Xing gong zuo zhe 2: Wo bu mai shen wo mai zi gong

• Hongkong 性工作者 2:我不賣身 我賣子宮 (více)

JFL

Nenápadný klenot mezi konkurencí vypulírovaných hongkongských spektáklů určených pro čínský či festivalový trh sálá atmosférou obyčejného života v Hongkongu. Bytostně lokální (natáčeno v reálu, důraz na řeč a národní identitu postav) slepenec epizodek ze života nejopovrhovanějších obyvatel Hongkongu (prostitutky, přistěhovalci z Číny, pojišťováci), ale podaný s přesně vyváženým poměrem nadsázky i sentimentu a především s opojnou bezprostředností. V době, kdy Johnnie To točí stále více filmy orientované na Západní publikum, se Herman Yau rýsuje coby přední „hongkongský“ režisér bývalé kolonie - ostatně ne náhodou mu byl věnovaný profil na MFF v Hongkongu 2007. ()

Vavča

Příběhy o každodenním boji různých obyčejných lidí, mladý fotograf, prostitutka, co se chce zbavit závislosti, pojišťovací agent, vdova čekající dvojčata. Herman Yau ovšem nehraje pouze na realismus a někdy i celkovou bezútěšnost situace lidí, prokládá svůj film nejen černým humorem. Anthony Wong jako pojišťovací agent, který balí doktorku z pevniny, to nemá chybu, nebo ta seance, kdy si vezme fotografa, aby ho sledoval při práci. Film nastiňuje různá bolestivá témata, jako jak se dostat z těžké či bezvýchodné situace, vztah lidí Hong Kongu k nově příchozím z pevniny, problémy prostituce, drogové závislosti, nezamětnanosti. Byl jsem velmi překvapen, že takový film vznikl loni právě v Hong Kongu, tuším ,že za poslední tři roky jde o jeden z mála hk filmů, který se těmito věcmi zabývá a tak zdařile. ()