Fullmetal Alchemist: Bratrství (TV seriál)

Hagane no renkindžucuši

鋼の錬金術師 Fullmetal Alchemist

Hagane no renkinjutsushi

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2009–2010, 26 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Tak jsem se jako zarytý odpůrce anime dostal po Death Notu na doporučení k tomuto seriálu. Ze začátku chvíli trvá, než se člověk v celém světě zorientuje. Je toho vážně hodně na pobrání, ať už jde o historii nebo postavy. Příběh nás zavede do fiktivní země na začátku 19. století, kde panují zvláštní pravidla. Kromě jistého pokroku v technologii se tu nachází lidé, kteří umí ovládat tzv. alchymii. Pochopit, o čem vlastně alchymie je trvá pár dílů. Sledujeme dva mladé chlapce, kteří alchymii ovládají. Nepodařený experiment v mládí je ovšem zmrzačil. To jim ale nebrání tuto úlohu vykonávat. Časem se objevují další postavy a my všemu postupně začínáme přicházet na kloub. Celá země je totiž v ohrožení a mnoha lidem hrozí nebezpečí. Ti nejlepší a nejsilnější se tedy musí spojit, aby proti onomu zlu bojovali. Během děje dojde k mnoha zvratům a postavy občas vymění své strany. Dost se mi líbila samotná alchymie a akce s ní spojená. To samé mohu říct o dobře napsaných postavách a věrohodných emocích. Určitě bych tento seriál všem doporučil, které tyto věci aspoň trochu lákají. "Plukovníku, nemáte oheň? Vlastně nejspíš ne. Co si myslíte, že jsem, mokrá sirka?!" :D(27.7.2019)

Oba Alchymisté, starý i nový pro mě představují naprostý vrchol žánru šónen. Komplexní příběh, hrdinské i zlotřilé a především velevýrazně stylizované postavy, megalomanské cíle, destruktivní bitky, strhující akce, promyšlený svět, strašlivá moc záporáků, šikovnost a um (a ta moc nakonec taky) klaďasů - půl toho, co tvoří anime pro kluky, půl toho, co dělá lákavým fantasy. Každá postava ze zástupu, jež se na diváka valí, má v ději své místo, posouvá jej, přispívá... Prostředí je pestré: idylický venkov, velkoměsto Central, pouštní ruiny starověkého Xerxesu, hraniční pevnost v ledových horách, železniční tratě protkávající zemi - a střídá se nejenom pro pocit pestrosti, ale ono střídání má svou železnou logiku určenou děním. Výše popsané je jasná pětihvězdičková záležitost. Méně radostné je sledovat uspěchaných prvních 13 dílů, jež rekapitulují dění z původního seriálu, než se stihl odklonit od mangy. Chápu, že jde o kompromis mezi: "Říci, vše co je potřebné pro chápání dalšího dění," a: "Nenudit ty, kteří viděli starší verzi," leč obávám se, že dopad mnohých scén na "nového" diváka bude mnohem menší než mohl být, když se ty hrůzy dějí sotva předvedeným postavám. I když, možná je to lepší, neboť pak by asi Al a jeho kolegové více komentovali svá vnitřní hnutí a plačtivě či zdrceně vysvětlovali, komu všemu to za co vděčí, koho nechtějí rozplakat, koho třeba ochránit, co je strašné a co je to ta bratrská láska. Ba, typickou slabou stránkou šónen anime je pro mě vnitřní život postav, který bývá zobrazen často dosti ploše. Moc se s tím nemořit, zřetelně (až příliš) načrtnout motivace k činům a hurá na ty činy - takové jako by bylo heslo - Nový alchymista není výjimkou. Snad i ten starý tím trpěl, leč tenkrát jsem ještě nebyl na tuhle vlastnost tak alergický, vždyť to byl málem můj první zástupce šónenu... Silné ****.(4.10.2010)

Úžasné! Famózní! Dechberoucí! Neuvěřitelné! Prostě si nemůžu pomoct, říkejte si, co chcete, ale tohle je tak dokonalý seriál, který mě zcela pohltil - těch pět dní, co jsem sjížděla všech 64 naprosto fantastických epizod, jsem nemyslela skoro na nic jiného, a věřte, že na Ocelového alchymistu hned tak nezapomenu, ne, něco mí říká, že se mi o tom ještě bude zdát. Bratři Elricovi a spol. si navždy získali čestné místo v mé seriálové topce... Přestože jsem i "původnímu" (=prvnímu) Fullmetal Alchemist (FMA) z roku 2003 napálila bez váhání pět hvězdiček (a nehodlám to měnit, to by nebylo fér), tohle je tak nejméně na deset... tohle je sakra silný kafe! Už epizody, ve kterých jsou stejné věci jako v původním FMA, se mi líbily o něco víc, hlavně proto, že jdou krásně podle mangy, kterou mám rozečtenou (tím tempem, jakým jednotlivé svazky v nakladatelství Crew vydávají, si poslední díl přečtu tak za deset let...), byť musím přiznat, že některé věci navíc z původního FMA mi zde i chyběly. Rozhodně stojí za to se na to samé podívat znova, takže jestli pořád nevíte, jestli jo, nebo ne, tak koukejte začít! Navíc ta opakovaná část (již s drobnými odchylkami od prvního FMA) netrvá tak dlouho jako v "původním" seriálu, děj dvaceti pěti epizod je zde zhuštěn zhruba do deseti, pak už je to jiné, pak se jede už podle mangy. A je to o hodně lepší než v "původním" seriálu, daleko propracovanější ve všech směrech: Animace je ještě hezčí, radost pohledět, hudba ještě dynamičtější a drásavější, a to tak, že se těšíte, až zase zazní ten a ten motiv nebo skladba. Mimo jiné skvěle doplňuje jak klidnější scény tak i fantastickou promyšlenou akci - takhle nápaditou akci v animovanám seriálu (neohlížím se jen za anime) jsem viděla jen v několika málo případech: je rychlá, přehledná, strhující. Co do příběhové stránky, každá druhá epizoda je díky nastavenému tempu a všem zvratům neskutečný napínák, který diváka nutí sledovat další a další díly, je prakticky nemožné sledovaní odložit na delší dobu. Finále je naprostá fantazie a splnění snu, o kterém jsem ani nevěděla, že jsem ho měla. Dostalo mě daleko víc než závěr původního seriálu včetně filmu, a to se mi film líbil hodně. Velmi mě potěšilo rozšíření mytologie fiktivního světa (především země Amestris), který se pro mě již po "původním" FMA stal kultem tak jako kdysi např. Grid z druhého Trona (a seriálu Tron: Povstání) nebo svět čtyř národů ze seriálu Avatar: Legenda o Aangovi. Tak jako mytologie, rozšířil se i počet postav - nejen, že je jich o dost víc, ale jsou i zajímavější, sympatičtější, každý si díky pestrému výběru charakterů najde svého oblíbence. Já jich mám hned několik: kromě Eda (i když je celkem arogantní a zbrklý, tak má velký srdce) a Ala, jsem podlehla kouzlu plukovníka Roye Mustanga (ten chlap je fakt borec) a podplukovníka, později brigádního generála Maese Hughse (SPOILER: dobrovolně se přiznám, že jsem u jeho smrti a pohřbu brečela i na podruhé - za mě jedna z nejdojemnějších scén v historii, a pak i potřetí u mangy - Konec SPOILERU), a neskutečně se bavila u výstupů majora Alexe Louise Armstronga. Hodně jsem si oblíbila i jeho sestru Olivier Miru. A vůbec prožívala všechno s Winry, Rizou Hawkeye (tak jako Olivier ji obdivuju), May Chang, Mariou Ross, Hohenheimem, Izumi (asi nejvíc "cool" učitelka vůbec), Jeanem Havocem, Lingem a mnoha, mnoha dalšími, včetně záporáků. Mimochodem už v původním FMA mě zaujal ten nápad pojmenovat homunculy podle sedmi smrtelných hříchů - a když už jsem u homunculů, jejich vznik a hlavně osudy mi přijdou lepší než v původním seriálu (ale i v něm jsou dobře vymyšlené). Zejména "osudy" Lust nebo Envyho patří k nejlepším částem seriálu. Ještě přiznám, že jsem ke konci přeskakovala openingy a endingy, protože jsem chtěla honem vidět, co se bude dít dál. Ale špatné nejsou, tuším že tak čtvrté nebo páté se mi hodně líbily. Jo a dětem to raději nepouštějte, nejenže se jedná o hodně krvavý seriál, ale vůbec všechny ty úvahy a rozhodnutí, před které jsou všichni hrdinové postaveni... Nevím, co ještě dodat, poznámky z bloku jsem již vyčerpala. 10/10(13.9.2018)

Nový Hagane no renkinjutsushi není lepší než ten starý, ale také není horší. Je prostě jiný. Oba dva mají své kouzlo. Rozhodně bych budoucím divákům doporučil, ať se podívají na oba. Tady mi vadily první shrnující díly, které byly příliš uspěchané. Chápu, že to chtěli shrnout a rychle odbýt, jenže mohli si dát více záležet, protože to udělali příliš nemastným a neslaným způsobem. Následující děj je stejně chytlavý jako starší a nemám mu co vytknout, krom toho úplně zbytečného opakovacího dílu, a přidal bych jeden díl, který by ukázal osudy postav lépe, než fotky na nástěnce během záverečných titulků.(17.10.2010)

Čekal bych, že tohle novější FMA bude pokračovat a navazovat tam , kde skončilo to starší . Ale zatím do 13tého dílu se tak nějak rekapituluje to co se stalo v předchozím FMA a pak se děj uplně mění a rozchází . A jsou tam i změny v některých jménech atd. Nevim nemůžu si pomoct, ale to předchozí mě bralo víc stačilo jen dokončit ten rozjetý děj . Působí to hodně zmateně.....(26.4.2011)

• - Inspirací pro anime byla historická postava - lékař Paracelsus (vlastním jménem Theophrastus Bombastus von Hohenheim), který žil na přelomu 15. a 16. století. Podle něj má v sobě každý jedinec „vnitřního alchymistu“, jenž potraviny a živiny v organismu přeměňuje na tělesné substance. [Zdroj: kniha Kronika světových dějin] (Morlok)

• - Spoiler: Tetování Ourobora pojídajícího vlastní ocas, kterého mají vytetovaného všichni Homunculové, představuje osud, před kterým nelze utéct. Paralelu lze najít u Homonculových, kteří se rovněž marně snažili osudu vyhnout.

• - Homunkulové jsou pojmenováni podle sedmi smrtelných hříchů - pýcha, závist, chtíč, obžerství, chamtivost, lenost a hněv. (Natami)