Emmerich zatím žádný skvost v rámci žánru nenatočil a Den nezávislosti není výjimkou. Celkový dojem: 40 %.(3.1.2008)

Spolu s Patriotem asi nejlepší Emmerichův film. Tady mi ten jeho patos nevadil ani v nejmenším. Perfektní hudba a herecké obsazení všemu dodává tu správnou adrenalinovou šťávu. Konečně se dozvíme pravdu o Oblasti 51 ;) Vynikající triky, ve své době špička. Příběh sice nic moc, ale chtějte po scénáristovi, aby napsal nějakou story pro Emmeriche, u kterého by jste alespoň na minutu měli zapnout mozek a režisér by jej nakopl do zadnice jako správnej patriotickej Němec. (Ano, největší americkej patriot se narodil v Německu). Jestli hledáte ten správnej film k popcornu, tak už máte jasno - Den Nezávislosti.(15.1.2006)

Je to výborný sci-fi film od Rollanda Emmericha. Má skvelý príbeh o mimozemskej invázii na našu planétu, kde je ľudstvo postupne vyhladzované, pričom žiadny útok nezaberá a tak je poslednou nádejou inteligentný technik. Spracovanie je veľmi dobré. síce niekoľko prvkov, ako večne opitý pilot sú pomerne zbytočné a v strednej fázi tempo mierne spomalí, ale nájde sa tu množstvo zaujímavého a film je dostatočne zábavný celý čas. Samotná akcia sa dá označiť za špičku vo svojej kategórii. Je veľkolepá a skvelo natočená, či už rozsiahla deštrukcia niekoľkých miest, no hlavne vynikajúce letecké útoky. Herecké obsadenie je slušné, zaujme hlavne Jeff Goldblum, Will Smith a Bill Pullman, ale nájde sa tu dostatok zaujímavých postáv. Réžia je pre potreby filmu viac než dostatočná, tu nemám čo vytknúť a čo sa týka technickej stránky, tak síce niektoré efekty pri demolácii miest mierne zaostávajú, ale celkovo som veľmi spokojný. Deň nezávislosti je pre mňa synonymum pojmu blockbuster a patrí medzi to najlepšie, čo v tejto kategórii vôbec vzniklo. Len škoda, že časy, ked´ Emmerich točil takto zábavné filmy sú dávno preč. 75%(20.7.2007)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $306,169,268Tržby Celosvetovo $817,400,891║ Najprv prišiel skvelý trailer čo nehorázne navnadil a nakoniec som v kine krútil hlavou čo za prevarený blockbastrový vývar plný trápnych srandičiek pozerám. Emmerich to až moc preplácal a zbytočne naťahoval. /videl v kine: 60%/(20.7.2005)

• - Ve scéně, kdy Russell Casse (Randy Quaid) omylem začne odpalovat raketu, pronese: "I picked a hell of a day to quit drinking" ("Vybral jsem si špatný den, na to skončit s pitím"). Věta je odkazem na film Připoutejte se, prosím (1980), kde ji pronese McCroskey (Lloyd Bridges). (Baltazzar)

• - Poté, co se kosmická loď usadí nad Amerikou, probouzí se Steven Hiller (Will Smith). Když vstane, má na sobě trenýrky. Když však v záběru poté odchází z ložnice, má oblečeny tepláky. (Mr.Hudson)

• - Spoiler: Původně byla natočena verze, kde do finálního útoku letí Russell Casse (Randy Quaid) se svým práškovacím letadlem, které má k trupu připevněnou raketu. Tato scéna byla přetočena, protože testovacímu publiku připadala příliš komediální a také proto, že režisér chtěl, aby se Russell pro sebeobětování rozhodl až ve vzduchu a ne, aby ho plánoval dopředu. (Baltazzar)