Vraždy v Yorkshiru: 1983 (TV film)

Red Riding: In the Year of Our Lord 1983

Vraždy v Yorkshire 3

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2009, 100 min

"Na sever, kde si děláme, co chceme." Stylové zakončení , ve kterém se všechny předešlé dějové linky dočkají svého zakončení (a vysvětlení). Korupce je na vrcholu, začínají opět mizet malé holčičky a někde tam venku ... někde tam venku je pořád vrah. Zpověď poldy, ve kterém se hnulo svědomí a který se na všemu tomu svinstvu už prostě nedokáže jen nečině přihlížet. Jedna z doposud vedlejších postav se tak dostává do jiného světla a Red Riding tím získává status události, která vám rozechvěje filmovou duši. Vážně. Bez keců.(13.4.2009)

Komiksově naivní kriminovela, kde jsou všichni vlivní zkorumpovaní, policisté z loajality vraždí, vraždu pak zakrývají další vraždou, navzájem si jistí zadky, aby se nakonec raději postříleli. Problém celé trilogie (alespoň pro mě) je v tom, že se tváří až moc vážně, tedy neadekvátně vzhledem k tomu, jak silně je přitažená za vlasy. Žánr drama se k příběhu nehodí, jako giallo by se sice příliš nevymykal, ale celý počin by působil jistě přirozeněji. Podle mého má trilogie spíše stoupající kvalitu. Třetí díl určitě nejlepší, a ten druhý lepší než první. Skvělí Morrisey, Addy a Considine. 65% A nejezděte na sever.(6.9.2011)

Podle místních hodnocení by se zdálo, že nejlepším dílem trilogie je 1980. Není tomu tak. První díl (1974) táhne skvělý Andrew Garfield, kterému vehementně pomáhají Rebecca Hall a Sean Bean. Hlavní hrdina dílu druhého (Paddy Considine) není dost výrazný ani dost sympatický na to, aby mě jeho příběh víc zaujal, a totéž platí o zbytku obsazení. Třetí díl, rok 1983, trilogii krásně završuje a uzavírá, dovysvětlí některé nejasnosti z předchozích filmů, i když ve všem jasno taky neudělá a mezi současností a flashbacky je tak neostrá hranice, že v podstatě není jasné, co se děje teď, co je vzpomínka a co si hrdinové jen představují. Celkově mi tedy přijde nejlepší díl první, který je nejpřímočařejší a má největší spád. Především ale nechť tato trilogie slouží jako důkaz toho, že i v Británii umí natočit retro, a jak!(6.3.2011)

• rikitiki

Závěr trilogie začíná hledáním dalšího neheroického hrdiny, který se pokusí rozbít svoji hlavu o zeď uzavřené komunity samých hnusáků, podrazáků, korupčníků a vrahů. Kandidáti jsou tři: zkažený policista se zbytky svědomí, looserovský právník nebo ještě looserovštější ztracený teploušek - ten je tu pro ty, kdo rádi vsázejí na největší outsidery. A v tomhle dostihu získává zlatou:.... Ale, co.... Je mi to fuk!_____ KOUSEK DĚJE Atmosféra funguje, kamera i herci jsou dobří, ale oproti předešlým dílům to ztratilo i poslední zbytky uvěřitelnosti. Všeobecná brutalita dosáhla míry tak obludné, jako by se to odehrávalo v ruském a ne v britském vězení nebo na policii. Příběh je zmatený a nepřehledný. Vůbec jsem z toho nepoznala, kdo všechno teda vraždil a kdo všechno o tom věděl. Příběh mezi policajtem a věštkyní nemá žádnou pointu. Ty kosti teda byly z kuřat nebo z čeho? Kde se tam vzal ten chlapík, který policajtům vyprávěl něco o dodávce? Odkud se policajti dozvěděli, že jeden z nich donáší novinářům? Nevysvětlil se ani ten dodatečný masakr v baru Karáčí.... a takhle bych mohla pokračovat, jenomže by to nemělo smysl.______ Co mě opravdu rozesmálo a definitivně zničilo zbytky tísnivé atmosféry, která na mě z filmu doléhala, byla zpomalená záchrana dívenky za doprovodu vznášejícího se peří - sentimentální kýč jako brno. Nikdy více. /30. 6. 13./(30.6.2013)

Léta páně 1980. CITÁT - Máme pod kontrolou všechno. Peníze, holky, drogy.......... Yorkshir je pěkně prohnilej, tam snad není žádný dobrák. Stačí si jen vzpomenout na rok 1974 nebo 1980. Pro dobráky tu není místo. Rok 1983 se nese v duchu flashbacků do roku 1974. Po svatbě "Jezevcovi" dcery až po únos další malé holčičky. Střípky mozaiky pomalu zapadají do sebe, ale opravdu velmi pomalu. Okolo 9 minuty dokonce uvidíme i svítit Slunce, což nad zamračeným Yorkshirem je skoro zázrak. Je to poprvé v celé trilogii, kdy chvilku není zamračeno nebo neprší. CITÁT - Pod těmi nádhernými koberci. A je tam vlk, myš i labuť...........Opět jiný režisér, ale je skoro stejný jako Julian Jarrold. Chvilkama nudné až uspávající. Zde se po novináři (1974) a policistovi (1980) ujímá vyšetřování soudce. Ale nějak to nefunguje. Jednoznačně je nejlepší příběh druhý, který natočil James Marsh. CITÁT - Boty mrtvejch dětí..... Asi tak po šedesáté minutě už jsem se začal těšit na konec. Také jsem byl zvědav, zda tvůrci vůbec nějaký konec vymyslí. CITÁT - Donutili mě. Policajti si tu dělají, co chtějí...... Nakonec konec nějaký byl, ale táhnul se anglická mlha na podzim.(23.10.2014)

• - Název trilogie vystihuje jak její rovinu vražedného thrilleru o místní korupci, tak tu (temně až hororově) pohádkovou. Severní, východní a západní „Riding“ jsou územní části Yorkshiru - v západním se děj odehrává. „Red“ jako barva krve. Red Riding odkazuje na Červenou Karkulku a prvky této pohádky, včetně zlého vlka, se v trilogii skutečně objevují. Ztracená holčička z Red Riding 1974 má červenou bundu s kapucí, po Yorkshiru pobíhá zlý vlk a my nevíme, v čí podobě se skrývá. (EastWicka)