Neobyčejné životy - Série 4 (2012) (série)

Jozef Bednárik (S04E10)

(epizoda)

Portrét významného divadelního režiséra, tvůrce legendárních muzikálů a okouzlujícího společníka. Režisér Jozef Bednárik (*17. 9. 1947 – †22. 8. 2013) u nás proslul především jako inscenátor velkých muzikálů, z nichž nepřekonatelného úspěchu dosáhly především dva z nich – Dracula a Johanka z Arku. Ale to je jenom jedna část jeho tvorby. Byl totiž všestranným divadelním tvůrcem. Ve své rodné vesnici Zeleneč na západním Slovensku začínal s místními ochotníky, s nimiž zde vytvořil fascinující inscenace, které byly v 80. letech 20. století ozdobou každé divadelní přehlídky. Vystudoval činoherní herectví, několik let sám stál na jevišti, ale jeho největší láskou byla opera, kterou režíroval nejen v Čechách a na Slovensku, ale i po celé Evropě. Herci ho milovali, i když jim zrovna nadával. Hýřil nápady a fantazií, byl moudrý, vtipný, ale především dokázal i o těch nejsložitějších a nejcitlivějších věcech mluvit prostě a bez oklik. I díky takto posvěcené souhře byly jeho inscenace tak výjimečné. Dokumentární portrét bude i pro naše diváky setkáním s odzbrojující osobností, jejímuž kouzlu musel podlehnout každý, kdo se s ním setkal – při divadelních zkouškách, v životě i zprostředkovaně skrze jeho nezapomenutelnou tvorbu. (Česká televize)