Volné pokračování psychologického hororu Škodná. Kdo je skutečným pachatelem rafinovaného zločinu, v jehož středu stojí sériový vrah?
S volným cyklickým pokračováním psychologického hororu Škodná má detektivní scénář Hrobník společné některé hrdiny. Jsou to především vyšetřovatelé postarší major Políčko (Oldřich Vlach), pro něhož je tento případ i odchodem do důchodu, a dále mladší detektivové nadporučík Linda Krocová (Lucie Zedníčková) a kapitán Marek Zikán (Petr Štěpán), mezi nimž se utužuje přátelský a milostný vztah. Jako šéfka přichází do mordparty z ekonomického úseku plukovník Ličková (Veronika Freimanová), která problematice vražd zatím příliš nerozumí. Ve středu příběhu stojí sériový vrah, zabíjející bohaté podnikatele, které předtím vyláká pod záminkou prodeje svého luxusního statku. Jedna z vražd však do této série nezapadá, i když se jí do jisté míry podobá. V silném podezření je vdova po jednom podnikateli Sojková (Vilma Cibulková), jež ovšem současně vystupuje v roli detektiva - amatéra, pátrající na vlastní pěst po vrahovi svého manžela, když ho - podle ní - neschopná policie nemůže dopadnout. Kdo je tedy skutečným pachatelem tohoto rafinovaně koncipovaného zločinu? Hrobník není pouze obvyklou detektivní hříčkou s otazníkem, ale napínavým chandlerovským příběhem, kritizujícím současnou honbu za penězi, hmotnými statky a dalšími neduhy dnešního reálného světa. (oficiální text distributora)

Enšpígl

Mě to přišlo nedotaženýý. Například se mluví o seriovým vrahovi, ale prakticky vůbec nevím jak velkou sérii umrtvovaček má za sebou, že podnikatele tahal na levnou kůču někde na Jižní moravě budiž, ale jak na ty podnikatele přicházel, kde bral jejich telefonní čísla na mobily a to už vůbec nepočítám, že ne každej podnikatel touží po takovýmhle kšeftě, no nic. Nepovedlo se především pánské obsazení, senátor Topfer je mě nesympatickej, o Etzlerovi ani nemluvě a Olda Vlach fajn, ale ne jako šér mord party, to fakt sorry. Holky docela v pohodě, velmi příjemně překvapila Lucka Zedníčková a Veroniku s Vilmičkou vždycky rád vidím, škoda toho občasnýho nepatrnýho feministickýho nádechu (trapnej dialog v archívu ) a nepochopil jsem ten dialog mezi Luckou a tím koštětem, když jeli vyslýchat tu dcerunku, to nevím co to bylo za pokus, ale bylo to kreténský. Když pominu závěrečné odhalení, které může konkurovat leda tak dortovejm válkám Laurela a Hardyho a ne real kriminálkám, tak na horší průměr to přece jen má. ()

Big Bear

Velká slabota. Přehrávající přemakepovanou Freimanovou hrající rádobydrsnou vedoucí kriminalistů bych ještě přešel, přeci jen byla dříve mojí oblíbenou herečkou. Afektovanou a přehrávající Zedníčkovou bych ještě také jakžtakž zkousnul, přeci jen se mi tehdy v Helimadoe líbila.... Taťka šmoula Oldřich Vlach hrál standardně, potěšil svojí civilní odporností jen herec hrající vraha (nebudu přeci vyzrazovat kdo to byl - těm co to neviděli). Kameramana bych ale za jeho výkon hodil někde na samotě do septiku... to neustálé akční zoomování obličejů bylo fakt děsné ! Tohle je max za dvě knížky z antíku. * * ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +propletený (propracovaný) scénář, občas atmosféra -některé postavy/// Náročná krimi podívaná. Od začátku divák zná vraha a přitom film teprve začíná. Děj je hodně zamotaný, do popředí se dostávají stále nové postavy, které po epizodním vstupu mizejí. Ve filmu se oběvý slušná herecká plejáda (někdy méně zvučných jmen). Namátkou Miroslav Etzler, Adrian Jastraban, Markéta Frosslová, Oldřich Vlach a další. Nebýt možná překvapivého závěru a závěrečného rozuzlení, šel bych s hodnocením ještě níž. Takhle jsem celkem spokojen, byla to ovšem náročná podivaná./// Celkem 64%/// ()

Tom_Lachtan

Na téhle hrůzné špatnosti je jedna věc hodně pozitivní - nádherná ukázka, jaký udělala čt pokrok v natáčení detektivek, protože například současný rapl, by tuhle divnozáležitost strčil do kapsy i kdyby místo hlavní role obsadil plyšového ježka s vadou řeči. Tady se nepovedlo skoro nic, postavy jsou do jedné absolutně nesympatická sbírka krav a hlupců, veškeré dialogy jsou prkennější, než dřevěnej plot, scénář je děravější, než rozbitý cedník a celkový dojem je asi takový, že se tu nepovedlo vůbec, ale vůbec nic a že snaha o vytvoření drsných postav a hutné zápletky dopadla asi stejně, jako kdyby někdo chtěl obsadit Jiřinu Bohdalovou do hlavní role samurajského filmu. PS: a zvláštní cenu za otravnost získává ohavně a nemístně zoomující kamera ()

sportovec

Česká snaha o tvrdou detektivku tvrdých mužů a žen zákona uvázla kdesi napůl snahy. Lehce vylepšený scénář poněkud posunul i režii, drhnutí námětu však nebyl s to zcela zahladit. I detektivka - na první pohled rutinní žánr - se musí umět. Nejlépe česky a ještě lépe tak, aby při tom americká inspirace nečouhala jako sláma z bot. Herci neměli co hrát; přesto alespoň v náznaku své možnosti byli s to prezentovat Vilma Cibulková a senátorský herec Tomáš Töpfer. Snad i to přispělo k tomu, že tato krimi patří v našem původním polistopadovém standardu k tomu slušnějšímu. ()

• Natáčení tohoto filmu se setkalo i s nelibostí okolí. Na břevnovském hřbitově se totiž rozléhal křik režiséra Kleina a jeho realizačního týmu, což návštěvníci hřbitova velmi nelibě nesli. [Zdroj: iDnes.cz] (majky19)
  • Tento TV snímek se natáčel v Praze a jejím okolí. [Zdroj: iDnes.cz] (majky19)
  • Tento TV snímek je mj. volně inspirován skutečným příběhem sériového vraha Ivana Roubala. [Zdroj: iDnes.cz] (majky19)