Miral

Francie / Izrael / Itálie / Indie, 2010, 112 min

Možná to bylo naschvál. Možná jen Schnabel chtěl natočit neutrální film, který nabídne nezaujatý pohled na daný konflikt. Budiž. To se ale měl pustit spíše do dokumentu, protože takhle mně byly osudy všech herců - a to včetně hlavní hrdinky - úplně volný. Kdyby všichni zemřeli, vůbec by mi to nevadilo.(10.4.2011)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(28.12.2010)

Film na mě působí jako autentické vyprávění o životě palestinských žen v Izraeli. Podobná témata je vždy těžké zpracovat. Více než příběh samotné Miral mě zaujal příběh její matky a život Hind al-Husseini jimž je celý film zarámován je vskutku inspirativní.(25.7.2012)

Vměstnat historii tohoto konfliktu do skoro 120 minut je náročné. Jak to udělat, aby ve filmu bylo vše podstatné a neutrpělo tím celé vyprávění a hlavně hlubší vhled do osudů jednotlivých postav. Film ve mně určitě zanechal otisk, avšak viděla jsem z té oblasti už více filmů, které právě mohly jít už jen po jednom konkrétním aspektu dané problematiky, a tudíž i více do hloubky. Leč snaha o jakýkoliv možný vhled na tuto problematiku se vždy cení, i proto má u mě tento film své podstatné místo. Navíc kamaraman a hudební režisér odvedli opravdu velmi dobrou práci. Škoda, že se rožisér rozhodl pro jazykový mix. Měl nechat mluvit všechny aktéry jejich rodnou řečí a angličtinu ponechat jen pro "mezinárodní" komunikaci. Tímto jazykovým mixem, kdy všichni aspoň trochu mluví anglicky, naprosto setřel autentičnost projevu. I za to nemohu dát filmu nejvyšší ohodnocení. Jinak vysoko hodnotím herecký výkon Hiam Abbas a Alexandra Siddiga.(17.8.2014)