Neobyčejné životy - Série 4 (2012) (série)

Eva Pilarová (S04E06)

(epizoda)

Zvraty v životě české královny swingu... Eva Pilarová, která v pátek 9. srpna 2019 oslavila své osmdesátiny, je trojnásobnou vítězkou čtenářské ankety Zlatý slavík v kategorii zpěvaček. „Povýšila interpretaci moderní písničky do oblasti uměleckého projevu a položila tak prvou překážku do cesty pěveckému primitivismu a diletantství v tomto žánru… Pokládám ji za naši první jazzovou zpěvačku.“ Tak hodnotil Evu Pilarovou v roce 1968 Josef Škvorecký, který jí vymyslel i přezdívku FitzPilarová (podle Elly Fitzgeraldové). Soprán s rozsahem tří oktáv jí od mládí umožňoval zpívat i klasiku. Studovala na Janáčkově akademii múzických umění v rodném Brně a na počátku šedesátých let minulého století začala vystupovat v pražském divadle Semafor. Následovaly filmy, desky, ceny… Kvůli leteckému neštěstí přišla v r. 1973 o kapelu. Tato tragédie a totalitní režim ji zbrzdily, ale nezničily kariéru. Vyrovnala se i s vážnou nemocí. Žije se svým třetím manželem a nepřestává dál koncertovat. Před deseti lety jí 28. října byla udělena prezidentem republiky Medaile Za zásluhy. (Česká televize)

otík

Velmi silný, i když zcela tradiční dokument, který mapuje osobní i pracovní život Evy Pilarové. Její život je tak zajímavý a neobyčejní, že skutečně stojí zato tento snímek shlédnout. ()