Životní a profesní příběh virtuózního interpreta laskavých, moudrých i prohnaných postav. Už od absolutoria na bratislavské VŠMU projevoval Marián Labuda výrazný komediální talent, postupně se však jeho doménou na divadelních scénách staly tragikomedie a dramata. V šedesátých letech se stal členem Slovenského národního divadla a roku 1967 stál u zrodu legendárního Divadla na Korze. Herecky hostoval v Čechách i na Moravě. Vytvořil na 140 hlavních i vedlejších postav ve filmu a televizi. Jeho talent plně využil především Jiří Menzel, jenž ho obsadil do řady svých filmů. V nich Labuda ztvárnil např. nezapomenutelného řidiče Pávka (Vesničko, má středisková) či obchodního cestujícího (Obsluhoval jsem anglického krále). Velkou příležitostí pro něj byla také titulní role zhýralého despoty v Brabcově Králi Ubu. Sedm let exceloval v roli kontroverzního prezidenta Tisa v bratislavské Aréně. Úlisné, podlé a prohnané postavy dokázal ztvárnit stejně virtuózně jako moudré, laskavé a obětavé muže. Vysloužil si jimi nejen řadu ocenění, ale hlavně trvalou přízeň publika, v jehož vzpomínkách bude mít jistě trvalé místo. (Česká televize)

honajz2

Celkem zajímavý dokument o životě jednoho z největších česko-slovenských herců všech dob Mariánu Labudovi. Já se osobně dozvěděl dost věcí, co jsem nevěděl, nějak poznal Labudovu rodinu, akorát mi tam chybělo víc historek z natáčení filmů, ve kterých hrál. Bylo jich tam minimum, ale jinak to špatný dokument nebyl. Slabší 4* ()