Vraždy v Yorkshiru: 1983 (TV film)

Red Riding: In the Year of Our Lord 1983

Vraždy v Yorkshire 3

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2009, 100 min

Takže telegraficky: jednotka bola výborným, i keď miestami rozťahaným úvodom do sveta záhadných vrážd, v ktorom kruto vládne zkorumpovaný policajný aparát pripomínajúci mafiu, s najlepším predstaviteľom hlavnej role - Garfieldom. Dvojka bola najlepším dielom, Marsh je veľmi zručným režisérom a Paddy Considine veľmi fajn, miesto pohľadu vonkajšieho pozorovateľa sme sa prostredníctvom špeciálneho vyšetrovateľa dostali do vnútra skazeného systému. Tretí diel si za hlavného protagonistu berie detektíva superintendanta Jobsona, voľne prechádzajúceho celou trilógiou, člena "mafie", v ktorom sa začalo ozývať svedomie a pokúša sa veci napraviť - tj. neskutočne nudný scenáristický charakterový archetyp, Morrisey si zahral už podobného antihrdinu ktorý sa krátkodobo "polepší" vo Walking Dead, a bohužiaľ oveľa lepšie. Tucker je citeľne slabší režisér, nohy mu však podráža najmä scenár, ktorý sa snaží vytvoriť konzistentný príbeh zo zvyškov od minula, aby sa niečo vôbec dialo tak opakuj, opakuje a opakuje, plus neskutočne naťahuje, vkladá množstvo vaty a hluchých miest a často pomerne slušne nudí. K tomu dochádza k tzv. "prekvapivým odhaleniam", ktoré sú divákovi dávno známe, a tak čakáme celú takmer hodinu a trištvrte aby sme sa dozvedeli jedinú vec - kto bol vrahom dievčatiek. Oproti predchádzajúcim dielom slabota, Grisoni preháňa a vykresľuje policajnú mafiu až príliš otvorene a prehnane, brutalita je tu samoúčelná a nijak extrémne som sa nebavil - i keď úplne zlé to zasa nebolo. 50%(31.1.2014)

Komiksově naivní kriminovela, kde jsou všichni vlivní zkorumpovaní, policisté z loajality vraždí, vraždu pak zakrývají další vraždou, navzájem si jistí zadky, aby se nakonec raději postříleli. Problém celé trilogie (alespoň pro mě) je v tom, že se tváří až moc vážně, tedy neadekvátně vzhledem k tomu, jak silně je přitažená za vlasy. Žánr drama se k příběhu nehodí, jako giallo by se sice příliš nevymykal, ale celý počin by působil jistě přirozeněji. Podle mého má trilogie spíše stoupající kvalitu. Třetí díl určitě nejlepší, a ten druhý lepší než první. Skvělí Morrisey, Addy a Considine. 65% A nejezděte na sever.(6.9.2011)

První díl se mi vůbec nelíbil. Hlavně nesnáším filmy, kde je korupce. V tomto případě potom ztrácí vše smysl, touha po vyřešení, když jeden kryje druhého. A kde jde o takzvané vyšší zájmy, v tomto případě spíše o zkorumpovanou policii. Ze začátku jsem si myslela, že jde filmy podle skutečnosti. Ale asi ne, což jsem tak pochopila. A abych se vrátila k trilogii. Druhý díl se mi taktéž moc nelíbil. A až tento třetí díl tomu dává korunu.(2.6.2016)

Nejlepší z celé trilogie! Rozhodně na tom má zásluhu další, jiný pan režisér. Je zajímavé jak se může na jednom tématicky založeném filmu podílet více režisérů a takhle skvěle se sehrát. Výborná doprovodná hudba! Skvělé dramatické chvilky, originální záběry. Konečně přichází rozuzlení a shrnutí všech událostí a odhalení všech tajemství. Stálo to za to, opravdu napínavé. Je zde i více toho pravého "britského". I Robert Sheehan je tady více než v předchozích dvou dílech, ale má pořád kratší a kratší vlasy, to je jediné, co mi vadilo, takže vážně banalita. Skvělá trilogie o policejní korupci a zazobaných lidech, kteří mají moc.(6.4.2012)

Podle místních hodnocení by se zdálo, že nejlepším dílem trilogie je 1980. Není tomu tak. První díl (1974) táhne skvělý Andrew Garfield, kterému vehementně pomáhají Rebecca Hall a Sean Bean. Hlavní hrdina dílu druhého (Paddy Considine) není dost výrazný ani dost sympatický na to, aby mě jeho příběh víc zaujal, a totéž platí o zbytku obsazení. Třetí díl, rok 1983, trilogii krásně završuje a uzavírá, dovysvětlí některé nejasnosti z předchozích filmů, i když ve všem jasno taky neudělá a mezi současností a flashbacky je tak neostrá hranice, že v podstatě není jasné, co se děje teď, co je vzpomínka a co si hrdinové jen představují. Celkově mi tedy přijde nejlepší díl první, který je nejpřímočařejší a má největší spád. Především ale nechť tato trilogie slouží jako důkaz toho, že i v Británii umí natočit retro, a jak!(6.3.2011)

• - Název trilogie vystihuje jak její rovinu vražedného thrilleru o místní korupci, tak tu (temně až hororově) pohádkovou. Severní, východní a západní „Riding“ jsou územní části Yorkshiru - v západním se děj odehrává. „Red“ jako barva krve. Red Riding odkazuje na Červenou Karkulku a prvky této pohádky, včetně zlého vlka, se v trilogii skutečně objevují. Ztracená holčička z Red Riding 1974 má červenou bundu s kapucí, po Yorkshiru pobíhá zlý vlk a my nevíme, v čí podobě se skrývá. (EastWicka)