poster

Den nezávislosti

 • USA

  Independence Day

 • Slovensko

  Deň nezávislosti

 • Velká Británie

  Independence Day

Sci-Fi / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1996, 139 min (SE: 153 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dever
  *****

  Soundtrack David Arnold: 1. 1969 - We Came In Peace [2:04] ,2. S.E.T.I. Radio Signal [1:52] ,3. The Darkest Day [4:14] ,4. Canceled Leave [1:46] ,5. Evacuation [5:47] ,6. Fire Storm [1:23] ,7. Aftermath [3:36] ,8. Base Attack [6:12] ,9. El Toro Destroyed [1:31] ,10. International Code [1:32] ,11. The President's Speech [3:11] ,12. The Day We Fight Back [5:00] ,13. Jolly Roger [3:17] ,14. End Titles [9:08],(9.6.2011)

 • Marigold
  **

  "Soudruzi, v naší zemi přistáli oškliví diverzanti z kosmu za účelem vysazování mandelinky barmborové do našich žírných lánů. Soudruzi, my si ale Státy rozvracet nedáme! Navíc máme ten vítězný červenec, tak hrr na ně" Kapitalistický realismus v plné síle, stejně dementní, jako bolševické agitky, stejně okázale patetické. A navíc – ty figurky. Bodrý "nigga", hrdinný prezident-pilot, ožrala se srdcem donského kozáka... jezusmarjá, pardón... neohroženého kovboje... Prostě brilantní výroba smradlavé kuličky z ubohého prdu. Film o ničem s pěknými efekty. Lesk a bída Hollywoodu v plné parádě. Nebylo to vyrobené na zakázku Bílého domu??? Edit 2011: chtě nechtě musím přiznat, že (podobně jako mnohé bolševické agitky) mě tenhle film baví a naplňuje zvláštní rozkoší z absolutní magorie. Takže mu s odstupem času uděluji o hvězdičku navíc, ve srovnání se šmírou jménem Světová invaze je to přímo královská zábava a stejné hodnocení si nezaslouží...(25.1.2004)

 • Fr
  ****

  Spousta zajímavejch nápadů a koncert W.Smitha funguje i po letech (a díky DTS nabírá tento film nové kouzlo). Na druhé straně je tu americká agitka na Den nezávislosti a spousta trapnejch keců okolo (,,...od Američanů, chtějí dát dohromady protiofenzívu!" ,,Konečně!"...) A jsou tu dvě možnosti. Buď v klidu sledovat právě W.Smitha, jak musí táhnout těžkou prdel mimozemšťana pouští, nebo se užírat. Já zvolil áčko.(26.6.2007)

 • Skejpr
  ****

  S odstupem času (a především v kontextu další Emmerichovy tvorby musím film hodnotit výrazně lépe, než před lety, kdy jsem jej jako puberťák těžce odstřelil, protože mě štvalo klišé na klišé, zoufalý scénář a pod. Film ani po 17 letech příliš nezestárnul a Emmerichovy tradiční propriety, tedy útok na národní integritu skrze destrukci monumentů (kterou Emmerich z pozice neameričana vlastně docela hezky glosuje) a klišé dovedené až k samotné absurditě se objevují už v roce 1996, což mě v době premiéry štvalo, ale dneska si to užívám stejně, jako třeba u 2012. Scénář je ale pořád místy na pytel.(4.1.2006)

 • Enšpígl
  ***

  Na efekt skvělý, dialogy zdrcují : "Steve, máš strach?" "Ne." " A ty?" " Taky ne." Samozřejmě já taky ne, čeho bych se taky měl bát, když má planeta Země tu čest, že na ní žijou američani. ---------------------------------------------------------------------------------------------TEXT AMERICKÉ NÁRODNÍ HYMNY : Oh, say can you see, by the dawn's early light, What so proudly we hailed at the twilight's last gleaming? Whose broad stripes and bright stars, through the perilous fight, O'er the ramparts we watched, were so gallantly streaming? And the rockets' red glare, the bombs bursting in air, Gave proof through the night that our flag was still there. O say, does that star-spangled banner yet wave O'er the land of the free and the home of the brave? On the shore, dimly seen through the mists of the deep, Where the foe's haughty host in dread silence reposes, What is that which the breeze, o'er the towering steep, As it fitfully blows, now conceals, now discloses? Now it catches the gleam of the morning's first beam, In full glory reflected now shines on the stream: 'Tis the star-spangled banner! O long may it wave O'er the land of the free and the home of the brave. And where is that band who so vauntingly swore That the havoc of war and the battle's confusion A home and a country should leave us no more? Their blood has wiped out their foul footstep's pollution. No refuge could save the hireling and slave From the terror of flight, or the gloom of the grave: And the star-spangled banner in triumph doth wave O'er the land of the free and the home of the brave. Oh! thus be it ever, when freemen shall stand Between their loved homes and the war's desolation! Blest with victory and peace, may the heaven-rescued land Praise the Power that hath made and preserved us a nation. Then conquer we must, when our cause it is just, And this be our motto: "In God is our trust." And the star-spangled banner in triumph shall wave O'er the land of the free and the home of the brave!(24.12.2006)

 • - Ve scéně, kdy Russell Casse (Randy Quaid) omylem začne odpalovat raketu, pronese: "I picked a hell of a day to quit drinking" ("Vybral jsem si špatný den, na to skončit s pitím"). Věta je odkazem na film Připoutejte se, prosím (1980), kde ji pronese McCroskey (Lloyd Bridges). (Baltazzar)

 • - Pověst o kvalitách filmu dorazila i do Bílého domu. Prezident Bill Clinton si objednal soukromou projekci, které se zúčastnili producent Dean Devlin, režisér Roland Emmerich a filmový prezident Bill Pullman. (Bauer)

 • - Role prezidenta Whitmora byla původně psána pro Kevina Spacey, který byl kamarádem ze školy spoluautora scénaře Deana Devlina. Vedení společnosti Fox ho však odmítlo obsadit s odůvodněním, že nemá patřičný potenciál být velkou hvězdou. Roli získal Bill Pullman. (Baltazzar)